Microtransactions, DLC και Gaming

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.316
Αντιδράσεις
491
Αρχ. σημ: Όσοι και αφού διαβάσετε το κειμένο, μη με ρωτήσετε γιατί συνεχίζω και παίζω. Δε γνωρίζω ούτε εγώ για να σας απαντήσω.

Όλα γενικά στη ζωή έχουν την εξήγησή τους. Και η εξήγηση είναι το… χρήμα.

Τι είπατε;

Πάντα ήταν; Όχι, δεν ήταν. (δεν ήταν έτσι τουλάχιστον)

Όλα λοιπόν ξεκίνησαν από τη στιγμή που οι εταιρείες παιχνιδιών ανταποκρινόμενες στις επιταγές και στα ήθη των καιρών αποφάσισαν να κάνουν τα ηλεκτρονικά παιχνίδια e-χρηματιστήρια. Έτσι λοιπόν το Diablo με την εισαγωγή από την Blizzard του ηλεκτρονικού πλειστηριασμού έδινε τη δυνατότητα στους παίκτες να μετατρέπουν το gold του παιχνιδιού σε… ευρώ, σε… δολάρια και σε... γιεν.

Ήταν λοιπόν δυνατό να μη σκάσουν μύτη οι επιτήδειοι και να εκμεταλλευτούν αυτές τις νέες δυνατότητες για να βγάλουν χρήμα; Πολύ χρήμα μάλιστα.

Κι εκεί λοιπόν που οι «μαχητές του φωτός» πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι για να χαρούν το παιχνίδι, εμφανίστηκαν οι «οικονομικοί δολοφόνοι» στο Diablo. Δημιούργησαν fora στα οποία μετέτρεπες το gold σε κάποιο σταθερό νόμισμα με την υποχρέωση να σου δώσουν πίσω τουλάχιστον τη σαρανταπλάσια αξία του. Οι διαχειριστές τα κατάφερναν και σʼ έκαναν πλούσιο αφού εξαπολούσαν τα bots να μαζέψουν gold και να πολλαπλασιάσουν την αρχική σου επένδυση. Αυτοί έβγαζαν γρήγορο χρήμα από την επένδυση, αγόραζαν τα top items των servers και τα πωλούσαν για χιλιάδες ευρώ, ενώ και ο επενδυτής gamer βρίσκονταν στο τέλος με σχεδόν άπειρα gold. Έτσι πολλοί παίκτες τα αντάλλασαν - μετέτρεπαν σε ευρώ (ή σε κάποιο άλλο νόμισμα) πουλώντας τα, ενώ κάποιοι άλλοι τα κρατούσαν και αγόραζαν τα καλύτερα items του παιχνιδιού. Υπήρχαν και αυτοί που έσκαγαν χρήμα (πραγματικό) και αγόραζαν τα top items από τους διαχειριστές των fora οι οποίοι νομιμότατα τα τοποθετούσαν για πώληση στον ηλεκτρονικό πλειστηριασμό. Η εταιρεία έβγαζε χρήμα από προμήθειες μέσω της κάθε αγοραπωλησίας και όλοι ήταν ευχαριστημένοι.

Όλοι; Και οι πρώτοι; Αυτοί που δεν έδωσαν ποτέ χρήμα για αγορά αντικειμένων ή δεν εγγράφησαν ποτέ στα fora για να «ανταλλάξουν» σταθερό νόμισμα;

Αυτοί…

Pay to win? Όχι, δεν υπάρχει τίποτα για να «νικήσεις». Για να «κερδίσεις» ίσως.

Έτσι θα είναι τα παιχνίδια πλέον;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θλιβερες εξελιξεις Ηλια. Θλιβερες
 
Wally είπε:
Θλιβερες εξελιξεις Ηλια. Θλιβερες

Το Rastan, το Renegade, το Army Moves δεν ήταν έτσι. Δεν είναι θέμα τεχνολογίας μόνο αλλά και ηθών.
 
Κατ εμε, το βασικο ethic πισω απο καθε παιχνιδι ειναι η δικαιοσυνη. Microtransactions και δικαιο παιχνιδι, ειναι εννοιες ασυμβατες και ασυμβιβαστες στο κεφαλι μου.

Το παιχνιδι ειναι ενας μικρος "κοσμος". Αυτο αγοραζεις. Κοσμος σε δοσεις και σε μεριδες δεν ειναι κοσμος, δεν ειναι παιχνιδι. Αρα DLC και πραγματικο παιχνιδι δεν συμβαδιζουν.
 
Υπάρχει πραγματικά μιά σοβαρή τάση προς τα εκεί (DLC,microtransactions) δυστυχώς. Το Free2play μοντέλο κάνει ολοένα και πιό συχνά την εμφάνισή του επίσης, και είναι και αυτό κατα τη γνώμη μου θλιβερό. Παραδείγματα όπως του free2play Tekken και του Spartacus Legends, φρέσκα αμφότερα και διαθέσιμα στα μεγάλα κονσολο-δίκτυα, είναι ενδεικτικά της τραγικής κατάστασης που επινόησαν οι εταιρείες. Ελπίζω η gaming κοινότητα να τα απορρίψει όλα, αναγνωρίζοντας την εκμετάλλευση των εταιρείων με τα τάχα δωρεάν παιχνίδια ή τα πρόσθετα (που ίσως θα έπρεπε εξαρχής να περιλαμβάνονται), και που στο τέλος σου κοστίζουν όσο πέντε πλήρη παιχνίδια !
 
Alucard είπε:
Έτσι θα είναι τα παιχνίδια πλέον;
Το μέλλον της βιομηχανίας των games το ορίζουμε εμείς. Ο λόγος που τα DLC και microtrasactions δουλεύουν και υπάρχουν είναι γιατί ο κόσμος τσιμπάει και ξοδεύει χρήματα σε όλα αυτά. Αν το F2P (Pay to Win στην πραγματικότητα) επικρατήσει σαν μοντέλο είναι γιατί θα το έχουμε δεχτεί εμείς. Ο κόσμος ψηφίζει με το πορτοφόλι του. Αρα θα πάρουμε αυτό που μας αξίζει στο τέλος. Αν οι publishers είναι πιο έξυπνοι από εμάς, τότε μας αξίζει να μας κοροϊδεύουν και στην τελική καλά κάνουν αφού έτσι κερδίζουν πιο εύκολα χρήματα (νόμιμα πάντα).

Other_Reality είπε:
Ελπίζω η gaming κοινότητα να τα απορρίψει όλα
Δεν θα αλλάξει κάτι. Η gaming κοινότητα είναι πλέον η μειοψηφία έτσι και αλλιώς. Τώρα κάνει κουμάντο το mainstream.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ολα τα online παιχνιδια που περιεχουν αγορες/πωλησεις ειναι δεδομενο οτι θα υπαρξουν ατομα ή και εταιριες ακομα οπου θα σου δινουν την ευκολη λυση με το αζημιωτο φυσικα.Ειτε η εταιρια του παιχνιδιου στο επιτρεπει νομιμα ειτε οχι.

Τα free to play ειναι αλλα θεμα στα περισσοτερα αν δεν πληρωσεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο τα βασικα αρα το free to play ειναι το δολωμα για να σε βαλουν "μεσα" στο παιχνιδι.

Τα Dlc ειναι επισης τραγικα ειδικα οταν βγαινουν ελαχιστο καιρο απο οταν βγηκε το κανονικο παιχνιδι και σου δινουν την εντυπωση οτι το κανουν επιτηδες και θα μπορουσαν να το εχουνε μεσα στο παιχνιδι απο την αρχη.Παλια υπηρχαν τα expansions αλλα εβγαιναν μετα απο καποιο διαστημα και σου προσφεραν κατι παραπανω το οποιο συνηθως αξιζε.

Τωρα το που θα πανε ολα αυτα ο καιρος θα το δειξει. Αλλα πολυ φοβαμε οτι οχι μονο θα συνεχισουν τα dlc αλλα θα γινουν ακομα πιο συχνα και πιο πολλα δυστηχως.
 
Μέχρι στιγμής βγαίνουν αληθινοί οι φόβοι πολλών ότι το digital distribution ωφελεί ελάχιστα τους καταναλωτές και εξυπηρετεί περισσότερο τους publishers. Το μόνο που κερδίζουμε εμείς είναι ότι δεν σηκώνουμε τα οπίσθιά μας από την καρέκλα για να πάμε να αγοράσουμε τα παιχνίδια από κάποιο μαγαζί και γενικώς μια ευκολία στο να αποκτούμε και να διαχειριζόμαστε τα games. Ούτε καν χρειάζεται να βάζουμε και να βγάζουμε δισκάκια.

Αυτή η τεμπελιά μας έφαγε και κάνει τους publishers όμως να κερδίζουν ένα σωρό πράγματα τα οποία εμάς μας βλάπτουν:

-Δεν τους νοιάζει να τεστάρουν καλά τα παιχνίδια γιατί έχουν το κεφάλι τους ήσυχο αφού αν κάτι πάει στραβά θα μπορούν να βγάλουν κάποιο μελλοντικό patch (τα οποία βγάζουν όποτε γουστάρουν και τους λέμε και ευχαριστώ, λες και μας έκαναν κάποια εξυπηρέτηση).

-Μπορούν να μας πουλάνε κομμένο περιεχόμενο από παιχνίδια (το οποίο κανονικά, ή σε εποχές προ-DLC, θα υπήρχε μέσα στο DVD) σε μορφή DLC και έτσι στην ουσία πουλάνε το ένα παιχνίδι στην τιμή των δύο ή τριών. Εμείς νομίζουμε ότι αγοράζουμε "extra" υλικό για τα αγαπημένα μας παιχνίδια αλλά αυτό είναι σπάνιο και σαν χάνοι δεν το καταλαβαίνουμε.

-Μπορούν να μας πετάνε διαφημιστικά και ads μέσω των interface των μηχανημάτων τους.

-Μπορούν να βγάζουν τα F2P παιχνίδια τα οποία είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να σε τραβάνε να πληρώσεις αλλιώς είτε δεν βλέπεις όλο το παιχνίδι είτε βρίσκεσαι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους άλλους. Αυτός ο ανταγωνισμός μεταξύ παικτών αποφέρει τεράστια κέρδη στις εταιρίες και εμείς πριν το καταλάβουμε, ξοδεύουμε ένα σκασμό λεφτά.

-Δημιουργεί βάσεις ώστε οι εταιρίες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αγοράς, όπως πήγε να κάνει η Μicrosoft με τα DRM και τα μεταχειρησμένα. Βεβαία η Microsoft παρασύρθηκε και υπερεκτίμησε την χαζομάρα του κοινού, δεν το έκανε διακριτικά, δεν πήγε λάου λάου όπως θα έπρεπε, αντιθέτως ήταν προκλητική και ο κόσμος θύμωσε. Αργά η γρήγορα όμως, όλα αυτά θα γίνουν.

Με λίγα λόγια αυτή η γενιά ήταν η γενιά των publishers και όχι των gamers. Και από ότι φαίνεται τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα. Οσο ο κόσμος νομίζει ότι το digital distribution είναι το μέλλον και πρέπει να το δεχτούμε, τόσο πιο πολύ δύναμη δίνουμε στους publishers να κάνουν ότι γουστάρουν και να ελέγχουν την αγορά. Αλλά είπαμε. Παίρνουμε ότι μας αξίζει οπότε ας μην παραπονιόμαστε για τις κακές εταιρίες τουλάχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με διαδυκτιακα RPG'S και λοιπες βλακειες (αποψη μου ειναι ) εγω δεν ασχολουμαι αλλα ειχα και εχω ενα σωρο φιλους και γνωστους που επαιζαν φανατικα και κυριως Lineage,WOW κλπ.Τραγικη φιγουρα της καταντιας αυτων των παιχνιδιων ηταν ενας πολυ καλος μου φιλος που μεροκαματιαρης ανθρωπος ξυμεροβραδαζιοταν στα internet καφε να παιζει lineage και το πρωι πηγαινε στην δουλεια σαν ζομπι.Το σημειο παρανοιας που ειχε φτασει ηταν τετοιο που για να αγοραζει με αληθεινα ευρω εξοπλισμο οπλα κλπ στο παιχνιδι μονο και μονο για προχωρησει λιγο παραπανω η για να νικησει καποιον δυνατο εχθρο δεν πληρωνε της δοσεις που ειχε με το αμαξι του με αποτελεσμα καποια στιγμη να του το παρει η τραπεζα.Το χειροτερο ομως ηταν οτι εχασε και την δουλεια του γιατι μια,δυο,τρεις τον συγχωρεσαν που αργεισαι να παει και οχι για λιγο αλλα ακομα και 4 ωρες μετα την εναρξη της βαρδιας του αλλα οταν πλεον η υπομονη στερεψε τον σουταραν και ολα αυτα για το :rant: παιχνιδι.Τελικα αναγκαστηκε και εφυγε για το εξωτερικο γιατι για φουντο ηταν εδω περα.

Τα DLC ειναι αλλη μια πολυ καλη αρπαχτη που σκεφτηκαν οι εταιριες για να τα κονομανε.Γιατι ρε μαγες δηλαδη αφου πληρωνω το 60αρι για να παρω ενα παιχνιδι να με ζητατε συνεχως και αλλα λεφτα για να προσθετετε πραγματα την στιγμη που ηδη επρεπε να υπαρχουν μεσα στο κανονικο παιχνιδι;Nαι ειμαι αντιθετος με τα DLC αλλα δεν ειμαι καθετα αντιθετος.Αν πχ πληρωνω το 60αρι να αγορασω ενα κανονικο παιχνιδι ακριβως οπως το σκεφτηκαν οι σχεδιαστες και εχει τα παντα μεσα κλπ και αργοτερα με πολυ μικρο κοστος με δωσουν εξτρα πιστες κλπ δεν εχω προβλημα.Με πολυ μικρο κοστος ομως και οχι οπως εγειναι με την NINTENDO που την εβαλαν και αυτη στο κολπο και μετα το new super mario bros U κυκλοφορησαν σχεδον το ιδιο παιχνιδι με τον luigi αυτη την φορα και το πουλησαν σε τιμη σχεδον ενος κανονικου παιχνιδιου.Ειπαμε ειμαστε φαντικοι οπαδοι αλλα δεν ειμαστε και προβατα να αγοραζουμε οτι μας πασαρουν γιαυτο να το χαιρονται το new super luigi U.

To free to play ειναι η απολυτη ξευτιλα γιατι στην τελικη σε βγαινει παραπανω σε ευρω απο ωσο θα εδεινε καποιος για ενα κανονικο παιχνιδι.Προσωπικα δεν με απασχολουσε το θεμα γιατι δεν με ενδιαφερουν τετοιου ειδους παιχνιδια αλλα τα πηρα στο κρανιο γιατι οταν πρωτοακουσα οτι το sequel του αγαπημενου μου plants vs zombies θα ειναι free to play και τελικα μπορει να το κατεβασα γιατι δεν γεινοταν να μην το εχω και μπορει να εχει την δυνατοτητα να παιξεις κανονικα το παιχνιδι αλλα για να παρεις ενα σωρο πραγματα που χρειαζονται οπως και νεα πρεπει να το πληρωσεις.Φυσικα δεν προκυται να τους δωσω ουτε ενα λεπτο.Και εχουμε και την M$ που κυκλοφορει μετα απο τοσα χρονια ενα sequel του Killer instinct και εκτος απο τον απαισιο σχεδιασμο μαθαινουμε οτι το παιχνιδι θα ειναι free αλλα ο μονος χαρακτηρας που θα εχουμε στην διαθεση μας θα ειναι ο jago για ολους τους αλλους θα πρεπει να πλερωσουμε.Πρεπει να ντρεπονται οι γελιοι με ολα αυτα.
 
metalcandyman είπε:
Πρεπει να ντρεπονται οι γελιοι με ολα αυτα.
Oταν ο παραγωγός / υπεύθυνος του παιχνιδιού πάει στην σύσκεψη με τους προέδρους και τους shareholders, αν το F2P παιχνίδι του έχει αποφέρει κέρδη, θα μπει μέσα στο δωμάτιο σύσκεψης περήφανος και με το κεφάλι ψηλά. Και θα κάνει πλάκα μαζί τους, θα λένε ανέκδοτα του τύπου "ήταν μια φορά ένας έξυπνος publisher και ένας ηλίθιος gamer", θα τους μιλάει όλους στον ενικό κλπ. Γενικώς θα επικρατεί μία ευχάριστη ατμόσφαιρα στο βάρος μας.

Για να μπει όμως με το κεφάλι σκυμμένο, γεμάτος ντροπή και να βρίζονται όλοι εκεί μέσα μεταξύ τους, θα πρέπει το παιχνίδι αυτό, όπως και το κάθε προϊόν που χαλάει το gaming για μας, να έχει γίνει αποτυχία. Και ο μόνος τρόπος να γίνει αποτυχία είναι να το κάνουμε εμείς οι ίδιοι αποτυχία. Με το να κρατήσουμε κλειστό το πορτοφόλι και την τσέπη μας. Στο χέρι μας είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πράγματι ξεφτίλα το f2p. Ήδη έχει παραγίνει στον κόσμο των smartphones. Αγοράζεις ένα παιχνίδι 1? και στη συνέχεια σου ζητάει εικονικά χρήματα για να πάρεις αντικείμενα ή να ξεκλειδώσεις νέους κόσμους. Πολλές φορές έχεις τη δυνατότητα να βγάλεις εικονικά χρήματα μέσω του παιχνιδιού, αλλά για να κερδίσεις αρκετά ώστε να πάρεις το πολυπόθητο αντικείμενο πρέπει να έχεις περισσότερο χρόνο και υπομονή απο τον 14 χρόνο ανηψιό μου.

Βέβαια υπάρχουν και ορισμένοι κερδισμένοι που έχουν την υπομονή να παίξουν δίχως να πληρώσουν και να προχωράνε αργά στην εξέλιξη. Αλλα και πάλι, ο χρόνος είναι το τίμημα που πληρώνουν.

Πάντως Diablo 3 παίζω ακόμα καμιά φορά. Στο virtual currency store μπαίνω σπάνια όποτε ξεμείνω απο χρήμα για να πουλήσω ότι αντικείμενο περισσεύει.
 
divined είπε:
Βέβαια υπάρχουν και ορισμένοι κερδισμένοι που έχουν την υπομονή να παίξουν δίχως να πληρώσουν και να προχωράνε αργά στην εξέλιξη. Αλλα και πάλι, ο χρόνος είναι το τίμημα που πληρώνουν.
Εγώ έχω παίξει ελάχιστα παιχνίδια που μου αρέσουν σε smartphone, ένα από αυτά ήταν ένα καλοσχεδιασμένο tower defence game στο οποίο όμως κόλλησα γιατί έπρεπε να αγοράσω πιο προχωρημένα όπλα και τεχνολογίες, φυσικά το κάθε ένα ξεχωριστά. Δεν υπήρχε δηλαδή τρόπος να περάσεις πίστες από ένα σημείο και μετά με τα βασικά όπλα. Ούτε υπήρχε τρόπος να αποκτήσεις καινούρια όπλα και τεχνολογίες με "υπομονή". Επρεπε να αγοράζω με πραγματικά λεφτά και μάλιστα αν ήθελα μπορούσα να πάρω τα πιο ακριβά και να περάσω τις πίστες στο "easy mode"

Δεν είναι μόνο το ότι προσπαθούν να σου πάρουν τα λεφτά λίγα λίγα, είναι και ότι καταστρέφεται εντελώς η ισορροπία και το gameplay των παιχνιδιών. Δεν υπάρχει πια καμία στρατηγική. Και η ισσοροπία σε ένα game, το difficulty curve αν θες, είναι το πιο σημαντικό, ειδικά σε τower defence και άλλα παιχνίδια που απαιτούν στρατηγική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι το τελειωτικο χτυπημα θα ερθει οταν η εκολαπτουσα γενια gamer ,αυτη που μεγαλωνει με ipadoειδη μεσω πιστωτικης παιχνιδια παρει ολοκληρωτικα τα ηνια ,οχι απο μας,εμεις εχουμε αποσυρθει εδω και καιρο σαν ηλικια απο τα αγοραστικα κοινα (με τις εξαιρεσεις της) αλλα την προηγουμενη αυτην του GBA και του DS κ.τ.λ.
 
Imgema είπε:
Για να μπει όμως με το κεφάλι σκυμμένο, γεμάτος ντροπή και να βρίζονται όλοι εκεί μέσα μεταξύ τους, θα πρέπει το παιχνίδι αυτό, όπως και το κάθε προϊόν που χαλάει το gaming για μας, να έχει γίνει αποτυχία. Και ο μόνος τρόπος να γίνει αποτυχία είναι να το κάνουμε εμείς οι ίδιοι αποτυχία. Με το να κρατήσουμε κλειστό το πορτοφόλι και την τσέπη μας. Στο χέρι μας είναι.

Οι υπογραμμίσεις δικές μου.

Δεν ξέρω αν είναι όλα στο χέρι μας.

Είμαστε άνθρωποι από διαφορετικές χώρες, με διαφορετικές οικονομικές δυνατότητες και άλλες ηλικίες. Αυτοί που δίνουν χρήματα πλέον είναι οι πολύ νεότερες γενιές gamers και από χώρες με υψηλότερο βιοτικό επίπεδο. Και είναι και η πλειοψηφία.

Το αμερικανάκι που θα σκάσει χρήματα να αγοράσει ένα όπλο από το χαρτζιλίκι της γιαγιάς του, κοστίζει όσο το δικό μου ενοίκιο που δεν ξέρω αν θα βγει στο τέλος του μήνα.

Σε ποιο «χέρι δικό μου» (ή άλλων στη δική μου θέση), μπορεί να είναι λοιπόν η όλη υπόθεση;
 
Οταν λέω στο χέρι μας, δεν εννοώ μόνο εμάς εδώ στο Retromaniax ή στην Ελλάδα, εννοώ τους καταναλωτές γενικά, αυτούς που πληρώνουν, όποιοι και να είναι αυτοί. Απευθύνομαι σε όλους. Κι εγώ έχω σταματήσει να πληρώνω γιατί δεν έχω λεφτά αλλά και να είχα δεν θα πλήρωνα. Απλά έχω συνειδητοποιήσει πως είναι λάθος να κατηγορούμε μόνο τις εταιρείες γιατί βλέπω ότι ο περισσότερος κόσμος αυτό κάνει στο τέλος. Πιστεύω πως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι καταναλωτές. Αυτοί είναι που ολοκληρώνουν το όλο έργο. Αυτοί είναι που αποφασίζουν και κινούν τα ηνία γιατί από την τσέπη τους εξαρτώνται όλα. Η τσέπη τους είναι αυτή που κλείνει εταιρίες ή τις κάνει κολοσσούς.

Πάντως μιας και μιλάμε για βιοτικό επίπεδο, κι εδώ, στην Ελλάδα της κρίσης, τα smartphones και τα tablets, αλλά και τα laptops καλά κρατούν. Οι νέοι δεν έχουν δουλειά αλλά λεφτά για αυτά τα πράγματα πάντα έχουν. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα τώρα, ας μην το πιάσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα