Atari PC1 [ Παρουσίαση ]

DINO είπε:
attachment.php


Από την επόμενη σελίδα:

Ο σκληρός δίσκος ερχόταν στο ίδιο case με αυτό που ήδη έχει το PC1.

Οπότε η εικόνα του μηχανήματος με το σκληρό δίσκο ήταν τα δύο cases το ένα πάνω στο άλλο και επάνω το monitor.
Τhanks Dino!Απο οτι βλεπω το manual μας απογοητευσε..το expansion μπορει να ειναι ενα ISA port μπορει και οχι..δυστυχως χωρις το pinout δυσκολα να συνδεσουμε κατι εκει..Το expansion box πανω απο την κεντρικη μοναδα το θυμαμαι (πρεπει να το ειχα δει σε καποια διαφημιση).Θα κανω ενα search ακομη μηπως ανακαλυψω τιποτε..Μεχρι στιγμης ομως η μονη αναβαθμιση που μπορει να γινει ειναι ειτε με το external drive (που αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο με του st) ειτε με ενα parallel external drive oπως αυτο πχ http://www.ebay.com/itm/MicroSolutions-Backpack-1-4MB-Parallel-Printer-Port-3-5-Inch-Diskette-Drive-NIB-/111011875739?pt=US_Floppy_Zip_Jaz_Drives&hash=item19d8d2cb9b ή με parallel zip drive

Το εσωτερικο της μοναδας ειναι αυτο:

Atari_PC1_Inside_s1.jpg

Atari_PC1_Mainboard_s1.jpg

πηγη φωτο:http://www.old-computers.com/museum/photos.asp?t=1&c=77&st=1

Στον Κορυδαλλο το PC1 το πουλουσε ο γνωστος παππουλης με τα ATARI στην Ταξιαρχων..Θυμαμαι που μερικες φορες το ειχε ανοικτο με την πορτοκαλι οθονη..οι Κορυδαλλιωτες ισως θυμουνται το μαγαζι..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φοβερό! το εργαλείο! το τροφοδοτικό μου φαίνεται πως είναι ίδιο με τους atari STfm? τουλάχιστον μοιάζει με τα 2 δικά μου που έχω!
 
@angel_grig:

Έχω external drive 3,5 ιντσών 360Κ της Atari, αλλά δυστυχώς μου λείπει το καλώδιο σύνδεσης.

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να βρω ένα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
@angel_grig:
Έχω external drive 3,5 ιντσών 360Κ της Atari, αλλά δυστυχώς μου λείπει το καλώδιο σύνδεσης.

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να βρω ένα...
Αν ειναι 3,5 τοτε ειναι μαλλον 720Κ .Το καλωδιο μαλλον πρεπει να ειναι αυτο:http://www.ebay.co.uk/itm/Atari-520-1040-ST-STE-MEGA-computer-SF-314-354-external-floppy-drive-cable-NEW-/150983135182?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item23274bcfce Η τιμουλα δεν ειναι ασχημη και δεν βλεπω να υπαρχουν και πολλα στην αγορα...Στην θεση σου θα το χτυπαγα...
 
Και το drive και το καλώδιο, πρέπει να είναι αυτά που αναφέρετε.

Το drive πάντως είναι σίγουρα single sided.

Θα κάνω μια καταδρομική στη ντουλάπα να το φωτογραφίσω.

angel_grig σε ευχαριστώ για το ψάξιμο! :thumbup:

Εννοείται οτι το καλώδιο θα χτυπηθεί πάραυτα!
 
angel_grig είπε:
Τhanks Dino!Απο οτι βλεπω το manual μας απογοητευσε..το expansion μπορει να ειναι ενα ISA port μπορει και οχι..δυστυχως χωρις το pinout δυσκολα να συνδεσουμε κατι εκει..Το expansion box πανω απο την κεντρικη μοναδα το θυμαμαι (πρεπει να το ειχα δει σε καποια διαφημιση).Θα κανω ενα search ακομη μηπως ανακαλυψω τιποτε
Mε ενα πολυ προχειρο search

Well I've got an preliminary pinout completed. Most of the lines marked N/C I'm still scoping out for IRQs, additional Address lines and several other functions, but there is enough here some most basic 8Bit cards to function on IRQ 5 so far....
http://www.atariage.com/forums/topic/103078-offtopic-but-hey-its-an-atari-pc-1/page__st__25

index.php
 
angel_grig είπε:
Τhanks Dino!Απο οτι βλεπω το manual μας απογοητευσε..το expansion μπορει να ειναι ενα ISA port μπορει και οχι..δυστυχως χωρις το pinout δυσκολα να συνδεσουμε κατι εκει..Το expansion box πανω απο την κεντρικη μοναδα το θυμαμαι (πρεπει να το ειχα δει σε καποια διαφημιση).Θα κανω ενα search ακομη μηπως ανακαλυψω τιποτε..Μεχρι στιγμης ομως η μονη αναβαθμιση που μπορει να γινει ειναι ειτε με το external drive (που αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο με του st)
με ενα πολυ προχειρο search

I've got a stack of the buggers in my storage room. Basically they wereintended for use on the PC Series of computers. Interestingly enough,Atari had about 3 different versions of them, one with an Atari ASCIinterface, others SASI and another straight MFM. Inside the PC-1's is anISA compatible set of headers and you plugged an adaptec controller card inand it would have an external interface port, one had straight pinouts goingto a ribbon cable into the PCH204 with an internal MFM controller. Idon't think Atari really knew which way that had wanted to go at the timeand while it was a very big and bold project, they canned the PC-1 just afew months after its launch realizing it was too little too late inreleasing an XT-ish clone in 87 and they concentrated on their 286, 386 and486sx clones.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:gj5D9y_6i6wJ:classiccmp.org/pipermail/cctech/2002-December/120717.html+%22Atari+PC-1%22+pinout&cd=2&hl=el&ct=clnk&gl=gr

_____________________________________________________________________________

http://www.atari-computermuseum.de/pc1.htm

_____________________________________________________________________________

http://www.atariage.com/forums/topic/103078-offtopic-but-hey-its-an-atari-pc-1/page__st__25

_________________________________________________________________________________

Με καθε επιφυλαξη ....
 
Thanks Nemo! :bow: Απο αυτα ειχα βρει το 2ο link που δεν λεει και πολλα..Στο atari age ο τυπος εχει βρει το pinout ...

atari_pc1_ISABUS_headers_rev0_1.jpg

...αλλα ποιος το εμπιστευεται σε ενα τοσο σπανιο μηχανημα :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Στο atari age ο τυπος εχει βρει το pinout ...

Το ξερω μια κι αλλωστε αυτο βρηκα πρωτο

angel_grig είπε:
...αλλα ποιος το εμπιστευεται σε ενα τοσο σπανιο μηχανημα :wait2:


Γιαυτο γραφω στο τελος

Nemo είπε:
Με καθε επιφυλαξη ....
 
DINO είπε:
Δε θυμάμαι αν έχει γίνει παρουσίαση σε τεύχος του PIXEL...

Θα το ψάξω πάντως, αν δε με προλάβει ο billy! :D
Καλέσατε; :D (τεύχος 41 - review απο τον Λεκό. ;) )

Kαι το απαραίτητο κουτσομπολιό:

Φημολογείται ότι τα... οπίσθια στην φωτογραφία του εξώφυλλου, είναι του Λεκό. :p
 
ΧΑΧΑΧΑ!!! Θεός! :worship:

.

.

.

Κατά τα άλλα, απ'οτι έχω ψιλοαντιληφθεί, λέτε να του χώσουμε κανα σκληρό απάνω;

Καλή φάση μιας και ο δικός του δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βρεθεί...

Όπως και να'χει, σας ευχαριστώ που αγκαλιάσατε αυτό το project! :)
 
billy είπε:
Καλέσατε; :D (τεύχος 41 - review απο τον Λεκό. ;) )

Kαι το απαραίτητο κουτσομπολιό:

Φημολογείται ότι τα... οπίσθια στην φωτογραφία του εξώφυλλου, είναι του Λεκό. :p
Γεια σου Billy!Θεος!! :bow: Παω να το διαβασω...

Θελω επισης να ευχαριστησω και δημοσια τον DINO που μου εστειλε τα μαγνητακια που ειχε φτιαξει (επειδη του εστειλα τις δισκετες),παρ'ολο που του ειχα πει οτι δεν χρειαζοταν να μπει στον κοπο!Τhanks DINO!! :thanx2:
 
Λοιπόν, ο billy πρέπει να έχει φτιάξει κάποιο είδος database στον υπολογιστή ή στο μυαλό του... Δεν εξηγείται αλλιώς! :D

Η χαρά είναι όλη δική μου angel_grig, με τις μαγικές δισκετούλες που μου έστειλες! :)
 
DINO είπε:
ΧΑΧΑΧΑ!!! Θεός! :worship: .

.

.

Κατά τα άλλα, απ'οτι έχω ψιλοαντιληφθεί, λέτε να του χώσουμε κανα σκληρό απάνω;

Καλή φάση μιας και ο δικός του δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βρεθεί...
Κοιτα,με "μπριζωσε" ασχημα ο Νεμο με τα link που εβαλε.. αλλα φοβαμαι μην παθουμε κανενα "τσαφ" αφου το pinout ειναι ουσιαστικα untested..
 
Αν επιβεβαιωσεις τις τασεις και τις γειωσεις, δεν νομιζω οτι υπαρχει κινδυνος.
 
Ρε λες να "με βρει" και ο σκληρός του, όπως με βρήκε το PC1? :D

Όπως και να'χει, δυστυχώς λόγω σοβαρής έλλειψης χώρου, το μηχάνημα είναι πάνω στη ντουλάπα αυτή τη στιγμή.

Πρώτα θα κινηθώ να συνδέσω το 3,5 drive και μετά βλέπουμε για σκληρό... ;)
 
@Dino & angel_grig:

Eυχαριστώ πολύ για τα σχόλια παίδες (έκανα μία άλλη "ψακτική" σε τεύχη Pixel πρόσφατα, γι' αυτό έτυχε να θυμάμαι το τεύχος) - αν και αυτοί που δίνουν "πνοή" στα projects, είστε εσείς: Ο Dino με την παρουσίαση του σπάνιου αυτού μηχανήματος, και φυσικά ο angel_grig, o (επίσημος πλέον) "αναστηλωτής" παλαιού hardware !! :)

Θα συνεχίσω να παρακολουθώ το όλο εγχείρημα, και εύχομαι να στεφθούν με επιτυχία οι οποιεσδήποτε περαιτέρω... αναβαθμίσεις !! (σκληρός, κλπ.)
 
DINO είπε:
Όπως και να'χει, δυστυχώς λόγω σοβαρής έλλειψης χώρου, το μηχάνημα είναι πάνω στη ντουλάπα αυτή τη στιγμή.
Καλά βρε Dino πήγες και έδωσες χρήματα γι'αυτή την παλιατζούρα????? :rofl: Όπως πολύ καλά θυμάται ο Ηρακλής, το είχα στη ντουλάπα μου, αλλά λόγω έλλειψης χώρου το πέταξα :gdance: Εμένα η οθόνη μου ήταν πιο πορτοκαλί, η δικιά σου μου φαίνεται πιο στο κίτρινο.

Καλορίζικο πάντως, αφού σ'αρέσει.... :animlaugh:
 
Καλορίζικο DINO ! Εκπληκτικό μηχανάκι - εξαίρετη παρουσίαση ! :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα