Ελληνικές Snes Κυκλοφορίες Παιχνιδιών [Itochu - Nortec]

Diddy Kong είπε:
To Super R-Type που αναφέρεις πιστοποιεί το πιο πάνω. Το παιχνίδι κυκλοφόρησε νωρίς στο κύκλο ζωής του SNES, το 1992. Επομένως για παράδειγμα το 1996 δεν έβγαιναν πλέον Super R-Type ESP ή ΝΟΕ αλλά μόνο GPS και η κάθε αντιπροσωπεία έφτιαχνε τα manual της.
Εδώ είσαι λάθος Diddy....αν δεις ημερομηνία εκτύπωσης του κουτιού GPS είναι 1992, όπως η Ισπανική ή η Γερμανική έκδοση. Το κουτί πάνω αναγράφει πάντα την ημερομηνία έκδοσης και μπορώ να παραθέσω διαφορετικές εκδόσεις ίδιου τίτλου που βγήκαν σε διαφορετικές ημερομηνίες.
 
Το GPS R-Type έχει και αγγλικό και ελληνικό manual, έστω αυτή την ελεεινή φωτοτυπία;
 
Παιδιά στο ebay έχω δει τα παρακάτω:

Itochu:

toy story

rise of the robots

kick off 3 european challenge

arcade's greatest hits

tetris & dr mario

ultimate mortal kombat 3

doom

unirally

cool spot

push over

terranigma (Wow!!)

battleclash

Nortec:

dk2

dk3

super mario world 2

super mario kart classic

super mario all stars classic
 
Diddy Kong είπε:
Το GPS R-Type έχει και αγγλικό και ελληνικό manual, έστω αυτή την ελεεινή φωτοτυπία;
Έχει μόνο το ελληνικό manual Diddy!! Ούτε αγγλικό εγχειρίδιο, ούτε φωτοτυπία.
 
Ας προστεθεί ο παρακάτω τίτλος παρακαλώ στην κατηγορία Itochu.

Street Fighter II - GPS

 
Ενημερώθηκε η λίστα :)
 
Οι διαχειριστές του ρετρομανιαξ κάνουν πολύ καλά και γρήγορα τη δουλειά τους!! :D
 
geo2004z είπε:
Οι διαχειριστές του ρετρομανιαξ κάνουν πολύ καλά και γρήγορα τη δουλειά τους!! :D
:) Το κατα δύναμιν

Κάτι άλλο που έβλεπα τώρα. Στην αρχική λίστα δεν υπάρχουν τα παρακάτω

Itochu:

kick off 3 european challenge

arcade's greatest hits

Nortec:

super mario world 2
Από τη λίστα που έβαλε ο johnny19818

Να τα προσθέσω και αυτά? (υπάρχει ένα Kick off 3 αλλά δεν ξέρω αν είναι άλλο από το european challenge)
 
Kambia είπε:
Να τα προσθέσω και αυτά? (υπάρχει ένα Kick off 3 αλλά δεν ξέρω αν είναι άλλο από το european challenge)
Σε ευχαριστώ Kambia αλλά υπάρχουν όλα όσα είπα ο John. Το Kick off 3 είναι εκεί, όπως και τα Williams Arcade Hits, Yoshi's Island (Super Mario World 2). Προσπαθώ να βάζω τους τίτλους με τις επίσημες ονομασίες τους στην Ευρώπη αλλά δε μου αρέσει να ενοχλώ τους αντμιν για μικροδιορθώσεις όπως αυτές. Καλό θα είναι να γράψεις αν μπορείς ολόκληρους τους τίτλους:

Kick Off 3: European Challenge - EUR


Super Mario World 2: Yoshi's Island - NOE



Williams Arcade's Greatest Hits - EUR


Θα ήθελα να παρακαλέσω επίσης να διατηρήσετε όπως μπορείτε την αλφαβητική σειρά για να βρίσκουμε ευκολότερα τους τίτλους και να μην τους βάζουμε δύο φορές.
 
Έτοιμα :)

Προσπαθώ να βάζω τους τίτλους με τις επίσημες ονομασίες τους στην Ευρώπη αλλά δε μου αρέσει να ενοχλώ τους αντμιν για μικροδιορθώσεις όπως αυτές.
Να ενοχλείς. Όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα. Και η διόρθωση θα γίνει ASAP
 
geo2004z είπε:
Ας προστεθεί ο παρακάτω τίτλος παρακαλώ στην κατηγορία Itochu.
Street Fighter II - GPS

Αυτή την έκδοση έχω και εγώ για το SFII, με το ελληνικό, έγχρωμο εγχειρίδιο ! Άν δεν κάνω λάθος, ήταν η πρώτη επίσημη που έσκασε στα (ελληνικά) ράφια, γιατί με το που πήρα το Snes, πριν προλάβω να παίξω Super Mario World έτρεξα για το SF2 !!!
 
Κι εγώ αυτή την έκδοση είχα other reality και την ξανά βρήκα μετά από 20 χρόνια.... :eek:

Αμφιβάλλω αν κυκλοφόρησε άλλη έκδοση στην Ελλάδα, αυτή ήταν η μία και μοναδική. Μου λείπει βέβαια το ελληνικό εγχειρίδιο αλλά τουλάχιστον βρήκα το κουτί με το κασετάκι. Γενικά, να πω ότι η συγκεκριμένη έκδοση είναι η σπανιότερη για το SF II, κυκλοφόρησαν ελάχιστα κομμάτια.
 
Δε νομίζω πως κυκλοφόρησαν ελάχιστα κομμάτια, απλά πουλήθηκαν όλα γιατί ήταν κορυφαίο παιχνίδι. Στα ράφια του ΜΙΝΙΟΝ γινόταν χαμός από δαύτα!
 
Dr. SLUMP είπε:
Δε νομίζω πως κυκλοφόρησαν ελάχιστα κομμάτια, απλά πουλήθηκαν όλα γιατί ήταν κορυφαίο παιχνίδι. Στα ράφια του ΜΙΝΙΟΝ γινόταν χαμός από δαύτα!
Συμφωνω απολυτα και το επιβεβεωνω και γω γιατι και δω στης σερρες γεινοταν χαμος απο street fighter II την στιγμη που τα περισσοτερα παιχνιδια σε καθε κονσολα τα φερνανε με το σταγονομετρο.
 
Ε λογικό είναι, ήταν η καλύτερη home έκδοση δια χειρός Capcom, οπότε όλοι λυσσάξαμε να την πάρουμε ! Ακόμη και η Nintendo είχε ποντάρει πολλά, θα θυμάστε την διαφήμιση του Snes σε όλα τα περιοδικά με το που τα άνοιγες, είχε την εικόνα απο αυτό το εξώφυλλο του παιχνιδιού σε δισέλιδο και μας έτρεχαν τα σάλια !
 
Dr. SLUMP είπε:
Δε νομίζω πως κυκλοφόρησαν ελάχιστα κομμάτια, απλά πουλήθηκαν όλα γιατί ήταν κορυφαίο παιχνίδι. Στα ράφια του ΜΙΝΙΟΝ γινόταν χαμός από δαύτα!
Εννοώ γενικά στην ευρώπη μιας και στο ποστ μου λέω ότι δεν κυκλοφόρησε άλλη έκδοση στην ελλάδα. Οι πιο συνήθεις εκδόσεις είναι η αγγλική και η γερμανική, αυτής εδώ δύσκολα βρίσκεις και το κασετάκι σκέτο ακόμη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εαν θυμαστε οταν πρωτοκυκλοφορησε το SF2 σε SNES, η εδω αντιπροσωπια διαφημιζε την κονσολα στην τηλεοραση μονο για αυτο το παιχνιδι. Ολα τα πλανα στην διαφημιση ηταν με το SF2. Στην Αθηνα μπορω να επιβεβαιωσω οτι πουλιοντουσαν SNES λογω του παιχνιδιου αυτου. Μεγαλος ντορος! Μαλιστα υπηρχε και "πακετο" κονσολας με το παιχνιδι μεσα. Η nintendo κτυπησε διανα, γιατι το παιχνιδι δεν ειχε κυκλοφορησει ακομα σε megadrive, ενω η εκδοση για αμιγκα ηρθε μετα απο λιγο, και δεν ηταν τοσο αντιγραφη του coin-op, αλλα ενα αλλο gameplay.

Μετα απο μηνες ξεφουσκωσε το SF2 στο SNES (αφου πρωτα πουλησε τρελα) γιατι βγηκαν εκδοσεις για ολες τις κονσολες, απο megadrive, PC και 3DO μεχρι gameboy. Toσο ντορο ειχε να κανει καιρο παιχνιδι σε κονσολα, τα μονο αντιστοιχα σε κονσολες ηταν αργοτερα το donkey και τα sonic, mortal kombat, NBA JAM.
 
Νέες προσθήκες. Ο στόχος είναι να φτάσουμε τα 100 για αρχή!!

Itochu list

F-Zero - GPS

ISS Deluxe - EUR

Mortal Kombat 2 - EUR

Revolution X - NOE

Super Star Wars - FAH

Nortec List

Lamborghini - FRG

 
Τα πρόσθεσα και στη λίστα του αρχικού ποστ. Δεν ξέρω αν μου έχει ξεφύγει κάτι από προηγούμενες αναρτήσεις όμως...
 
Kambia είπε:
Τα πρόσθεσα και στη λίστα του αρχικού ποστ. Δεν ξέρω αν μου έχει ξεφύγει κάτι από προηγούμενες αναρτήσεις όμως...
Όλα είναι οκ, merci! Έτσι και αλλιώς έχουμε ως κανόνα να προσθέτουμε τίτλους μόνον με εικόνες, οπότε ότι έχει παρουσιαστεί υπάρχει στη λίστα.
 
Πίσω
Μπλουζα