Η επιστροφή των arcades;;;;

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.292
Αντιδράσεις
3.356
:nervous::nervous:

Θέμα από το ΙΝ.GR:

Βρυξέλλες

Να προσφύγει κατά της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο αποφάσισε η Κομισιόν, ζητώντας την επιβολή χρηματικού προστίμου για τη μη συμμόρφωση της χώρας με προηγούμενη καταδικαστική απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για τα ηλεκτρονικά τυχερά παιχνίδια.

Ειδικότερα, η Επιτροπή εισηγείται την επιβολή ενός κατ' αποκοπή προστίμου ύψους 3,5 εκατ. ευρώ και ενός ημερήσιου προστίμου ύψους 31.798 ευρώ.

Στις 26 Οκτωβρίου 2006 το Eυρωπαϊκό Δικαστήριο έκρινε με απόφασή του ότι ο ελληνικός νόμος 3037/2002 που απαγορεύει την εγκατάσταση και λειτουργία όλων των ηλεκτρικών, ηλεκτρομηχανικών και ηλεκτρονικών παιχνιδιών, συμπεριλαμβανομένων των τεχνικών παιχνιδιών ψυχαγωγίας και όλων των παιχνιδιών για ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό χώρο εκτός των καζίνων, συνιστά παράβαση εκ μέρους της Eλλάδας της οδηγίας 98/34/EK.

Στις 27 Ιουνίου, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή είχε αποστείλει αιτιολογημένη γνώμη στην Ελλάδα ζητώντας της να εφαρμόσει εντός δύο μηνών την καταδικαστική απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου και να άρει τις απαγορεύσεις στις συσκευές για παίγνια. Με τη σημερινή της απόφαση η Επιτροπή έκρινε ότι η Ελλάδα δεν εφάρμοσε την απόφασή της του Ιουνίου και ως εκ τούτου πρότεινε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο την επιβολή προστίμου.
Λέτε ρε;;;; Λέτε να τα ξαναδούμε;;; Εντάξει, θα έχουμε χάσει επεισόδια, καθώς από τότε έχουν βγει ένα σωρό καινούρια παιχνίδια, αλλά όλο και κάποιος ρετρομανής θα μαζέψει καμπίνες παλιές και θα ανοίξει κανά ρετράδικο.:eek:

Arcade RULEZZZ!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
μακάρι ρε φίλε..
 
Aμα το γυαλι ραγισει που λεει και το ασμα...

Φοβαμαι οτι λιγοι επιχειρηματιες θα φερουν καμπινες...αλλωστε λιγοι αρρωστοι θα τις ταιζουμε
 
Οι παλιές εποχές πέρασαν μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας. Ο παλιός ρετρομανής που αναφέρετε δεν πρόκειται ποτέ να νοικιάσει έναν τεράστιο χώρο και να μπει στα έξοδα να βάλει καμπίνες για τον απλούστατο λόγο ότι όλα αυτά έχουν τεράστιο κόστος που δεν πρόκειται να αποσβεστεί ποτέ. Απλούστατα ο κάθε επιχειρηματίας θα προτιμήσει να ανοίξει ένα Internet cafe που και μικρότερο χώρο απαιτεί και σίγουρη πελατεία θα έχει.

Μην ζείτε μέσα σε μια ουτοπία. Οι μικρότερες ηλικίες που κάποτε ήταν το target group των ουφάδικων σήμερα δεν υπάρχουν πιά. Οι μικρότεροι σε ηλικία σήμερα δεν πρόκειται να πατήσουν σε τέτοιο μαγαζί πολύ απλά γιατί έχουν αλλάξει οι απαιτήσεις και οι προτιμήσεις. Ο κάθε πιτσιρικάς έχει από ένα πι σι και μια κονσόλα που ης αλλάζει τον αδόξαστο στο παιχνίδι. Άντε και πήγε μια φορά από περιέργεια, δεν θα πατήσει ξανά και τα έξοδα δεν βγαίνουν με πελάτες αυτού του τύπου.

Πιστεύετε ποτέ ότι οι σημερινοί τριαντάρηδες - σαραντάρηδες με ένα μάτσο προβλήματα, χρέη, δάνεια, δυό δουλειές και τρία κουτσούβελα συν ένα διαζύγιο στην πλάτη θα βρουν το χρόνο να πάνε να ταίσουν μέταλλο τα μηχανάκια αυτά; Λέτε να τους δείτε τσούρμο μαζεμένους μέρα μεσημέρη να ξημεροβραδιάζονται σε ουφάδικα, ανέμελοι χωρίς τίποτε άλλο να κάνουν;

Η εποχή των coin ops πέρασε ανεπιστρεπτί. Τελεία και πάυλα guys, σήμερα ακόμα και ο νόμος να καταργηθεί ή να ατονίσει, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα κάνει την επένδυση που θα γινόταν άλλοτε.

Αφήστε το να ζει σαν ανάμνηση. Είναι καλύτερα έτσι.
 
pooky είπε:
Οι παλιές εποχές πέρασαν μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας. Ο παλιός ρετρομανής που αναφέρετε δεν πρόκειται ποτέ να νοικιάσει έναν τεράστιο χώρο και να μπει στα έξοδα να βάλει καμπίνες για τον απλούστατο λόγο ότι όλα αυτά έχουν τεράστιο κόστος που δεν πρόκειται να αποσβεστεί ποτέ. Απλούστατα ο κάθε επιχειρηματίας θα προτιμήσει να ανοίξει ένα Internet cafe που και μικρότερο χώρο απαιτεί και σίγουρη πελατεία θα έχει.
Μην ζείτε μέσα σε μια ουτοπία. Οι μικρότερες ηλικίες που κάποτε ήταν το target group των ουφάδικων σήμερα δεν υπάρχουν πιά. Οι μικρότεροι σε ηλικία σήμερα δεν πρόκειται να πατήσουν σε τέτοιο μαγαζί πολύ απλά γιατί έχουν αλλάξει οι απαιτήσεις και οι προτιμήσεις. Ο κάθε πιτσιρικάς έχει από ένα πι σι και μια κονσόλα που ης αλλάζει τον αδόξαστο στο παιχνίδι. Άντε και πήγε μια φορά από περιέργεια, δεν θα πατήσει ξανά και τα έξοδα δεν βγαίνουν με πελάτες αυτού του τύπου.

Πιστεύετε ποτέ ότι οι σημερινοί τριαντάρηδες - σαραντάρηδες με ένα μάτσο προβλήματα, χρέη, δάνεια, δυό δουλειές και τρία κουτσούβελα συν ένα διαζύγιο στην πλάτη θα βρουν το χρόνο να πάνε να ταίσουν μέταλλο τα μηχανάκια αυτά; Λέτε να τους δείτε τσούρμο μαζεμένους μέρα μεσημέρη να ξημεροβραδιάζονται σε ουφάδικα, ανέμελοι χωρίς τίποτε άλλο να κάνουν;

Η εποχή των coin ops πέρασε ανεπιστρεπτί. Τελεία και πάυλα guys, σήμερα ακόμα και ο νόμος να καταργηθεί ή να ατονίσει, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα κάνει την επένδυση που θα γινόταν άλλοτε.

Αφήστε το να ζει σαν ανάμνηση. Είναι καλύτερα έτσι.
Ακριβως ετσι ειναι δυστηχως... ετσι και αλλιως τωρα πια ολοι εχουν απο μια κονσολα σπιτι τους ετσι δεν υπαρχει περιπτωση! :icon_cry:
 
Πάντως υπάρχουν κάποια... ντάξει λίγα και με λίγα μηχανήματα (π.χ The_Mall)αλλά η φλόγα δεν έχει σβήσει τελείως. Ψιλοκαίει. Ντάξει δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα γίνουν τα πράγματα όπως παλιά, αλλά... η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
 
Rygar είπε:
Εντάξει, θα έχουμε χάσει επεισόδια, καθώς από τότε έχουν βγει ένα σωρό καινούρια παιχνίδια
Μην είσαι απόλυτα σίγουρος πως έχουν κυκλοφορήσει πολλά αξιόλογα arcades απο τότε που επιβάλαν τον νόμο..

Πριν απο 2 χρόνια πήγα στην Αμερική να δω συγγενείς που είχα πολλά χρόνια να δω . Στις εξορμήσεις μας στα mall , επισκέφτηκα πολλά arcades με την λαχτάρα να δω καινούρια μηχανήματα. Απογοητεύτηκα οικτρά! Εκτός απο το dance dance revolution και ένα άλλο μουσικό arcade (χειρίζεσαι drums, στο στυλ του guitar hero, αν το έχετε δει), όλα τα άλλα μηχανήματα ήταν 5αετίας και βάλε (να σκεφτείτε, η namco έχει επανεκδώσει τα κλασσικά της arcades σε anniversary cabinets). Σε μερικά μάλιστα βρήκα πιο πολλά κλασσικά μηχανήματα(φυσικά υπέκυψα στο πειρασμό να τα ταϊσω :) )παρά καινούρια, άσε που δεν είχαν πολύ κίνηση.

Αν και άσχετο με το topic, αλλά μέσα στο κλίμα, σε ένα κατάστημα "Αμερικάνικων δώρων" (ξέρετε college style πουλόβερ, ποτήρια με τον Uncle Sam κλπ κλπ), βρήκα πως πώληση ένα μηχάνημα με 20 κλασσικά arcade games, το οποίο έμοιαζε να είχε ξεπηδήσει απο την δεκαετία του 80! Επειδή θα μου το ρωτήσετε, το μηχάνημα κόστιζε κάπου στα 500-600 $ .

Η μόνη χώρα που τα arcades έχουν ακόμα πέραση είναι η Ιαπωνία (φυσικά), όπου συνεχίζουν να βγάζουν καινούρια παιχνίδια.

Στην wikipedia αν ψάξετε, θα δείτε που αναφέρουν πως η arcade scene παγκοσμίως (δυστυχώς) είναι σε ύφεση, σε σημείο εξαφάνισης...
 
θέλω να ξαναπαίξω rastan,shinobi & bubble με σαγιονάρες και μαγιό σε κάποιο "αναψυτκτήριο",νησιού!!!!!!!!
 
φετος που πηγα καλλιθεα γινοταν χαμος απο ουφαδικα και ειχαν παρα πολυ κοσμο ειδα καμπινες alien, sega rally 2,takken 1:eek:(επαθα σοκ οταν την ειδα) ειδα και atari καμπινα ( φυσικα οπου atari εγω η βασιλω πρωτη:biglaugh::biglaugh:) εγω πιστευω οτι θα ξαναζησουμε θρυλικες στιγμες :)
 
Ας υποθέσουμε πως επιτρέπουν ξανά τα arcades στην χώρα μας. Αν εξαιρέσουμε τις καμπίνες, τα σκέπαστρα, τα τιμόνια και τα πετάλια τι καλύτερο ή τι διαφορετικό θα έχουν τα παιχνίδια των arcade από ένα 360 ή ps3; Κάποτε πηγαίναμε στα arcade rooms για να θαυμάσουμε πέρα από τα άλλα και τα φανταστικά για τις τότε εποχές γραφικά και ήχο. Με τις τωρινές κονσόλες τι καλύτερο θα βλέπαμε; Aπλά αναρωτιέμαι.
 
telonio είπε:
Ας υποθέσουμε πως επιτρέπουν ξανά τα arcades στην χώρα μας. Αν εξαιρέσουμε τις καμπίνες, τα σκέπαστρα, τα τιμόνια και τα πετάλια τι καλύτερο ή τι διαφορετικό θα έχουν τα παιχνίδια των arcade από ένα 360 ή ps3; Κάποτε πηγαίναμε στα arcade rooms για να θαυμάσουμε πέρα από τα άλλα και τα φανταστικά για τις τότε εποχές γραφικά και ήχο. Με τις τωρινές κονσόλες τι καλύτερο θα βλέπαμε; Aπλά αναρωτιέμαι.
.................................καπως ετσι ειναι τα πραγματα...........
 
telonio είπε:
Ας υποθέσουμε πως επιτρέπουν ξανά τα arcades στην χώρα μας. Αν εξαιρέσουμε τις καμπίνες, τα σκέπαστρα, τα τιμόνια και τα πετάλια τι καλύτερο ή τι διαφορετικό θα έχουν τα παιχνίδια των arcade από ένα 360 ή ps3; Κάποτε πηγαίναμε στα arcade rooms για να θαυμάσουμε πέρα από τα άλλα και τα φανταστικά για τις τότε εποχές γραφικά και ήχο. Με τις τωρινές κονσόλες τι καλύτερο θα βλέπαμε; Aπλά αναρωτιέμαι.
Με το σκεπτικό σου, τί καλύτερο έχει να προσφέρει ένα αμιγκάκι σε σχέση με το 360; Τίποτα. Ετσι δεν είναι; Εσύ πόσες φορές έχεις ΞΑΝΑπαίξει ένα παιχνίδι για πισί ή 360 (εάν έχεις); Μια αντε δυο. Κι εγώ. Ξέρεις πόσες φορές έχω παίξει Rainbow Islands στο αμιγκάκι το τελευταίο 2μηνο. Κι ας μην το τελειώνω. Η μουσική του μου θυμίζει μια ζωή ολοκληρη. Θα γουσταρα πολύ να ξαναβάλω κέρματα σε ενα MS Pacman ας πούμε. Δεν είναι τα απλοικά γραφικα του ή η πλοκή του (ο Θεος να την κάνει πλοκή). Είναι το συναίσθημα που μου προκαλεί, οι αναμνήσεις. Μα για ποιό λόγο υπάρχει και το GRM άλλωστε;

Αβτά....
 
Βρε Νίκο. Ρώτα έναν πιτσιρικά τώρα, αν έχει παίξει το ARKANOID. Η απαντηση του θα είναι:

- "ΟΧΙ! Ποιό είναι αυτό?" και εσύ θα πεις μετα,

- "Ενα από αυτά που έχει το MAME μέσα". Η επόμενη κίνηση του πιτσιρικά θα είναι η εξής,

:moutza: "ΑΣΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ !!!"

Εμεις, αντε να βρεθούμε ομαδικά σ' ένα τέτοιο και να στήσουμε ενα ARCADE γλέντι τρικούβερτο. Απο εκει και έπειτα? Ο ιδικτήτης με τις αναμνήσεις μας, μάλλον δε θα γεμίσει τις τσέπες του!!! Ασε που τα περισσότερα θα είναι και πάλι φρουτάκια.
 
Ξέρεις τί μου θύμισες; Μια σκηνή από το Back to the Future 2, όπου είχε παει ο Μαρτυ στο 2015 και βρέθηκε σε ενα μαγαζί που είχε ενα arcade παλιό με καουμπόυκο θέμα. Μαζευτηκαν ενα δυο πιτσιρίκια και ρωτούσαν πώς παίζεται. Και πάει ο Μάρτυ και παίρνει το πιστόλι και αρχίζει να σκοτώνει τους κακούς. Και τον κοιτάζουν τα παιδιά και λένε "Με τα χέρια παίζεται;;;;; Μα αυτό είναι για μωρά παιδιά!". (Φαντάσου, με τη σκέψη θα έπαιζαν)

Βασίλη δεν έχεις καθόλου άδικο. Απλά θα μ'αρεσε να ξανανοίξουν αίθουσες με arcades, όχι απαραίτητα με ρετρό, αλλά με καινούρια, αλλά κάπου εκεί στο βάθος θα μπορούσαν να βάλουν και κανα 2 παλιά. Κάπως έτσι. :)
 
Σωτήριον έτος : 2007

Κι εγώ δεν περίμενα να ξαναδώ το PIXEL, στα περίπτερα...

Κι εγώ δεν περίμενα να δω τα πολυκαταστήματα να πουλάνε τις βιντεοταινίες του Ψάλτη και του Μουστάκα και τα περιοδικά να τις προσφέρουν...

Κι εγώ δεν περίμενα, οτι θα παω να πιω το ποτό μου και θα ακούω το DJ να παίζει FOREIGNER, SANDRA και CC CATCH...

Κι εγώ δεν περίμενα, προεκλογικά να δω αφίσες του Ανδρέα Παπανδρέου...

και άλλα πολλά....

Εν ολίγοις, δεν είναι απίθανο να βρεθεί κάποιος μερακλής, ο οποίος ήδη διαθέτει μια αίθουσα με μπιλιάρδα κλπ. να τοποθετήσει στο μαγαζί του classic arcade cabinets, (αρκεί να τα βρει)...

Βέβαια, γύρω από αυτά, δε θα βλέπεις πιτσιρικάδες, αλλά σιτεμένους μαντραχαλάδες, σαν και εμάς (30something-40something)... :D

Οι πιτσιρικάδες θα είναι on-line και θα παίζουν το τελευταίο super ουαου believe-or-die FPS...

Όλοι έχουμε δίκιο...

Και αυτοί που βλέπουν τα πράγματα με ψυχρή λογική, οτι δε θα "τσουλήσει" κάτι τέτοιο (και στεναχωριούνται φυσικά), αλλά και αυτοί που τους κυριεύει ο ρομαντισμός και βλέπουν το ποτήρι μισογεμάτο...

Απτά! :)
 
Rygar είπε:
Με το σκεπτικό σου, τί καλύτερο έχει να προσφέρει ένα αμιγκάκι σε σχέση με το 360; Τίποτα. Ετσι δεν είναι; Εσύ πόσες φορές έχεις ΞΑΝΑπαίξει ένα παιχνίδι για πισί ή 360 (εάν έχεις); Μια αντε δυο. Κι εγώ. Ξέρεις πόσες φορές έχω παίξει Rainbow Islands στο αμιγκάκι το τελευταίο 2μηνο. Κι ας μην το τελειώνω. Η μουσική του μου θυμίζει μια ζωή ολοκληρη. Θα γουσταρα πολύ να ξαναβάλω κέρματα σε ενα MS Pacman ας πούμε. Δεν είναι τα απλοικά γραφικα του ή η πλοκή του (ο Θεος να την κάνει πλοκή). Είναι το συναίσθημα που μου προκαλεί, οι αναμνήσεις. Μα για ποιό λόγο υπάρχει και το GRM άλλωστε;
Αβτά....
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με αυτό που ρώτησα. Εγώ αναφέρθηκα καθαρά στην εντύπωση που μας προκαλούσαν τα coin op στον τομέα των γραφικών και ήχου. Μήπως μόνο σε εμένα έκαναν εντύπωση και σε κανέναν άλλο; Αυτό που γράφεις για την ρετρό αίσθηση είναι άλλο θέμα αγαπητέ. Ναί άλλη αίσθηση το αμιγκάκι όπως γράφεις και σου ξυπνάει άλλες εποχές, αναμνήσεις κλπ κλπ. Ετσι για τα παλιά θα γούσταρα και εγώ να ρίξω ένα κέρμα στα σημερινά coin op (2 ευρώ ίσως; ) έτσι για την ρετρό αίσθηση του παιχνιδιού. Για ποιό λόγο υπάρχει το grm νομίζω πως τον έχεις καταλάβει.
 
Πάσο! Εχεις δίκαιο. Το GRM το έχει αισθανθεί για τα καλά η τσέπη μου :D :D
 
Και η δικιά μου τσέπη επίσης φίλε μου! :D
 
Πίσω
Μπλουζα