Γιάννης και Μαρία (1982 ΕΡΤ)

ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΩ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ , ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΣΕΙΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ERT

 
Ευχαριστούμε και καλώς όρισες. Γράφε όμως σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία δηλώνουν οτι φωνάζεις :)
 
Οντως ειναι ελαφρως μυστηριο η εξαφανιση του Ηλία Γιαννίτσου (Γιαννης).

Εκανα μια διαδικτυακη ψακτικη και βρηκα καποιον Ηλία Γιαννίτσο να συμμετεχει στην ταινια ΚΑΘΟΔΟΣ ΤΩΝ ΕΝΝΙΑ (1984)

Μαζι με τον Γκουτη και τη Μαριαννα Ευστρατιου αποτελουν ρετρο γριφο... :)
 
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΜΑΡΙΑ ΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ!

Παιδιά η αγαπημένη μας σειρά Γιάννης και Μαρία, διάβασα πριν λιγο στο πρόγραμμα, ότι προβάλλεται σε επανάληψη απο την Ετ1 από 16/8 και κάθε απόγευμα στις 18.00. Προγραμματίστε τα βίντεο...
 
Πολυ ανθρωπινη σειρα με πολλά μηνυματα, την εχει δειξει η Ερτ πολλακις σε επανάληψη και τωρα την ξαναδειχνει!

ο μονολογος του Γιαννη πως γεννηθηκα μόνος και τωρα πάλι μόνος ειμαι κατι τετοιο λέει στην Μαρια, συγκηνιτικός!
 
Πολύ καταθλιπτική σειρά όπως και πολύ καταθλιπτική η μουσική, αν και είναι του Σάκη Τσιλίκη.
 
nick είπε:
Πολύ καταθλιπτική σειρά όπως και πολύ καταθλιπτική η μουσική.
Προσπαθω να ξεχασω την υπαρξη της. Ελαχιστες σειρες εχω αντιπαθησει οσο αυτην.
 
Τυπικη περιπτωση της ακατανοητης τασης για προβολη της μιζεριας και της μαυριλας που χαρακτηριζε το Ελληνικο σινεμα και την τηλεοραση στα τελη 70 και το 80.

Απο τα Ελληνικα χρωματα, τη ζωντανια και την ομορφια που κυριαρχησε στα τελη 60 αρχες 70, ακολουθησε το αντιδιαμετρικα αντιθετο.

Δεν ηταν σε καμια περιπτωση ομως, ασχημη ως σειρα.

Η Ζουνη παιζει συμπαθητικα και ο Γιαννιτσος καλυτερα απο πολλους "φτασμενους" του σημερα. Κριμα που εξαφανιστηκε...
 
Ακατανοητης ? Εισαι σιγουρος ?

Η σειρα παραμενει απο τις αγαπημενες μου - και νομιζω το εχω ξαναγραψει στο thread, οτι πηρε καιρο να "ξεχασω" την Πεμη :D
 
bambinella 100 είπε:
Προσπαθω να ξεχασω την υπαρξη της. Ελαχιστες σειρες εχω αντιπαθησει οσο αυτην.
δεν άντεξα στον πειρασμό και κάθησα να δω ένα επεισόδιο πριν λίγες μέρες :sealed:

χειρότερη απ΄ό,τι κι αν θυμόμουν! και χάλι και μαύρο!

δράμα.
 
Wally είπε:
Τυπικη περιπτωση της ακατανοητης τασης για προβολη της μιζεριας και της μαυριλας που χαρακτηριζε το Ελληνικο σινεμα και την τηλεοραση στα τελη 70 και το 80.

Μετά το 1981 άρχισε ουσιαστικά να περνάει η μιζέρια στην Ελληνική τηλεόραση μέσα από τα σήριαλ "της αλλαγής". Λαυρεωτικά, Κάθοδος, Ζητιάνος, Απόμαχοι, κλπ. Δε λέω πως κάποια δεν ήταν σημαντικά. Όμως η μαυρίλα φάνηκε! Μέχρι τότε, οι περισσότερες κοινωνικές σειρές, με εξαίρεση τον Συμβολαιογράφο, τους Αθλίους των Αθηνών, την Γαλήνη και μερικά ακόμα, ήταν ξεκούραστες και καθόλου καταθλιπτικές.
 
Καταπληκτικη σειρα απο τις καλυτερες δραματικες που εχω δει!!!Τελεια μουσικη τελειοι ηθοποιοι τελεια ατμοσφαιρα!Αλλα η ετ1 λογο του μπασκετ δεν εβαλε τα 2 τελευταια επεισοδια κ αναγκαστηκα να τα δω απο το ψηφιακο αρχειο της ερτ!

Αλλα εχω μια απορια τι γινεται στο τελος?Θελω να πω ξυπνανε αγκαλια,οι γονεις,ντεντεκτιβ κτλ απο πανω τους.Ο γιαννης ρωταει αν ειναι ονειρο κ η μαρια λεει οχι.Μετα τι? θα την παρει ο πατερας της στη γερμανια η δεν θα τους χωρισει κανεις κ θα ζησουν χωρις εμποδια?Αμα ξερει κανεις ας με βοηθησει!

Μηπως δηλαδη ειδε καμια συνεντευξη απο τα γυρησματα κτλ η ξερει κατι παραπανω!

Θα διαφωνισω με αυτους που την κατηγορουν γιατι ειναι μια πολυ αληθηνη σειρα με πολλα μηνυματα που σπανια συναντας στις μερες μας!

Μπραβο στην ερτ θα μου μεινει αξεχαστη!!!!
 
Θα συμφωνησω μαζι σου. Το Γιαννης και Μαρια ειναι μια απο τις καλυτερες σειρες της ΕΡΤ και παραμενει διαχρονικα επικαιρη στις μερες μας. Μεσα απο την ιστορια των δυο ερωτευμενων παιδιων περνανε επικαιρα πολιτικα και κοινωνικα μηνυματα καθως και για τις σχεσεις των δυο φυλων. Θα παραμεινει αξεχαστη και μοναδικη.
 
Όσο για την ερωτηση σου νομιζω πω δεν μπορει να απαντηθει διότι η ιστορια σταματά στη σκηνη που ανεφερες.
 
argy είπε:
.Μετα τι? θα την παρει ο πατερας της στη γερμανια η δεν θα τους χωρισει κανεις κ θα ζησουν χωρις εμποδια?Αμα ξερει κανεις ας με βοηθησει!
Ενας απο τους λογους για τους οποιους δεν "χωνεψα" ποτε αυτην τη σειρα.

"Σοφον το σαφες"
 
attachment.php


attachment.php
 
mfairy_14 είπε:
Φοράει μπλε φούστα και μία απλή λευκή μπλούζα και έχει φύγει με μια βαλίτσα όλη κι'όλη. Δεν ξέρει που να πάει ή τί να κάνει και καταλήγει σε μια παιδική χαρά, όπου και κάθεται στις κούνιες. Εκεί την πετυχαίνει ο Γιάννης και της πιάνει την κουβέντα. Δέχεται να τη βοηθήσει μιας κι εκείνη δεν έχει πού να πάει. !
Πω πωωω .... τι καταπληκτική αυτή η σκηνή στο 1ο επεισόδιο !!! Η Πέμη Ζούνη ντυμένη με τον τρόπο που περιγράφει παραπάνω ο φίλος / η φίλη, να κουνιέται μόνη της στην κούνια της παιδικής χαράς !!! Σε αυτή τη σκηνή θα έλεγες ότι αποτυπώνονται η μοναξιά, τα μπερδέματα και όλα όσα σχετίζονται με την εφηβική ηλικία ή τα πρώτα χρόνια της νιότης ... Αρκεί να φαντασθείτε αυτή τη σκηνή με μουσική επένδυση π.χ. το Little Fifteen των Depeche Mode Strange Little Girl where are you goin' ??? των Stranglers !!! Την άλλη καταπληκτική σκηνή, την οποία βλέπουμε στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς, την έχει ήδη περιγράψει άλλος φίλος πιο πάνω :

Αλλα εχω μια απορια τι γινεται στο τελος?Θελω να πω ξυπνανε αγκαλια,οι γονεις,ντεντεκτιβ κτλ απο πανω τους.Ο γιαννης ρωταει αν ειναι ονειρο κ η μαρια λεει οχι.Μετα τι? θα την παρει ο πατερας της στη γερμανια η δεν θα τους χωρισει κανεις κ θα ζησουν χωρις εμποδια?Αμα ξερει κανεις ας με βοηθησει!

 

 


Όσο για το "μετά" ... έχω την εντύπωση ότι, αφού οι δύο νέοι ξύπνησαν απ' το "όνειρο", μάλλον χωρίσανε [ή καλύτερα ... τους χωρίσανε :( :( .... ] ....

Βλέπω, επίσης, από τα παραπάνω ποστ ότι αυτή η σειρά έχει συγκεντρώσει και φίλους αλλά ... και επικριτές !!! Προσωπικά ... ανήκω στους πρώτους [στους ... φίλους] !!! Σίγουρα, το σήριαλ χαρακτηρίζεται από "ερασιτεχνισμό", σε κάποια σημεία οι διάλογοι δεν είναι τόσο εύστοχοι [στο τόπικ "φράσεις που δεν θα ξαναπούμε" έχω αναφέρει μια "ατυχέστατη" φράση που άκουσα στο σήριαλ], ενώ και η πλοκή του σε κάποια επεισόδια είναι αργή και "κάνει κοιλιά" .... Κι όμως ... όλα αυτά, εντέλει, δεν καταλογίζονται στα "αρνητικά" της σειράς [πάντα κατά την προσωπική μου άποψη] : είναι δείγματα της "αθωότητας", η οποία την χαρακτήριζε, μια "αθωότητα" που, ακόμη, υπήρχε διάχυτη εκείνη την εποχή !!!

Επίσης, πολλοί πιο πάνω έχετε επισημάνει ότι "μπουχτίσαμε" απ' τις τόσες επαναλήψεις του !!! Τελικά .... να, λοιπόν, που ισχύει το "ουκ εν το πολλώ το ευ" !!! Οι πολλές επαναλήψεις του "Γιάννης και Μαρία" σαν να έχουν "ξεθωριάσει", κάπως, τον "μύθο" που περιβάλλει αυτή τη σειρά .....
 
Πίσω
Μπλουζα