Αυτός, αυτή και τα μυστήρια (Moonlighting)

Erynies

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
228
Αντιδράσεις
18
Αυτός, αυτή και τα μυστήρια (Moonlighting, 1985-89), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 8/11/1986


Μήπως έχει βρεί κανείς την εν λόγω σειρά σε dvd σε κάποιο μαγαζί? Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ειχα βρει παλιοτερα στο metropolis στην Αθηνα dvd με ελληνικους υποτιτλους και 3 επεισοδια πολυ πιθανο να εχει ακομα και αν εισαι αθηνα κοιτα και τα διπλανα dvdαδικα.
 
Αν και η σειρα ηταν λιγο ελαφρια για τα γουστα μου,πρεπει να πουμε οτι ειχε απο τις πιο ωραιες εισαγωγες.Το μουσικο θεμα "εσκιζε"
 
χεχε, εμένα πάλι πολύ μου άρεσε..δεν θυμάμαι και τι έγινε στο τέλος γμτ...
 
Πολυ καλη σειρα θυμαμαι οτι την εβλεπα (δεν ειχαμε και πολλες επιλογες) με εναν BRUCE WILLIS με σατανικο χιουμορ και ατακες και ιστοριες που συνδυαζαν μυστηριο και χιουμορ ,ειχανε γραφειο detective.Τον willis τον προσεξε το χολυγουντ λογω της επιτυχιας της σειρας και η σειρα πηρε την κατω βολτα (στις τηλεθεασεις) απο την στιγμη που εδειξε το ζευγαρι να φιλιεται ολο η φαση ηταν αν θα σμιξουνε.Απο επεισοδια που εχω πετυχει στην δορυφορικη η Μaddie στο τελος μενει εγκυος. EDIT:http://home.earthlink.net/~bcmadsen/Moonlighting/episode65.html τελευταιο επεισοδιο.
 
Είναι έγκυος απο τον BRUCE νομίζω αλλά παντρεύεται άλλον..κάπως σε ένα τρένο τελειώνει..νομίζω απο εκεί είχαν εμπνευστεί το τέλος για τουσ Δύο Ξένους..χωρίς να είμαι σίγουρη..

[edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] copyrights [edit]

Erynies είπε:
χεχε, εμένα πάλι πολύ μου άρεσε..δεν θυμάμαι και τι έγινε στο τέλος γμτ...


ειχαν μια υποθεση η οποια και καλα θα ολοκληρωνοταν σε 2 επεισοδεια....δυστυχως ο bruce willis ειχε τσακωθει με τον σκηνοθετη(η σεναριογραφο)...οποτε αδοξα τελειωσε το επειδοδειο χωρις καν να παει η υποθεση στο δικαστηριο..........οι [edit] που εκαναν οι stars οταν επαιρναν πολυ αερα...τοτε στα 80s
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτός, αυτή και τα μυστήρια (Moonlighting)

Αλλο μια σειρα που παιχτηκε απο την κρατικη στα 80ς αλλο ενα ζευγαρι ντετεκτιβ που υπηρχε στην ζωη μας ,ποιοι ηταν αυτοι ;

Mα ο Ντεηβιντ και η Μαντι.

Με τον Μπρους Γουιλις σε μεγαλα κεφια λιγο πριν εκτοξευθει στην σφαιρα των "Σουπερ σταρς" με την ταινια "Die hard" .

Η Συμπιλ Σεμπαρντ ηταν ηδη καθιερωμενη σταρ και το μεγαλο ονομα της σειρας αν και απουσιαζε 10 χρονια απο τα μεσα .

[edit] dead pic [edit] 

Ενα χρεωκοπημενο πρωην μοντελο αποφασιζει να ανοιξει ενα γραφειο ντετεκτιβ με βοηθο εναν νεαρο που γνωριζει στο πιλοτικο επεισοδιο.

Χιουμορ και δραση αλλα και παιχνιδι ερωτικο μεταξυ των 2 πρωταγωνιστων ειναι αυτο που εφερε την σειρα στα τοπ 10 της δεκαετιας του 80' ,αυτο που την κατεβασε και λογος διακοπης της σειρας ηταν οταν επιτελους αποφασισαν οι σεναριογραφοι να τους κανουν ζευγαρι.

"Big mistake" μιας και χαθηκε το ενδιαφερον του κοινου.

Η καταπληκτικη εισαγωγη με το τραγουδι που εγινε επιτυχια.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KBehKMvSKjY]YouTube - Moonlighting Title Sequence
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Δύο πράγματα θυμάμαι από αυτή τη σειρά. Τον Macintosh και την 5άρα BMW :)
 
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Μωρε δεν ηταν 5αρα....η 635 Panamericana ηταν...κουκλι :-*
 
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Την BMW την θυμαμαι κ'εγω (χρωματος μεταλλικο-καφε?), αλλα εκεινο που θυμαμαι περισσοτερο ειναι το τραγουδι των τιτλων αρχης. Αρχικα ηταν ο λογος που εβλεπα την σειρα και φυσικα η χημεια μεταξυ των πρωταγωνιστων. Αυτη η σχεση μισους-παθους με μια δοση ειρωνιας και καθωσπεπισμου. Οι υποθεσεις ηταν αρκετα ενδιαφερουσες, με twists and turns, και με το χαρακτηριστικο κυνηγητο στο τελος. Ο Bruce Willis πραγματικα υπεροχος, και η Cybill Shepherd παγερα γοητευτικη.

http://www.imdb.com/title/tt0088571/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Αυτό με το κυνηγητό στο τέλος είναι standarάκι σε όλες σχεδόν τις mainstream αμερικάνικες τηλεοπτικές σειρές. Τώρα που το σκέφτομαι και από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού (Avengers) μια από τα ίδια. Είναι λίγο άσχημο να ξέρεις τι θα γίνει στο τέλος.

ʼραγε ποια ήταν η πρώτη σειρά που είχε κυνηγητό?
 
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Καταπληκτική σειρά που την θυμάμαι με πολύ γλυκά συναισθήματα.Οι δυο πρωταγωνιστές είχαν φοβερή χημεία μεταξύ τους και το αποτέλεσμα ήταν απολαυστικό! Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο.......είχαν ακουστεί και φήμες ότι στην πραγματικότητα μισούσε ο ένας τον άλλον και οι καυγάδες στα γυρίσματα ήταν σχεδόν καθημερινό φαινόμενο! Τι να κάνουμε; Δεν μπορεί να τα έχει κανείς όλα.... ::)
 
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Οι καυγάδες το κάνανε μάλλον πιο ρεαλιστικό. Θυμάμαι ότι πάντα το αφεντικό ήταν νευριασμένο με τον υπάλληλο.
 
Απ: "Αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Aardvark 2nd είπε:
Η καταπληκτικη εισαγωγη με το τραγουδι που εγινε επιτυχια.
Al Jarreau - Moonlighting

Καταπληκτικό τραγούδι ακόμα ψάχνω το βίντεοκλιπ .... :(
 
απ: "αυτός αυτή και τα μυστήρια"

Omega είπε:
Aardvark 2nd είπε:
Η καταπληκτικη εισαγωγη με το τραγουδι που εγινε επιτυχια.
Al Jarreau - Moonlighting

Καταπληκτικό τραγούδι ακόμα ψάχνω το βίντεοκλιπ .... :(
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=180W3_cJIXY&feature=related]YouTube - Al Jarreau - Moonlighting.
 
Η καλύτερη σειρά ever! Χαίρομαι γιατί την εχω πλήρης στο βίντεο (εκτός απο το 7ο επισόδειο που αποφάσισε η κυρια ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα τη στιγμή που το παιζε!!) [edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Georgia Fotiadi είπε:
Η καλύτερη σειρά ever! Χαίρομαι γιατί την εχω πλήρης στο βίντεο (εκτός απο το 7ο επισόδειο που αποφάσισε η κυρια ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα τη στιγμή που το παιζε!!)[edit] copyrights [edit]


[message edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχανα επεισόδιο στην κυριολεξια, νομιζω πως ο Bruce έδωσε πολλά στην σειρά, το σκληρό του, λιγο ειρωνικο του υφάκι, ο ανεμελος χαρακτηρας που υποδυονταν , η μυστηριωδης χημεια του με την Σιμπιλ..εδεσαν όλα..
 
Πίσω
Μπλουζα