Κάρολος Ντίκενς (Charles John Huffam Dickens)

Thor είπε:
γιατί όποιος δεν του αρέσει ο Ντίκενς; Τον παρουσιάζει αρνητικά; (δεν έχω δει την ταινία γι αυτό ρωτάω)
Πάνω στη βιασύνη μου το έγραψα λάθος, :bash: ήθελα να πω όποιος του αρέσει. Καλά που το επισήμανες Thor
 
Η οποια ηθοποιος δεν τον αγαπησε ποτε τον Ντικενς, η αληθεια αυτή είναι!
 
Έχω διαβάσει το Κοπερφιλντ και τις Μεγάλες Προσδοκίες. Αυτό μάλιστα ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα στ' Αγγλικά όταν έδινα για λόουερ.

Την χριστουγεννιάτικη ιστορία την ξέρω περισσότερο από τις ταινίες. Έχει πράγματι μια μελαγχολία στα βιβλία του όμως περνάει πάντα θετικά μυνήματα στο τέλος.

Δεν είναι παιδική λογοτεχνία, κακώς έχει θεωρηθεί έτσι. Είναι κλασική λογοτεχνία. Παιδική θεωρείται ίσως γιατί παλιά έπρεπε απαραίτητα ένα παιδί να έχει διαβάσει στα εφηβικά του χρόνια όλα αυτά τα έργα (Βερν, Ουγκώ,Ντίκενς,Ζολά, Κρόνιν, Ντοστογιέφσκι, Τολστόι κτλ.). Τώρα πια δε συμβαίνει όμως αυτό.

αριαδνη είπε:
http://blog.oxforddictionaries.com/2014/02/charles-dickens-character-quiz/ποιος χαρακτηρας εισαι από ολόκληρο τον ντικενς;
Είμαι ο uriah heep!! Ε λογικό, πάντα μου άρεσε αυτό το συγκρότημα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με επίπεδο λοουερ και διάβασες τις μεγάλες προσδοκίες;;; μα είναι πολύ δυσκολο σαν βιβλίο ακομα και στα ελληνικά, όχι στα αγγλικα

τον ηρωα που σου βγήκε δεν τον ξέρω, από ποιο βιβλίο να΄ναι/ οσο για μένα

[h=2]Esther Summerson[/h] from Bleak House. Modest, kind, and good, youʼre also cleverer than you think
 
αριαδνη είπε:
με επίπεδο λοουερ και διάβασες τις μεγάλες προσδοκίες;;; μα είναι πολύ δυσκολο σαν βιβλίο ακομα και στα ελληνικά, όχι στα αγγλικατον ηρωα που σου βγήκε δεν τον ξέρω, από ποιο βιβλίο να΄ναι/ οσο για μένα

Esther Summerson

from Bleak House. Modest, kind, and good, youʼre also cleverer than you think

Επιλογή της δασκάλας μου, εννοείται πως δεν τα έπιανα όλα, απλώς έπρεπε να κάνω περίληψη της ιστορίας.

Uriah heep από το Ντείβιντ Κόπερφιλντ αν κι εγώ δεν τον θυμάμαι...

You 're very keen to seem modest, but be careful greed doesn't lead you down a dangerous path
 
butch_cassidy είπε:
Uriah heep από το Ντείβιντ Κόπερφιλντ αν κι εγώ δεν τον θυμάμαι...

You 're very keen to seem modest, but be careful greed doesn't lead you down a dangerous path
και παλι δυσκολη επιλογή θα μπορουσε να΄ναι η χριστουγεννιατικη ιστορια, μα ετσι ηταν παντα σου βαζανε πολύ πιο δυσκολα από το επίπεδο σου γιατι αραγε, πλεονεξία μαθησης, εκαναν κακό παρα καλό!

μα δεν τον θυμαμαι τι λέει''να σαι προσεκτικός, η απληστια δεν σε οδηγει σε επικίνδυνο μονοπατι''; μεταφράζω καλώς;
 
Ναι βασικά δε βγάζει πολύ νόημα, η ακριβής μετάφραση είναι 'να εισαι προσεκτικός, η απληστία δεν σε οδηγεί σε επικίνδυνο μονοπάτι' αλλά λογικά το ανάποδο θέλουν να πουν υποθέτω, ' η απληστία σε οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια'...

Όσο για τις Μεγάλες προσδοκίες εκείνη την εποχή είχα δει και την ταινία με ίθαν χοκ και γκουίνεθ παλτροου οπότε με βοήθησε στο να καταλαβαίνω περισσότερο

την υπόθεση!!
 
perlastar είπε:
Το δικό μου αποτέλεσμα:
καλε δεν σε ειχα για μις χαβισαμ με τιποτα, γιατι σε θεωρω δυναμικη και πως δεν σε πτοουν οι απογοητεύσεις της ζωης :) τωρα για ποια ηρωιδα του ντικενς σε εχω , να το σκεφτω πρωτα μαλλον για την μικρουλα ντορριτ
 
αριαδνη είπε:
καλε δεν σε ειχα για μις χαβισαμ με τιποτα, γιατι σε θεωρω δυναμικη και πως δεν σε πτοουν οι απογοητεύσεις της ζωης :) τωρα για ποια ηρωιδα του ντικενς σε εχω , να το σκεφτω πρωτα μαλλον για την μικρουλα ντορριτ
Βασικά μάλλον έχω στοιχεία κι από τις δύο, όχι τόσο από τη Havisham που είναι λίγο psycho, αλλά έστω κάτι αναγνώρισε κι από κει το τεστ, κι έχει εν μέρει δίκιο. H Dorrit που σωστά σκέφτηκες νομίζω ότι μου ταιριάζει περισσότερο, μόνο που δεν είμαι τόσο θύμα όσο εκείνη, και θα έδινα μεγαλύτερη βάση στο συμφέρον μου :)
 
από έργα του Kαρολου Ντικενς είχα διαβάσει στο Δημοτικό τον Δαυίδ Κόπερφιλντ, μου άρεσε το βιβλίο, είχα την εκδοση αυτή

Προβολή συνημμένου 144662

και το βιβλίο Ολιβερ Τουιστ,το πρώτο κεφάλαιο είναι 3 σελίδες,

περιγράφει τη γέννηση του Ολιβερ και το θάνατο της μητέρας του μετά τη γέννα, δεν άντεξα να διαβάσω περισσότερο...

ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ.jpg

%20_1_~1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι ο Tiny Tim από την χριστουγεννιάτικη ιστορία...
 
εμενα μου βγηκε το ζευγαρι από τα δωρα των μαγων
 
Κι εμένα το ίδιο:

You are Della or Jim from The Gift of the Magi: You are a true romantic, the kind of person who will make huge personal sacrifices for your loved ones. You may not have much in terms of material wealth but youʼve won the jackpot when it comes to love. Itʼs Christmas every single day in your heart.
 
Βρε περλα το χεις διαβασει καθολου δηλ.τα δωρα των μαγων, λενε ειναι σπουδαιο και αυριο θα το ψαξω να το βρω! Με ενα φτωχο ζευγαρι που κανει δωρα ο ενας στον αλλον φτωχικα!
 
Καθε μερα στις 9 το βραδυ η ερτ εχει την σειρα του BBC little dorrit! H κοπελα που μεγαλωσε και εζησε στην φυλακη το βλεπει κανεις σας;
 
Το βιβλίο είναι ρετρο, το βρηκα στην παιδικη βιβλιοθηκη, είναι μινωας εκδοσεις, χρονολογια 93'

13015196_1063465580408333_8901308607901748666_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα