Καρουζέλ (Carrusel)

Η σειρα ειχε και remake το 1992 το οποιο παιζοταν στον alpha καποτε τοτε που ηταν σκαι ακομα δεν θυμαμαι αν ειχαν παιξει ολα τα επεισοδια την κυρια σιμενα την επαιζε η ιδια ηθοποιος και οι περισσοτερες ιστοριες ηταν ιδιες με το παλιο http://es.wikipedia.org/wiki/Carrusel_de_las_Am%C3%A9ricas

 
nickthegiant είπε:
τελικα τι εγινε θα ανεβάσει κανεις τα επεισοδεια?
ψαχνω και εγω στο αρχειο της ερτ και δεν βρισκω τιποτα!!!!!!!!!!!!
Αν τα ανεβάσει η ΕΡΤ έχει καλώς. Πάντως εδώ δε θα βρεις κάτι καθώς είναι copyrighted υλικό.
 
θανος είπε:
Η σειρα ειχε και remake το 1992 το οποιο παιζοταν στον alpha καποτε τοτε που ηταν σκαι ακομα δεν θυμαμαι αν ειχαν παιξει ολα τα επεισοδια την κυρια σιμενα την επαιζε η ιδια ηθοποιος και οι περισσοτερες ιστοριες ηταν ιδιες με το παλιο http://es.wikipedia.org/wiki/Carrusel_de_las_Am%C3%A9ricas
Το είχα τσεκάρει λίγο αυτό και μου είχε φανεί αηδία σε σύγκριση με το Καρουζέλ που συνηθίσαμε. Δεν μου άρεσαν καθόλου οι ερμηνείες των παιδιών, αλλά ούτε η απόφαση της Gabriela Rivero να συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο λίγο καιρό μετά τη σειρά που αγαπήσαμε.
 
Το Καρουζέλ το βλέπαμε φανατικά στο δημοτικό, γύρω στο 1996 με 1998 περίπου, δηλαδή στις δύο πρώτες τάξεις του δημοτικού.

Κάθε μεσημέρι, όταν γυρίζαμε από το σχολείο, στηνόμασταν και βλέπαμε Καρουζέλ όλα τα παιδιά της τάξης, οπότε και την επόμενη μέρα στο σχολείο είχαμε οπωσδήποτε θέμα συζήτησης το χθεσινό επεισόδιο.

Το κακό ήταν όταν πηγαίναμε στην απογευματινή βάρδια, οπότε και χάναμε για μια βδομάδα το Καρουσέλ (και τους Ατρόμητους αργότερα). Για το Καρουσέλ δε μαθαίναμε τι γινόταν, αφού κανένα παιδί δε θυμάμαι να το έγραφε τότε στο βίντεο. Για τους Ατρόμητους, όμως, τουλάχιστον εγώ, έβαζα το μεγαλύτερο αδερφό μου, με τον οποίο τα βλέπαμε όλα μαζί, να το βλέπει (πήγαινε γυμνάσιο), και να μου λέει τι γίνεται.

Το Καρουζέλ ήταν μια πραγματικά εξαιρετική παιδική σειρά, γιατί έπιανε αυτόν τον παιδικό παλμό, δηλαδή αυτή την ανεμελιά, αλλά και τα καθημερινά μικροπροβλήματα του σχολείου, που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο περνούσαμε και ξεπερνούσαμε κι εμείς στο δικό μας σχολείο. Ιδανική για παιδιά των πρώτων τάξεων του δημοτικού, το Καρουζέλ, με τη βοήθεια της δασκάλας Χιμένα, μετέδιδε ένα πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας στα παιδιά, όπου κάθε διαφορά και εμπόδιο μπορούσαν εν τέλει να ξεπεραστούν. Λίγο χαζοχαρούμενο ακούγεται αυτό, όταν το λες ως ενήλικας, αλλά για ένα μικρό παιδί είναι μια πολύ καλή βάση για να διαμορφώσει χαρακτήρα. Το Καρουσέλ δεν το θυμάμαι εντελώς χαχά-χουχού, και παρά τα όποια στερεότυπα και τα όποια κλισέ, έδειχνε και ένα κομμάτι του "πραγματικού" κόσμου, με τις ανισότητές του, τη βία του και τα προβλήματά του.

Νομίζω ότι στην ΕΡΤ έπαιζε μέχρι το 1998 περίπου (ή 1999) και το καλοκαίρι που τελείωσε στην ΕΡΤ, πρόβαλε ο Σκάι το Καρουσέλ ντε λας Αμέρικας, το οποίο δεν είχε τη δέουσα επιτυχία, γιατί μας είχε κερδίσει το ορίτζιναλ.

Μετά το Καρουσέλ, τη θέση στο πρόγραμμα πήραν οι Ατρόμητοι, αλλά δυστυχώς είναι εκτός ρετρο-ορίων...

Υ.Γ.: Στο Καρουζέλ δεν ήταν που είχαν βρει τα παιδιά ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι, στο οποίο έμπαιναν από μια τρύπα σε έναν τοίχο με κισσό;
 
nwntas είπε:
Το Καρουζέλ το βλέπαμε φανατικά στο δημοτικό, γύρω στο 1996 με 1998 περίπου, δηλαδή στις δύο πρώτες τάξεις του δημοτικού.Υ.Γ.: Στο Καρουζέλ δεν ήταν που είχαν βρει τα παιδιά ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι, στο οποίο έμπαιναν από μια τρύπα σε έναν τοίχο με κισσό;
Δεν ήξερα ότι έπαιζε μέχρι τόσο αργά το Καρουζέλ, από σένα το μαθαίνω. Εγώ το έβλεπα αρχές 90's.

Καλά θυμάσαι για το σπίτι, κυρίως τα αγόρια συγκεντρώνονταν εκεί και συζητούσαν, έπαιζαν ή οργάνωναν διάφορα σχέδια. Είναι αυτό:

picture 1.jpg

Και μιας και το ξανανοίξαμε το θέμα, να και δύο παιδιά που ήταν πολύ δύσκολο να τους δεις έτσι αγαπημένους στη σειρά, ο Σιρίλο και η Μαρία Χοακίνα μαζί, τότε και τώρα:

picture 3.jpg

picture2.jpg
 
καπου 96 με 98 το θυμαμαι και εγω ειχαν προβληθει ολα τα επεισοδια παντως καπου στην μεση της προβολης ειχαν ξαναρχισει να το προβαλλουν απ την αρχη και εγραφε μια λεζαντα που περναγε οτι αυτο εγινε λογο απαιτησης πολλων τηλεθεατων και μετα το εδειξαν μεχρι το τελευταιο επεισοδιο στο οποιο τα παιδια μαθαινουν οτι θα εχουν την κυρια σιμενα και την καινουργια χρονια δασκαλα να σημειωσω οτι οταν τελειωσε η προβολη η ετ1 και πριν αρχισει να δειχνει τους ατρομητους επαιζε μια αλλη σειρα που ειχε κατι να κανει με δεντρο στο ονομα της η οποια και δεν ηταν τοσο καλη
 
nickthegiant είπε:
τελικα τι εγινε θα ανεβάσει κανεις τα επεισοδεια?
ψαχνω και εγω στο αρχειο της ερτ και δεν βρισκω τιποτα!!!!!!!!!!!!
Μα ειναι λογικο να μην εχει ανεβει στο αρχειο της ΕΡΤ αφου δεν αποτελει αμιγώς ελληνικη παραγωγη.. Και παλι ομως δε νομιζω να σώζεται στο αρχειο..
 
...κι εγώ θυμάμαι τη σειρά στην ΕΤ2 (?) κάπου το 1996-1997...πάντως και από τα σκούρα χρώματα στην οθόνη φαινόνταν ότι η σειρά είναι παλιά...
 
BETTY BOOP είπε:
θυμάμαι ότι η εικόνα της σειράς ήταν λίγο ''σκοτεινή''...μερικές φορές έβλεπα τα επεισόδια από βιντεοκασέτα που έγραφε το πρόγραμμα...Τα παιδιά αν θυμάμαι καλά έκαναν διάλεμμα στο σχολείο τους σε υπόστεγο γιατί ποτέ δεν βλέπαμε πλάνα φωτεινά στην αυλή του σχολειου...
κι εγώ θυμάμαι τη σειρά στην ΕΤ2 (?) κάπου το 1996-1997...πάντως και από τα σκούρα χρώματα στην οθόνη φαινόνταν ότι η σειρά είναι παλιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
κι εγώ θυμάμαι τη σειρά στην ΕΤ2 (?) κάπου το 1996-1997...πάντως και από τα σκούρα χρώματα στην οθόνη φαινόνταν ότι η σειρά είναι παλιά...
επαιζε στην ετ2 μετα την εκπομπη συν και πλην και μετα που εγινε νετ και καταργησε το παιδικο προγραμμα τα μεσημερια μετακομισε στην ετ1
 
ερωτηση γινεται τελικα κατι με συριλο και μαρια χουακινα εστω και ενα φιλακι ? και γιατι ο συριλο έλειπε απο το τελευταιο επεισοδειο?
 
Στο πρώτο ξέρω να σου απαντήσω, η Μαρία Χοακίνα αντιπροσώπευε τέλεια τη σνομπ γκόμενα, και ως τέτοια γλυκαινόταν με τον Σιρίλο όπου υπήρχε συμφέρον. Γι'αυτό και υπήρχαν φορές που έγινε πολύ καλή μαζί του και ναι, του χάρισε κι ένα φιλάκι, αλλά μέχρι εκεί. Μετά από λίγο τα ξεχνούσε όλα και γινόταν η κλασική Μαρία Χοακίνα. Δύο τέτοιες περιπτώσεις ήταν πρώτον, όταν ο Σιρίλο μετά από πολλές περιπέτειες που πέρασε με έναν διαγωνισμό με χαλκομανίες, ζήτησε το κοριτσίστικο δώρο του διαγωνισμού για να χαρίσει στη Μαρία Χοακίνα μία κούκλα με γκαρνταρόμπα. Δεύτερον, όταν οι γονείς του Σιρίλο έδωσαν αίμα για τη μητέρα της, που είχε πάθει τροχαίο και ήταν στο νοσοκομείο. Πρέπει να είναι κι άλλες περιπτώσεις που δεν θυμάμαι τώρα. Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, δεν ξέρω, αλλά είναι όντως ενδιαφέρον κι είχα ξεχάσει ότι λείπει ο Σιρίλο στο τέλος. Δεν θυμάμαι αν λέει κάτι η σειρά σε σχέση με αυτό.
 
ξερεις μηπως ειχε φυγει για καποιο λόγο η κατι?
 
Όχι, δεν θυμάμαι καθόλου τι γίνεται με τον Σιρίλο.
 
perlastar είπε:
Στο πρώτο ξέρω να σου απαντήσω, η Μαρία Χοακίνα αντιπροσώπευε τέλεια τη σνομπ γκόμενα, και ως τέτοια γλυκαινόταν με τον Σιρίλο όπου υπήρχε συμφέρον. Γι'αυτό και υπήρχαν φορές που έγινε πολύ καλή μαζί του και ναι, του χάρισε κι ένα φιλάκι, αλλά μέχρι εκεί. Μετά από λίγο τα ξεχνούσε όλα και γινόταν η κλασική Μαρία Χοακίνα. Δύο τέτοιες περιπτώσεις ήταν πρώτον, όταν ο Σιρίλο μετά από πολλές περιπέτειες που πέρασε με έναν διαγωνισμό με χαλκομανίες, ζήτησε το κοριτσίστικο δώρο του διαγωνισμού για να χαρίσει στη Μαρία Χοακίνα μία κούκλα με γκαρνταρόμπα. Δεύτερον, όταν οι γονείς του Σιρίλο έδωσαν αίμα για τη μητέρα της, που είχε πάθει τροχαίο και ήταν στο νοσοκομείο. Πρέπει να είναι κι άλλες περιπτώσεις που δεν θυμάμαι τώρα. Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, δεν ξέρω, αλλά είναι όντως ενδιαφέρον κι είχα ξεχάσει ότι λείπει ο Σιρίλο στο τέλος. Δεν θυμάμαι αν λέει κάτι η σειρά σε σχέση με αυτό.
Αν θυμάμαι καλά, στο διαγωνισμό με χαλκομανίες ο μικρός και γλυκούλης Σιρίλο είχε αποκτήσει χαλκομανίες που ήταν ψεύτικες και νόμισε ότι ήταν αληθινές;

Όταν συμπλήρωσε τη συλλογή και ζήτησε το κοριτσίστικο δώρο για τη Μαρια-Χοακινα έφαγε καζούρα ότι παίζει με κοριτσίστικα παιχνίδια;
 
Να σου πω Betty, οι δύο γνωστοί σκανταλιάρηδες που έκαναν συνεχώς πλάκες στον αθώο Σιρίλο, ο Πάμπλο και ο Μάριο, είχαν όντως δημιουργήσει μία ψεύτικη χαλκομανία, αυτή με το πρόσωπο του Πελέ, η οποία ήταν η τελευταία που χρειαζόταν ο Σιρίλο για να συμπληρώσει τη συλλογή. Όταν του την έδωσαν εκείνος ασφαλώς το έχαψε, και παρουσιάστηκε στους υπεύθυνους του διαγωνισμού διεκδικώντας το δώρο του. Εκείνοι κατάλαβαν την απάτη και έγιναν έξαλλοι, όμως μετά έμαθαν τι συνέβη, και όταν έμαθαν κι ότι ο Σιρίλο ονειρευόταν να κερδίσει αυτόν τον διαγωνισμό μόνο και μόνο για να μπορεί να προσφέρει ένα δώρο στη Μαρία Χοακίνα, συγκινήθηκαν τόσο που του χάρισαν και τα δύο δώρα, το αγορίστικο, που πρέπει να ήταν ένα από αυτά τα παιδικά αυτοκίνητα νομίζω, και το οδηγούσε ο Σιρίλο, και το κοριτσίστικο, την κούκλα με γκαρνταρόμπα. Εννοείται ότι αυτά μόνο στον αθώο κόσμο του Καρουζέλ μπορούν να συμβούν, γιατί σιγά μη συμπεριφέρονταν έτσι οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού στην πραγματικότητα...
 
perlastar είπε:
Να σου πω Betty, οι δύο γνωστοί σκανταλιάρηδες που έκαναν συνεχώς πλάκες στον αθώο Σιρίλο, ο Πάμπλο και ο Μάριο, είχαν όντως δημιουργήσει μία ψεύτικη χαλκομανία, αυτή με το πρόσωπο του Πελέ, η οποία ήταν η τελευταία που χρειαζόταν ο Σιρίλο για να συμπληρώσει τη συλλογή. Όταν του την έδωσαν εκείνος ασφαλώς το έχαψε, και παρουσιάστηκε στους υπεύθυνους του διαγωνισμού διεκδικώντας το δώρο του. Εκείνοι κατάλαβαν την απάτη και έγιναν έξαλλοι, όμως μετά έμαθαν τι συνέβη, και όταν έμαθαν κι ότι ο Σιρίλο ονειρευόταν να κερδίσει αυτόν τον διαγωνισμό μόνο και μόνο για να μπορεί να προσφέρει ένα δώρο στη Μαρία Χοακίνα, συγκινήθηκαν τόσο που του χάρισαν και τα δύο δώρα, το αγορίστικο, που πρέπει να ήταν ένα από αυτά τα παιδικά αυτοκίνητα νομίζω, και το οδηγούσε ο Σιρίλο, και το κοριτσίστικο, την κούκλα με γκαρνταρόμπα. Εννοείται ότι αυτά μόνο στον αθώο κόσμο του Καρουζέλ μπορούν να συμβούν, γιατί σιγά μη συμπεριφέρονταν έτσι οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού στην πραγματικότητα...
με ένα παιδικό αυτοκίνητο κυκλοφορούσε και ο περήφανος Χορχε όταν εμφανίστηκε στο σχολείο...και ο οποίος έκανε παρεα με τη Μαρία-Χοακινα...ταιριαξαν...
 
Εντυπωση μου εκανε το μικρο αυτοκινητο του Χορχε (μιας και αναφερθηκε)

Οπως φαινοταν ηταν κανονικο αμαξι σε μικρογραφια, που χωραγε 2 ατομα (εχω την αισθηση οτι μπηκε συνοδηγος η Μαρια Χοακινα καποια στιγμη) και παρα πολυ ακριβο. Ενα τετοιο αυτοκινητο πηρε αργοτερα και ο Συριλο οταν οι γονεις του εγιναν πλουσιοι.

Ειδικα ο Χορχε φαινοταν να το κυκλοφορει πολυ, και αναρωτιομουν σε τι περιοχη κινουνταν. Στην σειρα δεν πρεπει να τον εδειξε σε δρομο κυκλοφοριας, παρα μονο οταν εφτανε καπου και εβρισκε τα παιδια (σε καποιο παρκο δηλ). Επισης στο σχολειο ερχοταν με αυτο.

Ππανευκολο και να το κλεψει κανεις, στην αγκαλια το παιρνες και εφευγες.. Τοσα εκατομμυρια να κυκλοφορουν στα παρκα και να τα οδηγουν μικρα παιδια, πολυ περιεργο..

Και απο τον τροπο που παρουσιαστηκε στην σειρα, σου εδινε την εντυπωση οτι τετοια αυτοκινητα ηταν συνηθισμενα στο Μεξικο για πλουσιοπαιδα. Και αυτο με εκανε και απορησα.. αν οντως ισχυει δηλ
 
Αυτό που λέει η Λορένα για τον Σιρίλο θα έλεγα κι εγώ, όντως ο Σιρίλο απέκτησε αργότερα ένα ακριβό αυτοκίνητο όπως αυτό του Χόρχε, επειδή ο πατέρας του κέρδισε το λαχείο. Εκείνο που είχε κερδίσει στον διαγωνισμό με τις χαλκομανίες ήταν άλλο, και πιο απλό φυσικά. Όταν έγινε πλούσιος ο Σιρίλο, άρχισε να κυκλοφορεί κι αυτός ακριβώς όπως ο Χόρχε, κουστουμαρισμένος και με αυτοκίνητο. Έβρισκα πάντα λίγο αστείο αυτό το νέο στυλ του Σιρίλο, καθώς και το ότι το αμάξι του ήταν μαύρο, ενώ του Χόρχε λευκό. Μάλιστα είχαν κάνει και αγώνα δρόμου οι δυό τους, αν και δεν θυμάμαι καλά ποιός κέρδισε, πιθανόν ο Σιρίλο. Το ότι ο Σιρίλο έγινε πλούσιος ήταν σαν ένα μάθημα προς την Μαρία Χοακίνα, η οποία ως τυπική γκόμενα διχάστηκε μετά ανάμεσα στην πολυτέλεια του λευκού φίλου της Χόρχε και του μαύρου Σιρίλο :)
 
Πίσω
Μπλουζα