Καμπάνας Ελλάς

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Αρκετά παλιά, μια εταιρία που αν δεν κάνω λάθος, λεγόταν

ΚΑΜΠΑΝΑΣ ΕΛΛΑΣ, έβγαζε διάφορα κόμικς της ΜΑΡΒΕΛ.

Ανάμεσά τους και τίτλοι που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ ξανά.

Ενδεικτικά αναφέρω :

ΧΑΟΥΑΡΝΤ ΝΤΑΚ (μια πολύ "σκοτεινή" εκδοχή του Ντόναλντ)

ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ

ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ

ΚΑΠΤΕΝ ΑΜΕΡΙΚΑ

Έχω δει σε μαγαζιά με παλιά περιοδικά,

κάποια τεύχη, αλλά είναι σε αρκετά άσχημη κατάσταση.
 
exetlaios τι παιζει τωρα στο μοναστηρακι?

Παιζουν σπανια τευχη μικυ Pixel...Η δισκοι?

Οταν ημουν φανταρος ειχα παει εκει και ειχα

αγορασει παλιους δισκους!!!!!
 
ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ


http://en.wikipedia.org/wiki/Captain_America


ΚΑΠΤΕΝ ΑΜΕΡΙΚΑ

Holy mother of JC... :eek:

Ξύπνησες τρελές αναμνήσεις...

Όπως και ο φίλος ΑΕΟΝ με τον ROM προσφάτως...

(κάντε κλικ και στην εικόνα)

Ας μην ξεχάσουμε και τον Captain Marvel (my fav.)

175px-Mar-Vell.jpg


ή τον IRON MAN

160px-Ironman1.jpg


Για κάντε μία βόλτα από την "επίσημη αγαπημένη wikipedia" για να γνωρίσετε τους ήρωες της εταιρίας MARVEL
 
Ηλιας Καμπανας ηταν ο εκδοτης και ειχε τα δικαιωματα της Marvel για πολλα χρονια - να προσθεσω σε αυτα που ηδη ειπατε τον Μαστερ Κουνγκ φου (Τσαγκ σι) και φυσικα τον Σπαιντερμαν.
 
akmakas είπε:
exetlaios τι παιζει τωρα στο μοναστηρακι?Παιζουν σπανια τευχη μικυ Pixel...Η δισκοι?

Οταν ημουν φανταρος ειχα παει εκει και ειχα

αγορασει παλιους δισκους!!!!!
ΑΠΟ ΚΟΜΙΚΣ :

Σε "παλαιοβιβλιοπωλεία" βρίσκεις "παπάδες" !

Κέντρο Αθήνα, Θησείο, Μοναστηράκι.

Επίσης πολλά από δημοπρασίες μέσω Ιντερνετ.

Τα περισσότερα είναι σε άθλια κατάσταση (λόγω παρέλευσης σχεδόν 25ετίας)

και βρωμάνε "μουχλοχαρτίλα" !

Μερικοί επαγγελματίες πωλητές, τα βάζουν σε πλαστικό σακουλάκι πριν τα πουλήσουν, ώστε να προστατεύεται καλύτερα, αλλά μην περιμένεις θαύματα.

Τιμές, από 1,5 ευρώ και όσο πάει (5-6 ;) .

Τα PIXEL, καθότι νεότερα και με καλύτερο χαρτί,

είναι σε σαφώς καλύτερη κατάσταση.

Από δίσκους, βρίσκεις πολύ πράμα.
 
επισης απ τον Ηλια Καμπανα εβγαινε ο

Σ Ε Ρ Α Φ Ι Ν Ο
 
Μερικα κομικς του ΚΑΜΠΑΝΑ (επωνυμο ηταν) .

attachment.php


attachment.php


attachment.php





http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144406&d=1445544696[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144407&d=1445544696[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144409&d=1445544696[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144410&d=1445544696[/img]"]

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144408&d=1445544696[/img]"]
attachment.php


Εξωφυλλα απο Greek Comics.gr

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144408&d=1445544696[/img]"]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από κάποια φάση και μετά τα διάφορα περιοδικά ενώθηκαν σε ένα σχηματίζοντας το Σπάιντερ-μαν όπου υπήρχαν 2,5 με 3 ιστορίες, μία του αραχνάκια και άλλες από τους υπερ-ήρωες που ανάφεραν οι προηγούμενοι φίλοι.

Τότε ξεκίνησα να αγοράζω τα κόμικς αυτά που δυστυχώς χάθηκαν ανάμεσα στα κόμικς του Ντίσνευ με αποτέλεσμα να σταματήσουν το 1992.

Ένα χρόνο μετά ξαναδοκίμασε η Μαμούθ χωρίς επιτυχία.
 
AARDVARK Τα τευχη που μας διχνεις ειναι δικα σου?

Γιατι αν ειναι.......scan........scan.........scan.......scan......scan.
 
Οχι δυστυχως δεν ειναι, εγω εχω κανα 2 τευχη απο τα παραπανω (δεν θυμαμαι ακριβως) και κανα 3αρι τομους απο τα παραπανω της ιδιας χρονολογιας και εκδοτη με διαφορες ιστοριες απο τα απλα περιοδικα (star wars iron man και αλλα).Χωρια οτι δεν εχω scanner-ADSL το μονο που ειμαι ικανος τεχνολογικα να κανω ειναι να ποσταρω κανενα εξωφυλλο.Εδω θα κολλαγε ενα smillie του ασχετου αλλα δεν βρηκα. :)
 
exetlaios είπε:
Αρκετά παλιά, μια εταιρία που αν δεν κάνω λάθος, λεγότανΚΑΜΠΑΝΑΣ ΕΛΛΑΣ, έβγαζε διάφορα κόμικς της ΜΑΡΒΕΛ.

Ανάμεσά τους και τίτλοι που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ ξανά.

Ενδεικτικά αναφέρω :

ΧΑΟΥΑΡΝΤ ΝΤΑΚ (μια πολύ "σκοτεινή" εκδοχή του Ντόναλντ)

ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ

ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ

ΚΑΠΤΕΝ ΑΜΕΡΙΚΑ

Έχω δει σε μαγαζιά με παλιά περιοδικά,

κάποια τεύχη, αλλά είναι σε αρκετά άσχημη κατάσταση.
To "αν δεν κανω λαθος" μου αρεσει :) Η Καμπανας μαζι με την Μαμουθ ηταν ΟΙ εκδοτικες των κομικς του '80 στην Ελλαδα. Οι κολοσοι που μας εφερναν τα κομικς απο την Αμερικη. Σα να λεμε Marvel και DC ενα πραμα... :xm: :(
 
Εχω αρκετα τομακια Κοναν του Καμπανα πριν το αναλαβει η Κομπρα Πρες
 
Τομακια Κοναν πριν την Κομπρα δυσκολο αλλα οχι αδυνατο.

Ο Καμπανας ειχε βγαλει τευχη Κοναν και τομους Super Μarvel Comics με εναλαξ εξωφυλλα που ειχαν και τον Κοναν Cover αλλα ποικιλες ιστοριες ενδιαμεσα.

Ποτε δεν ξερεις ομως.
 
Aardvark είπε:
Τομακια Κοναν πριν την Κομπρα δυσκολο αλλα οχι αδυνατο.Ο Καμπανας ειχε βγαλει τευχη Κοναν και τομους Super Μarvel Comics με εναλαξ εξωφυλλα που ειχαν και τον Κοναν Cover αλλα ποικιλες ιστοριες ενδιαμεσα.

Ποτε δεν ξερεις ομως.
Kαθολου αδυνατον μαλιστα οι περισσοτερες ιστοριες που εχει εικονογραφουνται απο το διδυμο Alcala-Buschema. Αυτες οι ιστοριες ειχαν μπει στο Savage Sword και ειναι ασπρομαυρες. Το μεγεθος των τομων ειναι μικρο, οχι το μετεπειτα μεγαλο.
 
exetlaios είπε:
Αρκετά παλιά, μια εταιρία που αν δεν κάνω λάθος, λεγότανΚΑΜΠΑΝΑΣ ΕΛΛΑΣ, έβγαζε διάφορα κόμικς της ΜΑΡΒΕΛ.

Ανάμεσά τους και τίτλοι που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ ξανά.

Ενδεικτικά αναφέρω :

ΧΑΟΥΑΡΝΤ ΝΤΑΚ (μια πολύ "σκοτεινή" εκδοχή του Ντόναλντ)

ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ

ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ

ΚΑΠΤΕΝ ΑΜΕΡΙΚΑ

Έχω δει σε μαγαζιά με παλιά περιοδικά,

κάποια τεύχη, αλλά είναι σε αρκετά άσχημη κατάσταση.
Μεγάλο respect exetlaios γι'αυτό το topic !

Θυμόμουν κάποια κόμιξ που είχα μικρός απο τον ΚΑΜΠΑΝΑ ιδίως τα ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ τα οποία μου έπερνε η μητέρα μου σαν επιβραβευση μετά την επίσκεψη στον οδοντίατρο για να μου βγάλει το δόντι :) (Εγώ της τα ζητούσα σαν ανταμοιβή για την υπομονή που έπρεπε να δείξω :) ) Πω ρε ανάμνηση !!!

Θυμάμαι πεντακάθαρα στην τελευταία σελίδα ενός τεύχους που είχε ένα τεράστιο μυρμίγκι με κεφάλι ανθρώπου, μου είχε καρφωθεί στο κεφάλι ! Πολύ hardcore για την ηλικία μου ! Επίσης είχα σίγουρα και με έναν καρατερίστα κουνγκ φου της ίδιας σειράς ! Το μόνο που μου έμεινε και το βρήκα τον περασμένο μήνα στο πατρικό μου είναι ένα κάπταιν αμέρικα ! Θα το σκανάρω όταν μπορέσω για να το μοιραστώ !

Μπράβο πάλι !

Ειλικρινά δεν περίμενα να ξανακούσω τον τίτλο ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ ΚΑΜΠΑΝΑ από κάποιον αλλά εδώ στο ρετρομάνιαξ τα χω δεί όλα ! Thumbs up !
 
Συμπληρωνω:

ο Λυκανθρωπος (που οταν δεν φοραγε το φυλακτο του κλπ κλπ). Ο Λυκανθρωπος εχει τσακωθει και με αρκετους καλους (οπως ο Καπτεν Αμερικα) και μερικους ντεμι-καλους (πχ Χουλκ).

Μαστερ οφ Κουγνκ φου εναντιον (κυριως) Μανδαρινου (κακος με τον οποιο τσακωνοταν συχνα και ο Αιρον Μαν). Σουπερ ψυχεδελεια, φουλ παραισθησεις, γυναικειες γυμνες σιλουετες μεσα σε καπνους απο οπιο, αναδρομες και ταξιδια στο παρελθον...

Και στο πισω μερος καποιων απο αυτα ο Μισθοφορος (νομιζω οτι λεγοταν ετσι). Αφροαμερικανος με αφανα μαλλι και μια αλυσιδα στη μεση του, να φαινεται το γυμνο του στηθος. Αδαμαντινο αλεξισφαιρο ατρωτο δερμα και πανισχυρες μπουνιες.

Αλλος ενας περιθωριακος ηρωας με μικρα περασματα ηταν ο Νοβα (νομιζω). Μια ψαρωτικη κασκα, αντοχη σε ραδιενεργειες, λεηζερ κλπ. Πεταγε. Μαλλον εξαιτιας της στολης του και καποιας περιεργης ενεργειας .

Και ενας αλλος, ο Ασπρος Πανθηρας νομιζω (και αυτος ηταν αφροαμερικανος, κατι κουνγκ φου μαμπο τζαμπο κολπα εκανε και ισως αν δε με απατα η μνημη μου σε ενα τευχος να ειχε πιασει και μια σφαιρα με τα δοντια).

Ισως να ειχαν κυκλοφορησει και μερικα τευχη εκδικητων μαζι με ΑΣΠΙΔΑ με τον Νικ Φιουρι, τον Ντουμ Ντουμ Ντουγκαν και τον Καπτεν Αμερικα...

Κλασσικα 4 φανταστικοι νομιζω οχι ως ξεχωριστο περιοδικο αλλα ως ιστοριουλα μεσα σε αλλα

και στο τελος καποιου περιοδικου με τον Πυρσο να εχει προβληματα να ελεγχει την φλογα του (και την κλασσικη κραυγη ΦΛΟΓΙΣΕ)

Θυμαμαι και τον Μυρμηγκανθρωπο που ηταν και ο ηρωας Γιγαντας που ηταν και διαφοροι αλλοι (ενας επιστημονας με κατι χαπια) μαζι με την αγαπημενη του, το ταιρι του, την Σφηκα (μια μικροσκοπικη ηρωιδα), μελη των εκδικητων.

Σχεδον παντα οι παλιοι Χ-ΜΕΝ με το κτηνος (ξυπολητο να χοροπηδα ασκοπως), τον Κυκλωπα με τα παλιου τυπου γυαλια (που ολο του τα βγαζανε και τον αχρηστευανε) και τον Αγγελο που ολο του εσπαγαν τα φτερα και ολο επεφτε... ισως και ο αλλος που εβγαζε παγο και εφτιαχνε παγο-χειροπεδες η σερφαρε με τον παγο που δημιουργουσε και ετρεχε ετσι γρηγορα.... εναντιον κακων οπως ο Τζαγκερνοτ, οι Φρουροι (Σεντινελς), ο Μαγνκετο και ενας που μπορουσε να απορροφησει μεταλλαγμενες δυναμεις οποιουδηποτε αλλου και να τις χρησιμοποιει.

Το κοκκινο κρανιο να εμφανιζεται σε ιστοριες με Ναζι σκορπια απο δω και απο κει κυριως εναντιον Καπτεν Αμερικα (η εκδικητων η ΑΣΠΙΔΑ).

Τι μου θυμησατε....Καποτε ρε παιδια ως πιτσιρικι θυμαμαι αμυδρα να ειχα παρει σαν δουλιτσα να συμπληρωσω κατι καρεδακια σε κατι Καμπαν-ο-κομιξ που δεν ταιριαζει η σελιδοποιηση? να βαλω τη συνεχεια μιας φατσας ξερω γω που ετρωγε μια μπουνια για να ταιριαξει στο καρε? κανα ΚΑΠΑΟΥ? να προεκτεινω λιγο μια πολυκατοικια? κατι τετοιο... γενικα μερεμετια επειδη επιανε το χερι μου? δεν θυμαμαι ομως πως και γιατι, ποιος μου τα εφερε κλπ ημουν και πιτσιρικας... Δυστυχως δεν εχω κρατησει κατι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
Συμπληρωνω:
Τι μου θυμησατε....Καποτε ρε παιδια ως πιτσιρικι θυμαμαι αμυδρα να ειχα παρει σαν δουλιτσα να συμπληρωσω κατι καρεδακια σε κατι Καμπαν-ο-κομιξ που δεν ταιριαζει η σελιδοποιηση? να βαλω τη συνεχεια μιας φατσας ξερω γω που ετρωγε μια μπουνια για να ταιριαξει στο καρε? κανα ΚΑΠΑΟΥ? να προεκτεινω λιγο μια πολυκατοικια? κατι τετοιο... γενικα μερεμετια επειδη επιανε το χερι μου? δεν θυμαμαι ομως πως και γιατι, ποιος μου τα εφερε κλπ ημουν και πιτσιρικας... Δυστυχως δεν εχω κρατησει κατι...
Τί ακριβώς έκανες τότε ? Είσαι σκιτσογράφος ή δεν κατάλαβα καλά ? :)
 
Panayiotis είπε:
Τί ακριβώς έκανες τότε ? Είσαι σκιτσογράφος ή δεν κατάλαβα καλά ? :)
Πιτσιρικας ημουν και επιανε το χερι μου και εκανα για λιγο κατι σαν συμπληρωμα καποιων frames (αν θυμαμαι καλα). Μπορει και να ηταν και Φαντομ (απο γερμανικα) τωρα που το ξανασκεφτομαι ... Σπιτι μου τα ειχαν φερει...ενας φιλος της οικογενειας που ειχε παρει χαμπαρι οτι ημουν κολλημενος, φαινεται καποιους ηξερε.... Οχι σκιτσογραφος δεν ειμαι. Κομιξ παρολα αυτα εκανα (ερασιτεχνικα) με το κιλο. Ισως περισσοτερο απο οτι spectrum programing (αν μπορει κανεις να φανταστει μια δραστηριοτητα που να ξεπερναει το κολλημα με τα home micros...). Δικους μου ηρωες, mostly επηρρεασμενους απο Marvel (μισουσα DC) η ιστοριουλες με Μαρβελ ηρωες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tywien είπε:
ο Λυκανθρωπος (που οταν δεν φοραγε το φυλακτο του κλπ κλπ). Ο Λυκανθρωπος εχει τσακωθει και με αρκετους καλους (οπως ο Καπτεν Αμερικα) και μερικους ντεμι-καλους (πχ Χουλκ).
Πω πω, ψάρωσα !

Νόμιζα ότι τα τέρατα πολεμάγανε μόνο με τέρατα και οι υπερ-ήρωες μόνο με υπερ-ήρωες.

Αυτοί οι "cross-genre τσαμπουκάδες" (τέρατα εναντίων υπερ-ηρώων) θα πρέπει να ήταν συγκλονιστικοί !
 
Ηταν ηταν.

Επισης στο Γκραν Γκινιολ παιζανε και αυτοι.

300px-Frankenstein_Vol_1_1.jpg


300px-Tomb_of_Dracula_18.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα