Atari 520STE

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
78
atari520stejh7.jpg


Το 1990 η Atari αντικαθιστά τα προηγούμενα μοντέλα της τον Atari 520ST & Atari 1040ST με τα αναβαθμισμένα 520STE & 1040STE

Ουσιαστικά και τα δυο μηχανήματα ήταν πανομοιότυπα με την μόνη διαφορά στο μέγεθος της μνήμης με τον 520STE να έχει 512kb μνήμης και τον 1040STE να φοράει 1mb..Εξωτερικά ο Atari 520STE δεν διέφερε σε τίποτα από τον προκάτοχο του πέρα από ένα μικρό και διακριτικό γράμμα Ε στο logo...Ριζικές αλλαγές ασφαλώς έγιναν στο εσωτερικό.Καινούρια έκδοση OS και συγκεκριμένα το λειτουργικό Rainbow TOS 1.6.Νέος πανίσχυρος επεξεργαστής για τις multimedia εφαρμογές (Επιτέλους) με τον διάσημο blitter να βρίσκεται κάτω από το πανέμορφο παρουσιαστικό του.Ο 520STE πλέον απέκτησε 4096 ολοζώντανα χρώματα.Στον τομέα του ήχου τοποθετήθηκαν νέα βύσματα ήχου RCA για μεγαλύτερη ηχητική απόλαυση ενώ στο πλάι οι γνωστές υποδοχές του midi υπήρχαν και πάλι.Για την αποφυγή ασυμβατότητας με τα προγράμματα του απλού Atari ST υπήρχε η δυνατότητα κατάργησης του blitter μέσα από το λειτουργικό..Δεν μπορούμε να πούμε πως ο STE έδωσε την λύση αλλά σίγουρα αποτέλεσε μια καλή πρόταση για όσους ήθελαν ένα ποιο φθηνό υπολογιστή με πολλές multimedia εφαρμογές..Δεν μπορούμε να πούμε πως έδωσε γροθιά στο αντίπαλο στρατόπεδο της Commodore και στην κυριαρχία των Amiga 500 αλλά σίγουρα προτιμήθηκε από τους μουσικούς της εποχής για το άφταστο Midi που διέθετε...

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 


Μοντέλο: 520 STE

Κατασκευαστής : Atari

Χώρα : U.S.A.

Χρονιά παραγωγής : 1990

Πληκτρολόγιο : Full-stroke keyboard with editing and numeric keypads

CPU : Motorola MC 68000

Ταχύτητα : 8 mHz

Ram : 4 x SIMM sockets - From 512 KB up to 4 Mb

Rom : 192 KB (256 KB in later versions)

Text modes : 40 or 80 chars. x 25 lines (bitmapped graphics)

Graphic modes : 320 x 200 (16 colors) / 640 x 200 (4 colors) / 640 x 400 (monochrome)

Χρώματα : 4096

Ήχος : 3 voices + 1 noise channel, 8 octaves + two 8 bit PCM channels

I/O PORTS Cardridge, Midi (in, out), Centronics, RS232c, Hard Disk, Floppy disk, RGB, Joystick, mouse, 2 x analogue controllers, Stereo RCA jack

Μονάδα αποθήκευσης : 3.5'' disk-drive

OS : TOS + GEM

Τιμή : Στην Ελλάδα περίπου 95 χιλ δραχμές
 
Ωπ!!! Τώρα μάλιστα, νιώθω καλύτερα...... :)
 
Ζούμε μεγάλες στιγμές!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

akmakas, φίλε, με συγκινείς!

Παιδιά...κάτι γίνεται... Ούτε στα χρόνια της άνθισης του ST, δε συνομίλησα με τόσους ATARI USERS!!! :user: :user: :user: :user:

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!!! :eek:
 
Που να σου πω κιόλας οτι το πρώτο μου ATARI το είδα και το έπιασα πριν από μερικές μέρες. :D :D
 
Γραψτε και τι ειναι αυτο το midi ρε παιδια που ειναι και αφταστο.

Ημαρτον.

Θελουμε και για atari falcon αφιερωμα Akmakas. :thumbup:
 
@


teflon


Το ξέρω!!! Το κάνεις και μπάνιο!!!

Δεν είναι ΡΕΤ βρεεεε!!! :D
 
Καιρός να πάρει ζωή και ο Atari ST..

όλο Amiga-Amiga.. (σε λίγο θα μου έρθει η A1200) :biglaugh:

Ωραίο review!
 
AARDVARK είπε:
Γραψτε και τι ειναι αυτο το midi ρε παιδια που ειναι και αφταστο.Ημαρτον.

Θελουμε και για atari falcon αφιερωμα Akmakas. :thumbup:
Βλέπω έντονες ψηφιακές ανησυχίες..... :D
 
Anemos είπε:
όλο Amiga-Amiga.. (σε λίγο θα μου έρθει η A1200) :biglaugh:
ΦΤΟΥ!!! Και βαριέμαι να τα ξαναλέω :D :D

AARDVARK είπε:
Θελουμε και για atari falcon αφιερωμα Akmakas. :thumbup:
Τι θα πει, Αφιέρωμα για Falcon!!!! Τί, έτσι;;; Στεγνά;;; Κάτσε να τον πάρουμε πρώτα (τον Φαλκον)!! Ε, τεφλον; :D
 
Χμ..... Τελικά ο FALCON, μου έχει μείνει απωθημένο.....

Θα χτυπήσω έναν με την πρώτη ευκαιρία...

Rygar, ευχαριστώ για το κίνητρο...
 
Rygar είπε:
Τι θα πει, Αφιέρωμα για Falcon!!!! Τί, έτσι;;; Στεγνά;;; Κάτσε να τον πάρουμε πρώτα (τον Φαλκον)!! Ε, τεφλον; :D
Επιβάλλεται......αλλά θα βγούμε εκτός προυπολογισμού, για τον επόμενο χρονο :D :D
 
DINO είπε:
@
teflon


Το ξέρω!!! Το κάνεις και μπάνιο!!!

Δεν είναι ΡΕΤ βρεεεε!!! :D
Ο Atari είναι PET=κατοικίδιο. Εμείς φίλε και φιλόζωοι(Ατάρι) είμεθα, και τις γυναίκες (Amiga) αγαπάμε...
 
Άστο Rygar....δεν μας παίρνει.....

1478500433de8.jpg


:D :D:D
 
Μάλλον εννοεί ο ChrisTOS ότι στον ορισμό της γυναίκας στη Wikipedia, δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη Amiga... ;)
 
Πράγματι....

BTW, Tallman, όμορφο avatar! :thumbup: ...δικό σου το Pet;
 
TallMan είπε:
Μάλλον εννοεί ο ChrisTOS ότι στον ορισμό της γυναίκας στη Wikipedia, δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη Amiga... ;)
Ναι, δεν το σκέφτηκα.....
 
Πίσω
Μπλουζα