Commodore 64 και ξερό ψωμί!

isohunt73

RetroN00b
Joined
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Όντως ένα θρυλικό μηχάνημα το οποίο ζει ακόμη και στις μέρες μας...

Είχα και εγώ τον C64. Τον είχε φέρει ο πατέρας μου από Γερμανία το 83 ή το 84 γιατί στην Ελλάδα ήταν πανάκριβος όπως και οι υπόλοιποι υπολογιστές (σήμερα και το ADSL στην Ελλαδάρα είναι ακριβό λέτε να είναι συμπτωση ;) μαζι με το drive 1541. Εκείνα τα χρόνια πέρασα φανταστικές στιγμές με τον 64άρη. Έπαιζα τόσες ώρες που οι γονείς μου αναγκάστηκαν να παίρνουν το καλώδιο που σύνδεε την TV με τον 64άρη και να το κρύβουνε! Αν και αργότερα βρήκα άλλο καλωδιο για να παίζω. Το μόνο κακό ήταν ότι έμενα σε πόλη που οι κάτοχοι των CBM64 ήταν λίγοι ή είχαν στην κατοχή τους κασσετόφωνο και όχι flopy disk με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρω εύκολα προγράμματα!
 
Αχαχα τι μου θύμισες τώρα... Εμένα μου πέρνανε την ασφάλεια από τον μετασχηματιστή (εκείνη τη βιδωτή) για να ξεκολλήσω.

Κι εγώ σαν κι εσένα με το κασσετόφωνο παδευόμουν. Πρωταθλητής στην κατσαβιδορυθμίσεις του αζιμούθιου με τις ώρες για να παίξουν τα αντιγραμμένα. Αχ βαχ...
 
Θυμάμαι οτι μόλις είχα αγοράσει την Amiga αρχές του 1991. Δεν είχα δει ποτέ games του C64 μόνο στα reviews του pixel σε screenshots, οπού έβλεπα χοντροκομμένα γραφικά και κάπως "παγωμένα" χρώματα. Μέχρι που πήγα στο σπίτι ενός φίλου που έμενε στη Γερμανία παλιά και είχε κατέβει για διακοπές..

Οπότε χώνει ένα Bubble Bobble (είχε πάνω από 1000 κασέττες-και πάρα πολλά original) και oops!! Γιατί λέω αγόρασα τον Amstrad?? :D Τουλάχιστον μου έμεινε η Amiga να παρηγοριέμαι! ;)
 
Φίλε Wally, με το post σου μόλις απέδειξες ότι η Spectrum έκδοση ειναι η λιγότερο "ανθρώπινη" απο τις 3. Η έκδοση του spectrum φαίνεται σαν να είναι 2 γενιές υπολογιστών πίσω :p :p :p :p :p :p

Στον τομέα ευκρίνειας πάντως, ο Spectrum όντως υπερτερεί λόγω ανάλυσης (αυτό στο δίνω!)
 
Τόσο καλός ήταν ο 64άρης τελικά? :confused: :confused: :confused:

Στα γραφικά τους κερδίζει και τους 2 με τα χέρια κάτω. Πάω να βρώ emulator ;)
 
hmmm ,egw evala ena tixaio mi-ported game kai esi to tour de force tou C64 :)
 
Όποιος θέλει να δει games που ο Spectrum πραγματικά δίνει ρέστα ας δοκιμάσει Hammerfist, Shadow Warriors, Chase HQ, Batman the movie, Bubble Bobble, Karnov, Klax, Myth, Nebulus, New Zealand Story, Operation Wolf, Robocop, Rainbow Islands, Rick Dangerous, R-Type, Target Renegade, Wonderboy in monsterland και ας μας πει συμπεράσματα, τα οποία θα είναι όπως πάντα αντικειμενικά!
 
shinobi να υποθεσω πω ειχες καποτε spectrum?

Ναι ο spectrum εχανε στα χρωματα ενταξει...

Δειτε ομως το saboteur και θα καταλαβετε την διαφορα με τα αλλα μηχανηματα της εποχης!!!!

Τα παιχνιδια στον spectrum ειχαν λεπτομερια αυτο το ειχα καταλαβει απο

πολυ νωρις οταν εβλεπα τα ιδια παιχνιδια στον commodore....

Ενταξει ειχαν χρωματα ηχο..αλλα η αναλυση ηταν πολυ χαμηλη!!

Πολλες φορες δεν διεκρινες τον ηρωα σου απο τα τετραγωνα!!!!
 
Οχι δεν είχα ποτέ Spectrum. Είχα Amstrad. Βασικά στα περισσότερα games ήταν καλύτερος ο C64 από όλα τα 8 bit. Όχι οτι δεν υπήρχαν περιπτώσεις που ο Spectrum είχε καλύτερες εκδόσεις..Δεν είναι μόνο η ανάλυση αλλά και ο ήχος, η κίνηση, τα χρώματα...H ατμόσφαιρα που δημιουργείται..Και μη ξεχνάς οτι όσο περισσότερα χρώματα τόσο εξομαλύνεται το pixel-ισμα στα γραφικά. Παράδειγμα δες κάποια games του ST με 16 χρώματα και μετά δες έκδοση Amiga με 64 χρώματα.
 
Αχά! Βρήκα την υπεράσπιση για τον Amstradάκο (εδώ τους πατάει όλους).

Ladies and gentlemen : THe legendary Rick Dangerous!

SPECTRUM

zx11.png


C64

c64-11.png


AMSTRAD

cpc11.png
 
Ωραίο αλλά νομίζω οτί ο Amstrad είχε περίπου τη μισή playable area που έκανες post :D
 
και δεν είχε όλες τις πίστες.... βέβαια δεν ξέρω αν όλα τα 8μπιτα δεν τις είχαν όλες αλλά στον amstrad που έπαιζα ήταν ετσι... :(
 
Οι οπαδοί του Spectrum συνιστώνται να μην διαβάσουν το παρακάτω post γιατί μπορεί να ανεβάσουν τίποτα τριγλυκερίδια :D

Μερικές καραμπινάτες περιπτώσεις:

Τεράστια διαφορά μεταξύ C64 και Spectrum στο L.E.D. Storm. Να μιλήσουμε για χρώματα, scrolling, ταχύτητα ή για την φοβερή εισαγωγή του παιχνιδιού με το Smoke on the Water των θεών Purple; Mόνο ο 128άρης ο Speccie τα κατάφερνε να συναγωνιστεί με άλλο υποδεέστερο soundtrack (στον 48 κλασσικά βουβαμάρα).

Βρείτε μου ένα παιχνίδι με τα γραφικά / χρώματα του Hysteria (C64 edition) στον Spectrum! To παιχνίδι κοντράριζε στα ίσα την Amiga.

Nα μη μιλήσουμε για International Karate, Last Ninja, Target Renegade, Rastan Saga, Robocop, Savage, Space Harrier, Maniac Mansion, Defender of the Crown (1541 ολέ), Shadow of the Beast, Cauldron I-II, Τurrican I-II, Samurai Warrior, Denaris, Hostages, Captain Blood, Forbidden Forest, Μicroprose Soccer, Midnight Resistance, Myth, Powerdrift, Buggy Boy, Outrun, Barbarian, Ghosts and Goblins, Cabal, Ghostbusters, Decathlon, Krakout κλπ κλπ όπου οι διαφορές ήταν χαώδεις (μερικά δεν υπήρχαν καν στον Speccie επειδή απλά δεν τα σήκωνε!)

Yπενθυμίζω ότι στα graphic adventures o Spectrum έχανε επίσης κατά κράτος για ευνόητους λόγους.

Εντωμεταξύ παιδιά από το απανταχού Commodore scene ανά την υφήλιο ακόμα φτιάχνουν παιχνίδια και demos που αποδεικνύουν τα πραγματικά όρια του C64. Πειράζοντας τον κώδικα μηχανής σηκώνουν οθόνες με multi parallax scrolling, 256 χρώματα, ultra smooth animation, pseudo-16 bit texturing κλπ (είπα Spectrum fans μη διαβάζετε..υπάρχει κίνδυνος τύφλωσης :D )

Στο μόνο για το οποίο παραδέχομαι τον Spectrum (τον 128άρη) είναι η έκδοση του πολυαγαπημένου μου "Where Time Stood Still" (αν και ασπρόμαυρη...η καλύτερη version που βγήκε ποτέ ήταν στον Αtari ST).

Τα πράγματα είναι απλά: Ο Commodore στα games ήταν ο καλύτερος και απολαυστικότερος home-micro που βγήκε ποτέ. Το λέω μετά λόγου γνώσης έχοντας παίξει (πάρα) πολλά παιχνίδια σε όλες τους σχεδόν τις 8bites εκδόσεις.

(Και τώρα πάω αποσύρομαι και πάλι στην κρυψώνα μου πριν με βρουν οι Σπεκτρουμάδες για λιντζάρισμα)

Υ.Γ: Κι ούτε καν αναφέρθηκα στον ήχο, από φιλευσπλαχνία και επιείκια... :D
 
Καλά δεν ήταν και τόσο χάλια ο Spectrum αλλά δε μπορούσε βέβαια και να συναγωνιστεί το C64. H διαφορά τους ήταν περίπου αυτή ενός ST με μια Amiga.

Θα διαφωνήσω στα Target Renegade, Robocop, Rastan προσθέτω κ Chase HQ τα οποία (ταπεινή γνώμη) ήταν καλύτερα στο Speccy. Ο C64 ήταν περίπου μια "μικρή" Amiga.. Πάντως εγώ θα ήθελα να είχα και τα 2 τώρα! Ένας φίλος μου έχει ένα ξεχασμένο Spectrum + (έχει χάσει όλα τα καλώδια joystick κλπ) και σκέφτομαι να τον πείσω να του κάνουμε ένα revival :D
 
Ρεαλιστικά και καθαρά αντικειμενικά aeon δεν μπορείς να βάλεις κοντά τον spectrum με τον C64. Ηταν άλλη κατηγορία. Ο spectrum συγκρίνεται με τον Oric.

Για μένα η σειρά ήταν

Newbrain->Spectrum-->Oric-->Drogon(ok αυτό υποκειμενικό)--->TI99/4a-->Amstrad------->BBC-------->C64------>QL---------->ST-------------------------------(..βάλτε πολλές παύλες...)------->Amiga.

Ας μη ξεκινήσουμε κάνα flaim τώρα έτσι; Το χαβαλέ μας κάνουμε.

Η σειρά βγήκε με βάση τα custom chips, επεξεργαστή, επεκτασιμότητα και... την αγάπη που έτρεφα προς το καθένα.

Υ.Γ Πρέπει να βάλω και τα MSX κάπου εκεί και τον Αρχιμήδη.
 
μαλλον με την αγάπη που έτρεφες προς το καθένα :)

(αντικειμενικα τα Oric,Dragon,Ti994a kai BBC ειχαν πολυ χειροτερα graphics απο τον Speccy)

Γιατι ολοι ξεχνατε τον SAM? ;)
 
shock εννοείται ότι για χαβαλέ τα γράφω. Στην εποχή της ΑΤΙ 1900ΧΤΧ, του διπύρηνου Conroe, των Physics GPU και της XFi οι διαφορές μεταξύ των 8bitων φαντάζουν πια μικρότερες κι από το κεφάλι μιας καρφίτσας. Αν εξαιρέσεις την αναφορά μου στο Commodore scene, περισσότερο θυμήθηκα τα επιχειρήματα που έλεγα τότε στους Spectrumάδες που ξεκινούσαν ομηρικές διαλεκτικές διαμάχες!
 
Πίσω
Μπλουζα