Βιετναμο-ταινίες !

To "The Boys In Company C" του 1978, ελληνικός τίτλος "Διμοιρία Καθαρμάτων"
 
To Uncommon Valor το έχει δει κανείς; Είναι καλό;
 
Freud είπε:
To ''Dead Presidents'' ειναι ταινιαρα!Ειναι δυσκολο να το καταταξεις καπου.Βασικα ειναι blaxploitation αφου η ιστορια διαδραματιζεται στα early 70's με μαυρους ειναι ενα απο τα καλυτερα hood film αφου γυριστηκε το '95 απο τους αδελφους Hughes και vietnam war movie αφου δειχνει μια παρεα απο τα γκετο των μαυρων να πηγαινουν στον πολεμο του βιετναμ.Δειχνει την περιθωριοποιηση των αποστρατων του πολεμου την αντιμετωπιση τους απο το κρατος και τα ζορια οπου τραβουσαν μετα στην ιδιωτικη τους ζωη ιδιως αμα ηταν μαυροι.Οι σκηνες με τους στρατιωτες στον πολεμο ειναι πραγματικα too much...

Eπισης προτεινω το ''84C MoPic'' μια ανεξαρτητη παραγωγη οπου μια Long Range Reconnaissance Patrol ξεκιναει για αποστολη στη ζουγκλα η οποια καταγραφεται με κινητη καμερα.Δηλαδη ειναι γυρισμενη στο στυλ οπου ειδαμε αργοτερα σε ταινιες οπως το ''Blair Witch Project''.
 
Να προσθέσω και την κωμωδία ''Good morning Vietnam'' (1987). Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την προηγούμενη βδομάδα είδα τον Ελαφοκυνηγό για πρώτη φορά!

Υπέροχη ταινία!

Μου άρεσε πολύ και αυτή η γκρίζα, χειμερινή ατμόσφαιρα της πόλης..
 
BETTY BOOP είπε:
Να προσθέσω και την κωμωδία ''Good morning Vietnam'' (1987). Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος...
To wikipedia το περιγραφει ως war-comedy κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο ακυρη η τοποθετηση.Παντως κι αυτο δειχνει μια πτυχη του πολεμου με καποιες σκληρες σκηνες (η τρομοκρατικη επιθεση στο night club).Ο Ρομπιν Γουιλιαμς ειναι φλεγματικος και κατακρινει πολλα κακως κειμενα (με σαφη τοποθετηση υπερ των αμερικανων) αλλα εγω δεν θα το κατετασα ως καθαρη βιετναμοταινια.
 
για το Death Presidents:

Πόσο μέρος περίπου της ταινίας καλύπτει το Βιετνάμ;

Εϊναι πχ 1-2 σκηνές, ή κανά 20λεπτο-30λεπτο;
 
Απο οσω θυμαμαι ενα 20λεπτο το εχει αλλα ειναι πολυ ''δυνατο'' αξιζει να το δεις.
 
Και το κάργα προπαγανδιστικό ( όχι ότι τα άλλα πήγαιναν πίσω, τουλάχιστον αυτό δεν το έπαιζε καταγγελία και τέτοια) The Green berets (1968) με τον John Wayne...
 
Επίσης υπάρχει και το Purple Hearts, που πρέπει να είναι ψιλοκαλή ταινιούλα, αλλά εγώ όταν το έβλεπα αποκοιμήθηκα.

Ήταν βράδυ αργά, δεν είχε και υπότιτλους καθόλου (ούτε αγγλικούς), οπότε...

http://www.imdb.com/title/tt0087956/
 
Υπάρχει και το Off Limits του 1988. Όχι ακριβώς πολεμική, περισσότερο αστυνομικό θρίλερ, με τους Willem Dafoe και Gregory Hines, σε ρόλους στρατιωτικών αστυνομικών που ερευνούν μια σειρά από δολοφονίες με θύματα Βιετναμέζες πόρνες στη Σαιγκόν. Αρκετά καλή ταινία. Θυμίζει κάπως το Night of the Generals

filmmusic είπε:
Επίσης υπάρχει και το Purple Hearts, που πρέπει να είναι ψιλοκαλή ταινιούλα, αλλά εγώ όταν το έβλεπα αποκοιμήθηκα.Ήταν βράδυ αργά, δεν είχε και υπότιτλους καθόλου (ούτε αγγλικούς), οπότε...

http://www.imdb.com/title/tt0087956/
Κοίτα να δεις που κι εγώ το ίδιο έπαθα μ'αυτή την ταινία
 
Ωχ, οπότε λες να φταίει η ταινία; :D

Πάντως, εντάξει αμαρτία που το λέω, αλλά σε αυτές τις βιετναμοταινίες μου αρέσει πολύ η μεγάλη αντίθεση που κάνουν τα υπέροχα πράσινα τοπία με την αγριότητα του πολέμου.

Κυρίως αυτό είναι το στοιχείο που με τραβάει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
για το Death Presidents:Πόσο μέρος περίπου της ταινίας καλύπτει το Βιετνάμ;

Εϊναι πχ 1-2 σκηνές, ή κανά 20λεπτο-30λεπτο;
20 με 30 λεπτά, αλλά μιλάμε για σκηνή ανθολογίας.

Αλλά και το υπόλοιπο δεν είναι άσχετο με τον πόλεμο, σου δείχνει τις επιπτώσεις που είχε στη ζωή τους η επιλογή τους να καταταχθούν.

Όταν είχε πρωτοβγεί την είχαν χαρακτηρίσει, πολύ εύστοχα, σαν τον Ελαφοκυνηγό των γκέττο.
 
Πίσω
Μπλουζα