Καινούριο Laptop. Ετοιμο να φύγει από το παράθυρο.

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.357
Αν μπορείτε βοηθήστε έτσι ώστε να γλιτώσει. Γιατί εγώ έτοιμος είμαι να το διαλύσω.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Αγοράσαμε με τον αδερφό μου ένα ASUS F550L γιατί το χρειαζόταν, αν κι εγώ επέμενα ότι τα laptops είναι τα πιο άχρηστα μηχανήματα στον κόσμο, ωστόσο δεν με άκουσε και έσκασε 700 ευρώ για αυτο το πράγμα.

Το σύστημα λοιπόν είναι i5 με 8GB Ram και κάρτα γραφικών NVIDIA 820m. Μπορούσαμε να πάρουμε ένα πιο φτηνό χωρίς κάρτα γραφικών ξεχωριστή αλλά θέλαμε να παίζουμε και κάνα παιχνιδάκι οπότε δώσαμε κάτι παραπάνω για αυτό. Δυστυχώς όμως η κάρτα γραφικών δεν θέλει να δουλέψει. Η μάλλον το Laptop προτιμά το τσιπάκι της Intel που υπάρχει μέσα και αγνοεί τελείως το τσιπ της Nvidia, παρόλο που υπάρχει στο Device manager.

Τα σαΐνια λοιπόν της ASUS δεν σκέφτηκαν να απενεργοποιήσουν το IntelHD και έτσι οποιος αγοράσει αυτήν την αηδία θα πρέπει να ταλαιπωρηθεί αρκετά ώστε να το κάνει μόνος του. Όμως όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να το καταφέρω. Οτι και να κάνω, το laptop διαφωνεί μαζί μου και προτιμάει το intel chip.

Εψαξα στο internet και βρήκα πολλούς που έχουν τα ίδια προβλήματα (έεελα).

Αυτά που έκανα λοιπόν ήταν τα εξής

1-To έβαλα να λειτουργήσει με την πρίζα ώστε να μην έχει θέμα με το ρεύμα.

2-Εψαξα για κάποιο σύστημα/κουμπι που να αλλάζει την μία κάρτα με την άλλη. Δεν υπάρχει στο σύστημα αυτό.

3-Μπήκα στα BIOS να απενεργοποιήσω το intel chip από εκεί (όπως έκανα και στον Desktop μου) αλλά δεν υπάρχει καμία επιλογή. Βασικά, όλα και όλα τα options στα BIOS είναι 10 ή 15. Μιλάμε για το πιο φτωχό σε options ΒIOS που έχω δει. Μπράβο στην ASUS!

4-Εκανα uninstall όλους τους drivers που είχε και για τα δύο chip. Κατέβασα τους τελευταίους για NVIDIA και αγνόησα τελείως της Intel. Παρόλα αυτά μου πετάει εκει πέρα ένα "generic driver" και συνεχίζει να χρησιμοποιεί της Intel.

5-Κανω disable το chip της Intel από το Device manager και αντι να βγάλει το κίτρινο σηματάκι που έχουν τα devices που είναι απενεργοποιημένα βγάζει ένα σηματάκι με βελάκι προς τα κάτω (!).... παρόλα αυτά συνεχίζει να αγνοεί το chip της Nvidia και κάνει τα δικά του.

Παρακαλώ να μου βρει κάποιος μία λύση, έτσι ώστε να μην κάνω κι εγώ τα δικά μου. Και τα δικά μου περιλαμβάνουν γροθιές, κλωτσιες και παράθυρο.

Σωστε το Laptop από τα χέρια ενός μανιακού!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να πω βλακεία, αλλά... γιατί δεν τους το πας πίσω να κόψουν το λαιμό τους να το κάνουν μόνοι τους; Είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο με τα λάστιχα της Bugatti Veyron κι αντί να σου τα φορέσουν να στο παραδίδουν με της μαμάς του και να σου τα αφήνουν στο πορτ μπαγκάζ.
 
Bασικα θα ελεγα να το πεταξεις απο το παραθυρο αλλα πρωτα πες μου την διευθυνση σου για να ειμαι απο κατω να το πιασω!!! :D

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λαπτοπακιας εδω και πολλα χρονια αφου δεν με ενδιαφερει το συγχρονο gaming..

Για να ελθουμε στο θεμα μας τωρα..εχεις κανει αρκετα απο αυτα που θα εκανα και εγω..θα προτεινα λοιπον να κατεβασεις το control panel/drivers της nvidia κατευθειαν απο αυτη και να δεις τι γινεται..και ενα παρομοιο προβλημα σε hp..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο alkis21 το εθεσε πολυ σωστα, αφου εισαι μεσα στην εγγυηση το επιστρεφεις πισω και περιμενεις επιδιορθωση η αντικατασταση. Να ξερεις παντως πως η Asus ειναι μια συχαμενη εταιρια, με υπερκοστολογημενα και κακης ποιοτητας προιοντα. Ειχα τραβηξει τα πανδυνα με μια μητρικη και μια οθονη και δεν ξαναγορασα ποτε τιποτα απο τους συγκεκριμενους. Πραξε και εσυ το ιδιο.
 
alkis21 είπε:
Μπορεί να πω βλακεία, αλλά... γιατί δεν τους το πας πίσω να κόψουν το λαιμό τους να το κάνουν μόνοι τους; Είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο με τα λάστιχα της Bugatti Veyron κι αντί να σου τα φορέσουν να στο παραδίδουν με της μαμάς του και να σου τα αφήνουν στο πορτ μπαγκάζ.
Θα το ήθελα αλλά το πήραμε χτες, σήμερα είναι κλειστά και αυριο το πρωί θα πρέπει να φύγει ο αδερφός μου και να το πάρει...

angel_grig είπε:
θα προτεινα λοιπον να κατεβασεις το control panel/drivers της nvidia κατευθειαν απο αυτη και να δεις τι γινεται..και ενα παρομοιο προβλημα σε hp..
Το δοκίμασα... το control panel δεν έχει όλα τα options που θα έπρεπε, λογικό αφού το PC δεν το χρησιμοποιεί.

Getta Robo είπε:
Ειχα τραβηξει τα πανδυνα με μια μητρικη και μια οθονη και δεν ξαναγορασα ποτε τιποτα απο τους συγκεκριμενους. Πραξε και εσυ το ιδιο.
Πλάκα πλάκα κι εγώ είχα πρόβλημα με μία motherboard τους. Η μόνη που είχα πρόβλημα και έχουν περάσει δεκάδες από τα χέρια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση οτι "γυρνάει" αυτόματα στην κάρτα γραφικών όταν υπάρχει απαίτηση για γραφικά που ξεπερνούν την onboard
 
ASiC είπε:
Έχω την εντύπωση οτι "γυρνάει" αυτόματα στην κάρτα γραφικών όταν υπάρχει απαίτηση για γραφικά που ξεπερνούν την onboard
Βασικά έβαλα ένα παιχνίδι και χρησιμοποιεί το intel. Το καταλαβαίνω από το ότι στα options της Intel έχω απενεργοποιήσει το VSYNC και στo Nvidia control panel είναι ενεργοποιημένο. Οταν βάζω το παιχνίδι βλέπω screen tearing το οποίο διορθώνεται μόνο όταν ενεργοποιώ το VSYNC στα options του Intel. Δεν είναι κανένα βαρύ παιχνίδι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι δυνατόν ενώ έχει φορτώσει τα dll και τα λοιπά, να αλλάζει από κάρτα σε κάρτα... δεν ξέρω, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Επίσης το Photoshop πετάει καμιά φορά κάποια errors που έχουν να κάνουν με το graphics driver. Αν μπορούσα να αλλάξω σε NVIDIA έστω να δω αν διορθώνεται.
 
Imgema είπε:
Βασικά έβαλα ένα παιχνίδι και χρησιμοποιεί το intel. Το καταλαβαίνω από το ότι στα options της Intel έχω απενεργοποιήσει το VSYNC και στo Nvidia control panel είναι ενεργοποιημένο. Οταν βάζω το παιχνίδι βλέπω screen tearing το οποίο διορθώνεται μόνο όταν ενεργοποιώ το VSYNC στα options του Intel. Δεν είναι κανένα βαρύ παιχνίδι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι δυνατόν ενώ έχει φορτώσει, να αλλάζει από κάρτα σε κάρτα... δεν ξέρω, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?
Επίσης το Photoshop πετάει καμιά φορά κάποια errors που έχουν να κάνουν με το graphics driver. Αν μπορούσα να αλλάξω σε NVIDIA έστω να δω αν διορθώνεται.
Αυτό θα ήταν το πιο λογικό μιας και δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση. Και κάπου είχα διαβάσει πριν καιρό για ένα λαπτοπ που λειτουργούσε έτσι.

Να υποθέσω οτι έψαξες σε όλα τα χαζοπρογράμματα της asus που ειναι εγκατεστημένα μήπως και υπάρχει κάτι...
 
ASiC είπε:
Αυτό θα ήταν το πιο λογικό μιας και δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση. Και κάπου είχα διαβάσει πριν καιρό για ένα λαπτοπ που λειτουργούσε έτσι.
Να υποθέσω οτι έψαξες σε όλα τα χαζοπρογράμματα της asus που ειναι εγκατεστημένα μήπως και υπάρχει κάτι...
Τα κοίταξα αλλά να πω την αλήθεια δεν τα "έψαξα" κιόλας. Έκατσα και διάβασα το manual βέβαια το οποίο δεν έχει καμία αναφορά. Θα ξαναρίξω μια ματά όμως μόλις το rage meter μου αδειάσει λίγο. Δεν θέλω να κάνω καμία ζημιά άθελά μου.

Θα δοκιμάσω και κανένα ασήκωτο παιχνίδι να δω. Αν και αυτό δεν θα διορθώσει το πρόβλημα του photoshop ακόμα και αν ισχύει.

Εκανα και το άλλο. Εβαλα το CPU-Z να δει τις κάρτες. Βλέπει το intel αλλά το "display Device Selection" παράθυρο είναι γκριζαρισμένο. Ωστόσο στο device manager δείχνει καθαρά 2 chips. Αντε βγάλε άκρη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bios φορας το τελευταιο η αυτο που το πηρες; Δοκιμασε να βαλεις το τελευταιο μηπως και σου βγαλει καποια νεα επιλογη. Κανονικα για τετοιες ασυμβατοτητες, υπαρχει η επιλογη στο bios να απενεργοποιεις την δευτερη καρτα γραφικων.
 
Getta Robo είπε:
Bios φορας το τελευταιο η αυτο που το πηρες; Δοκιμασε να βαλεις το τελευταιο μηπως και σου βγαλει καποια νεα επιλογη. Κανονικα για τετοιες ασυμβατοτητες, υπαρχει η επιλογη στο bios να απενεργοποιεις την δευτερη καρτα γραφικων.
Ασε δεν πρόκειται να κάτσω να κανω αυτή την διαδικασία. Θα το πάω πίσω και ή που θα μου το φτιάξουν αυτοί ή θα μου δώσουν άλλο.

Λοιπόν έκανα το εξής. Εβαλα να τεστάρω το Dead Space. To παιχνίδι αυτό έχει επιλογή για VSYNC στα options του το οπόιο εκτός από το ότι καθαρίζει το screen tearing, κλειδώνει το παιχνίδι στα 30fps. Για να παίζω το παιχνίδι στα 60fps στο Desctop, αυτό που κάνω είναι να απενεργοποιώ το VSYNC από τα options του παιχνιδιού και να το κάνω force από το πάνελ της NVIDIA ώστε να μην έχω screen tearing.

Εκανα λοιπόν το ίδιο και εδώ. To παιχνίδι φαίνεται ότι τρέχει πάνω από 30fps αλλά το screen tearing υπάρχει πολύ έντονα. Αρα αγνοεί το option του πανελ της NVIDIA και χρησιμοποιεί αυτά του IntelHD, όπου το έχω απενεργοποιημένο. Ετσι λοιπόν ξέρω ότι και σε κάποιο 3D παιχνίδι, το NVIDIA chip δεν χρησιμοποιείται. Τωρα τι να κάνω να του βάλω το Crysis? θα το έβαζα αλλα δεν το έχω.

Νομίζω ότι έκανα αρκετά, πλέον είμαι σίγουρος ότι το chip γραφικών το βάλανε μέσα για μόστρα.

Ok, τώρα θα σας μπερδέψω λίγο.

Βρήκα στο πάνελ της NVIDIA μία λειτουργία που σου βγάζει ένα παραθυράκι και σου λέει πόσο % χρησιμοποιεί το NVIDIA chip. Bάζω λοιπόν κάποιο παιχνίδι σε windowed mode και μου λέει ότι το χρησιμοποιεί στο 100%! Παρόλα αυτά, όλα τα options στο Nvidia panel δεν έχουν κανένα effect στο σύστημα και το μόνο που ακούει είναι τα settings του chip της intel. Και το CPU-Z εξακολουθεί να μην βλέπει κανένα chip από Nvidia.

Αρα τι στο καλό γίνεται εδώ... ποιον να πιστέψω?

Κάτι μου λέει ότι έχουν κάνει κάποια περίεργη μετάλλαξη εδώ πέρα με τα chips που δεν την έχω ξαναδεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oύτε και εγώ είμαι "λαπτοπάς", αλλά λόγω περιορισμένου χώρου χρησιμοποιώ ένα απο το περασμένο καλοκαίρι. (η βασική διαφορά είναι ότι η dedicated κάρτα γραφικών που έχει, είναι Radeon).

Oπως έγραψε και ο φίλος ASiC, κανονικά θα πρέπει να εντοπίζεται το workload που απαιτεί ένα παιχνίδι και να "γυρνάει" αυτόματα στην Geforce, οπότε αν για οποιονδήποτε λόγο δεν το κάνει, μπορείς να το κάνεις μόνος σου μέσω του software της Nvidia (απο τα σχετικά options. To ίδιο κάνω και εγώ μέσω του "Catalyst" για την Radeon, επιλέγοντας κάθε φορά το κατάλληλο executable που με ενδιαφέρει). Υποθέτω ότι διάβασες το link που σου έδωσε ο angel_grig, όπου λίγο παρακάτω ένας "Βranden" δίνει κάποιες πληροφορίες. (αν το έχεις ήδη κάνει, απλά αγνόησε τις παραπάνω γραμμές. :) )

Στα υπόψιν πως κάθε φορά που γυρνάς στο desktop, θα ενεργοποιείται το τσιπάκι γραφικών της Intel.

Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως *δεν* θα πρέπει να περιμένεις να δείς τεράστιες διαφορές στις επιδόσεις των games με την συγκεκριμένη κάρτα της Geforce, διότι είναι μόνο ελάχιστα ανώτερη του τσιπ γραφικών της Intel...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Windows 8.1 να υποθέσω; Λοιπόν.... Για να δούμε κάποια πράγματα μέσα από τα παράθυρα.. Αν και λογικά θα έπρεπε να κάνει αυτόματα την επιλογή της κάρτας, ή στην χειρότερη μέσα από το BIOS.

Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει, αλλά για δοκίμασε πρώτα να δεις τι σου δείχνει στην διαχείριση συσκευών (Αν κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο των Windows θα το δεις σε μία από τις επιλογές.), και στο "Προσαρμογείς οθόνης" (Η και στο "Οθόνες" αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό.).. Αν εκεί σου έχει και τις 2, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις της Intel και να ενεργοποιήσεις της NVIDIA...

Μετά για δες και στο συσκευές και εκτυπωτές αν σου έχει τίποτα και εκεί μέσα.

Για πιο πέρα η περισσότερες λεπτομέρειες αυτή την στιγμή δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω Windows σε πραγματικό hardware για να ξέρω τι και πως εμφανίζει, και στο VBox παίζει να είναι λίγο διαφορετικά.

Υ.Γ.: Και να δω πότε θα καταλάβουν κάποιοι ότι τα Laptop ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ!! Τα Laptop είναι εργαλεία.-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
Σε ευχαριστώ για το link, θα το μελετήσω. Αν και εμενα το control panel της Nvidia δεν είχε τις επιλογές αυτές που λέει στο link.

billy είπε:
Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως *δεν* θα πρέπει να περιμένεις να δείς τεράστιες διαφορές στις επιδόσεις των games με την συγκεκριμένη κάρτα της Geforce, διότι είναι μόνο ελάχιστα ανώτερη του τσιπ γραφικών της Intel...
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ τώρα και σκέφτομαι ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποιο πιο φτηνό, χωρίς ξεχωριστό chip... oh well

cloud είπε:
Windows 8.1 να υποθέσω; Λοιπόν.... Για να δούμε κάποια πράγματα μέσα από τα παράθυρα.. Αν και λογικά θα έπρεπε να κάνει αυτόματα την επιλογή της κάρτας, ή στην χειρότερη μέσα από το BIOS.Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει, αλλά για δοκίμασε πρώτα να δεις τι σου δείχνει στην διαχείριση συσκευών (Αν κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο των Windows θα το δεις σε μία από τις επιλογές.), και στο "Προσαρμογείς οθόνης" (Η και στο "Οθόνες" αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό.).. Αν εκεί σου έχει και τις 2, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις της Intel και να ενεργοποιήσεις της NVIDIA...
Nαι, Windows 8.1

Το δοκίμασα αυτό ήδη φίλε μου. Ναι 2 συσκευές δείχνει στο manager. Δοκιμασα να απενεργοποιήσω την Intel και μετα δοκίμασα και να την κάνω uninstall. Ακόμα και απενεργοποιημένη, πάλι τα Windows αυτή χρησιμοποιούν. Αν και δεν ξέρω αν απενεργοποιείται στην πραγματικότητα. Παρόλα αυτά, στο Device manager απενεργοποιημένη φαίνεται, μου έχει και επιλογή να την ενεργοποιήσω ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έψαξα λίγο το θέμα και είδα ότι ίσως να μην μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς την κάρτα της Intel, αλλά να επιλέγεις βάση προγράμματος ποια κάρτα θα χρησιμοποιείς...

Πχ ΕΔΩ αν και αναφέρεται σε AMD, λέει ότι δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς την κάρτα της Intel.. Και ΕΔΩ λέει τι να κάνεις με μία κάρτα Nvidia.

Υ.Γ.: Δες και ένα βίντεο, αν και πάλι είναι για AMD, λογικά η διαδικασία δεν θα διαφέρει και πολύ...


Υ.Γ.2: ΚΑΤΩ ΤΑ ΛΑΠΤΟΠ! :armed:
 
Φίλε μου, είχα 100% το ίδιο πρόβλημα πριν 1μισι χρόνο με laptop που το έχω για HTPC και κάτι πείραξα ώστε να λειτουργεί μόνο η nvidia! Παιδεύτηκα σε forums για να βρω τι να κάνω, αλλά τώρα όλα είναι μέλι-γάλα.

Τα κακά νέα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι ακριβώς έκανα, απλά δεν πειράζω τίποτα πλέον και δεν βάζω κανένα πρόγραμμα, ώστε να μην χρειαστεί format.
 
Τελικά από όλα όσα διάβασα στα forums και απο τα link που ποστάρατε κλπ κρατάω αυτό το post:

Optimus works behind the scenes and because of the way it works, sometimes applications can think it's using the Intel erroneously. You should be fine by default
Με βολεύει αυτή η εξήγηση γιατί έτσι έχω και την δικαιολογία να σταματήσω να το ψάχνω, με έπιασε πια το κεφάλι μου... Θα προτιμούσα να μπορώ να απενεργοποιήσω το chip της Intel τελείως αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος από τις επιδόσεις οπότε όπως και να έχει το αφήνω εδώ και πάμε για άλλα. Ηρθε και η ώρα να κάτσω στο αγαπημένο μου DESKTOP πισάκι. Να το πάρει το laptop ο αδερφός μου και να το χαρεί, αρκεί να είναι κάπου μακριά :p

Thanks σε όλους για τη βοήθεια.
 
Στα γρήγορα...

...δοκίμασε αυτό:

Your problem is simply that you updated the graphics drivers, try uninstalling both nvidia and intel vga drivers and put the original ones given by the laptops brand.
After this is done, select the game u wanna play and right click the app then select "Run with graphics processor -- Select NVIDIA"

thats it your all good to go and keep in mind to never update the nvidia or intel driver again or your FPS will go below what you want.

Source: Had the same problem and fixed it this way
 
Πίσω
Μπλουζα