Μegadeth

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.323
Αντιδράσεις
5.921
Αν μια μπαντα διμηουργηθηκε μονο και μονο για εκδικηση αυτη ειναι oι megadeth.Mπορει να ειναι περιεργο αλλα ο πρωτος λογος που δημιουργηθηκαν οι Megadeth δεν ηταν για να δωσουν στον κοσμο και να εκφρασουν την μουσικη τους αλλα για να εκδικηθει ο Mustain την παλια του μπαντα τους Metallica επειδη τον ειχαν διωξει.

Η πρωτη σταθερη συνθεση του συγκοτηματος ερχεται να δημιουργηθη με την εισοδο του μπασιστα Dave elefson και του Drummer Gar samuelson(RIP 14-7-99)με την οποια ηχογραφουν το πρωτο τους demo και τους πρoσφερει συμβολαιο με την combat.To line-up σημπληρωνεται απο τον κιθαριστα chris poland και το ''killing is my business and business is good''θα δημηουργησει πολυ θορυβο γυρω απο το ονομα των Megadeth με αποτελεσμα την αμεση μεταγραφη τους στην πολυεθνικη capitol.Hχογραφωντας το ''peace sells but who's buying?''οι Megadeth πλεον θα αναγνωριστουν σαν μια ανερχομενη δυναμη στο Metal αλλα ο εθισμος των μελων τους στα ναρκωτικα δημιουργη τα πρωτα προβληματα με αποτελεσμα να απολυθουν ο poland και ο samuelson και να αντικατασταθουν απο τους jeff young και chuck beehler.Oμως και αυτοι δεν θα μεινουν πολυ καθως ηχογραφουν μονο ενα album το''so far,so good...so what?'' και θα απολυθουν την ωρα που οι δυο Dave θα μπουν για πρωτη φορα σε κλινικη αποτοξινωσης για να καταπολεμησουν το προβλημα τους με τα ναρκωτικα.

Οι δεκαετια του 90 θα βρει τους Megadeth με ανανεωμενη συνθεση οι Martyn friedman(κιθαρα)και Nick menza(τυμπανα)ειναι τα νεα μελη της μπαντας και η πιο επιτυχημενη περιοδος για το συγκροτημα ξεκιναει.Με σπουδαια albums οπως τα ''Rust in peace'',''countdown to extinction'',''cryptic writings'' και ''Yuthanasia'' οι Megadeth βλεπουν την δημοτικοτητα τους αλλα και της πωλησεις τους να σημειωνουν κατακορυφη ανοδο και το συγκροτημα να μετατρεπεται σε ενα απο τα μεγαλητερα ονοματα της metal σκηνης.Μεσα σαυτη την δεκαετια θα αποκατασταθουν πληρως και οι σχεσεις του Dave Mustain με τους Hetfield/ulrich οταν οι Metallica καλουν τους Megadeth ως special guests σε ορισμενες απο της συναυλιες που εδωσαν στην ευρωπη το καλοκαιρι του 1993.Φυσικα κυκλοφορησε και το αποτυχημενο ''Risk'' που ο mustain βλεποντας την επυτηχια των προηγουμενων δισκων εδωσε παραπανω προτωβουλιες στους παραγωγους αλλα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτηκο και εντελως απροσδωκητα αποχωρει ο friedman και στην θεση του ερχετε ο Αl pitrelli.Η μπαντα λυνει την συνεργασια της με την capitol και η sanctuary records κυκλοφορη το ''Τhe world needs a hero'' το οποιο ομως δεν ειναι η επιστροφη που θα περιμεναμε ολοι εμεις οι οπαδοι τους.

Τον απριλιο τoυ 2002 ο Mustain ανακοινωνη την αποχωρηση του λογο του τραυματισμου του στα νευρα του χεριου του που ειχε ως αποτελεσμα να μην μπορει να παιξει κιθαρα αλλα το 2004 επιστρεφει ξανα και οι Megadeth με τους vinnie colaiuta στα drums τον jimmy sloas το μπασο και την επιστροφη του chris poland κυκλοφορουν το πολυ καλο ''The system has failed'' που ειχε μεσα κομματαρες οπως ''Blackmail the Universε'', ''Back In the Day'' και''Scorpion''.Στη συνεχεια κυκλοφορουν το Endgame ενα επισης πολυ καλο album.Στης 8 φεβρουαριου 2010 ανακοινωνεται η επιστροφη του Dave elefson και κυκλοφορουν το TH1RT3EN που αποδυκνηει οτι οι Megadeth ηταν,ειναι και θα ειναι μια απο της μεγαλητερες μπαντες στην ιστορια του Metal και ολοι εμεις οι οπαδοι τους θα τους γουσταρουμε στους αιωνες των αιωνων.Αμην.

[video=youtube;n9tMa2h-LfQ]http://www.youtube.com/watch?v=n9tMa2h-LfQ


[video=youtube;rxbTrOu-5P8]http://www.youtube.com/watch?v=rxbTrOu-5P8
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εκεί που νόμιζα ότι κανένας δεν μπορεί να ξεπεράσει τους Metallica και να βγάλει ένα τόσο καλό album (ισως και καλύτερο!) όσο ένα από τα album της τριλογίας Ride the Lighting, Master of Puppets και and Justice for All, ακούω το Rust in Peace. Μάλλον θα έπρεπε να το ονομάσουν "Metallica, Rust in Peace" :p
 
Ένα πολύ καλό συγκρότημα αρκεί να μπορεί κανείς να αγνοήσει την απεχθή προσωπικότητα του Dave Mustaine. :brick:

Τους προτιμώ στην πρώιμη περίοδο τους, μέχρι το So far, so good...

Μου αρέσει πολύ η διασκευή του "These Boots are made for Walking". Σε κάνουν να δεις την Nancy Sinatra με άλλο μάτι. :p

And you think I'm kidding, don't ya?!
 
Οι Megadeth συγκαταλέγονται για εμένα στις κλασικές μπάντες που δεν μπορώ να φανταστώ το χώρο του metal χωρίς αυτές (όπως οι Iron Maiden, Metallica, Helloween κτλ)

Τρελές κομματάρες και τρελές κιθαριές, μεγάλωσα με αυτούς.

Και για όσους δεν το γνωρίζουν οι Megadeth έρχονται στην Ελλάδα την Τετάρτη 20 Ιουνίου στην "Ιερα Οδό" και εννοείται πως θα πάω, μιας και στο Sonisphere έπαιξαν ως support αφού οι Metallica ήταν το main event, οπότε δεν τους χάρηκα όσο θα ήθελα!
 
Αγαπημένοι! Εξαιρετική κιθάρα, τρελλά σόλο, έξυπνα εξώφυλλα και αρκετά τραγούδια με στοίχους που τα λεν έξω από τα δόντια.

Μεταξύ των αγαπημένων κομματιών και το A Tout Le Monde
 
Kambia είπε:
Αγαπημένοι! Εξαιρετική κιθάρα, τρελλά σόλο, ....
Χε χε χε ... η Κάμπια δεν μεταμορφώνεται σε πεταλούδα αλλά σε .... μεταλλούδα :p :p:flower: :flower:
 
Rinus Cesar είπε:
Χε χε χε ... η Κάμπια δεν μεταμορφώνεται σε πεταλούδα αλλά σε .... μεταλλούδα :p :p:flower: :flower:
Πετυχημένο :D :D :D Είμαι μεταλλού τι να κάνω :flower:
 
Εσύ; Αποκλείεται! :p

Λοιπόν δε μ'αρέσουν καθόλου οι Megathread ούτε οι Metallica εκτός απο ενα δυο κομματια. Δε μ'αρέσει η μουσική που στ'αυτιά μου ακουγεται σαν τρυπια εξάτμιση (εξαιρείται η remus της μπέμπας μου :D :D:D).

Αυτό όμως δεν έχει καμία σκέση με την ωρία παρουσίαση του metalcandyman που αυτή τη φορά απλά έτυχε να γράπσει για μπάντα αδιάφορη σε μένα :D .
 
metalcandyman καιρο σκεφτομουν να τους ανοιξω θεμα!!!

κορυφαια μπαντα και ευτυχως που εφυγε απο τους Metallica γιατι μας προσφερε πολλα ωραια κομματια
 
imperium είπε:
κορυφαια μπαντα και ευτυχως που εφυγε απο τους Metallica γιατι μας προσφερε πολλα ωραια κομματια
Εχεις απολυτο δικειο φιλε :thumbup:
 
Ωπ!? Ανοίχτηκε θέμα για τους Megadeth?!?!?!

Πού στην ευχή ήμουν εγώ, ωέο!?

Κορυφαία μπάντα, την οποία επίσης αγνοούσα μέχρι σχετικά πρόσφατα!

Χρειάστηκε ένας πρώην και η Κambia για να κάτσω να τους ακούσω προσεκτικά & να τους ξεχωρίσω από οτιδήποτε άλλο είχα ακούσει πιο πριν!....

Δεν είναι ένα και δυο τ' αγαπημένα! Μετράμε άλμπουμ ολόκληρα! :)

Π.χ. Peace Sells... but Who's Buying, So Far, So Good... So What, Rust in Peace, Countdown to Extinction, Cryptic Writings .....

....ναι νομίζω, μ' αρέσουν όλα τους! :)
 
Και πολυ αργησες Μαριανα :p
 
Θυμάμαι οι "μεταλλάδες" του σχολείου το μόνο σημείο που δεν έγραψαν/έβαψαν "Megadeth" ήταν οι πίνακες των τάξεων. Όπου, μα όπου και να γύρναγες το κεφάλι σου έβλεπες "Megadeth"! Εννοείται τα θρανία και οι τσάντες τους γραμμένα με στίχους και ζωγραφισμένα με μαρκαδόρο.
 
Εγώ έχω δηλώσει πάντως, ότι οι metal καταβολές μου ξεκίνησαν..... στα 18! :)

Δηλαδή όταν οι μεταλλάδες συμμαθητές μου το γύρισαν στα σκυλάδικα, εγώ ανακάλυπτα τη μαγεία της μουσικής!

Ε, όπως είπες και στο προηγούμενο thread των Diamond Head, κάλλιο αργά παρά ποτέ! :D
 
Αν τελικά οι στίχοι αφορούν κάποια σύντροφο που πάσχει από Alzheimer, μάλλον πρέπει να ανασκευάσω για το παραπάνω.
 
Eπειδη ειμαι παραδοσιακος και γουσταρω να περνω τζουρα απο CD Booklets εχω δωσει τα ωραια μου λεφτα για να αγορασω τον Super Collider και δεν τον εχω κατεβασει απο καποιο torrents site και μπορω να πω με σιγουρια οτι το εχω μετανιωσει.Ο συγκεκριμενος δισκος καταρχην δεν ειναι Thrash και ουτε καν heavy για τα γουστα μου ειναι περισσοτερο hard rock κατα βαση και δεν εχει καμια σχεση με τους Megadeth οπως τους ξερουμε η καλητερα θυμιζει Megadeth αλλα εποχης Risk και Τhe world needs a hero.Tα κομματια ειναι τα περισσοτερα για τα μπαζα χωρις φαντασια και περισσοτερο ραδιοφωνικα και εμπορικα παρα βαρβατα για να γουσταρουμε οπως παλια.Το ομωνυμο τραγουδια του δισκου ειναι για να σε περνει ο υπνος τα off the edge,The blackest crow κλπ κομματια ειναι απλα σαν συνοθηλεμα και το μονο που θυμιζει ελαχιστα της καλες εποχες του Rust in peace ειναι τα Built of war και ακομα πιο λιγο το Kingmaker.Oποιος θελησει να δωσει λεφτα γιαυτο το πραγμα πρωτα απ'ολα να ακουσει τα κομματια σε κανενα youtube και μετα να αποφασισει τι θα κανει γιατι δεν ειναι αυτοι οι Megadeth που ξεραμε και γουσταραμε.Ωσο για μενα η θα τον δωσω σε κανεναν να μη με πιανει χωρο η θα μπει στο χρονοντουλαπο που εχω μαζι με πολλους αλλους δισκους που δεν αντεξα να τους ακουσω πανω απο μια,δυο φορες.

Αυτοι ηστε ρεεεεεεεεεε!!! Ξυπνηστε επιτελους και δωστε μας κατι να γουσταρουμε :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ είμαι φαν των Megadeth όπως φαίνεται άλλωστε απ'το αβατάρ μου αλλά γενικά μετά από αυτά που έγραψε ο φίλος metalcandyman διστάζω να πάρω καινούριος δίσκους απ'τις μεγάλες μπάντες που ακούω συνήθως, ποσώς μάλιστα που ο Super collider πάει 33 ευρώ σε βινύλιο από γνωστό πολυκατάστημα. Εμένα μου φτάνουν τα κλασσικά cd των μεγάλων μπαντών maiden sabbath megadeth metallica priest annihilator κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα