Αναζητώντας Atari 800

npac

RetroWannaBe
Joined
9 Mαϊ 2010
Μηνύματα
96
Αντιδράσεις
7
Γεια χαρά σε όλους. Το πρώτο μου post στο forum, πρέπει απαραίτητα να συνοδευτεί από τις ευχαριστίες μου, που ξυπνήσατε νοσταλγίες από τα ηρωικά χρόνια που ξημεροβραδιαζόμουνα με ένα 130XE.

Όλοι εσείς υπήρξατε αφορμή να κατεβάσω το Atari μου από κάποιο ράφι του πατρικού μου (να γίνω κόκκινος από ντροπή επειδή το καημενούλι είχε γίνει πιο κίτρινο από κινέζο με ίκτερο) και να ξεκινήσω να συλλέγω οκτάμπιτα ξαδελφάκια του.

Οπότε με αρκετό ebaying, περιμένω 400ρι από Αμέρικα, 600XL από Σκωτία, 65XE από Αγγλία ενώ το 800XL καμαρώνει στο γραφείο μου (αν και κοιτάζει την 24αρα samsung του PC και αν είχε φωνούλα θα έλεγε "γιαγιάκα γιαγιάκα, γιατί έχεις τόοοοσο μεγάλα μάτια...).

Εκεί όμως που κόλησα είναι στο 800ρι. Όσα έχω βρει στο ebay είτε είναι για το ανάθεμα (σπασμένα, χωρίς μνήμη-basic-τροφοδοτικό κλπ) είτε γίνεται μάχη στο ποντάρισμα. Για το λόγο αυτό θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε κανένα αξιόπιστο κατάστημα που να στέλνει στην Ελλάδα (και που προσέχει και το πακετάρισμα, αν και το 800ρι είναι φτιαγμένο σαν τεθωρακισμένο...).

Να είστε καλά

Νίκος
 
Αγαπητέ εν ρετρό Atarian, καλοσώρισες! :)

Συγαρητήρια για τη συλλογή που πρόκειται να αποκτήσεις και φυσικά για τα μηχανήματα που ήδη έχεις!

Τελικά δεν είμαστε λίγοι οι Έλληνες χρήστες Atari.

Στη ερώτησή σου, δυστυχώς, δε μπορώ να σε βοηθήσω αν και θα ψάξω στα "favourites" να βρώ ένα μαγαζί που είχα σταμπάρει.

Έτσι, για να πορωθείς ελαφρώς, θα σου πρότεινα να περάσεις από το Atari 8-bit section του retromaniax.

Εκεί θα βρεις παρουσιάσεις παιχνιδιών καθώς και άλλα θεματάκια.

Περιμένουμε και τις δικές σου αναμνήσεις.

Θα τα λέμε Νίκο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Dino. Οι Atarians ποτέ δεν είμασταν πολλοί, αλλά πάντα κάναμε αισθητή την παρουσία μας (με κάθε τρόπο).

Φυσικά και είδα (ρούφιξα ίσως είναι πιο σωστή έκφραση) όλα τα θέματα του Atari 8bit section (και φυσικά και το άψογο αφιέρωμα σου στον Atari 800XL - πάντα τον θεωρούσα τον ομορφότερο home computer, απλά δεν είχα κάνει μέσα μου τη σύνδεση με την σχεδιαστική γραμμή της B&O). Θα έχουμε να λέμε ιστορίες...

freaktmp σε ευχαριστώ για το link αλλά μάλλον ο server του myatari.com αποφάσισε να πάρει άδεια σήμερα (οπότε site yok). Τώρα που βλέπω ότι είσαι από Πάτρα, να δηλώσω ότι χάρη στην Πάτρα (κατά κάποιο τρόπο) παράτησα το Atari μου.

ATARI 400 COMPUTER w  PRINTER, CASSETTE, GAMES, JOYSTICKS AND ORIGINAL MANUALS   eBay.JPGΜόλις πήρα e-mail από Αμέρικα ότι η αποστολή του 400 ξεκίνησε. Στη φωτογραφία το βλέπετε με την παρέα που φέρνει μαζί του. Σύμφωνα με τον πωλητή έχουμε :


ATARI 400 COMPUTER, PRINTER, CASSETTE PLAYER/RECORDER, (2) JOYSTICKS,
COMPUTER POWER SUPPLY, MONITOR POWER SUPPLY, CONNECTING CABLES, QUICK SHOT

GAMING CONTROL, COMPUTER/TV SWITCH BOX, BRITISH HERITAGE JIGSAW PUZZLES CASSETTE

CARTIRDGES:

  • BASIC COMPUTING LANGUAGE
  • PAC MAN
  • STAR RAIDERS
  • MISSILE COMAND
AND ORIGINAL INSTRUCTION MANUALS.

 


Ξαφνικά η Αμερική φαίνεται πολύ πολύ μακριά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο αλλα και πολύ μεγαλο σε ογκο πακέτο. Πόσο σου πήγαν τα μεταφορικά; Υποθετω δε θα ερθει ως gift τόσο μεγαλο που είναι. Ευχομαι να μην το σταματήσει το τελωνείο....
 
npac είπε:
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Dino. Οι Atarians ποτέ δεν είμασταν πολλοί, αλλά πάντα κάναμε αισθητή την παρουσία μας (με κάθε τρόπο).
Έτσι ακριβώς Νίκο! :thumbup:

Ρώτα και τα παιδιά στο Amiga vs Atari ST, θέμα. :biglaugh:

Φυσικά και είδα (ρούφιξα ίσως είναι πιο σωστή έκφραση) όλα τα θέματα του Atari 8bit section (και φυσικά και το άψογο αφιέρωμα σου στον Atari 800XL - πάντα τον θεωρούσα τον ομορφότερο home computer, απλά δεν είχα κάνει μέσα μου τη σύνδεση με την σχεδιαστική γραμμή της B&O). Θα έχουμε να λέμε ιστορίες...
Να'σαι καλά αρχηγέ. Σίγουρα έχουμε να πούμε πολλά.

freaktmp σε ευχαριστώ για το link αλλά μάλλον ο server του myatari.com αποφάσισε να πάρει άδεια σήμερα (οπότε site yok). Τώρα που βλέπω ότι είσαι από Πάτρα, να δηλώσω ότι χάρη στην Πάτρα (κατά κάποιο τρόπο) παράτησα το Atari μου.
Πως κι έτσι; Ρωτάω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και εγώ είμαι στην Πάτρα.

Συγχαρητήρια για το πακέτο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έρθει με το καλό...
 
npac είπε:
Γεια χαρά σε όλους. Το πρώτο μου post στο forum, πρέπει απαραίτητα να συνοδευτεί από τις ευχαριστίες μου, που ξυπνήσατε νοσταλγίες από τα ηρωικά χρόνια που ξημεροβραδιαζόμουνα με ένα 130XE.Όλοι εσείς υπήρξατε αφορμή να κατεβάσω το Atari μου από κάποιο ράφι του πατρικού μου (να γίνω κόκκινος από ντροπή επειδή το καημενούλι είχε γίνει πιο κίτρινο από κινέζο με ίκτερο) και να ξεκινήσω να συλλέγω οκτάμπιτα ξαδελφάκια του.
Kαλως ηλθες και απο εμενα!Για το κιτρινισμα υπαρχει το retr0bright http://retr0bright.wikispaces.com/ και αναφορες στο φορουμ δες εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11895-Project-%DC%F3%F0%F1%E9%F3%EC%E1-%EA%DF%F4%F1%E9%ED%F9%ED-%F0%EB%E1%F3%F4%E9%EA%FE%ED

Περιμενουμε νεοτερα οταν παρεις το πακετο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο αλλα και πολύ μεγαλο σε ογκο πακέτο. Πόσο σου πήγαν τα μεταφορικά; Υποθετω δε θα ερθει ως gift τόσο μεγαλο που είναι. Ευχομαι να μην το σταματήσει το τελωνείο....
Rygar, τα μεταφορικά βγήκαν κάπου στα 90 δολάρια. Αλλά επειδή το όλο "project" το χρηματοδοτεί ο ΕΛΤΑ. Την εποχή αυτή κάνω ένα project για αυτούς και σε ψυχολογικό επίπεδο έχω συνδέσει ένα μέρος της αμοιβής μου με την δημιουργία αυτής της συλλογής, οπότε χαλάλι τα ταχυδρομικά. Το πακέτο έρχεται με USPS και από ότι έχω διαβάσει το "gift" δεν πιάνει πια (εξάλλου τέτοιο πακέτο, μόνο "gift" από την Βασιλιάδου="θεία από το Σικάγο" θα μπορούσε να είναι). Αν το σταματίσουν στο τελωνίο, θα φανεί στο χειροκρότιμα.

Ρώτα και τα παιδιά στο Amiga vs Atari ST, θέμα.
Dino, αυτό με την διαμάχη Amiga - ST ποτέ μου δεν το κατάλαβα... είναι σαν να υπάρχει αντιπαλότητα ανάμεσα στον Ισαάκ και τον Ισμαήλ (και οι δύο παιδιά του Αβραάμ, ο ένας πρόγονος των Ιουδαϊκών και ο άλλος των Αραβικών φυλών). Ίσως μάλιστα, για κάποιον που έχει λατρέψει το hardware των 8bit-ων Atari, η Amiga να είναι κοντινότερος συγγενής από τα Atari ST που κοινό έχουν μόνο το όνομα της μαμάς εταιρίας και την εξωτερική σχεδίαση που είναι σαν του Atari 65-130XE.

Ευχαριστώ και εσένα angel_grig για το καλοσώρισμα. Ως KAT φαντάζομαι αναφέρεσε στον Apple κλώνο, και όχι στο γνωστό νοσοκομείο :)
 
Nα'σαι καλα!Μια που ανεφερες τον ΚΑΤ δες λιγο και εδω-αν δεν το εχεις ηδη δει:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3807-Gigatronics-(KAT-computer)/page6&highlight=gigatronics
 
Πως κι έτσι; Ρωτάω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και εγώ είμαι στην Πάτρα.
DINO, το 130 ΧΕ το αγόρασα το καλοκαίρι (30 Αυγούστου) του 1985 και πρέπει να ήταν από τα πρώτα κομμάτια που ήρθαν στην Ελλάδα (γιατί περίμενα αρκετές ημέρες την αντιπροσωπεία να μου το στείλει). Τον Σεπτέμβριο του 85 θα πήγαινα στην 3η γυμνασίου. Εκείνη τη σχολική χρονιά και την επόμενη υπήρχε αρκετός χρόνος για το Atari (κυρίως προγραμματισμό σε basic και assembly - πικραμένες ιστορίες σε επόμενα επισόδεια) αλλά μετά έπρεπε να στρωθώ για να περάσω κανένα πολυτεχνείο. 1989-1990 βρέθηκα φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Πολυτεχνείο της Πάτρας και αν και πήρα το Atari μου μαζί μου, δυστυχώς έπρεπε να αλλαξοπιστήσω και να υποταχθώ στην λαίλαπα των PC (αγοράζοντας ένα Hyundai 286).

Ακόμα και σήμερα πιστεύω ότι το επίπεδο προγραμματισμού που είχα φτάσει με το Atari το 1987, δεν το έχω ξαναφτάσει ποτέ...

Nα'σαι καλα!Μια που ανεφερες τον ΚΑΤ δες λιγο και εδω-αν δεν το εχεις ηδη δει:http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...ht=gigatronics
Θυμόμουν τον KAT από ένα παλιό τεύχος του Computer για όλους (ή μήπως του Pixel - πρέπει να το ψάξω). Δεν διάβασα όλο το thread που μου έστειλες, μόνο τη σελίδα της ονοματοδοσίας σου, αλλά επειδή έχω κρατημένα τα περιοδικά εκείνης της εποχής, αν θέλεις κανένα σκανάρισμα του συγκεκριμένου άρθρου, πολύ ευχαρίστως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σου προτεινω να το διαβασεις. Θα δεις και πραγματα που δεν υπαρχουν στο τεστ ;)
 
Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας (μετά τις ευχαριστίες και τους χαιρετισμούς)...

Όποιος ψάχνει βρίσκει, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκει παραπάνω από όσα θα ήθελε.

Ένας καλός άνθρωπος στην παγωμένη Πενσυλβάνια, έχει βγάλει στο ebay όχι ένα, όχι δύο αλλά 3 Atari 800 (αν ήταν 4, θα ήταν σαν τα παιδιά του Πειραιά), μαζί με δύο flopy drives (όχι τα 1050 του 800XL, αλλά τα 810, τα δικά του).

Το λινκ : http://www.ebay.co.uk/itm/130654886024?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_500wt_1413

$(KGrHqJHJEIE88cr2ofbBPTLqEH)Fg~~60_12.JPG και η φωτογραφία (για να παραμείνει κάτι όταν το ebay κατεβάσει την αγγελία).

Βέβαια δεν δουλεύουν όλα 100% (το ένα 800ρι είναι άψογο, τα άλλα δύο έχουν κάποια πλήκτρα που δε δουλεύουν, αλλά πιστεύω ότι φτιάχνεται...).

Το θέμα είναι ότι το "πακέτο" είναι τόσο μεγάλο (55 Χ 55 Χ 55 εκατοστά και 25 κιλά βάρος) που η USPS δεν μπορεί να το μεταφέρει...

Μπορεί βέβαια ο πωλητής να το κάνει 2 πακέτα, αλλά τότε διπλασιάζονται οι πιθανότητες για παρατράγουδα στο τελωνείο. Άσε που μια τέτοια κούτα δε πιστεύω να περνάει απαρατήρητη... Και επειδή ακόμα δεν έχω παραλάβει το 400ρι (για να έχω αποκτήσει προσωπική εμπειρία) το ψιλοφοβάμαι. Η τιμή πάντως τώρα, 15 ώρες πριν το τέλος είναι στα 115 δολάρια, λιγότερα από 90 ευρώ !

Αν δεν είχα την ανασφάλεια του τελωνείου θα το χτυπούσα. Και για να μην έχω 3 800ρια, θα έκανα δώρο το ένα στο μέλος που έχει γεννέθλια την ίδια μέρα με εμένα.
 
npac είπε:
Dino, αυτό με την διαμάχη Amiga - ST ποτέ μου δεν το κατάλαβα... είναι σαν να υπάρχει αντιπαλότητα ανάμεσα στον Ισαάκ και τον Ισμαήλ (και οι δύο παιδιά του Αβραάμ, ο ένας πρόγονος των Ιουδαϊκών και ο άλλος των Αραβικών φυλών). Ίσως μάλιστα, για κάποιον που έχει λατρέψει το hardware των 8bit-ων Atari, η Amiga να είναι κοντινότερος συγγενής από τα Atari ST που κοινό έχουν μόνο το όνομα της μαμάς εταιρίας και την εξωτερική σχεδίαση που είναι σαν του Atari 65-130XE.
Πράγματι έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες... :)

Έτσι όμως είναι γενικότερα πλασμένη η ζωή μας:

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός


Coca Cola - Pepsi



Playstation - Xbox



Σβαρτζενέγκερ - Σταλόνε


κλπ.

Αυτή η "κόντρα" γίνεται ακόμα και σήμερα, μέσα από τις σελίδες του retromaniax, πρώτα απ'όλα για χάρη του παλιού, πολύ καλού καιρού, και ύστερα για να μάθουν κάποιοι που δεν είχαν Amiga ή ST, καλύτερα τον "αντίπαλο".

Τώρα, για το οτι η Amiga είναι κοντινότερος συγγενής, φυσικά και ξανα-έχεις δίκιο, αλλά τότε δεν γνώριζα γρι από custom chips, ολοκληρωμένων και φυσικά την ιστορία της Atari και της Commodore και όλες τις "αλλαξο-τέτοιες" του προσωπικού των δύο εταιριών. ;)
 
Εν τέλη τα 3 800ρια "έκλεισαν" στο ebay στα $137, περίπου στα 100 ευρώ με την σημερινή ισοτιμία. Δεν είναι άσχημη τιμή...

Και για να μην έχω 3 800ρια, θα έκανα δώρο το ένα στο μέλος που έχει γεννέθλια την ίδια μέρα με εμένα.
Φίλτατε Dino, Δεκέμβρη δεν έχεις γεννέθλια ; Ή μήπως έχεις 800ρι στη συλλογή σου και δεν ενδιαφέρεσε ;;;
 
:animeek:

Η αλήθεια είναι οτι Δεκέμβριο έχω τα γενεθλιά μου, και έπίσης οτι δεν έχω Atari 800 στη συλλογή μου...

Βασικά δεν ξέρω αν η ημερομηνία γέννησης φαίνεται στο προφίλ, οπότε με ψιλοξαφνιάζεις αγαπητέ Νίκο!

Γεννημένος του Αγ. Νικολάου και εσύ; :)

O.K. Μια τέτοια κίνηση, σαφώς και δεν την περίμενα και σε ευχαριστώ πολύ, έρθουν δεν έρθουν τα μηχανήματα (εύχομαι φυσικά να έρθουν, για να μην πάνε στραφι τα 100 Ευρώ σου)...

Όταν έρθει η ώρα, θα προσπαθήσω να ανταποδώσω, αν και δεν μπορώ να "τοπάρω" εύκολα κάτι τέτοιο.

Και πάλι σε ευχαριστώ για τη χειρονομία σου! :thanx2:

* Είναι η δεύτερη φορά που μου κάνουν δώρο τις τελευταίες μέρες, μέσα από το retromaniax!


Είχε προηγηθεί ο φίλτατος
cultaroc, ο οποίος μου χάρισε κάποια τεύχη του ST Format και είναι ευκαιρία να ευχαριστήσω και αυτόν δημόσια. :)

 


This is
retromaniax, ladies and gentlemen!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έφτασε το πακέτο από Αμέρικα, με το 400αράκι.

IMG_9449-sm.jpg

Επειδή όμως έχει περάσει μισή ώρα που ο πρίγκιπας κρατάει το γυάλινο γοβάκι απορημένος (δηλ. η ώρα είναι 00:30 για να το πούμε πιο πεζά) θα αναβάλω την παρουσίαση του υπόλοιπου υλικού για αύριο.
 
Λοιπόν, το ξεπακετάρισμα του 400ριου και μερικά σχόλια :

1ο. Για να αποφύγω το τελωνείο (και θεωρώντας ότι το κόλπο με το Gift είναι πια ξεπερασμένο και υποτιμά τη νοημοσύνη τους) είχα ζητήσει από τον πωλητή να τυπώσει τμήμα της σελίδας του ebay που δίχνει το περιεχόμενο, την περιγραφή του (ότι είναι του 1979) και την τιμή που αγοράστικε ($21,73). Με τον τρόπο αυτό ένας καλοπροαίρετος τελωνιακός δεν θα έχει λόγο να το ψάξει παραπάνω, να το ανοίξει, να χάσει κανένα εξάρτιμα κλπ.

IMG_9444b.jpg

Και έτσι έγινε. Κανένα θέμα με το τελωνείο (κρίμα που εν τέλη δεν πήρα εκείνα τα 3 800ρια, να χαρεί και ο Ντίνος)...

Στη φωτογραφία βλέπετε και το κόστος των μεταφορικών : $93,95 ας είναι καλά ο ΕΛΤΑ.

IMG_9455.jpg

Στην παραπάνω φωτογραφία βλέπετε όλα τα περιεχόμενα του πακέτου. Μπόρεσα και εγώ ο φτωχός να γνωρίσω τη χαρά του λογισμικού σε cartige! Το συνδέεις και παίζεις αμέσως (α, βρε φτώχια καταραμένη το 1986, που περιμέναμε με τις ώρες το κασετόφωνο στα 600baud...).

IMG_9462.jpg

Μία ύποπτη μαύρη σκόνη που υπήρχε, δεν ήταν τίποτα άλλο από ξεραμένο μελάνι στην κεφαλή του εκτυπωτή.

Φυσικά πολλοί που θα τον δουν στο γραφείο μου δεν θα μπορούν να φανταστούν ότι ήταν ένας από τους πιο προχωρημένους υπολογιστές, στα τέλη της δεκαετίας του 1970.

Και πολλοί θα ρωτήσουν :

-Είναι παλιός ;

-Ναί τόσο παλιός που το PacMan ήθελε 8σέλιδο manual να σου εξηγήσει το παιχνίδι...

IMG_9458.jpg

-Είναι πραγματικά τόσο παλιός ;

-Ναι. Κατασκευάστηκε πριν εφευρεθούν οι βίδες !

IMG_9452.jpg

(αυτό που φαίνεται να γιαλύζει στο κάτωαριστερό τμήμα του Atari είναι ένα κομάτι αυτοκόλητη ταινία... Ισως ο τύπος να είπε ότι για $21, ας κρατήσει τις βίδες για ανακύκλωση... στην φωτογραφία διακρύνονται τα υπολύματα μελάνης του 1027 - γυναίκα, φέρε την ηλεκτρικη....).

Και σε άλλα με υγεία.
 
Καλως τον δεχτηκες!Καλη η ιδεα να βαλεις το περιεχομενο εξω απο το κουτι αλλα το οτι γλυτωσες το τελωνειο οφειλεται μαλλον στο οτι ηρθε με USPS,οποτε ο εκτελωνισμος εγινε μεσω ΕΛΤΑ (αν ερχοταν με κατι αλλο πχ DHL δεν νομιζω να την γλυτωνες :( ).Γενικα οτι παιρνεις απο Αμερικη να ζητας να στο στελνουν με USPS.

Ωραιο και σπανιο μηχανακι ο atari 400,περιμενουμε photos εν λειτουργια...
 
angel_grig είπε:
Καλως τον δεχτηκες!Καλη η ιδεα να βαλεις το περιεχομενο εξω απο το κουτι αλλα το οτι γλυτωσες το τελωνειο οφειλεται μαλλον στο οτι ηρθε με USPS,οποτε ο εκτελωνισμος εγινε μεσω ΕΛΤΑ (αν ερχοταν με κατι αλλο πχ DHL δεν νομιζω να την γλυτωνες :( ).Γενικα οτι παιρνεις απο Αμερικη να ζητας να στο στελνουν με USPS.
Ο Mr. KAT Resurrector έχει απόλυτο δίκιο! Δε νομίζω ότι θα γλύτωνες τα εκτελωνιστικά, αν ερχόταν με κάποια κούριερ!

Πολύ ενδιαφέρον το unboxing! Φαντάζομαι έχει καθάρισμα, συντήρηση κτλ. προτού μπει σε λειτουργία....

Ομοίως κι εγώ περιμένω να το δω alive! :)
 
Πολυ ομορφο ,με γειες.
 
Πίσω
Μπλουζα