Νέο διαμέρισμα - νέα προβλήματα

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
70
Καλημέρα παιδιά!

Ξεκινώ σε λίγο να φτιάχνω το νέο μου διαμέρισμα. Σε αυτό, αργότερα, θα μπει κι ένας προτζέκτορας που θα σκάει πάνω σε τοίχο (ή οθόνη, δεν έχει σημασία για το θέμα μου). Το διαμέρισμα θα φτιαχτεί από την αρχή (κουζίνες, μπάνια, πλακάκια, βαψίματα... όλα τα ελέη του θεού), οπότε σκεφτόμουνα ότι θα ήταν καλή ευκαιρία να κρυφτούν από τώρα τα καλώδια: να ανοίξω αυλάκι στο ταβάνι και να τα χώσω από τώρα σε κανάλι, και από πάνω να βάψω κανονικά.

Οπότε, η ερώτηση: τί να περάσω; Έχω σκεφτεί:

-RCA ( πόσα; )

-Scart ( αξίζει, δεδομένου ότι είναι χοντρό καλώδιο; )

-κεραία VHF

-S-Video

-VGA ( για πόσο ακόμα; )

-HDMI

-τρφοδοσία.

Ξεχνάω κάτι;

Επίσης: δυστυχώς στο κτίριο κάναν το γνωστό τσίπικο, όταν βάλαν κεντρική κεραία, αντί να σκάψουν τους τοίχους πέρασαν καλώδια από το φωταγωγό (αχ, αυτοί οι νεογύφτοι...). Αυτό σημαίνει ότι, για να πάει η κεραία στο entertainment hub (πςςςςςς!) πρέπει να μπει από το μπάνιο, να περάσει εγκάρσια ένα διάδρομο και να βγει στο σαλόνι όπου θα κάνει διαδρομές σε τοίχους και γωνίες. Πανέμορφο. Οπότε σκεφτόμουνα, υπάρχει τρόπος να την ξεφωρτωθώ τελείως; Με δορυφορική στο μπαλκόνι θα έκανα δουλειά; Δεν έχω ιδέα από δορυφορικά και τοιούτα συστήματα, εξʼου και η ερώτηση...

Ευχαριστώ :)
 
Gryzor είπε:
Καλημέρα παιδιά!
Ξεκινώ σε λίγο να φτιάχνω το νέο μου διαμέρισμα. Σε αυτό, αργότερα, θα μπει κι ένας προτζέκτορας που θα σκάει πάνω σε τοίχο (ή οθόνη, δεν έχει σημασία για το θέμα μου). Το διαμέρισμα θα φτιαχτεί από την αρχή (κουζίνες, μπάνια, πλακάκια, βαψίματα... όλα τα ελέη του θεού), οπότε σκεφτόμουνα ότι θα ήταν καλή ευκαιρία να κρυφτούν από τώρα τα καλώδια: να ανοίξω αυλάκι στο ταβάνι και να τα χώσω από τώρα σε κανάλι, και από πάνω να βάψω κανονικά.

Οπότε, η ερώτηση: τί να περάσω; Έχω σκεφτεί:

-RCA (πόσα ;)

-Scart (αξίζει, δεδομένου ότι είναι χοντρό καλώδιο ;)

-κεραία VHF

-S-Video

-VGA (για πόσο ακόμα ;)

-HDMI

-τρφοδοσία.

Ξεχνάω κάτι;

Επίσης: δυστυχώς στο κτίριο κάναν το γνωστό τσίπικο, όταν βάλαν κεντρική κεραία, αντί να σκάψουν τους τοίχους πέρασαν καλώδια από το φωταγωγό (αχ, αυτοί οι νεογύφτοι...). Αυτό σημαίνει ότι, για να πάει η κεραία στο entertainment hub (πςςςςςς!) πρέπει να μπει από το μπάνιο, να περάσει εγκάρσια ένα διάδρομο και να βγει στο σαλόνι όπου θα κάνει διαδρομές σε τοίχους και γωνίες. Πανέμορφο. Οπότε σκεφτόμουνα, υπάρχει τρόπος να την ξεφωρτωθώ τελείως; Με δορυφορική στο μπαλκόνι θα έκανα δουλειά; Δεν έχω ιδέα από δορυφορικά και τοιούτα συστήματα, εξʼου και η ερώτηση...

Ευχαριστώ :)
100 φορές στα έχω πει και εσύ χαμπάρι...

άντε άλλη μια φορά....

Λοιπόν, μιλάω για τον προβολέα...

Καταρχήν..μην μπλέκεις την κεραία με τον προτζέκτορα...

Για να δεις τηλεόραση από προβολέα θες έξτρα συσκευή.

Επιπλέον, όλες σου οι συσκευές θα είναι κάτω/δίπλα ή γενικά κοντά στον τοίχο/οθόνη...

Επομένως...θα τραβήξεις καλώδια από προβολέα για τις συσκευές.

Ο προβολέας έχει 1 υποδοχή (συνήθως) από κάθε τύπο επομένως δεν έχει νόημα για διπλά/τριπλά καλώδια...(εκτός αν το κάνεις για λόγους καβάτζας σε περίπτωση που χαλάσει κάπως ένα καλώδιο).

Επίσης, καλώδια ήχου ο προβολέας δεν παίρνει, οπότε δεν τα χρειάζεσαι ούτε αυτά.

Αν έχεις περισσότερες συσκευές παίζεις με splitterakia.

Άρα...έχουμε και λέμε...καλώδια που θα πάνε από προβολέα...έως το σημείο όπου θα έχεις τις συσκευές σου...

-RCA

-S-Video

-VGA

-HDMI

Για το SCART:

Οι προβολείς δεν δέχονται (συνήθως) συμβατικό Scart. Έχουν είσοδο για scart σήμα...αλλά είναι διαφορετική από τις γνωστές.

Στο δικό μου γράφει SCART-D...δεν ξέρω αν όλοι οι προβολείς έχουν τον ίδιο...

Για την τροφοδοσία:

Λογικά θα γίνει με διαφορετικό κανάλι.

Εγώ θα σου πρότεινα μια πρίζα ψηλά, όπως αυτές που βάζουν για τα κλιματιστικά, ίσως με εξωτερικό κανάλι.

Δεν αξίζει για μένα να το σκάψεις αυτό...

Καλώδια κεραίας VHF....μόνο για την τηλεόραση...

Είσαι καμμένος αν βλέπεις τηλεόραση σε προβολέα...

Αν θέλεις καβάτζα για κάνα ποδόσφαιρο ή για άλλες ιδιαίτερες στιγμές της τηλεόρασης...τότε θα το κάνεις αναγκαστικά μέσω κάποιου δορυφορικού αποκωδικοποιητή/tuner/vcr/ή άλλης συσκευής που να δέχεται σήμα vhf και να βγάζει rca/vga/svideo ή ότι άλλο...

αυτά....
 
Μα γενικα δεν παλευεται η standard PAL TV στο προβολι.

Μια φορα δοκιμασα ενα tuner και το αποτελεσμα ηταν πραγματικο βασανιστηριο :D

Εχεις δικιο για το scart,εχει μια ιαπωνικης εμπνευσης θυρα και δεν θελεις να μαθεις ποσο κανει ο ανταπτορας.

Και παλι 100% σωστος για τη τροφοδοσια.Δεν πρεπει επ ουδενι να περναει μαζι με τα καλωδια ηχου και εικονας.
 
Διευκρίνηση: την κεραία δεν την ανέφερα για τον προτζέκτορα (αν και κανένα ματσάκι δεν θα ήταν άσχημο!), αλλά για την τηλεόραση καθεαυτή στο σαλόνι. Είναι άλλο θέμα από το πρώτο :)
 
πέρασε και ενα καλώδιο για nova απο εκει που θα περάσεις και της κεραίας, η ακομα και απο εκει που θα περάσεις και τα αλλα ποτε δεν ξέρεις,δεν θυμάμαι το όνομα του καλωδίου αλλά μόλις ρωτήσεις ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά θα σου πουν..και φυσικά όλα τα καλώδια για να ειναι προστατευμένα περασε τα μέσα απο ενα πλαστικό σπυραλ..
 
Amigos είπε:
πέρασε και ενα καλώδιο για nova απο εκει που θα περάσεις και της κεραίας, η ακομα και απο εκει που θα περάσεις και τα αλλα ποτε δεν ξέρεις,δεν θυμάμαι το όνομα του καλωδίου αλλά μόλις ρωτήσεις ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά θα σου πουν..και φυσικά όλα τα καλώδια για να ειναι προστατευμένα περασε τα μέσα απο ενα πλαστικό σπυραλ..
Όλοι οι αποκωδικοποιητές δορυφορικού σήματος βγάζουν συμβατικές εξόδους..οπότε είναι καλυμμένος με αυτά που του είπαμε

ΑΑΑΑ...και ξέχασα και ένα από τα πιο σημαντικά καλώδια

οπωσδήποτε να περάσεις και component καλώδιο...είναι πολύ χρήσιμο..

μπορείς να βγάλεις απευθείας scart..

η ποιότητα που βγάζει είναι σχεδόν σαν του hdmi (χωρίς τον ήχο φυσικά) και συνδέεται με πολλές από τις πιο παλιές κονσόλες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και απο οτι εχω παρατηρησει εχει σχεδον παντα πιο "ζεστα" χρωματα.Το προτιμησα απο το HDMI αλλα το προβλημα ειναι οτι καταλαμβανει πολυ χωρο στο "λουκι"...
 
Ευχαριστω για το input παιδιά... Μόνο δύο ερωτησούλες: τροφοδοσία δεν παίζει να βάλω μαζί ακόμα κι αν είναι θωρακισμένα τα καλώδια; Το ρωτάω γιατί ίσως υπάρχει ήδη διαδρομή καλωδίου ρεύματος στο ταβάνι προς το μέρος που θα κρεμαστεί ο προτζέκτορας...

...την άλλη ερώτηση την ξέχασα. Αχεμ.

A, θυμήθηκα: για το θέμα της κεραίας, αν βάλω δορυφορικό πιάτο στο μπαλκόνι, ποια επίγεια θα πιάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά, με ένα παλιό - απλό VHS βλέπεις ΑΨΟΓΗ εικόνα σε προτζέκτορα.

Είχα βάλει εικόνα από tv-tuner από laptop και ήταν απελπισία, οπότε βρήκα το παλιό μου βίντεο και όλα οκ.

Η εικόνα είναι καταπληκτική, smooth και αέρινη. Έβλεπα από το tuner και με έπιανε η καρδιά μου.
 
Δεν ξέρω εάν εγώ έχω στραβωμάρα - ήτοι αναφέρθηκε αλλά δεν το είδα - ή απλά ξεχάστηκε... Δεν τραβάς και κάνα-δυο καλώδια UTP (δικτύου - τράβα πρίζες δικτύου παντού σε όλο το σπίτι) για καλό και για κακό, σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμα αργά ή γρήγορα... Θα μου πείτε, έχεις ασύρματο δίκτυο βρε αδελφέ τί τα θέλεις τα καλώδια UTP??? Λιγότερη ακτινοβολία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν χώρια την ασφάλεια - ταχύτητα - ποιότητα μεταφοράς των δεδομένων... όπως και επιπλέον τηλεφωνικές γραμμές να είσαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο (τράβα μία δίπλα εκεί που θα βγάλεις το Home Cinema); Δεν ξέρω εάν θέλεις να περάσεις χωριστά καλώδια για την μεταφορά ψηφιακού ήχου (ομοαξονικά) ή θα χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα πολλά διαθέσιμα RCA...

Καλώδια συναγερμού δεν θα βάλεις μιας και σκάβεις;

:D Λεφτά έχεις; Τράβα και καμιά οπτική ίνα :D

Α, μια και το είδα... τα ισχυρά ρεύματα (ηλεκτρικό) να τα βάλεις χωριστά από τα υπόλοιπα ασθενή... καλό θα ήταν δε να μην "διακλαδώνονται" μεταξύ τους.

Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσες να κάνεις μία "αφαιρούμενη" κατασκευή στο πάτωμα, εν είδη σοβατεπιού, όπου από πίσω να έχεις όλα τα "χοντρά" κανάλια που κινούνται οριζόντια από δωμάτιο σε δωμάτιο. Έτσι ίσως να είναι εφικτές και μελλοντικές παρεμβάσεις, μετατροπές, επεκτάσεις χωρίς πολύ κόπο και βαβούρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
Δεν ξέρω εάν εγώ έχω στραβωμάρα - ήτοι αναφέρθηκε αλλά δεν το είδα - ή απλά ξεχάστηκε... Δεν τραβάς και κάνα-δυο καλώδια UTP (δικτύου - τράβα πρίζες δικτύου παντού σε όλο το σπίτι) για καλό και για κακό, σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμα αργά ή γρήγορα... Θα μου πείτε, έχεις ασύρματο δίκτυο βρε αδελφέ τί τα θέλεις τα καλώδια UTP??? Λιγότερη ακτινοβολία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν χώρια την ασφάλεια - ταχύτητα - ποιότητα μεταφοράς των δεδομένων... όπως και επιπλέον τηλεφωνικές γραμμές να είσαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο (τράβα μία δίπλα εκεί που θα βγάλεις το Home Cinema);
Έτσι, πες τα και εσύ γιατί εγώ του το λέω εδώ και πόσο καιρό αλλά δεν μ'ακούει..

Έχω ασύρματο λέει...!!! :bash: :frypan: :points:

Και αυτό με το σοβατεπί και το αφαιρούμενο καπάκι ακούγεται πολύ καλή ιδέα...
 
Να βάλω και ένα σχεδιάκι με αυτό που αναφέρω. Είναι ένας τοίχος και η τυπική διάταξη ώστε να υπάρχουν όλα και να μην συναντιούνται τα ισχυρά με τα ασθενή και να δημιουργούν παρεμβολές (άσχετα από θωρακίσεις κλπ). Βάλε και στον κεντρικό πίνακα "ρελέ" και "ψαλιδωτή τάσης". Το πρώτο για σένα και την οικογένεια σου, το δεύτερο για τις ηλεκτρικές συσκευές σου. Από όσο γνωρίζω, όταν το είχα βάλει εγώ είχε μία εμβέλεια καλωδίων 30? μέτρα; Δεν θυμάμαι ακριβώς, απλά θυμάμαι ότι με κάλυπτε οριακά... Υποτίθεται ότι, όση τάση και να σου στείλει το δίκτυο (μετά από πτώση ή διακοπή το ρεύμα που επιστρέφει δεν είναι απαραίτητα 220V για αυτό και πολλές συσκευές καίγονται) "ψαλιδίζει" το "περίσσευμα" μέχρι τα 220V ώστε να μην καταστραφούν οι ηλεκτρικές συσκευές σου.

Τα υψόμετρα (διαστάσεις) είναι περίπου εκεί που κινούνται τα ρεύματα (50 εκατ. από το δάπεδο πρίζες - 90~100 εκατ. διακόπτες φώτων - 220~230 εκατ. ή λίγο πιο ψηλά στο πρέκι της πόρτας, περνάνε περίπου τα κανάλια του ρεύματος - κάπου εκεί κατεβαίνουν και όσα αφορούν τον συναγερμό). Οπότε εάν βολέψεις στο σοβατεπί τα ασθενή (TV, Radio, SAT, UTP κλπ) στο 99% των περιπτώσεων δεν θα "διακλαδωθούν" μεταξύ τους... υπολόγισε στο ταβάνι την θέση για τα απαραίτητα για τον προβολέα ήτοι καλώδια για ήχο, εικόνα και φυσικά ρεύμα (μην πω και εκεί UTP - βάλεις δεν βάλεις προβολέα). Επίσης υπολόγισε εάν "κρεμάσεις" καμιά TFT (π.χ.: υπνοδωμάτιο) να τραβήξεις τα απαραίτητα καλώδια. Εγώ τρυπούσα από τον ένα τοίχο στον άλλο και πέρασα καλώδια στο πίσω δωμάτιο στην ράχη των βιβλιοθηκών... ;) Για τυχόν "περίσσιο" UTP καλώδιο μπορείς να βάλεις 12αρι, το οποίο μπορεί να κουβαλάει και 12V ρεύμα και φυσικά θα έχεις και μία ντουζίνα περίπου καλώδια διαθέσιμα για κάθε χρήση.

Απόφυγε τις υπερβολές. Κάτσε κάτω και δες τί μπορεί να βάλεις σήμερα, αύριο και σε 10 χρόνια, αλλά και το τί μπορεί να φέρει το "άμεσο μέλλον" στα "έξυπνα σπίτια". Πάντως πάντα λέω για όλα, ότι καλύτερα να περισσεύουν παρά να λείπουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανοίγει μεγάλες,αλλά ευχάριστες κι ενδιαφέρουσες δουλειές ο Θέμης !
 
ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ

Εάν κάνεις εγκατάσταση νέα, θα σου πρότεινα πλην των βασικών (φωτοκύτταρα σε κάθε χώρο - μαγνήτες σε κάθε άνοιγμα - διπλοί μαγνήτες σε ρολά - κεντρική είσοδο) να μελετήσεις και τα παρακάτω:

1. Φυσικά πρίζα ρεύματος (πλέον των προβλεπόμενων καλωδίων) και τηλεφώνου στον πίνακα του συναγερμού. Βρες κάποιο απόμερο μέρος που δεν θα φαίνεται για τον κεντρικό πίνακα, μακριά από υγρασία, με δροσιά. Κάπου αρκετά ψηλά κατά προτίμηση (με ένα φωτοκύτταρο κοντά του - δεν βλάπτει).

2. Το ενδεχόμενο να βάλεις και δύο σειρήνες, μία πίσω και μία μπροστά εάν είναι διαμπερές οπωσδήποτε. Το γιατί είναι απλό...

α) Δεν μπορούν να τις καταστρέψουν και τις δύο ταυτόχρονα.

β) Ενοχλούν περισσότερους γείτονες από όλες τις πλευρές του κτίσματος (κάποιος περίεργος ή που δείχνει ενδιαφέρον θα υπάρχει).

γ) Επίσης το να φαίνονται οι σειρήνες είναι και αποτρεπτικός παράγων (πάνε στον δίπλα).

3. Διπλό πληκτρολόγιο, ένα στην κεντρική είσοδο φυσικά και ένα οπωσδήποτε στο master bedroom.

α) Εάν αρχίσει να βαράει ο συναγερμός, με μία ματιά βλέπεις που υπάρχει το πρόβλημα και να λάβεις τις προφυλάξεις σου. Συνήθως είναι στάνταρ τα μέρη παραβίασης: φυσικά η κεντρική είσοδος αλλά και κάποιο παράθυρο-πόρτα εύκολα προσβάσιμο από την πίσω πλευρά που δεν φαίνεται από τους γείτονες.

β) Το ποιο σύνηθες; Ότι μπορείς να "ξεκλειδώσεις" τον συναγερμό το πρωί που θα ξυπνήσεις, να ανοίξεις την μπαλκονόπορτα και να χουζουρέψεις λίγο ακόμη, χωρίς να χρειαστεί να πας βόλτα μέχρι το σαλόνι.

γ) Χώρια που εάν κάποιο παιδί βάλει κατά λάθος μπροστά τον συναγερμό ανοίγοντας κάποιο παράθυρο το πρωί, άμεσα τον απενεργοποιείς (τα ΣΚ ξυπνάνε τα "άτιμα" πολύ νωρίτερα από σένα).

Αυτά από την πείρα μου μετά την εγκατάσταση του συναγερμού στο δικό μου σπίτι. Εγώ έβαλα και ειδικά φωτοκύτταρα εξωτερικά σε φωταγωγούς και βεράντες... είναι το πρώτο σημείο άμυνας μου... δεν φτάνει τίποτα μέχρι τα παντζούρια χωρίς να το αντιληφθεί ο συναγερμός. Επίσης, έχω περίσσευμα καλωδίων στα διάφορα σημεία (τα παντού χρήσιμα UTP που λέγαμε) για μελλοντικές αναβαθμίσεις - επεκτάσεις του συναγερμού.

EDIT ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ - ΕΠΙΓΕΙΑ: κάτι άλλο που είδα... δεν χρειάζεσαι δορυφορικό πιάτο για τα επίγεια ψηφιακά, είναι ακριβώς αυτό που λέει: για τα δορυφορικά (εάν θέλεις τέτοιο - τράβα το καλύτερα από την ταράτσα μην το έχεις στα μούτρα σου, αλλά όχι πολλά μέτρα καλωδίου κατά προτίμηση μέχρι 20~25 και πολλά είναι) Για τα επίγεια ουσιαστικά χρησιμοποιείς την κλασική κεραία. Δεν ξέρω όταν και όποτε ολοκληρωθεί η μετάδοση εάν θα κάνεις δουλειά και με εσωτερική κεραία (τα ψηφιακά δεν θέλουν πολύ σήμα όπως τα αναλογικά, ή παίζουν καμπάνα, ή δεν παίζουν καθόλου, χιόνια/είδωλα κλπ δεν έχουν, άρα και το ελάχιστο σήμα θεωρητικά είναι αρκετό). ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβαζα, διάβαζα..... και λέω "Για δίκτυο δε θα πει κανένας;" και τελικά πρόλαβε ο Νεκτάριος. Θα ήθελα να σου προτείνω εκτός του ότι επιβάλλεται να περάσεις UTP καλώδια τα οποία να βγαίνουν πρίζες UTP και κοντά σε πρίζες ρεύματος όπου υποτίθεται ότι θα συνδέσεις κάποια συσκευή, ο τύπος του καλωδίου να είναι STP (με μπλεντάζ, δηλαδή Shielded, εξ ου και STP) και να είναι Category 6, για να μπορείς να περάσεις και δίκτυο μεγαλύτερο του 1Gbit στο μέλλον. Αν και νομίζω ότι για 10Gbit χρειάζεται Category 7, χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Επειδή οι αποστάσεις είναι μικρές όμως, νομίζω με Cat 6 είσαι ΟΚ. Το κανάλι θα πρέπει να είναι μεγάλο και το UTP καλώδιο να είναι 3-4 πόντους μακριά από ρεύματα, εάν βέβαια περάσεις τίποτα ρεύματα από την ίδια διαδρομή. Πάντως ό,τι καλώδιο περάσεις και δεν είναι ρεύμα, καλό είναι να είναι shielded. Αλλωστε κάτι τέτοιες κινήσεις (δηλαδή περασμα καλωδίων σε κανάλια) σε καινούριο σπίτι, καλό είναι να τις κάνεις εφάπαξ, γι'αυτό και πρέπει να γίνουν σωστά.
 
Και για να προτείνω και εγώ κάτι...μπορείς πολύ απλά να περάσεις STP καλώδιο ( ναι είναι λίγο πιο ακριβό ) ώστε να μην σε νοιάζουν παρεμβολές από ρεύματα κτλ κτλ...και έτσ να μπορείς να το περάσεις ακόμα και στο ίδιο κανάλι μαζί μέ καλώδια ρεύματος. Στο λέω γιατι και εγώ θα φτιάξω το σπίτι μου σε κάνα χρόνο η δύο όπότε όλα αυτα τα έχω ήδη ψάξει και κυρίως για δίκτυα κτλ κτλ....Επίσης καλό θα ήταν σε κάποιο σημείο (σε κάποιο βοηθητικό δωμάτιο - αποθήκη εντός διαμερίσματος ) να μπεί και ένα rack ντουλαπάκι στο τοίχο για να μπούν switchάκια και άλλα καλούδια...καντο και θα με θυμηθείς :)
 
Καλημερα παιδια, τα φωτα σας παρακαλω!

Ειναι να ερθει ο ηλεκτρολογος, τουτεστιν πρεπει να παρω τα καλωδια. Απο που ομως; Ξερει κανενας καποιο καλο φτηνο μερος;;;

Ευχαριστω :)
 
O "Kαύκας" στην Πειραιώς (στο ύψος του Ρέντη περίπου) έχει ηλεκτρολογικό υλικό,λογικά θα έχει και καλώδια...
 
Άμα είναι φίλος - έμπιστο πρόσωπο ο ηλεκτρολόγος - ηλεκτρονικός που θα ασου τα εγκαταστήσει θα μπορούσε να σου τα πάρει αυτός, λογικά θα τα πάρει χοντρική - ίσως έχει και καλύτερες τιμές για επαγγελματίες - και θα σου έρθει πιο φτηνά. Αλλιώς στάμπαρε ακριβώς τί θέλεις και ρώτα τον πόσο μπορεί να σου βρει ο ίδιος ακριβώς το ίδιο πράγμα, πάλι ίσως να σου το βρει φτηνότερα ακόμη και εάν δεν εμπίπτει στην αρχική κατηγορία που ανέφερα. Το θέμα των τιμολογίων (αν τα κρατήσει στο όνομα του) ίσως να σε βοηθήσει να εξοικονομήσεις κάτι παραπάνω, αφού εσένα ουσιαστικά σου είναι άχρηστα στην εφορία. Σαν ιδιώτης δικαιολογείς μόνο τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και όχι αυτές των υλικών.
 
βασικά ο Θέμης αναφέρεται στα καλώδια που λέει στα παλιότερα ποστ ότι θέλει να περάσει μέσα από τους τοίχους κυρίως για τον προβολέα.

Υποθέτω ότι τα καταστήματα με ηλεκτρολογικά δεν έχουν τέτοια καλώδια. Από εκεί θα πάρει τα μασούρια με ηλεκτρολογικά καλώδια και τα καλώδια δικτύου.

Τα άλλα μόνο σε ηλεκτρομάγαζα και καταστήματα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, κλπ, κλπ..
 
Πίσω
Μπλουζα