Αναζήτηση βιντεο-ηθοποιού [Ηλίας Κωνσταντίνου]

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.067
Μάγκες, έχω μια ερώτηση για γερούς λύτες :

Ξέρει κανείς πώς λέγεται ο εικονιζόμενος ηθοποιός που έπαιξε β' ρόλους σε δεκάδες ταινίες δεκαετίας 80 ;

Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει, με επικρατέστερο τον "τέρας (σχετικών) γνώσεων" video80.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηλιας Κωνσταντινου,νομιζω. Ο Video80 μου το ειπε που τον ειχα ρωτησει και εγω!... Ας απαντησει για πιο σιγουρα!...
 
ειναι ο ηλιας κωνσταντινου επαιξε τωρα στο τελευταιο ροδα τσαντα και κοπανα και εκανε τον μποχακη
 
πωπωωωω..αλλος μικρος θεουλης..η φιλμογραφια του σπερνει!!
 
Παιδιά δεν χρειάζετε το internet για να καταλαβει κανεις οτι ο ηθοποιος της φωτογραφίας είναι ο Ηλίας Κωνσταντίνου.

Και συμτωματικά χθές εβλεπα μια απο τις πάμπολες βιντεοταινίες του ,τον ''Παπαλεβέντη'' (1987) οπου ομολογώ το είδα για 1η φορά και μου άρεσε.Σε αυτήν την βιντεοταινία υποδιεται το τσιράκι ενος βαρονου Super market(Tony Ιακωβάκης) που αναλαμβάνουν να διώξουν τον παπαλεβέντη απο τη γειτονια και κάνουν διαφορες αγαθοεργίες προσφέροντας ομως ληγμένα τροφιμα στους φτωχούς!

Ενας ηθοποιός πασύγνωστος στους λάτρεις του είδους(οπως εγώ).

Ελπίζω να τον δούμε και στους νέους ''Πόντιους'' και άν διαβάζει ο Ομηρος το thread θέλω στο cast και Πάντη Κούση.
 
Για τον οποιο αν θυμαμαι καλα, ο Ευστρατιαδης μας ειχε πει οτι ηταν ο κατοχος του ΨΙΤ...

EDIT...το βρηκα

RetroManiaX: Ποιος είχε την ιδέα να φτιάξει ένα περίεργο αμάξι ; Ποιος το ανέλαβε;ΟΕ: Το αμάξι αυτό το βρήκα στην Θεσσαλονίκη, το είχε ένας φίλος μου, ηθοποιός ο Ηλίας Κωνσταντίνου. Και το πήραμε και το πήγαμε σε ένα συνεργείο και του είπαμε να το βάψει, να βάλει της φλόγες από πάνω, να το κάνει καραγκιόζη το αμάξι.

RetroManiaX: Ο ΨΙΤ τι έγινε μετά; Το είχατε βάλει και στην ταινία «Κούνελοι και κουνελάκια» αν θυμόμαστε καλά. ΟΕ: Ναι. Ο Ηλίας το είχε μετά, όταν τελείωσα με τον Ψιτ. Έπαιζε ο Ηλίας στην ταινία αυτή. Του είπα «Φέρε και το αυτοκίνητο εδώ» και το έφερε. Μετά σε κάποιο χωράφι το παρατήσαμε. Ήταν πολύ παλιό αμάξι.
Iσως λοιπον αυτος να θυμαται σε ποιο χωραφι παρατησαν τον ΨΙΤ...
 
Ο Ηλίας Κωνσταντίνου είχε παίξει και στην ταινία ''Επάγγελμα γυναίκα-Μια ζωή πατίνι'' με τον Κώστα Τσάκωνα και την Πηνελόπη Πιτσούλη...
 
BETTY BOOP είπε:
Ο Ηλίας Κωνσταντίνου είχε παίξει και στην ταινία ''Επάγγελμα γυναίκα-Μια ζωή πατίνι'' με τον Κώστα Τσάκωνα και την Πηνελόπη Πιτσούλη...
Θυμάμε χαρακτιριστικά το ρολο του. Είταν ο φίλος και συναδερφος του Τσακωνα οπου και οι δυο είταν υπαλληλοι χρωματοπωλειου.Τον καλουσε σπιτι του για ουζο και ταβλι και είταν κατι παραπανω απο απαιτητικός προς την γυνέκα του!!(πολύ γέλιο).

Επήσεις να θυμήσω οτι ο Ηλίας Κωνσταντίνου έχει πεξει στο ''Δυναστεία'' κανοντας εκει πολλούς ρολους.
 
video80 είπε:
Παιδιά δεν χρειάζετε το internet για να καταλαβει κανεις οτι ο ηθοποιος της φωτογραφίας είναι ο Ηλίας Κωνσταντίνου.Και συμτωματικά χθές εβλεπα μια απο τις πάμπολες βιντεοταινίες του ,τον ''Παπαλεβέντη'' (1987) οπου ομολογώ το είδα για 1η φορά και μου άρεσε.Σε αυτήν την βιντεοταινία υποδιεται το τσιράκι ενος βαρονου Super market(Tony Ιακωβάκης) που αναλαμβάνουν να διώξουν τον παπαλεβέντη απο τη γειτονια και κάνουν διαφορες αγαθοεργίες προσφέροντας ομως ληγμένα τροφιμα στους φτωχούς!
O δε "Παπαλεβέντης" ήταν ο πραγματικός Παπα-Κατινάς,

γνωστός από τις εμφανίσεις του σε τρας εκπομπές (Ερωτοδικείο - Αυτόφωρο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει..άλλες εκπομπές θεωρούνται. Χαχα! Επειδή ανέφερες και τις δύο σε ρωτώ, για να το περνούσαμε στην βάση. :)
 
Δεν είμαι σίγουρος αν ηταν μόνο σε μία (και σε ποιά) ή και στις δύο.

Εξάλου οι δύο εκπομπές "ανακυκλώνανε" τα "είδωλα" που παρουσίαζαν.
 
Kalispera παιδια...Κανεις φανταζομαι δεν γνωριζει οτι ο Ηλιας Κωνσταντινου ήταν την δεκαετια του 60 μίμος και εμφανιζοταν σε μουσικα κλαμπ της Θεσσαλονικης στα διαλλειματα του προγράμματος κάνοντας μιμήσεις....Ετσι ξεκίνησε....
 
SARROS είπε:
Kalispera παιδια...Κανεις φανταζομαι δεν γνωριζει οτι ο Ηλιας Κωνσταντινου ήταν την δεκαετια του 60 μίμος και εμφανιζοταν σε μουσικα κλαμπ της Θεσσαλονικης στα διαλλειματα του προγράμματος κάνοντας μιμήσεις....Ετσι ξεκίνησε....
Δεν το γνωρίζαμε! Αυτό αποκαλύπτει οτι ειναι και αρκετά μεγάλος σε ηλικία ,δηλάδη στα 80ς είταν 40αρης.
 
παντως θυμαμαι οτι τις περισοτερες απο τις ταινιες του δεν τις εχει και τις εψαχνε το 7 μικροι κομμαντος εγω του το ειχα γραψει
 
θανος είπε:
παντως θυμαμαι οτι τις περισοτερες απο τις ταινιες του δεν τις εχει και τις εψαχνε το 7 μικροι κομμαντος εγω του το ειχα γραψει
Ότι ακριβώς μου συνέβη, με τον Άκη Φλωρεντή.
 
Πίσω
Μπλουζα