Zelda Ocarina of Time VS Zelda Majora's Mask

Zelda Ocarina of Time VS Zelda Majora's Mask

  • Zelda Ocarina of Time

    Ψηφοφορίες: 2 100,0%
  • Zelda Majora's Mask

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.323
Αντιδράσεις
5.921
Τα δυο αυτα παιχνιδια ειναι θρυλοι στον χωρο των videogames και ειναι επισης δυο απο τα καλητερα παιχνιδια που εχει φτιαξει ποτε η NINTENDO.Εκκατομυρια gamers εχουν κανει απειρες συζητησεις για τα δυο αυτα Zelda και οι αποψεις για το ποιο απο τα δυο ειναι το καλητερο ειναι πολλες και διαφορες.

Η σειρα Zelda ειναι μια απο της ελαχιστες θρυλικες στον χωρο και εχει θεσει τα στανταρ για δεκαδες για να μην πω εκατονταδες επομενα παιχνιδια.Τα πρωτομαθαμε και τα αγαπησαμε στο NES και ξετρελαθηκαμε με το εκπληκτικο Zelda a link to the past στο SNES.Oλοι περιμεναμε το ποτε η σειρα θα πηγαινε σε αλλο επιπεδο και θα εμπαινε στην 3D εποχη και αυτο εγειναι πραγματικοτητα με το Zelda ocarina of time.Με το ocarina of time ειδαμε επιτελους τον κοσμο του Hyrule πιο ζωντανο απο ποτε.Ειδαμε την κλασικη ιστορια που εχουν απαγαγει την πριγκιπησα zelda και τον link να ξεκιναει την περιπετεια του ωστε να την βρει και να σωσει τον κοσμο απο τον σατανικο gannondorf.Eιδαμε μια πολυ ωραια ιστορια,πολλα Dungeons και sidequests σε ενα πολυ μεγαλο παιχνιδι τα οποια εχουν πολλους και εξυπνους γριφους και γενικα η δυσκολια του γενικα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα και επισης ειδαμε ενα πολυ καλο συστημα ταξιδιου στον χρονο που εδεινε πολυ μεγαλητερο βαθος στο παιχνιδι.Πολους βεβαια δεν τους αρεσε που εχει τοσα πολλα Dungeons οπως και την κλασικη ιστορια με τον link και την zelda αλλα γενικα 9 στους 10 το χαρακτηρησαν αριστουργημα και τα αρνητικα του ειναι απιροελαχιστα σε σχεση με τα θετικα του.

Το majora's mask ξεφυγε απο τα τετριμενα και το κυνηγι του Gannondorf και την σωτηρια της zelda και μας πηγαινε σε αλλον κοσμο και αντιμετωποι με ενα αλλο κακο και με ενα στοιχειο που αλλους ξενισε και αλλους τους αρεσε γιατι εδωσε μια εξτρα προκληση και δυσκολια στο παιχνιδι.Το στοιχειο αυτο ηταν το χρονικο οριο των 3 ημερων που αν περνουσε τοτε θα επρεπε να ξανακανουμε απο τυην αρχη οτι καναμε μεχρι εκεινη την στιγμη.Γενικοτερα το majora's mask ηταν πιο σκοτεινο απο το ocarina of time βλεπαμε θανατους ανθρωπους να κλαινε και γενικα μια ιστορια με περισσοτερο δραμα και αισθηματα.Επισης υπηρχε μεγαλητερη αλυλεπιδραση με τους χαρακτηρες του παιχνιδιου οπως και καποια εξαιρετικα sidequests.EΠισης τα γραφικα του majora's mask σε σχεση με το ocarina of time ηταν αναβαθμησμενα πιο ομορφα και η θολουρα που ειχε το OΟΤ σε πολλα σημεια στο ΜΜ δεν ηταν τοσο εμφανη.Περα απο αυτα ομως το majora's mask ειχε και αρνητικα με καποια απο αυτα να ειναι οτι ηταν μικροτερο σε διαρκεια απο το OOT με οχι τοσο μεγαλο βαθος στην ιστορια του.Ειχε λιγοτερα sidequest λιγοτερα Dungeons οπως και Bosses και γενικα ακομα και οι γριφοι δεν ηταν επιπεδου OOT.Γενικα ομως ηταν κατι το διαφορετικο,περα απο τα συνηθισμενα και το σκτεινο του υφος εκανε πολλους να δηλωνουν φανατικοι οπαδοι του και να το εχουν στην καρδια τους πιο ψηλα απο το OOT.

Προσωπικα σαυτο το vs επιλεγω το ΟΟΤ για εναν και μονο λογο.Δεν προκειται ποτε να ξεχασω τα συναισθηματα που ειχα οταν προτοεβαλα για πρωτη φορα την κασσετα μεσα στο Ν64 και ειδα μπροστα στα ματια μου να ξεδειπλωνετε για πρωτη φορα ο κοσμος του Hyrule και ολα τα γνωστα μας θεματα απο προηγουμενα zelda οπως και οι χαρακτηρες κλπ.Λατρευω το Majora's mask και το εχω και αυτο στα πολυαγαπημενα μου αλλα δεν μπορω να ξεχασω με τιποτα ολα αυτα απο το ocarina of time.

Ζelda ocarina of time η Zelda majora's mask λοιπον;;;;;
 
Φίλε Βασίλη φοβερό δίλημμα! Θα πρέπει να ξεχωρίσω τα πλεονεκτήματα του κάθε τίτλου για να αποφασίσω.

Ocarina of Time:

-Eπικών διαστάσεων παιχνίδι με πολλά Dungeons. Πολλά παιχνίδια του είδους θα τελείωναν εκεί που ταξιδεύεις για πρώτη φορά στο μέλλον και γίνεσαι ο adult Link. Στο OOT δεν είχες φτάσει ούτε στα μισά, με το ζόρι είχες παίξει το 1/3 του παιχνιδιού. Το Majora's Mask είναι περίπου το μισό σε μέγεθος.

-Πολύ ατμοσφαιρικά Dungeons. Τα περισσότερα μου έχουν μείνει στο μυαλό και δεν τα έχω ξεχάσει όπως στα περισσότερα Zelda, ακόμα και σε πιο πρόσφατα. Το Forest Temple είναι ίσως το πιο όμορφο Dungeon σε όλα τα Zelda. Το Majora's έχει πολύ λίγα Dungeons και το μόνο που μου έχει μείνει είναι εκείνο που αναποδογύριζε (με είχε εντυπωσιάσει τρομερά).

-ΠΑΡΑ πολλά μυστικά, καλά κρυμμένα μυστήρια, λεπτομέρειες που πολύ εύκολα περνούν και απαρατήρητες, little touches παντού, γενικά το παιχνίδι είναι γεμάτο πράγματα που άλλοι developers ποτέ δεν θα έμπαιναν στον κόπο να βάλουν. Ο Miyamoto δεν φοβήθηκε να χαλάσει κόπο και χρήμα για να προσθέσει πράγματα που πολλοί μπορεί να μην ανακαλύψουν ποτέ, μπήκε στον κόπο και έβαλε τους προγραμματιστές να δουλέψουν και να τα προσθέσουν παρόλα αυτά.

-Ο πιο εκφραστικός Link με πολλά idle animations τα οποία αλλάζουν ανάλογα τι κρατάει στα χέρια του ή που βρίσκεται. Αν είναι σε ζεστό μέρος, σκάει και ιδρώνει, σε παγωμένο μέρος ή σε μέρος με Zombie κρυώνει και ανατριχιάζει, αν κρατάει σπαθί παίζει με αυτό κλπ κλπ. Στα πιο πρόσφατα Zelda δεν υπάρχουν αυτά. Μπορεί να είναι ανούσιες λεπτομέρειες για πολλούς αλλά ταιριάζει με το επίπεδο της λεπτομέρειας σε όλο το παιχνίδι.

-Το Lens of Truth είναι το καλύτερο item σε όλα τα Zelda, ακόμα και ο ήχος που κάνει είναι μαγεία.


Majora's Mask:


-Απίστευτη, σκοτεινή, πολλές φορές σουρεαλιστική ατμόσφαιρα με πολλά σημεία που γίνεται ακόμα και εντελώς ψυχοπλακωτικό! Φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να ξαναδούμε κάτι παρόμοιο από Nintendo.

Για παράδειγμα, κοντά στο τέλος της 3ης μέρας που το φεγγάρι είναι πολύ κοντά στο να καταστρέψει τα πάντα, γίνονται σεισμικές δονήσεις σε όλες τις περιοχές, ακούγονται οι καμπάνες από την κεντρική πόλη (όσο πιο κοντά είσαι τόσο ποιο δυνατά ακούγονται), Όλοι οι κάτοικοι είναι κλεισμένοι στα σπίτια τους και περιμένουν το τέλος εκτός από τους φρουρούς οι οποίοι κοιτούν με δέος το φεγγάρι και η μουσική που παίζει είναι τόσο ανατριχιαστική και ψυχοπλακωτική που θα την κάνανε ban και στο Silent Hill.

-Πολύ πρωτότυπο Zelda γενικώς με πολύ καλά subquests τα οποία έχουν να κάνουν με την ζωή πολλών NPC στην διάρκεια των 3 ημερών που κρατάει το story. O Κάθε ένας έχει την δική του (πολλές φορές ψυχοπλακωτική) ιστορία, τους δικούς τους δαίμονες να αντιμετωπίσει και τα δικά του προβλήματα που πρέπει να βοηθήσεις να λύσει. Πάντως, παρόλο που υπάρχει το χρονικό όριο των 3ων ημερών, ποτέ δεν σε αγχώνει γιατί ελέγχεις εσύ τον χρόνο στην ουσία.

-Το καλύτερο soundtrack από όλα τα Zelda. Ίσως η καλύτερη δουλειά του Koji Kondo. Τα πιο μελαγχολικά tunes ever.

Οπότε μου είναι πολύ δύσκολο να επιλέξω πιο μου αρέσει περισσότερο γιατί και τα 2 μου προκάλεσαν τρομερή εντύπωση για τελείως διαφορετικούς λόγους. Αλλά επειδή πρέπει να διαλέξω, θα πω το Ocarina of Time γιατί πραγματικά είχα καεί με αυτό το παιχνίδι περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, έπαιζα για μήνες στην κυριολεξία και είχα μπει στον κόσμο του για τα καλά. Το Majora's Mask το παράτησα σχετικά γρήγορα και παρόλο που πήρα όλες τις μάσκες δεν με κράτησε ώστε να πάρω και όλες τις καρδιές. Πάντως ένα είναι σίγουρο για μένα. Τα 2 Zelda του N64 είναι τα καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απαιτώ για το αδιάβλητο της ψηφοφορίας, να υπάρχει και επιλογή "κανένα από τα δύο"! Εγώ τι θα ψηφίσω;;; :p
 
LOL maddog!!

Όσο για μένα με κλειστά μάτια Ocarina, όσες φορές βλέπω αυτή την κόντρα στο διαδίκτυο μόνο στα αστεία την παίρνω. Τι να συγκρίνουμε? Το ένα είναι ένα παιγνίδι με το οποίο παραμιλούσε όλος ο κόσμος των video games και τον Miyamoto στα καλλίτερά του. Ενώ το Majora μόνο εντυπωσιακά γραφικά είχε, ούτε έξυπνους γρίφους, ούτε μάχες που σε καθήλωναν, ούτε μουσική μαγευτική και το κυριότερο.....το παιγνίδι δεν αξίζει να το τερματίσεις δεύτερη φορά. Δηλαδή μία αρκεί και στο τέλος δε σου μένει κάποια ανάμνηση, τουλάχιστον όχι σε μένα. Αφήστε που αντιπαθώ τα παιγνίδια του Aonuma, τον θεωρώ ατάλαντο.

Ocarina FTW!!!!! :D
 
Για το αδιάβλητο της ψηφοφορίας θα πρέπει να μπει κανόνας ότι για να ψηφίσει κάποιος θα πρέπει να τα έχει παίξει. Δεν θέλουμε προβοκάτορες Segaκιδες/Sonάκιδες/Microsoftάκιδες εδώ πέρα!

Η το ένα ή το άλλο, vote or leave, νια νια νια νια νια νια :p

geo2004z είπε:
ούτε μουσική μαγευτική
Ok για όλα τα άλλα που λες αλλά και την μουσική?

http://www.youtube.com/watch?v=DwDHaX7eOWw



Εξάλλου ο ίδιος composer ήταν και εκτός αυτού, είχε και ένα remix του κλασσικού overworld theme που το OOT δεν είχε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Απαιτώ για το αδιάβλητο της ψηφοφορίας, να υπάρχει και επιλογή "κανένα από τα δύο"! Εγώ τι θα ψηφίσω;;; :p
Εσυ το κουβαδακι σου και σε αλλη παραλια :D :D
 
Θα ψηφισω SEGA Company Of Time! Ισως οτι καλυτερο εχει βγει! :p
 
Εγω λεω να πας να διαβασεις για το ECDL:p
 
Imgema είπε:
Για το αδιάβλητο της ψηφοφορίας θα πρέπει να μπει κανόνας ότι για να ψηφίσει κάποιος θα πρέπει να τα έχει παίξει. Δεν θέλουμε προβοκάτορες Segaκιδες/Sonάκιδες/Microsoftάκιδες εδώ πέρα!
Η το ένα ή το άλλο, vote or leave, νια νια νια νια νια νια :p
Καλύπτω τον κανόνα. Έχω το Zelda Collector's Edition για Gamecube αυθεντικό.

Ακόμα χειρότερα, το Majora's Mask το έχω αγοράσει κιόλας σε N64 cart (δώρο για έναν φίλο)

Δοκίμασα, δεν μου άρεσαν καθόλου.

Λοιπόν, επαναλαμβάνω, βάλτε επιλογή για κανένα από τα δύο. :p
 
δεν εχω παιξει το majora's mask ποτε, δεν ετυχε... ουτε εχω τερματισει ακομα το Ocarina, δεν ειχα n64 ποτε, ειχε ενας φιλος και παιζαμε εκει που και που και μετα το επαιξα σε emulator αλλα δεν το τερματισα (ολο λεω να το ξεκινησω παλι αλλα δεν εχω βρει χρονο και ορεξη ). Αρα δεν εχω αποψη :) . Την γλιτωνω την κρεμαλα;; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
δεν εχω παιξει το majora's mask ποτε, δεν ετυχε... ουτε εχω τερματισει ακομα το Ocarina, δεν ειχα n64 ποτε, ειχε ενας φιλος και παιζαμε εκει που και που και μετα το επαιξα σε emulator αλλα δεν το τερματισα (ολο λεω να το ξεκινησω παλι αλλα δεν εχω βρει χρονο και ορεξη ). Αρα δεν εχω αποψη :) . Την γλιτωνω την κρεμαλα;; :p
:sealed: :sealed: :sealed: :sealed:
 
metalcandyman είπε:
:sealed: :sealed: :sealed: :sealed:
το ps1 για τους γνωστους λογους με παρεσυρε τοτε.. :p

οσο για το ocarina το εχω και στο wii και σε δισκακι απο gamecube που μου το εχει δωσει ενας φιλος.Αλλα δεν εχω βρει ορεξη να το ξεκινησω παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
το ps1 για τους γνωστους λογους με παρεσυρε τοτε.. :p
οσο για το ocarina το εχω και στο wii και σε δισκακι απο gamecube που μου το εχει δωσει ενας φιλος.Αλλα δεν εχω βρει ορεξη να το ξεκινησω παλι.
Είναι από τα παιχνίδια που έπρεπε να έχεις παίξει στην εποχή του. Τώρα δύσκολα εντυπωσιάζει, παρόλο που έχει ακόμα ωραία ατμόσφαιρα και έξυπνους γρίφους η μισή μαγεία ήταν ο τεράστιος (για τότε) free roaming 3D κόσμος και η ελευθερία κινήσεων που κανένα άλλο 3D παιχνίδι δεν πρόσφερε. Σήμερα έχει ξεπεραστεί κατά πολύ σε αυτόν τον τομέα. Παρόλο που προτιμώ το OOT θα έλεγα πως το Majora's έχει γεράσει καλύτερα γιατί είναι πιο πρωτότυπο και ποντάρει σε άλλα πράγματα που δεν τα έχω δει σε άλλα παιχνίδια του είδους.
 
Imgema είπε:
Ok για όλα τα άλλα που λες αλλά και την μουσική?

Εξάλλου ο ίδιος composer ήταν και εκτός αυτού, είχε και ένα remix του κλασσικού overworld theme που το OOT δεν είχε.
Πωπω...έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε που έπαιξα το Majora και είχα ξεχάσει τελείως τη μουσική του. Το μόνο που μου έμεινε από θέμα ήχου ήταν η μουσική της Hyrule από το ALTTP, κάτι δηλαδή που έλειπε στο Ocarina. Πάντως, δεν είπα ότι η μουσική του Majora δεν ήταν καλή σε γενικές γραμμές, είπα πως δεν ήταν τόσο μαγευτική όσο στο Ocarina. Ίσως η συνολική άποψη που έχω για το παιγνίδι παρασύρει και τον τομέα της μουσικής.

Για μένα, παιγνίδια που δε μου δίνουν κίνητρο να ξανά ασχοληθώ μαζί τους μετά από χρόνια έχουν ημερομηνία λήξεως. Και δεν είμαι παίκτης που απλώς τερμάτισα το Majora και το άφησα......μάζεψα όλα τα κομμάτια καρδιάς, όλα τα όπλα και τις μάσκες και αυτά επειδή είμαι τελειομανής όσον αφορά στις αγαπημένες μου σειρές.
 
Εγώ ψήφισα το Majora`s Mask λόγω του πιο σοβαρού - ενήλικου χαρακτήρα του. Επίσης μου άρεσε ιδιαίτερα ο κύκλος των τριών ημερών ο οποίος σε άγχωνε και έδινε ρυθμό στο παιχνίδι. Αν κάτι δεν έκανες την συγκεκριμένη στιγμή που έπρεπε, χρειαζόταν να περιμένεις τον επόμενο κύκλο. Μάλιστα, εάν θυμάμαι καλά, σε ορισμένα sidequests επηρεάζονταν απο τις πράξεις και ενέργειες σου σε προηγούμενους κύκλους.

Άλλα συν του MM είναι τα ανώτερα γραφικά, η καταπληκτική του μουσική και η ατμόσφαιρα του κινδύνου που σου μετέδιδε. Χαρακτηριστικά οι έντονοι διάλογοι στο δημαρχείο.

Το Ocarina of Time είχε περισσότερα και πιο έξυπνα μπουντρούμια αλλά γενικά ήταν πιο γραμικό σε σχέση με το MM. Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι η πρώτη εκπληκτική μεταφορά του Zelda σε 3D αλλά πλέον αυτό δεν αρκεί απο μόνο του, κατά την γνώμη μου πάντα.
 
Τωρα φυσικα και δεν μετραει το οτι το Ocarina of time ηταν το πρωτο 3D Zelda που μας εκανε να παθουμε την πλακα μας γιατι ειδαμε τον κοσμο του Hyrule να περναει σε αλλο επιπεδο.Απο την αλλη το majora's mask ειναι παιχνιδαρα και δεν ειναι τυχαιο που το εχω τερματισει 5 φορες.Επισης δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι ολοι οι οπαδοι περιμενουν σαν τρελοι το Remake του majora's mask για το 3DS οπως εγειναι με το υπεροχο remake του ocarina of time.Και συμφωνα με ωσα εχει πει κατα καιρους ο miyamoto το θεωρω σιγουρο οτι θα γιννει.
 
Αντε να κανουν το remake μπας και αποφασισω να το παιξω και εγω το majora's.. αν και θα πρεπει να παρω 3ds τοτε :D . (παντως θυμαμαι πριν την φετινη E3 ειχανε βγει καποια βιντεακια που μιλαγαν για HD remake του Majora's mask, μαλλον για το wiiu φανταζομαι, αν και τελικα δεν ανακοινωθηκε τιποτα... :( )
 
metalcandyman είπε:
οπως εγειναι με το υπεροχο remake του ocarina of time.
Δε μας κάνουν κανένα σοβαρό remake λέω γω?? Τι να κάνω ένα remake τριδιάστατου παιγνιδιού με πιο χαρούμενα γραφικά?? Υπάρχουν τόσοι μα τόσοι 16-bit όμορφοι τίτλοι που θα μπορούσαν να μας μαγέψουν σε ένα remake τριών διαστάσεων. To Ocarina 3D περισσότερο σε μεταφορά τείνει παρά σε remake, μην μπερδεύουμε τις έννοιες.....
 
Πίσω
Μπλουζα