Alan Sugar : The CV [ebook]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.297
Στο Βρετανικο Amazon ανεβηκε δωρεαν το ebook του Ζαχαρη με τιτλο The CV.

Νομιζω οτι περιεχει κομματια της αυτοβιογραφιας του (τωρα το κατεβαζω). Εχω περιεργεια να δω τη γραφει για το Sinclair buy-out.

Αν εχετε δωσει Αγγλια ως χωρα, θα μπορεσετε να το κατεβασετε δωρεαν στο Kindle σας ή στην Kindle εφαρμογη για PC ή Mac
 
Το είχα γράψει στο Phoenix σίγουρα, αλλά καλού-κακού θυμίζω ότι πέρσι κυκλοφόρησε και την αυτοβιογραφία του με τίτλο What You See Is What You Get.

Ότι πρέπει για οπαδούς, μιλάμε για 600 σελίδες υλικό να έχετε να διαβάζετε. Εδώ το πήρα και εγώ που δεν είμαι ούτε κατά διάνοια fan της Amstrad και το βρήκα αρκούντως ενδιαφέρον.
 
Δυστυχώς το βιβλίο θεωρώ ότι είναι για τα σκουπίδια. Κρίμα, γιατί το είχα προπαραγγήλει και το περίμενα όπως-όπως. Να το review που έγραψα στο Goodreads:

I really don't get it how the average rating for this waste of trees is so high.

Let me explain: Sugar simply doesn't know how to write. When it comes to the business side of his life, not much new of importance comes out of its pages. There's very little insight or philosophy and the writing is very, very dry.

When it comes to his personal life... well, I guess not everyone has to have an interesting personal life, and Sugar's has been quite normal, but the way he writes about it is very forced, almost as he's ashamed to uncover it. What little he does give us is int he form of 'by the way' passages, again very dry and with very little interest.

And a special interest: I bought this book because I love the Amstrad series of computers. the CPC and PCW series were what made him, actually, yet he devotes a very short space to them -especially the CPC, where IIRC he only mentions the 464 model within a handful of pages. Oh, and did I mention that nothing new comes out of it?

Such a shame. Better go with David Thomas' book. Much much older, unfortunately, but he manages to give much more insight to Sugar's life and business.

Ευχαριστούμε για το heads-up πάντως, θα το δω!!
 
:(

Γραφει τιποτα για την εξαγορα της Sinclair?
 
Νομίζω πως ναι, αλλά τίποτα που δεν έχεις ήδη διαβάσει στο Εδώ Λονδίνο :( Μούφα, σου λέω... Αν θες στο δανείζω.
 
Να σαι καλα. Το κατεβασα και εγω.

Οποτε δηλαδη για τα "ζουμερα" πρεπει να τσιμπησουμε την αυτοβιογραφια του...
 
Μα δεν έχει ζουμί λέμεεεεεεε :D
 
Ουπς! Νομιζα οτι λες για το The CV!

Aντε μηπως βγαλει ο Θειος καμμια να μαθουμε κανα γαργαλιστικον :) ,
 
Χαχα, όχι, για το βιβλίο το οποίο υποτίθεται ότι έχει πολύ περισσότερα (=τίποτα).

Ο Θείος είναι η τελευταία μας ελπίδα μάλλον...
 
Gryzor είπε:
And a special interest: I bought this book because I love the Amstrad series of computers. the CPC and PCW series were what made him, actually, yet he devotes a very short space to them -especially the CPC, where IIRC he only mentions the 464 model within a handful of pages. Oh, and did I mention that nothing new comes out of it?
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο εσείς οι Amstrad-αδες να χωνέψετε ότι ο Sugar έβλεπε το πολυαγαπημένο σας CPC σαν άλλο ένα μαραφέτι μαζικής παραγωγής της εταιρίας του. Αλλά αυτή είναι η αλήθεια, γι' αυτό και ο χώρος που του αφιερώνει στο βιβλίο είναι ίδιος με τα βίντεο και τα στερεοφωνικά που έβγαζε. Ο άνθρωπος ήταν στυγνός businessman, όχι computer geek.

Πάντως αναφέρει σίγουρα και τον 6128, όπου μάλιστα ισχυρίζεται ότι είχε προβλέψει την αποτυχία του στην Αμερική. Δεν μας εξηγεί βέβαια επαρκώς γιατί τον έστειλε εκεί αφού ήταν βέβαιος ότι δεν θα "περπατήσει".

Θεωρώ πάντως ότι η κριτική σου είναι υπερβολικά αυστηρή. Ίσως και να είναι αλήθεια ότι δεν έχει να προσθέσει τίποτα στις γνώσεις κάποιου φανατικού (δεν μπορώ να το κρίνω αυτό) για τον μέσο αναγνώστη πάντως έχει αρκετό ενδιαφέρον. Εγώ πχ αγνοούσα ακόμα και το σχετικά βασικό, ότι είναι δηλαδή Εβραικής καταγωγής. Και τα συμβάντα με την Τότεναμ και τον Venables δεν τα είχα παρακολουθήσει ποτέ επίσης.
 
Ο Sugar σαν buisinessman ειναι ο νορμαλ σε τετοιες καταστασεις και μυστηριωδεις ονειροπολοι που θελουν ιπταμενα αμαξια εν ετει 1980 λιγο φευγα!LOL
 
Αχχχχ βρε Maddog, κάτι κολλήματα εσείς οι σπεκτρουμάδες....

Εκτός του ότι δεν μπορείτε να δείτε νήμα περί Amstrad χωρίς να μπείτε ψυχαναγκαστικά να πείτε την κακία σας (μάλλον υπόλλειμμα από την... εξαγορά ;) ), το ξέρουμε όχι τώρα, αλλά από τότε (δες τα περιοδικά της εποχής) τί κουμάσι ήταν ο Sugar. Κανείς δεν είπε ποτέ κάτι καλό για τον τύπο :D

Τον 6128 δεν τον αναφέρει καν στο βιβλίο... πάει κατευθείαν από τον 464 στους PCW. Τί να πω, δυσκολεύομαι ακόμα να το πιστέψω. Στα δε στερεοφωνικά αναφέρει άπειρα περισσότερο χώρο. Δεν κάνω πλάκα, ο 464 πιάνει 2 σελίδες περίπου όλες κι όλες!!!

Και, όχι, δεν πιστεύω ότι είμαι αυστηρός. Ναι, ξέρω αρκετά για την ιστορία της Amstrad, αλλά περίμενα σαφώς πολύ, μα πολύ περισσότερα από την προσωπική του άποψη για τα συμβάντα, και δεν δίνει τίποτα. Αν σκεφτείς ότι το παλιό The Amstrad Story, γραμμένο από δημοσιογράφο, ήταν κλάσεις ανώτερο, καταλαβαίνεις για τί μιλάμε.

Βέβαια να πω πως τα περί Τότεναμ κτλ κτλ που ποσώς δεν με ενδιαφέρουν, σίγουρα έχουν κάποιο ενδιαφέρον για το Αγγλικό κοινό, αλλά καταλαμβάνουν πάαααρα πολύ χώρο σε σχέση με τα... 50 πρώτα χρόνια!

@Aardvark: καλός ο Θείος, αλλά δεν μπορείς να τον πάρεις στο σπίτι να τον κάνεις με πατάτες... κοινώς έχασε την ουσία, δυστυχώς. Άσε που αν τον πάρεις σπίτι θα φύγει με την κόρη σου :D
 
Πίσω
Μπλουζα