Καινούριο Laptop. Ετοιμο να φύγει από το παράθυρο.

Ace είπε:
Ευτυχώς είχα κάνει έτσι κι αλλιώς system restore στους original drivers οπότε θα μπορέσω να το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.
 
Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αν κάνεις δεξί κλικ σε ένα τυχαίο σημείο στην επιφάνεια εργασίας θα σου βγάλει ένα μενού, στα ΧΡ είναι ιδιότητες, στα 7άρια εξατομίκευση, στα 8αρια δεν ξέρω, μιας και το PC μου είναι 7 και το λάπτοπ Vista, και εκεί έχει επιλογές προφύλαξη οθόνης>επιλογές παροχής ενέργειας>επιλογή σχεδίου παροχής ενέργειας και βάλε υψηλές επιδόσεις (σίγουρα κάποιος θα ξέρει πως είναι στα 8άρια). Γιατί στα λαπτοπ ακόμα κι αν είναι με το ρεύμα και όχι με μπαταρία χαμηλώνουν την ισχύ πολλών συστημάτων ώστε να υπάρχει μικρότερη κατανάλωση. Και το default είναι ισορροπημένο (όχι υψηλές επιδόσεις) ακόμη και στα desktop.
 
Uskoke είπε:
Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αν κάνεις δεξί κλικ σε ένα τυχαίο σημείο στην επιφάνεια εργασίας θα σου βγάλει ένα μενού, στα ΧΡ είναι ιδιότητες, στα 7άρια εξατομίκευση, στα 8αρια δεν ξέρω, μιας και το PC μου είναι 7 και το λάπτοπ Vista, και εκεί έχει επιλογές προφύλαξη οθόνης>επιλογές παροχής ενέργειας>επιλογή σχεδίου παροχής ενέργειας και βάλε υψηλές επιδόσεις (σίγουρα κάποιος θα ξέρει πως είναι στα 8άρια). Γιατί στα λαπτοπ ακόμα κι αν είναι με το ρεύμα και όχι με μπαταρία χαμηλώνουν την ισχύ πολλών συστημάτων ώστε να υπάρχει μικρότερη κατανάλωση. Και το default είναι ισορροπημένο (όχι υψηλές επιδόσεις) ακόμη και στα desktop.
Ok θα το έχω υπόψιν μου.

Πάντως από ότι μου είπε ο αδερφός μου, τελικά υπάρχει η επιλογή αν πατήσεις δεξί κλικ στην συντόμευση του παιχνιδιού να σου δώσει την επιλογή να το τρέξεις με την Nvidia κάρτα, όπως ανέφερε ο φίλος Ace λίγα post πριν.

Οπότε είμαστε Οκ. Thanks guys!
 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης του Inter chip. Αφού έχει άλλη κάρτα γραφικών! Μήπως σας ξεγέλασαν και έχει μόνο Intel chipset για τα γραφικά, λέω γω...
 
gremlinakos είπε:
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης του Inter chip. Αφού έχει άλλη κάρτα γραφικών! Μήπως σας ξεγέλασαν και έχει μόνο Intel chipset για τα γραφικά, λέω γω...
Το Intel chip γραφικων υπαρχει γιατι ειναι ενσωματωμενο στον επεξεργαστη-δες εδω
 
Ααα μαλιστα. Κανονικά θα έπρεπε να βγάζει επιλογή στο BIOS για το ποιο τζιπ θέλουμε
 
Α, μπράβο! Να υπάρχει επιλογή να λειτουργεί 100% μόνο η GPU αντί να μπλέκουμε με μπούρδες-επιλογές.
 
Η "onboard" υπάρχει και χρησιμοποιειται για να εξοικονομει μπαταρία ο φορητός. Ποιος ο λόγος να λειτουργει η nvidia GPU για να διαβάσεις πχ το retromaniax;!

Και μη ξεχνάτε οτι πρόκειται για λάπτοπ. Η αυτονομία υπερέχει της επίδοσης.
 
ASiC είπε:
Και μη ξεχνάτε οτι πρόκειται για λάπτοπ. Η αυτονομία υπερέχει της επίδοσης.
Σαφώς. Αλλά έστω να μας δίνει ένα clue να ξέρουμε τι γίνεται. Που να ξέρω τώρα εγώ ότι παρόλο που αυτό δείχνει Intel σε όλα τα μέτωπα παίζει με Nvidia? Πόσο μάλιστα όταν ακούει τα options του panel της Intel και αγνοεί τελείως αυτά της Nvidia? Και στο manual δεν θυμάμαι να βρήκα κάτι πάνω σε αυτό. Δηλαδή ΟΚ, ο casual χρήστης δεν θα το κοιτάξει καν, αλλά εμένα με μπέρδεψε πολύ όλο αυτό το θέμα. Το ότι θα δουλεύει όταν βάζεις παιχνίδι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά από τα test μου έδειχνε το αντίθετο. Δηλαδή έπρεπε να μυρίσω να νύχια μου και να σκεφτώ ότι απλά αυτά που μου δείχνει να τα αγνοήσω γιατί παρόλα αυτά τα παίζει με το NVIDIA και ας μην φαίνεται (αυτό το option με το δεξί κλικ δεν το ήξερα ακόμα). Δηλαδή κρίμα δεν θα ήταν να το εκπαραθύρωνα τσάμπα και βερεσέ? :p

ASiC είπε:
Ποιος ο λόγος να λειτουργει η nvidia GPU για να διαβάσεις πχ το retromaniax;!
Φυσικά και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί την NVIDIA αλλά τι γίνεται αν θέλω να την χρησιμοποιήσω για το photoshop? Η για το video player? Αραγε μου δίνει την επιλογή να την χρησιμοποιήσω όπως και στα παιχνίδια? Μπορεί και να είναι έτσι, δεν το έχω δοκιμάσει, τώρα το laptop είναι σε απόσταση ασφαλείας :p . Θα ρωτήσω τον αδερφό να μου πει.
 
Άσε κι εγώ έχω έρθει πολλές φορές σ'αυτό το σημείο. Το προηγούμενο μου PC το οποίο και καλά ήταν gaming μεγάλο PC, είχε απ'την αρχή (DOA) πρόβλημα με την κάρτα γραφικών (μια ASUS E2600 pro 512 MB) η οποία ήταν κινέζικη του κιλού, και μάλιστα είχα πάρει πασίχαρος το Half life orange box μια φορά κι εγώ να απολαύσω ένα παιχνίδι, και συνεχώς κολλούσε, ο πωλητής φυσικά έκανε την πάπια και μου έλεγε κάνε φορμάτ, σ'αυτό το μηχάνημα έχω κάνει περισσότερα φορμάτ απ'όσο όλα τα άλλα μηχανήματα μαζί, τίποτα φυσικά δεν διορθώθηκε, μέχρι που αποφάσισα να αλλάξω την μητρική, νομίζοντας λανθασμένα ότι φταίει αυτή, πάλι τίποτα, μετά ώπ! μου έκανε κλικ και άλλαξα, επιτέλους την κάρτα γραφικών. Τον Μάρτιο χάλασε και η μητρική, και πήρα καινούριο μηχάνημα και ησύχασα. Το πόσο απογοητευόμουνα που δεν μπορούσα να παίξω το orange box δεν λέγεται. Που να ήξερα τότε ότι μου πούλησαν overpriced junk; Μόνο ίσως ο προσσέσορας και η μητρική ήταν καλούτσικα. Τα άλλα ήταν όλα για πέταμα!
 
Uskoke είπε:
Άσε κι εγώ έχω έρθει πολλές φορές σ'αυτό το σημείο. Το προηγούμενο μου PC το οποίο και καλά ήταν gaming μεγάλο PC, είχε απ'την αρχή (DOA) πρόβλημα με την κάρτα γραφικών (μια ASUS E2600 pro 512 MB) η οποία ήταν κινέζικη του κιλού, και μάλιστα είχα πάρει πασίχαρος το Half life orange box μια φορά κι εγώ να απολαύσω ένα παιχνίδι, και συνεχώς κολλούσε
Αν μιλάμε για desktop PC το λάθος ήταν ότι πήρες "έτοιμο" και καλά επώνυμο PC, από ότι κατάλαβα. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να δώ κάποιο της προκοπής. Πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει ή κάποιο εξάρτημα δεν θα είναι τόσο καλό και θα σέρνει μαζί του και τα υπόλοιπα. Τα Desktop PCs είναι από τα λίγα πράγματα που οι "μαϊμούδες" είναι καλύτερα από τα επώνυμα, δηλαδή τι μαϊμούδες, όλα τα εξαρτήματα επώνυμα είναι απλά αντί να τα διαλέξει και να τα συναρμολογήσει η ASUS (πχ) το κάνεις εσύ (ή κάποιος φίλος σου που ξέρει). Το αποτέλεσμα είναι πάντα καλύτερο και συνήθως με καλύτερη σχέση κόστους/απόδοσης. Ασε που το λειτουργικό το βάζεις εσύ φρέσκο, χωρίς τα εξτρά σκουπίδια που πολλές φορές βάζουν οι κατασκευαστές.

Uskoke είπε:
ο πωλητής φυσικά έκανε την πάπια και μου έλεγε κάνε φορμάτ, σ'αυτό το μηχάνημα έχω κάνει περισσότερα φορμάτ απ'όσο όλα τα άλλα μηχανήματα μαζί, τίποτα φυσικά δεν διορθώθηκε
Αυτό το πράγμα με το format ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Ολοι σχεδόν μιλάνε γι αυτό και με το που δουν κάποιο πρόβλημα, αμέσως format. Στο 99% των περιπτώσεων, το format είναι τελείως αχρείαστο να γίνει εκτός και αν χρειάζεσαι για κάποιο λόγο το λειτουργικό να είναι "φρέσκο". Σχεδόν πάντα τα προβλήματα λύνονται με troubleshoot (εφόσον είναι προβλήματα software). Βέβαια θέλει λίγο ψάξιμο και υπομονή, ίσως και λίγη εμπειρία. Αλλά κάποιος που ξέρει από PCs ποτέ δεν θα σου πει να κάνεις format, ή τουλάχιστον θα στο προτείνει σαν την έσχατη λύση. Εκτός και αν έχεις Vista και σου πει κάνε format να βάλεις τα 7 :p
Αρκεί να σου πω πως το προηγούμενο PC μου το είχα στήσει εγώ πριν από 10 χρόνια και του έκανα format στον 9ο χρόνο! Για 9 χρόνια δηλαδή δεν μου παρουσίασε πρόβλημα που να μην μπορούσα να το διορθώσω με troubleshoot και ο λόγος που του έκανα format αργότερα ήταν γιατί έκανα κάτι πειράματα γνωρίζοντας ότι μπορεί να διαλύσω το λειτουργικό και έτσι και έγινε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Αν μιλάμε για desktop PC το λάθος ήταν ότι πήρες "έτοιμο" και καλά επώνυμο PC, από ότι κατάλαβα. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να δώ κάποιο της προκοπής. Πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει ή κάποιο εξάρτημα δεν θα είναι τόσο καλό και θα σέρνει μαζί του και τα υπόλοιπα. Τα Desktop PCs είναι από τα λίγα πράγματα που οι "μαϊμούδες" είναι καλύτερα από τα επώνυμα, δηλαδή τι μαϊμούδες, όλα τα εξαρτήματα επώνυμα είναι απλά αντί να τα διαλέξει και να τα συναρμολογήσει η ASUS (πχ) το κάνεις εσύ (ή κάποιος φίλος σου που ξέρει). Το αποτέλεσμα είναι πάντα καλύτερο και συνήθως με καλύτερη σχέση κόστους/τιμής. Ασε που το λειτουργικό το βάζεις εσύ φρέσκο, χωρίς τα εξτρά σκουπίδια που πολλές φορές βάζουν οι κατασκευαστές.
Τα "έτοιμα PC" είναι από τις μεγαλύτερες απάτες στην ιστορία!

Από την μία τα πραγματικά επώνυμα (Πχ Dell..) είναι πανάκριβα για αυτά που σου προσφέρουν, και από την άλλη τα ημιεπώνυμα που βρίσκεις στα διάφορα καταστήματα είναι ή πολύ ακριβά (Σχεδόν στα επίπεδα των Dell, χωρίς να είναι "Dell".), η είναι ότι σαβούρα τους έχει μείνει στις αποθήκες και θέλουν να την ξεφορτωθούν, ή ακόμα είναι και ότι σαβούρα τους έχει μείνει στις αποθήκες και θέλουν να την ξεφορτωθούν και την πουλάνε και σε πάρα πολύ μεγάλη τιμή.. :p

Πέρα από την πλάκα, απ' όσα "έτοιμα" PC έχω δει ως σήμερα, τα μοναδικά που άξιζαν ήταν κάποια πραγματικά επώνυμα που για τον μέσο καταναλωτή ήταν απλά πεταμένα λεφτά, και ένα σχετικά αξιοπρεπέστατο PCάκι που είχε πάρει ένας φίλος μου από κάποια γνωστή αλυσίδα.. Όλα τα άλλα είναι σκέτα σκουπίδια!

Και ακόμα και κάποια "ημιέτοιμα" PC που και καλά τα φτιάχνουν στα μέτρα σου (Ουσιαστικά επιλέγεις επεξεργαστή, και μετά έχουν 2-3 μητρικές, 3-4 κάρτες γραφικών, και όλα τα άλλα στάνταρ,), ακόμα και αυτά είναι πανάκριβα!

Πχ 100% πραγματικό - προσωπικό παράδειγμα.. PC που μου κόστισε 300 περίπου ευρό (Άντε 360 για να έβαζα καλύτερο τροφοδοτικό και κουτί.), σε "ημιέτοιμο" μου είχαν πει 450+?.

Imgema είπε:
Αυτό το πράγμα με το format ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Ολοι σχεδόν μιλάνε γι αυτό και με το που δουν κάποιο πρόβλημα, αμέσως format. Στο 99% των περιπτώσεων, το format είναι τελείως αχρείαστο να γίνει εκτός και αν χρειάζεσαι για κάποιο λόγο το λειτουργικό να είναι "φρέσκο". Σχεδόν πάντα τα προβλήματα λύνονται με troubleshoot (εφόσον είναι προβλήματα software). Βέβαια θέλει λίγο ψάξιμο και υπομονή, ίσως και λίγη εμπειρία. Αλλά κάποιος που ξέρει από PCs ποτέ δεν θα σου πει να κάνεις format, ή τουλάχιστον θα στο προτείνει σαν την έσχατη λύση. Εκτός και αν έχεις Vista και σου πει κάνε format να βάλεις τα 7 :p
Αρκεί να σου πω πως το προηγούμενο PC μου το είχα στήσει εγώ πριν από 10 χρόνια και του έκανα format στον 9ο χρόνο! Για 9 χρόνια δηλαδή δεν μου παρουσίασε πρόβλημα που να μην μπορούσα να το διορθώσω με troubleshoot και ο λόγος που του έκανα format αργότερα ήταν γιατί έκανα κάτι πειράματα γνωρίζοντας ότι μπορεί να διαλύσω το λειτουργικό και έτσι και έγινε.
Απλά η εύκολη λύση...

Πάλι προσωπικό παράδειγμα, που έτυχε να είναι και σημερινό.

Φίλος μου (Σχετικά άσχετος..) είχε από καιρό που μου έλεγε ότι ο υπολογιστής του σέρνεται, και κάποια στιγμή να πάω να του κάνω format..

Κλασικά, αν πήγαινε κάποιος άλλος θα του έκανε ένα format σε 30-40 λεπτά, και θα ξεμπέρδευε.. Έλα όμως που το μηχάνημα δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα!

Χρόνο είχαμε, όρεξη για παιχνίδι είχα, ένα USB στικάκι με κάποια γνωστά προγράμματα για συντήρηση σε portable μορφή (Να μην κάνουμε και εγκαταστάσεις.. ;) ) τα είχα μαζί μου. και σε 2 ωρίτσες και κάτι ψιλά, και μετά από κάμποσες απεγκαταστάσεις, καθαρίσματα, σκαναρίσματα, defragment, και τα σχετικά, το εργαλείο έγινε σαν καινούριο!

Όμως άλλο το "2 ωρίτσες και κάτι ψιλά" και με αρκετό κόπο, και άλλο τα 30-40 λεπτά για ένα πεντακάθαρο σύστημα.

Τώρα θα μου πεις "Ρε μάστορα ήταν καλύτερο αυτό που έκανες από το να έκανες ένα format, και να είχαν και ένα πιο καθαρό PC!;"... Παίζεται!

Όμως η ουσία είναι ότι το format έχει γίνει καραμέλα, χωρίς τις περισσότερες φορές να είναι απαραίτητο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά το αν είναι η εύκολη/γρήγορη λύση αυτό εξαρτάται... ειδικά αν είναι κανείς που έχει κάνει install πολλά πράγματα και έχει κάνει πολλά configs κλπ. Γιατί με το format μπορεί να φρεσκάρεις το λειτουργικό στα γρήγορα αλλά μετά θες τον 100πλάσιο χρόνο να ξανακάνεις installs/setups/configs/backups κλπ από το να παιδευόσουν 1-2 ώρες να κάνεις ένα troubleshoot.

Εγώ αμα κάνω format τώρα, θέλω 3-4 μέρες να ξαναφτιάξω το PC όπως το έχω και φαντάσου το μεγαλύτερο μέρος του setup μου είναι κυρίως portable προγράμματα και emulators :p

Γι αυτό το format μου ξινίζει λίγο σαν λύση αλλά βέβαια τον άλλο μπορεί να μην τον νοιάζει να ξαναβάλει όσα πράγματα είχε και πριν. Ενώ εγώ θέλω 40-50 συγκεκριμένα PC games να υπάρχουν standard, από τα οποία μόνο τα μισά είναι portable ή δουλεύουν από το backup μου με copy-paste.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ απέφευγα το φορματ. Μέχρι που μου είπαν για ένα πρόγραμμα (υπάρχουν πολλά) το Acrοnis. Στον καινούργιο υπολογιστή που πήρα έκανα install όλα τα προγράμματα που ήθελα, drivers κτλ. Αφού μπήκαν όλα στη θέση τους χρησιμοποίησα το Acronis για να κάνει image/backup τον σκληρό ώς έχει. Πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω format. Χρησιμοποίησα το αρχείο backup του Acronis και το pc ήταν μέσα σε 20 λεπτά καθαρό με τα πάντα έτοιμα.
 
Imgema είπε:
Βασικά το αν είναι η εύκολη/γρήγορη λύση αυτό εξαρτάται... ειδικά αν είναι κανείς που έχει κάνει install πολλά πράγματα και έχει κάνει πολλά configs κλπ. Γιατί με το format μπορεί να φρεσκάρεις το λειτουργικό στα γρήγορα αλλά μετά θες τον 100πλάσιο χρόνο να ξανακάνεις installs/setups/configs/backups κλπ από το να παιδευόσουν 1-2 ώρες να κάνεις ένα troubleshoot.
Εγώ αμα κάνω format τώρα, θέλω 3-4 μέρες να ξαναφτιάξω το PC όπως το έχω και φαντάσου το μεγαλύτερο μέρος του setup μου είναι κυρίως portable προγράμματα και emulators :p

Γι αυτό το format μου ξινίζει λίγο σαν λύση αλλά βέβαια τον άλλο μπορεί να μην τον νοιάζει να ξαναβάλει όσα πράγματα είχε και πριν. Ενώ εγώ θέλω 40-50 συγκεκριμένα PC games να υπάρχουν standard, από τα οποία μόνο τα μισά είναι portable ή δουλεύουν από το backup μου με copy-paste.
Τα πάντα είναι σχετικά..

Και από την άλλη μπορεί το πρόβλημα η τα προβλήματα να θέλουν και πάλι πολύ περισσότερο χρόνο και κόπο για να φτιαχτούν από το να εγκαταστήσεις ξανά κάποια προγράμματα (Πχ ατελείωτο ψάξιμο, ατελείωτο "πασπάτεμα", κλπ..).

Πάλι προσωπικό μου παράδειγμα, στο προηγούμενο μου PC που κάηκε.. Σε κάποια φάση έγινε ένα μπάχαλο με ένα αυτόματο update σε κάτι drivers σε Linux και έχασα τα 3D γραφικά.. Παιδεύτηκα αρκετές ώρες για να βρω λύση, τίποτα.. Με το πολύ ψάξιμο καταφέρνω και κάνω την κατάσταση ακόμα χειρότερη, κάνω νέα καθαρή εγκατάσταση σε άλλο partition, και στο μεταξύ επαναφέρω κουτσά στραβά το παλιό που το είχα κρατίσει για να "παίξω", και πάντα χωρίς 3D, και συνεχίζω να "παίζω" για αρκετές ημέρες (Και μέχρι που μου κάηκε.. :p )... Λύση (Αν και σίγουρα υπήρχε!!) δεν βρήκα.

Όπως πάλι και αν σου φέρουν ένα PC για "φτιάξιμο", είτε είσαι επαγγελματίας, είτε κάνεις την δουλειά τσάμπα σε γνωστούς και φίλους, δεν νομίζω να καθίσεις να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα που έχει ο κάθε άσχετος μέσα στο PC του..

Του κάνεις ένα φορμάτ, του πετάς και τους βασικούς drivers, και καθάρισες... Και για τα άλλα, άστον να τα φτιάξει μόνος του (Και να το "χαλάσει" ξανά.. :p ).. ;)

Πάντως το ότι στις 9 στις 10 φορές το format είναι περιττό, είναι αλήθεια.

Και εγώ format σε κανονική εγκατάσταση, και σε περίπτωση που δεν υπήρχε πρόβλημα σε hardware, έχω κάνει μόνο 1,5 φορά..

Μία φορά πριν πολλά χρόνια από έναν ιό που μου "έκανε δώρο" ένας φίλος μου, και η "μισή" αυτή που περιέγραψα πιο πάνω.
 
Imgema είπε:
Αν μιλάμε για desktop PC το λάθος ήταν ότι πήρες "έτοιμο" και καλά επώνυμο PC, από ότι κατάλαβα. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να δώ κάποιο της προκοπής. Πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει ή κάποιο εξάρτημα δεν θα είναι τόσο καλό και θα σέρνει μαζί του και τα υπόλοιπα. Τα Desktop PCs είναι από τα λίγα πράγματα που οι "μαϊμούδες" είναι καλύτερα από τα επώνυμα, δηλαδή τι μαϊμούδες, όλα τα εξαρτήματα επώνυμα είναι απλά αντί να τα διαλέξει και να τα συναρμολογήσει η ASUS (πχ) το κάνεις εσύ (ή κάποιος φίλος σου που ξέρει). Το αποτέλεσμα είναι πάντα καλύτερο και συνήθως με καλύτερη σχέση κόστους/τιμής. Ασε που το λειτουργικό το βάζεις εσύ φρέσκο, χωρίς τα εξτρά σκουπίδια που πολλές φορές βάζουν οι κατασκευαστές.

Αυτό το πράγμα με το format ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Ολοι σχεδόν μιλάνε γι αυτό και με το που δουν κάποιο πρόβλημα, αμέσως format. Στο 99% των περιπτώσεων, το format είναι τελείως αχρείαστο να γίνει εκτός και αν χρειάζεσαι για κάποιο λόγο το λειτουργικό να είναι "φρέσκο". Σχεδόν πάντα τα προβλήματα λύνονται με troubleshoot (εφόσον είναι προβλήματα software). Βέβαια θέλει λίγο ψάξιμο και υπομονή, ίσως και λίγη εμπειρία. Αλλά κάποιος που ξέρει από PCs ποτέ δεν θα σου πει να κάνεις format, ή τουλάχιστον θα στο προτείνει σαν την έσχατη λύση. Εκτός και αν έχεις Vista και σου πει κάνε format να βάλεις τα 7 :p

Αρκεί να σου πω πως το προηγούμενο PC μου το είχα στήσει εγώ πριν από 10 χρόνια και του έκανα format στον 9ο χρόνο! Για 9 χρόνια δηλαδή δεν μου παρουσίασε πρόβλημα που να μην μπορούσα να το διορθώσω με troubleshoot και ο λόγος που του έκανα format αργότερα ήταν γιατί έκανα κάτι πειράματα γνωρίζοντας ότι μπορεί να διαλύσω το λειτουργικό και έτσι και έγινε.
Ακριβώς φίλε μου, ο άνθρωπος με είχε ξεγελάσει και του είχα εμπιστοσύνη, και δεν ήξερα τότε, άλλωστε μέσω των λαθών μας μαθαίνουμε. Όσα έχω δει σε φίλους μου τα περισσότερα είναι πραγματικά για πέταμα. και σχεδόν πάντα βάζουν μάπες τροφοδοτικά, που συνήθως καίνε άλλα κομμάτια-μητρικές δίσκους κλπ. Ακριβώς αυτό, και επειδή βεβαίως τα PC είναι open standard και ανοιχτή αρχιτεκτονική έχουμε αυτό το μεγάλο πλεονέκτημα. Πάντως αυτό το PC όλο προβλήματα, και μετά που του άλλαξα την κάρτα γραφικών πάλι κολλούσε, σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα, το World in conflict, και τέλος πάντων ...χάρηκα που κάηκε και το ξεφορτώθηκα.

Ναι, κι εγώ δεν το κατάλαβα, αφού με το msconfig βγάζεις όλα τα σκουπίδια που ξεκινάνε με την εκκίνηση, με ελεγχόμενο τρόπο με δυνατότητα αντιστροφής, χωρίς να πειράζεις κρίσιμα σημεία του λειτουργικού. Βέβαια αν έχεις κολλήσει βαρβάτο ιό ή και πολλούς, ίσως είναι καλύτερο το φορματ, αλλά μάλλον σπάνια. Καλά, τα vista-τέλος πάντων, τα 7αρια είναι για μένα τα καλύτερα τώρα. Ας δουμε και τα 10άρια μόλις βγούνε. Αυτό είναι το φυσιολογικό. Το προηγούμενο μου PC μου το είχε στήσει ο ίδιος άνθρωπος αλλά με υλικά που διάλεξα εγώ και ήταν καλούτσικο. Το προ=προηγούμενο μου ήταν λαθραίο (μου είπε κάτω απ'το τραπέζι δεν κόβουμε απόδειξη) και πάλι κολλούσε στα παιχνίδια, γιατί είχε μια απαίσια μητρική και πήγα και πήρα μια QDI Advance 9, Voodoo 3 3000 + soundblaster και το μηχανάκι πετούσε!Μιλάμε για το '99. Και αυτά τα πέρασα εγώ, και έβαλα και ανεμιστηράκι στην βουντού. Είχα λίώσει να παίζω Quake 3 arena online τότε. Τέλος πάντων, αυτόν πρέπει να τον μπουζουριάσανε γιατί έκλεισε το μαγαζί του ξαφνικά και υποψιάζομαι ότι το hardware το έφερνε λαθραία από το πρώην ανατολικό μπλοκ κλπ. γι'αυτό δεν έκοβε απόδειξη.
 
dkssprs είπε:
Και εγώ απέφευγα το φορματ. Μέχρι που μου είπαν για ένα πρόγραμμα (υπάρχουν πολλά) το Acrοnis. Στον καινούργιο υπολογιστή που πήρα έκανα install όλα τα προγράμματα που ήθελα, drivers κτλ. Αφού μπήκαν όλα στη θέση τους χρησιμοποίησα το Acronis για να κάνει image/backup τον σκληρό ώς έχει. Πρόσφατα χρειάστηκε να κάνω format. Χρησιμοποίησα το αρχείο backup του Acronis και το pc ήταν μέσα σε 20 λεπτά καθαρό με τα πάντα έτοιμα.
Να σου πω την αληθεια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο και ο λόγος είναι γιατί το setup μου είναι πάντα πολλά GB/TB με πολλά partition και 3 σκληρούς δίσκους τουλάχιστον (έναν για τα windows/προγράμματα, έναν για παιχνίδια/emulators και έναν για downloads, media, temporary files και γενικά για σκίσιμο). Οπότε ήταν κάπως δύσκολο να κάνω restore disc στο σύστημα αφού πολλά πράγματα τα εγκαθιστούσα σε άλλους δίσκους/partitions για να τα έχω όπως θέλω τακτοποιημένα, χώρια φυσικά από τα media αρχεία και τα potrable που δεν χρειάζεται να μπουν στο restore.

Άσχετο αλλά στο προηγούμενο post μου ήθελα να γράψω "σχέση κόστους/απόδοσης" και έγραψα "σχέση κόστους/τιμής"... To έπνιξα δηλαδή, sorry αν το διαβάσατε και δεν ψάχνατε να βρήτε τι θέλει να πει ο ποιητής :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα