Αναζητηση εικονας

Rakeesh

RetroDB Feeder
ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτη ειναι η πιο παραξενη ερωτηση που εχετε ακουσει ποτε για το Πιξελ!! :D

Εχουμε και λεμε λοιπον:

Σελιδα: 81

Τευχος: 76

Μηνας: Απριλιος 91

Οσοι εχετε αυτο το τευχος, ψαξτε το παρακαλω στο αρχειο σας, γυριστε στη συγκεκριμενη σελιδα και θα δειτε μια εικονα φανταζυ

Αυτη η εικονα απο τοτε που ειχε κανει μεγαλη εντυπωση... ξερετε απο που ειναι;; απο ταινια, απο illustration, απο παιχνιδι;;;
 
Δεν το έχω το τεύχος...αν το έχεις εσύ ανέβασε να δούμε περί τίνος πρόκειται!!!!
 
Λοιπόν φίλε Rakeesh, το έχω το τεύχος...

Η εικόνα συνοδεύει ένα αφιέρωμα με τίτλο "Σκέφτεστε να γράψετε το δικό σας adventure;"...

Δεν μου φαίνεται πως είναι από κάποιο παιχνίδι, αλλά ούτε και από ταινία...

Πιθανόν να τη δανείστηκαν από κάποιο βιβλίο με θέμα παραμύθια, ιστορίες με δράκους και ιππότες κλπ, οι του PIXEL...

Δυστυχώς δεν έχω scanner, ούτε και ψ.φ.μ. (ακόμα), για να την ανεβάσω να τη δουν και οι υπόλοιποι...

Αυτά...
 
Ιδεα: φωτογραφησα τη σελιδα με ψηφιακη!!! Ευχαριστω παντως για τον κοπο σου

Δε φαινεται καλα αλλα πιστεψτε με, ειναι απιστευτη εικονα και πραγματικα τοτε ειχα φαγωθει να υποθετω απο που μπορει να ειναι

Σημειωστε οτι προκειται για φωτογραφια, οχι απλο illustration

picvl7.jpg


edit: μολις τωρα, και μετα τη φωτογραφηση, αντιληφθηκα οτι η σκια αριστερα ειναι ενας πρασινος δρακος με μια φλογα ;)

Παντως εδω που τα λεμε μου φαινεται οτι ειναι απο καποια συλλογη στικερς ή ολόγραμμα
 
...προσωπική άποψις:

Η φωτογραφία θυμίζει "ενσταντανέ" παρόμοιο με εξώφυλλο του πασίγνωστου "Dragon's Lair" (όπως απεικονιζόταν σε συστήματα της νιντέντο σαν το NES και το Gameboy, την περίοδο του '90 - '91) - με την διαφορά ότι εδώ ο Ντερκ και η Ντάφνη είναι πραγματικοί άνθρωποι και όχι καρτούνς !!

Ο δράκος θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο Singe. (πάντως η μεγάλη "ατραξιόν" είναι σίγουρα η Δάφνη !! :D ).

 
Περαν του οτι το Dragon's Lair ηταν το πρωτο πραγμα που μου θυμησε και εμενα η φωτογραφια ;) , εξακολουθω να αναρωτιεμαι σε ποιο franchise ανηκει :)

Σε βλεπω ενημερωμενο.. Ντερκ, Δαφνη, Singe (πως προφερεται αυτο ρε παιδια; ), μεχρι και τα ονοματα ξερεις
 
!!

Παιδιά θυμάται κανείς που είχε δείξει σε ένα επεισόδιο στα "απίστευτα και όμως αληθινά" το arcade dragons lair?? εγώ είχα πάθει πλάκα τότε που το είχα δει πιτσιρικάς...έδιχνε την παραγωγή, οτι χρησιμοποιούσε Lazer disc τεχνολογία, ότι το cartoon ήταν παραγωγής disney...και μετά έδιχνε καποιους παίχτες να παίζουν κάποιες πίστες του παιχνιδιού live...πολύ θέλει ένας πιτσιρικάς από την Ελλάδα να πάθει πλάκα??

Το παιχνίδι το έπαιξα μετά από ένα χρόνο σε κάποιο arcade στην αμερική...μαγεία αλλά μέχρι να το μάθεις σε κατέστρεφε οικονομικά..θυμάμαι ακόμα που μαζευόνταν κόσμος γύρω από το μηχάνημα και βλέπανε όποιον έπαιζε...θυμάμαι σε πλησίαζαν παιδιά που το ήξεραν για να σου ζητήσουν λεφτά να παίξουν αυτοί στη θέση σου για να δεις τι πρέπει να κάνεις σε κάθε καινούργια πίστα...

Φιλε Rakeesh..To συγκεκριμένο είναι πόστερ του παιχνιδιού που ήταν στόλιζε το πλάγιο μέρος του arcade μηχανήματος...τουλάχιστον στην Αμερική!! :)
 
thamonas..ήταν γύρω στο 1983 και είναι από τα μοναδικά επεισόδια που θυμάμαι τόσο καλά!!!
 
Κι εγώ το ίδιο ακριβώς!!!

Βεβαια χρόνια αργότερα βρήκα το παιχνίδι σε έκδοση pc cd-rom

Edit: το μυστηριο λυθηκε!!! Τελικα η ομοιοτητα με το Dragon's Lair δεν ηταν τυχαια!!!

gameboyad.jpg


Το ανακαλυψε η ισπανιδα ξαδελφη μου, αλλα δε μου λεει πως :) |
 
Παιδιά πρέπει πραγματικά να καθιερωθεί σύστημα διάκρισης και καταξίωσης ρετροκυνηγών! Εκπλήσσομαι με την μέθοδο και το αποτέλεσμα σε κάθε φλου αναζήτηση! Εύγε!
 
Credits to : billy, thamo and Rakeesh's Spanish cousin!

Μπράβο ρε παιδιά που το βρήκατε!!!
 
Ευχαριστούμε!

Το στοιχείο του Billy ήταν αυτό που με έβαλε στο σωστό δρόμο :)
 
...να και μία περίπτωση όπου το πολύωρο gaming της παιδικής μου ηλικίας "έπιασε τόπο" !! :D

Nα 'στε καλά !!
 
Πίσω
Μπλουζα