ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1 Ειδήσεις

sq350nike είπε:
Να σας ρωτήσω...
Θυμάται κανείς το σήμα των ειδήσεων της ΕΡΤ πριν από αυτό με την μουσική επένδυση του Παπαθανασίου;

Ήταν ένας γαλαξίας που έκανε παλμούς και στο τέλος έκανε κάτι σαν έκρηξη κι από κάτω εμφανιζόταν η λέξη "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" χωρίς λογοτυπο της ΕΡΤ.

Νομίζω ότι ήταν το πρώτο σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ μετά την εφαρμογή της έγχρωμης μετάδοσης.
Αν και (προφανώς) το είχα δει, δυστυχώς δεν το θυμάμαι.

Ποια είναι η σειρά?

Αυτό το οποίο συζητάς είναι αυτό που διαδέχτηκε το σήμα ειδήσεων που έχουμε στο youtube από το 1977?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλάει για το πρώτο έγχρωμο, άρα αν από το '77 ως το '80 δεν άλλαξε το σήμα, τότε η απάντηση είναι "ναι".
 
stam1370 είπε:
Μιλάει για το πρώτο έγχρωμο, άρα αν από το '77 ως το '80 δεν άλλαξε το σήμα, τότε η απάντηση είναι "ναι".
Αυτό ρωτάω - θυμάται κανείς αν υπήρχε κάποιο ενδιαμέσως?
 
Παιδια μεχρι να μπορεσω να μετατρεψω και να ανεβασω τα βιντεο που εχω βρει σε παλιες κασετες, σας δινω καποια στιγμιοτυπα που τραβηξα με το κινητο μου για να βοηθησω στην ερευνα σας.

Αρχιζω με

ΕΡΤ 1980 ειδησεις (ακομα μαυροασπρες)

Προβολή συνημμένου 437

Προβολή συνημμένου 438

Προβολή συνημμένου 439

ακολουθησε το πρωτο εγχρωμο της ΕΡΤ με το "νεφελωμα" (θα το βαλω μολις το βρω)

ΕΡΤ 1982 ειδησεις

Προβολή συνημμένου 440

Προβολή συνημμένου 441
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ ChristosM:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!! ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ, ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΩ (όπως κάνουμε όλοι σε όλους, δηλαδή.... αλλαξοκ..προσκυνήματα!!!!) :bow: :bow: :bow:

ΑΡΑ:

Δεδομένο 1ο: Το σήμα ειδήσεων της ΕΡΤ, τουλάχιστον για την περίοδο΄'77-'80 είναι το ίδιο.

Δεδομένο 2ο: Το σήμα με μουσική Παπαθανασίου είναι -κατά 99,5%- από το '82!

Δεδομένο 3ο: Τα "λιθαράκια" που βάλαμε και βάζουμε εξελίσσονται, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε, "χτίζουν" μια υπερπολύτιμη για όλους συλλογή!

Δεδομένο 4ο: Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα ανθρώπους που έχουν την ίδια, συγκεκριμένη μούρλα με μένα, που πίστευα ότι την είχα ξεπεράσει!!!

Περιμένουμε με τρέλλα τα νέα βίντεο!!!

Υ.Γ.: Μιά μικρή χάρη, που νομίζω ξαναζητήθηκε από άλλον φίλο: Αν κάποιος έχει το ηχητικό της Αθλητικής Κυριακής (ΑΠΟ ΔΕΚΑΕΤΙΑ '80 ή άντε '90, όχι όπως το μεταγράψανε-καταστρέψανε τα τελευταία χρόνια), ας το κάνει mp3...

Υ.Γ. 2: Απαντώ στο φίλο Arielis: Το wiki είχε κάποια λογότυπα κάποτε, αλλά χθες που έψαξα δεν βρήκα τίποτα, ίσως επειδή απλά θέλανε να έχουν μόνο τα καινούρια... Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτή η προσθήκη. Όποιος ξέρει, ας το κάνει. Επίσης, το σήμα του καιρού ήταν στο "Εμείς και ο κόσμος" από την εποχή που ήταν στον αέρα! Το θυμάμαι. Επίσης, μάλλον στην ίδια σελίδα είχε μέρος από το πρόγραμμα της ΕΡΤ-2, με το τρπλό 2! Δεν ξέρω αν ήταν και στο δικό σου βιβλίο!!!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ :bow: !!! ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ!!! ΕΙΣΑΙ ΘΗΣΑΥΡΟΣ!!!




ChristosM είπε:
Ότι θυμάμαι -και έγραψα- από αυτό το σήμα είναι κοντά σ'αυτές τις δύο εικόνες... Πάλι καλά... Για το ηχητικό δεν έχω ιδέα! ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΩΝ ΒΙΝΤΕΟ!!!
 
Παιδια μηπως σας ειναι ευκολο να ξανα ανεβει το video αυτο στο you tube με το σημα ειδησεων του 1977!!Αυτο ειναι θησαυρος και δυστυχως διαβαζω οτι δεν ειναι διαθεσιμο.

Ευχαριστω προκαταβολικα
 
Μόλις τσέκαρα ότι το βίντεο παίζει -από εδώ, τουλάχιστον- μιά χαρά. Υπάρχουν και οι κωδικοί του, άρα μπορείς να το δεις.
 
ChristosM είπε:
@ChristosM:

Φαντάζομαι ότι ξέρεις τι περιμένουμε όλοι με ανυπομονεσία -

τα βιντεάκια με τα σήματα!!

Καμία εξέλιξη σχετικά με το ανέβασμά τους σε κάποιο site (όπως youtube)??

:please:
 
bernard.c είπε:
@ChristosM:Φαντάζομαι ότι ξέρεις τι περιμένουμε όλοι με ανυπομονεσία -

τα βιντεάκια με τα σήματα!!

Καμία εξέλιξη σχετικά με το ανέβασμά τους σε κάποιο site (όπως youtube)??

:please:
Δεν έγραψα τίποτα ως τώρα, για να μη φανώ πιεστικός... Αλλά, ρε γμτ, "καθόμαστε σ' αναμμένα κάρβουνα", έτσι bernard.c ;;;; :) )
 
ερχονται παιδια, ειμουν εκτος σε διακοπες...ΑΝ οχι αυριο, μεθαυριο.
 
stam1370 είπε:
Δεν έγραψα τίποτα ως τώρα, για να μη φανώ πιεστικός... Αλλά, ρε γμτ, "καθόμαστε σ' αναμμένα κάρβουνα", έτσι bernard.c ;;;; :) )
και λίγα λες... !!

ChristosM είπε:
ερχονται παιδια, ειμουν εκτος σε διακοπες...ΑΝ οχι αυριο, μεθαυριο.
SUPER !!!!!!!!!
 
ChristosM είπε:
ερχονται παιδια, ειμουν εκτος σε διακοπες...ΑΝ οχι αυριο, μεθαυριο.
Sorry, δεν ήξερα! Ελπίζω να πέρασες καλά και να μην είναι οι μόνες για φέτος... Μόλις μπήκε ο Ιούλιος!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΜΗΝΑ!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε ChristosM θελεις να τα host-αρουμε στο server μας?

Eιναι κριμα να εξαφανιστουν καποια στιγμη απο το rapidshare...
 
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

@ ChristosM:

Είδα τα βιντεάκια χτες....

Τι να πω... Χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα τεράστιο

"Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ";;;;;

:bow: :thanx2: :cheers: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
OMG ο παρουσιαστης αυτος παρουσιαζε προσφατα ενημερωτικο πρωινο και δελτιο ειδησεων στον ΑΝΤ1 και ειναι σε βρεφικη ηλικια.

Μου διαφευγει το ονομα ,ισως Αντωνης Παπαδοπουλος. :xm:

http://www.youtube.com/watch?v=umauHTlxCcc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννης Παπαδόπουλος

Μιλαμε θα σκάσω απο το κακό μου. Προσπαθω να κατεβάσω τα βιντεο απο το rapidshare και μου λεει ότι η ip μου ήδη κατεβάζει ένα αρχειο. Δυστυχώς μπορώ να συνδεθώ στο ιντερνετ μονο μέσω κινητου και μαλλον αυτο φταίει. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα που είδαμε και τα βίντεο που ανέβασε ο ChristosM και τα θυμηθήκαμε, πείτε την γνώμη σας για το κάθε ένα από αυτά (με άριστα το 10):

1. ΕΡΤ (1977-1980, ασπρόμαυρο)





Για ασπρόμαυρη εικόνα είναι πιστεύω καλό, αν και λίγο απλό.

Το μουσικό σήμα μου αρέσει ιδιαίτερα - λιτό και σοβαρό.

Πιστεύω ότι εικόνα και μουσική ταιριάζουν πολύ μεταξύ τους.

Το στούντιο των ειδήσεων είναι επίσης κατά την γνώμη μου ιδιαίτερα όμορφο (για τα δεδομένα της εποχής πάντα).

Συνολικά: 7 στα 10

Προβολή συνημμένου 61480 Προβολή συνημμένου 61481

3. ΕΡΤ (1982-1989, έγχρωμο)





Οπτικό σήμα με πολύ προχωρημένα οπτικά εφέ για την εποχή του. Μου αρέσει πολύ, ιδιαίτερα στο τέλος του που σχηματίζονται οι λέξεις ΕΡΤ ΕΙΔΗΣΕΙΣ.

Το μουσικό σήμα (του Παπαθανασίου) είναι απίστευτο - για αυτό και το ακούμε ακόμα (26 χρόνια μετά!!) από τη ΝΕΤ πλέον.

Εικόνα και μουσική ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους.

Το στούντιο των ειδήσεων της ΕΡΤ εκείνης της εποχής μοιάζει πολύ με αυτό της ΕΡΤ-2, αλλά είναι πιο όμορφο κατά την γνώμη μου.

Συνολικά: 9 στα 10

Προβολή συνημμένου 61482 Προβολή συνημμένου 61483

ert19801sj0.jpg

ert19803zu9.jpg

ert19821gx5.jpg

ert19822gw3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα