Αναζήτηση ταινίας: An American tail (1986)

zelatini

RetroN00b
Joined
13 Αύγ 2012
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
1
Σε περίπτωση που συνεχίζει να παρακολουθεί κάποιος την συζήτηση...

Μήπως θυμάστε μια ταινία με ποντίκια που πήγαν μετανάστες στην ΑΜερική;;; Νομίζω ότι ήταν της Ντίσνευ όπως και οι περισσότερες ταινίες τότε... Κάπου μέσα στην δεκαετία του '80 πρέπει να είχε βγει...

Νομίζω έπαιζε και το τραγουδάκι "some place somewhere..." που το έλεγαν ταυτόχρονα τα δύο ποντικάκια το ένα στην Ευρώπη ας πούμε το άλλο στην ξενιτιά! Τι σας λέω τώρα!!!

Εάν έρθει σε κανέναν τίποτα! Καλοδεχούμενος-η!!!!!

Την ψάχνω για να την ξαναδώ όπως όλοι εκεί γύρω στα τριάντα που παθαίνουμε μια κρίση ... νοσταλγίας!!!!

Καλή συνέχεια σε όλους και όλες!!!!
 
zelatini είπε:
Σε περίπτωση που συνεχίζει να παρακολουθεί κάποιος την συζήτηση...Μήπως θυμάστε μια ταινία με ποντίκια που πήγαν μετανάστες στην ΑΜερική;;; Νομίζω ότι ήταν της Ντίσνευ όπως και οι περισσότερες ταινίες τότε... Κάπου μέσα στην δεκαετία του '80 πρέπει να είχε βγει...

Νομίζω έπαιζε και το τραγουδάκι "some place somewhere..." που το έλεγαν ταυτόχρονα τα δύο ποντικάκια το ένα στην Ευρώπη ας πούμε το άλλο στην ξενιτιά! Τι σας λέω τώρα!!!

Εάν έρθει σε κανέναν τίποτα! Καλοδεχούμενος-η!!!!!

Την ψάχνω για να την ξαναδώ όπως όλοι εκεί γύρω στα τριάντα που παθαίνουμε μια κρίση ... νοσταλγίας!!!!

Καλή συνέχεια σε όλους και όλες!!!!
καλως ηρθες στο ρετρομανιαξ!!

τα ποντικακια μηπως ειναι αυτα;

bernardbianca.JPG
 
To βρήκα!!!!!!!!!!! An american tail!!!!!!!!!!!1

Παιδιά είστε καταπληκτικοί!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη και άμεση ανταπόκριση!!!!!!!!! :)

Θα την πάρω σήμερα κιόλας αν υπάρχει σε dvd...γιατί βίντεο... καταλαβαίνετε... :cool:

Ας πάρουμε και μια γευστική ανάμνηση από την υπέροχη μουσική ... τότε υπήρχαν άνθρωποι στα κινούμενα σχέδια και παντού που ήταν καλλιτέχνες! Δεν ήταν και το αποκορύφωμα αλλά τα παιδάκια είχαν την δυνατότητα να απολαύσουν υψηλής ποιότητας ταινίες, μουσικές... Τι να λέμε τώρα... Σήμερα θέλουν ολοένα και πιο πολύ ανθρώπους που δεν σκέφτονται δεν μπορούν να διακρίνουν την ομορφιά...Θέλουν δούλους με λίγα λόγια με σκυμμένο το κεφάλι στη δουλειά που δεν θα τους αποφέρει και τίποτα παρά μόνο να συντηρούνται ίσα ίσα. Τεσπα... Καλό μεσημέρι σε όλους και όλες!http://www.youtube.com/watch?v=LPY6F1dnIAg

[video=youtube;RkI-B2JWSZI]

... υπέροχο! Μαζί με τις εκπομπές του Χατζιδάκη, Τη Λιλιπούπολη και τα λοιπά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει με ελληνικη μεταγλωττιση, ξερει κανεις;
 
εαν ψαχτεις και εισαι τυχερος θα τα πετυχεις σε καποιο καταστημα σε dvd!
 
υπαρχει ομως; γτ ειναι ταινια του Bluth. δεν ξερω ποιος εχει τα δικαιωματα για τις μεταγλωττισεις αλλα εχουν σταματησει να τις κυκλοφορουν απο την εποχη του VHS (πχ. Αναστασια)
 
τα σικουελ βρισκονται σε dvd ευκολα!!το πρωτο ειναι δυσκολο να βρεθει αλλα με λιγο ψαξιμο βρισκεται!!οσο για το αναστασια κανεις λαθος γιατι εχει βγει κ σε dvd και σε blu ray!! και θα εχει κ μεταγλωτιση αλλα τωρα δεν ξερω αν θαναι η παλια αλλα λογικα θαναι!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wheeled warrior είπε:
τα σικουελ βρισκονται σε dvd ευκολα!!το πρωτο ειναι δυσκολο να βρεθει αλλα με λιγο ψαξιμο βρισκεται!!οσο για το αναστασια κανεις λαθος γιατι εχει βγει κ σε dvd και σε blu ray!! και θα εχει κ μεταγλωτιση αλλα τωρα δεν ξερω αν θαναι η παλια αλλα λογικα θαναι!!
το χω ψαξει το θεμα. η Αναστασια δεν κυκλοφορησε ΠΟΤΕ στην Ελλαδα σε DVD/Blu-ray με καμια Ελληνικη μεταγλωττιση. ειχα στειλει mail στους [edit] χαρακτηρισμός [edit] της Odeon και μου ειχαν πει το εξης

Καλή σας μέρα,Εμείς έχουμε τα δικαιώματα.

Αν κάποια στιγμή γίνει η μεταγλώττιση θα σας ειδοποιήσουμε.

Με εκτίμηση,

Αλέξανδρος Βλητίδης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαλιστα παρε ενα λινκ εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαλιστα τι να σου πω? ειναι κ οι εταιρειες [edited]......[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγούδι "somewhere out there" ήταν υποψήφιο για όσκαρ το 1987 αλλά έχασε -άδικα- από το Take my breath away. Πάντως η ταινία προβλήθηκε τα Χριστούγεννα του 87 στην Αθήνα
 
Πείτε μου σας παρακαλώ ότι αυτός δεν είναι ο official ελληνικός ήχος!

Είναι ό,τι χειρότερο έχω ακούσει ποτέ!

(καλά, το γεγονός ότι αυτοί που κάνουν τις φωνές δεν είχαν μάθει καλά τη μελωδία και την έχουν αλλάξει, το αφήνω ασχολίαστο)

[video=youtube;a-XSbvGvQlc]

 
Όντως!.... Πιο φάλτσο πεθαίνεις!....

Ούτε εγώ το θυμάμαι έτσι - από την άλλη, δε θυμάμαι καθόλου την Ελληνική μεταγλώττιση...
 
D@redevil είπε:
Όντως!.... Πιο φάλτσο πεθαίνεις!....
Ούτε εγώ το θυμάμαι έτσι - από την άλλη, δε θυμάμαι καθόλου την Ελληνική μεταγλώττιση...
Ίσως είναι νέα.

και γω δε θυμάμαι ποτέ η ταινία να έχει ελληνικά.

Όταν το είχα δει στην τηλεόραση παλιά (και το'χα γράψει μάλιστα και σε κασέτα), με υπότιτλους ήταν.

Αν υπήρχε μεταγλώττιση δε θα έδειχναν αυτή;
 
filmmusic είπε:
Ίσως είναι νέα.και γω δε θυμάμαι ποτέ η ταινία να έχει ελληνικά.

Όταν το είχα δει στην τηλεόραση παλιά (και το'χα γράψει μάλιστα και σε κασέτα), με υπότιτλους ήταν.

Αν υπήρχε μεταγλώττιση δε θα έδειχναν αυτή;
Αν υπήρχε μεταγλώττιση κι έδειχναν αυτή, τότε δεν είναι ν' απορεί κανείς που δεν το ξαναείδαμε στην Ελληνική τηλεόραση! :biglaugh:

Χάλια μαύρα.... Αλήθεια, δεν το βάλαν σε μερικά "αυτιά" να το ακούσουν, προτού κυκλοφορήσει παραέξω?!.... :xm:
 
Κοίτα, και στο αρχικό πάντως, λίγο ψιλοφάλτσο είναι (από τον Fievel, όχι από το κοριτσάκι) γιατί το λέει μικρό παιδάκι. Αλλά ακούγεται γλυκό.

Εδώ νομίζω ο κυριότερος λόγος που ακούγεται έτσι απαίσια είναι επειδή απ'ότι καταλαβαίνω είναι ενήλικες που προσπαθούν να μιμηθούν παιδικές φωνές..
 
Τι ωραία ταινία. Ευτυχώς μικρή το είχα δει με υπότιτλους και οχι με την ελληνική μετάφραση γιατί θα αποκτούσα παιδικό τραύμα.
 
Πραγματικά υπέροχη ταινία!!

Πρέπει να την είχα δει σε Χριστουγεννιάτικες διακοπές.

Ακόμα θυμάμαι, πριν τη δω που με είχε τραβήξει η φωτογραφία που έβλεπα στο περιοδικό με το πρόγραμμα:

An-American-Tail-DI.jpg

Δυστυχώς το DVD και το BLuray έχουν νέο ήχο που έχουν προσθέσει πράγματα ή έχουν αλλάξει διαλόγους και φωνές, και δεν είναι όπως το είχαμε δει πρώτα στο σινεμά ή στην τηλεόραση.
 
Πίσω
Μπλουζα