Είναι σχολικά βιβλία;

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.965
Τα τεσσερα βιβλια που φαινονται στο screenshot της ταινιας "Και ξανα προς τη δοξα τραβα" (1980) ειναι σχολικα βιβλια;

attachment.php


αν ναι,ποια ειναι τα δυο ακρινα; τα αναγνωριζετε και τα 4; ποτε τα διδαχτηκατε στο σχολειο;

attachment.php
κοντινοτερο πλανο των βιβλιων "γραφω και μιλω τη γλωσσα μου" και "Ρωμαϊκη και Βυζαντινη ιστορια"

Το κοριτσι που διαβαζει κατι που ψιλομοιαζει με σινερομαντζο ειναι μαθητρια και φοραει μπλε σχολικη ποδια
 
Την Βυζαντινη Ιστορια την θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ταξη...το αλλο δεν μου κανει για σχολικο
 
Same here με τον απο πανω,η δημοτικο η γυμνασιο ηταν.
 
Η ιστορια ειναι της 5ης Δημοτικου (και μαλλον την ειχα και εγω..)

sxol-1064.jpg

Πηγή Φωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!!Γρηγορη σ ευχαριστω για τη φωτογραφια!

Το βιβλιο "γραφω και μιλω τη γλωσσα μου"αφου δε σας θυμιζει τιποτα ισως να ηταν εξωσχολικο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!!Γρηγορη σ ευχαριστω για τη φωτογραφια!Το βιβλιο "γραφω και μιλω τη γλωσσα μου"αφου δε σας θυμιζει τιποτα ισως να ηταν εξωσχολικο
Nα'σαι καλα Κατερινα!
 
Για το τεύχος ''Γράφω και μιλώ τη γλώσσα μου'' που εικονίζεται, λέει επάνω ''Τετράδιο'', πιθανόν να ήταν κάποιο βοήθημα της Νεοελληνικής Γραμματικής. Διακρίνεται επίσης στην εικόνα και ένα πράσινο τεύχος με δύο μαθητές στο εξώφυλλο, μάλλον πρόκειται για Τετράδιο Εργασιών κάποιου σχολικού βιβλίου...
 
dr_slump είπε:
Πάντως το 95 που πήγαινα 5η δημοτικού, σίγουρα είχε αλλάξει.
dr_slump πηγα 6η δημοτικου πριν το 95 και σιγουρα δεν ειχα αυτο το βιβλιο ιστοριας

γραφω 6η και οχι 5η γιατι στο σχολειο μου(διθεσιο τοτε,τωρα δεν υπαρχει πια) απ την 3η δημοτικου(ηταν ακομη τριθεσιο) μεχρι και την 6η δεν καναμε τα μαθηματα της ταξης μας αλλά παντα ή της επομενης χρονιας ή της προηγουμενης.Μονο τα μαθηματικα τα καναμε κανονικα.Οι τυχεροι ηταν αυτοι που ηταν ενα χρονο μεγαλυτεροι και ενα χρονο μικροτεροι απο μας γιατι εκαναν κανονικα τα μαθηματα της ταξης τους

BETTY BOOP είπε:
Για το τεύχος ''Γράφω και μιλώ τη γλώσσα μου'' που εικονίζεται, λέει επάνω ''Τετράδιο'', πιθανόν να ήταν κάποιο βοήθημα της Νεοελληνικής Γραμματικής. Διακρίνεται επίσης στην εικόνα και ένα πράσινο τεύχος με δύο μαθητές στο εξώφυλλο, μάλλον πρόκειται για Τετράδιο Εργασιών κάποιου σχολικού βιβλίου...
σ ευχαριστω Χριστινα!δεν ειχα προσεξει οτι εγραφε "Τετραδιο" στο τευχος "Γραφω και μιλω τη γλωσσα μου"#)

πολυ πιθανον να ισχυουν αυτα που γραφεις :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Για το τεύχος ''Γράφω και μιλώ τη γλώσσα μου'' που εικονίζεται, λέει επάνω ''Τετράδιο'', πιθανόν να ήταν κάποιο βοήθημα της Νεοελληνικής Γραμματικής. Διακρίνεται επίσης στην εικόνα και ένα πράσινο τεύχος με δύο μαθητές στο εξώφυλλο, μάλλον πρόκειται για Τετράδιο Εργασιών κάποιου σχολικού βιβλίου...
Να προσθέσω ότι στο πράσινο τεύχος που εικονίζεται, γράφει στο εξώφυλλο ''Εργασίας'' (κάτι τέτοιο μπορώ να διακρίνω) οπότε πρόκειται πολύ πιθανόν για Τετράδιο Εργασιών κάποιου σχολικού βιβλίου.
 
το βιβλιο που βλεπουμε στην ταινια "Γιατι μ' εγκατελειψες" (1965) κατα πασα πιθανοτητα ειναι σχολικο

attachment.php


egk.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα