Νεοι accelerators για Α600/1200!

Seaside είπε:
Εμένα θα μου επιτρέψεις να γελάσω με τους Falcon να πουλιούνται στα 3
και 4 κατοστάρικα (οι BOXED) με 4MB μνήμης και με ανύπαρκτη εώς

μηδενική δυνατότητα να τους αναβαθμίσεις σχετικά "ευκολα". Για accelerators και TOS ούτε λέξη.

.
Δεν θα διαφωνήσω με τα υπόλοιπα economy of scale κτλ, αλλά το αντίστοιχο του 1260 για Falcon κάνει 330 ευρώ και δεν χρειάζεται καν soldering. Άσε που πιάνει τα 100MHz.

Απο κει και πέρα για τις τιμές των Falcon, αν δεις ότι το falcon είναι το αντίστοιχο της 4000 με 030 δεν νομίζω ότι διαφέρουν τόσο πολύ οι τιμές.
 
ChrisTOS είπε:
Δεν θα διαφωνήσω με τα υπόλοιπα economy of scale κτλ, αλλά το αντίστοιχο του 1260 για Falcon κάνει 330 ευρώ και δεν χρειάζεται καν soldering. Άσε που πιάνει τα 100MHz. Απο κει και πέρα για τις τιμές των Falcon, αν δεις ότι το falcon είναι το αντίστοιχο της 4000 με 030 δεν νομίζω ότι διαφέρουν τόσο πολύ οι τιμές.
OK. Δεκτό. Πρέπει να πας Τήνο να ανάψεις καμια λαμπάδα να τα βρεις αυτα όμως.

Ενω..........4000 θα βρεις. Και καθαρές και βρωμιάρικες. Κάρτες για 4000 θα βρεις,accelerators,κάρτες ήχου,USB, keyb interface, kickstart + floppy βρωμάει ο τόπος.

Που ακριβώς θες soldering στον 1260 ?

Και τι έγινε που 100ρίζει ο 060 στο FALCON ? Δηλαδή Ferrari χωρίς δρόμο ?

PPC βγήκε ποτέ για FALCON ? Αν είχε βγει θα τον βρίσκαμε ? Μπα......

Ποση library είχε το FALCON και πόση η 1200/4000 ?

16 χρόνια μετά και ακόμα βγαίνουν προιόντα για AMIGA.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ψάχνεις βρίσκεις. Αν θες επιταχυντή παραγγέλνεις. Όταν εξαντληθεί το τωρινό batch θα βγει καινούριο. Για PPC? Υπήρχαν σκέψεις αλλά δεν προχώρησαν, μάλλον γιατί είμασταν περισσότερο προσκολλημένοι στην 68Κ. Άλλωστε από όσο ξέρω οι περισσότεροι amiga coders δεν θεωρούν τον PPC amiga.

Για falcon βγήκαν πολύ λιγοτερα παιχνίδια και demos από ότι για AGA. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βγήκαν, ή ότι δεν βγήκαν πράγματα που κάνουν ανθρώπους να εξακολουθούν να χρησιμοποιούν falcon για σημαντικά για αυτούς πράγματα. Αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι αυτά που έγραψες είναι λάθος.
 
Τα ATARI τα σέβομαι και τα θεωρώ πολύ όμορφα, σπάνια και σοβαρά κομμάτια.

Ειχα 4 (XE65,130,520,1040) ετοιμαζόμουν για FALCON αλλά όταν πήρα την πρώτη γεύση περι ανεύρεσης περιφερειακών (οταν έψαχνα floppy) η αναβαθμίσεων (οταν έψαχνα TOS και memory modules) τα έδιωξα όλα.

Φιλε ChrisTOS χαίρομαι πολύ που αναγνωρίζεις "ας πούμε" την αλήθεια/πραγματικότητα στις τελευταίες σου γραμμές. :cool: :cool: :cool:

Δεν μου απάντησες ? Που ήθελες SOLDERING στον 1260 ?
 
Seaside είπε:
Τα ATARI τα σέβομαι και τα θεωρώ πολύ όμορφα, σπάνια και σοβαρά κομμάτια.
Ειχα 4 (XE65,130,520,1040) ετοιμαζόμουν για FALCON αλλά όταν πήρα την πρώτη γεύση περι ανεύρεσης περιφερειακών (οταν έψαχνα floppy) η αναβαθμίσεων (οταν έψαχνα TOS και memory modules) τα έδιωξα όλα.

Φιλε ChrisTOS χαίρομαι πολύ που αναγνωρίζεις "ας πούμε" την αλήθεια/πραγματικότητα στις τελευταίες σου γραμμές. :cool: :cool: :cool:

Δεν μου απάντησες ? Που ήθελες SOLDERING στον 1260 ?
Τι πρόβλημα είχες με το floppy? Εγώ έβαλα ένα από PC.

Θα ήταν παράλογο να πω ότι υπάρχει περισσότερο s/w. Αλλά αυτό δεν λέει πολλά. Και τα PC έχουν περισσότερο s/w από τα mac αλλά τα mac είναι καταλληλότερα για κάποια πράγματα (ή για την ακρίβεια ήταν).

Το soldering δεν το ανέφερα για τον 1260. Δεν ήταν συγκριτικό.
 
ChrisTOS είπε:
Και τα PC έχουν περισσότερο s/w από τα mac αλλά τα mac είναι καταλληλότερα για κάποια πράγματα (ή για την ακρίβεια ήταν).
Να σημειωθεί παρακαλώ. Εγραψε αυτό... :p :p:p:p XAXAXA σωστός.

Απλά έψαχνα γνήσιο internal floppy και κανα γνήσιο εννοείται external και δεν έβρισκα. Ουτε TOS. Ουτε τώρα βρίσκεις βέβαια. Δεν μου αρέσει στα ρετρό να κάνω πατεντιές. Θέλω μαμά υλικό. Για να είναι 100% συμβατό και PLUG & PLAY.
 
Seaside είπε:
Να σημειωθεί παρακαλώ. Εγραψε αυτό... :p :p:p:p XAXAXA σωστός.
Απλά έψαχνα γνήσιο internal floppy και κανα γνήσιο εννοείται external και δεν έβρισκα. Ουτε TOS. Ουτε τώρα βρίσκεις βέβαια. Δεν μου αρέσει στα ρετρό να κάνω πατεντιές. Θέλω μαμά υλικό. Για να είναι 100% συμβατό και PLUG & PLAY.
Από όσο θυμάμαι η Atari χρησιμοποιούσε ένα μοντέλο floppy, της TEAC (SD340 IIRC) τα οποία ήταν αρκετά διαδεδομένα μιας και τα χρησιμοποιούσε και η HP. Αλλά ποτέ δεν είχε κανένας πρόβλημα χρησιμοποιώντας άλλο φλόπυ. Το TOS αναβαθμίζεται πολύ εύκολα αλλάζοντας 2 τσιπάκια. Υπάρχει πολύς κόσμος που θα μπορούσε να σου κάνει την δουλειά αλλά συνήθως δεν χρειάζεται. Η μνήμη είναι λίγο δύσκολη όπως ήταν και οι σκληρόί δίσκοι. (Αλήθεια, η 500αρα τι παίρνει για σκληρό ;) .
 
ChrisTOS είπε:
Από όσο θυμάμαι η Atari χρησιμοποιούσε ένα μοντέλο floppy, της TEAC (SD340 IIRC) τα οποία ήταν αρκετά διαδεδομένα μιας και τα χρησιμοποιούσε και η HP. Αλλά ποτέ δεν είχε κανένας πρόβλημα χρησιμοποιώντας άλλο φλόπυ. Το TOS αναβαθμίζεται πολύ εύκολα αλλάζοντας 2 τσιπάκια. Υπάρχει πολύς κόσμος που θα μπορούσε να σου κάνει την δουλειά αλλά συνήθως δεν χρειάζεται. Η μνήμη είναι λίγο δύσκολη όπως ήταν και οι σκληρόί δίσκοι. (Αλήθεια, η 500αρα τι παίρνει για σκληρό ;) .

Α590,GVP HD+,IDE68K,SCSI to IDE module και αν είσαι τυχερούλης και βρεις κανα acceleratori στο EBAY εισαι ΟΚ. Εχασα πριν 2 μηνες εναν VIPER 520 μέσα απο τα χέρια μου για 90 ευρώ και ένα MTEC Megabody για 45 ευρώ. Με στεναχώρησες τώρα που το θυμήθηκα. :cry: :cry: :cry: . Ηταν τσάμπα το MTEC.

Αυτό εδώ το γλυκοκοιτάζω να σου πω την αλήθεια. Αυτό εδώ όμως είναι όλα τα λεφτά, νέας κοπής καλούδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Μου επιτρέπεται ως ουδέτερος να γελάσω με τις τιμές που οι Amig-αδες καλείστε να καταβάλλετε για να αποκτήσετε hardware αντίστοιχο με PC του 1995;
Μάλλον σας εκδικούνται που τα κοροιδεύατε στα late 80s. :p

statusgr είπε:
Να σου θυμίσω μια καρτούλα στα 600 ευρώ περίπου..http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=13215

Seaside είπε:
Εμένα θα μου επιτρέψεις να γελάσω με τους Falcon να πουλιούνται στα 3 και 4 κατοστάρικα (οι BOXED) με 4MB μνήμης και με ανύπαρκτη εώς μηδενική δυνατότητα να τους αναβαθμίσεις σχετικά "ευκολα". Για accelerators και TOS ούτε λέξη.
Κανεις δεν υποβίβασε τα PC αλλα όταν η AMIGA έβλεπε 4GB δίσκο και 8ΜΒ RAM ενώ αντηχούσε ο 8μπιτος τετρακάναλος (STEREO) ήχος της το 85-86 τα PC δουλεύανε με Hercules οθόνες,CGA, 10-20-40ΜΒ σκληρούς 512ΚΒ - 640ΚΒ μνήμης και χωρίς καθόλου ήχο.

Επίσης να θυμίσω οτι οι κάρτες ήχου στην αρχή ήταν απλησίαστες για τα PC.
Καλά, τι σας έπιασε και μου την λέτε σαν να είμαι Atar-ας;;; Καμμία σχέση! :xm:

Ή είναι η default αντίδραση του Amig-α όταν του την λένε να νομίζει ότι ο "εχθρός" είναι οπαδός της Atari; :p

@seaside: ακριβώς αυτή είναι η ειρωνεία του πράγματος που σχολίασα. Για αυτούς που κάποτε αισθάνονταν (ορθώς...) βασιλιάδες και κορόιδευαν τα PCια μέχρι τελικής πτώσεως: μέσα σε ελάχιστα χρονάκια τα PC γίνανε τόσο mainstream, τόσο φτηνά και τόσο ισχυρά που άφησαν τις "τουμπανοποιημένες" Amiga σε ένα απειροελάχιστο niche χρηστών. Και σε επίπεδο ανέκδοτου από δύναμη. Και ληστείας από κόστος. Αν δεν βλέπετε κανενός είδους Νέμεση σε αυτό, εγώ την βλέπω και χαμογελάω κάτω από τα μουστάκια μου.

Δικαίωμα κερδισμένο, αφού πραγματικά δεν είχα καθόλου εμπλοκή στα 16bit computer wars. ;)
 
Maddog είπε:
Καλά, τι σας έπιασε και μου την λέτε σαν να είμαι Atar-ας;;; Καμμία σχέση! :xm: Ή είναι η default αντίδραση του Amig-α όταν του την λένε να νομίζει ότι ο "εχθρός" είναι οπαδός της Atari; :p
Γ@μ@το !!!!!!

Μην μιλήσω για το πόσο ληστεία ειναι η τιμή του πανάχρηστου NAVI

SATURN. Μια υβριδική π@π@ριά που αν χαλάσει θα το κλαίς. Τουλαχιστον στα υπόλοιπα τραμπάρεις laser και υπολοιπα

εσωτερικά και ξαναλειτουργεί αν γίνει καμιά στραβή.

A και τα MARK II + III που πουλιούνται 300-350 ευρά ? Ελεος. Το SG1000

από 600-700 δολλάρια και πάνω. ΑΑΑΑ ξέχασα Wondermega και χιλιάρικο.

Αν θές να παίξεις GAMES και να ευχαριστηθείς το PC δεν είναι καθόλου

mainstream. Μα καθόλου. Ρωτα εμένα, τον pooky και λοιπούς αιμοδότες.

Τελος πάντων. Μην αισθάνεσαι οτι στην λέω. Εχω πάρα πολλές κονσόλες SEGA. Αμα

θες κάνουμε και παρέα. :p :p:p

Μην συνεχίσουμε αλλο με off-topic για SEGA και διαμάχες AMIGA - ATARI. Ειμαι μέσα για καφε αν θέλετε να τσακωθούμε απο

κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ ξέρω ότι παίρνεις μια Α1200 και με 99eur (ούτε καν 100!!!) την κάνεις ένα αξιοπρεπέστατο whdload μηχανάκι για να παίζεις. Γι'αυτό τις κάνανε αυτές τις κάρτες και γι'αυτό δεν έχουν ούτε fpu , ούτε παραπάνω ram (όχι ότι θέλει κάποιος περισσότερα από 64ΜΒ) ούτε καν ρολόι ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμένα μ' έκανες μάγκα τότε... :)
 
Ρε παιδιά νομίζω ότι βγήκαν τα mischievous
 
Τα πραγματα ειναι ετσι:

1)η καρτες ειναι "καινουργιες", αρα αγοραζεις κατι brand new,

και ξερεις τι περνεις και οτι αυτο που περνεις δεν εχει περασει ρεκτιφιε, ουτε μοντες, ειναι του κουτιου.

Αρα για αυτον τον λογο πληρωνεις "παραπανω" απο μια μεταχειρισμενη apollo, M-tec κτλ.

2)Η μεγιστη μνημη που χρειαζεσαι σε μια Α1200 ειναι 4ΜΒ. Οποτε τα 64ΜΒ ειναι υπεραρκετα.

Ουτε FPU χρειαζεσαι, απλα για να παιξεις.

3)Αυτο που εγραψε ο Rygar, περι ταλαιπωρημενης blizzard που σταματαει να λειτουργει, δεν ισχυει.

Τα μηχανηματα αυτα και ειδικα οι blizzard, ειναι ΑΘΑΝΑΤΑ. Αν εχει προβλημα δεν θα λειτουργει, εξ' αρχης.

Οι "νεες", δυστυχως δεν ξερω τι αξιοπιστια θα εχουν.

4)Αν θες να παιξεις whdload μια μνημη 4/8ΜΒ ειναι οτι καλυτερο, και κοστιζει 60 ευρω.

Ουτε 28ΜΗΖ, ουτε 56ΜΗΖ σου χρειαζονται πραγματικα.

5)Οσο για την αναφορα σε πισι και ποιος γελαει, ας αναλογιστουν οσοι εχουν παρει ΥΠΕΡ-πισι πριν χρονια (10-15), ποσα εδωσαν και ποσο πιανει τωρα. Οι blizzard ειχαν μια τιμη "Α" ως καινουργιες, τωρα εχουν το 1/3 της, τα πισι ειχαν "Α Χ 10" και τωρα δεν εχουν ουτε "Α / 10". Χρηματα στην ανακυκλωση. Αυτα πριν πεσουν οι τιμες στα πισι, γιατι τωρα περνεις κατι "καλο" (οχι κορυφαιο) σε υπερ χαμηλη τιμη, αλλα ξερεις οτι σε ελαχιστο χρονο παει στα σκουπιδια.
 
@mike την Blizzard 1230 MkIV 1230 την έχω μόλις 5 μήνες οπότε ακόμα δεν μπορώ να πώ πόσο αθάνατη είναι. Συμφωνώ επίσης ότι για παλιά games με whdload δεν χρειάζεσαι πάνω απο 4-8MB. Αν την θες για άλλες εφαρμοηές (ποιος όμως χρησιμοποιεί ακόμα την classic amiga του για αυτές) τότε πράγματι χρειάζεσαι!!

Όσον αφορά αυτές τις νέες κάρτες είναι θετικότατο κατά τη γνώμη μου που βγαίνουν, γιατί όπως ειπώθηκε είναι νέες και αχρησιμοποίητες οπότε λογικά αν έχουν σχεδιαστεί δίχως τσιγκουνιές θα κρατήσουν πολλά χρόνια.

Τώρα γιατί μπλέξαμε τα πισιά στη μέση δεν το κατάλαβα. Γεγονός είναι πάντως ότι πλέον έχει αντιστραφεί εν μέρει η τάση της αχρήστευσης ενός pc μέσα σε λίγους μήνες.
 
από το να δώσεις ~60eur να πάρεις μια κάρτα μνήμης που πάνω από τα 4ΜΒ θα σου τρώει την pcmcia , είναι καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάτι σωστό που δεν θα σε ταλαιπωρεί. Και ο 030 μπορεί να είναι σχεδόν αχρείαστος για το whdload (αν και η MMU του θα βοηθάει , κάτι που ο 020 της Α1200 δεν έχει) θα βοηθάει στο να στηθεί ένα κάπως πιο "ανθρώπινο" workbench για να μην τρως τα νιάτα σου στους φακέλους με 4 χρώματα ΛΟΛ

Όταν βγουν βέβαια οι 030 του κατοστάρικου , οι ramcards στάνταρ θα πέσουν και δεν θα κάνουν πάνω από 40-45eur έτσι πίστεύω θα διαμορφοθεί η αγορά...

spyros_s είπε:
εμένα μ' έκανες μάγκα τότε... :)
έχεις πολυτελείας 1230 εσύ με NOS fpu ΛΟΛ , είναι σε καλά χέρια :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι με τον 030 στηνεις πιο ολοκληρωμενο whdload, αλλα δεν ειναι υποχρεωτικη λυση.

Η ramcard μπορει να στησει whdload, οποτε δεν ειναι μονοδρομος ο 030.

Οτι ειναι σαφως καλυτερος, δεν το συζηταω. Αλλα με αυτη την λογικη και ο 040,

ειναι καλυτερος, και ο 060 ειναι καλυτερος απο τον 040 και παει λεγοντας μεχρι PPC.

Εγω ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στις τιμες του amiga hardware.

Οι ramcard στα 70 +/- , οι 030 απο 90 μεχρι 180, οι 040 πανω απο 250.
 
όποιος πάρει με 70ευρώ ramcard, που ακόμα και τώρα είναι πολύ τσιμπημένη τιμή ας πρόσεχε.

Xάνεις το νόημα σε αυτά που λέω mike και το νόημα είναι ότι σε λίγο καιρό με 99ε θα έχεις μια αξιοπρεπέστατη amiga 1200 για whdload και ενα workbench με eyecandies που δεν θα σέρνει όταν ανοίγεις κανα drawer με whdload παιχνίδια. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Tώρα αν οι blizzard χαλάνε ή όχι, αν έχουν fpu, αν οι ramcard κάνουν κτλ κτλ κτλ είναι αδιάφορα παντελώς για κάποιον που απλά δεν θέλει να παιδεύεται και είναι και λίγο μερακλής. Για 30 ευρώ παραπάνω όπως λες μόνο βλάκας πρέπει να είσαι για να μπλέκεις με άλλες λύσεις , γιατί με αυτή τη λογική και μια Α500 με 8ΜΒ κάνει για whdload....
 
keropi είπε:
έχεις πολυτελείας 1230 εσύ με NOS fpu ΛΟΛ , είναι σε καλά χέρια :D
άσε...έκανες την αμίγκα μου τούμπανο τότε... :cool:

Πολλά χαιρετίσματα στον marag! :D
 
Για αξιοπρεπη/λογικη λυση whdload, μια χαρα μου φαινονται οι επιταχυντες.

Αλλα αν θες whdload στην ΕΛΑΧΙΣΤΗ τιμη, θα παρεις ramcard.

Και δεν ειναι ολοι τοσο πορωμενοι σαν εμας, μπορει καποιος να σκεφτεται

και τα 30-40 ευρω. Μπορει να θελει να το κανει, με προτεραιοτητα στην χαμηλη τιμη.

Για αυτον ειναι οι ramcards. Το φθηνοτερο δυνατο που δουλευει ΟΚ.

Εγω παντως θα παρω τον 030 για Α600, οταν βγει, αν βγει και αν κανει λιγοτερο απο 150 ευρω.

Τον 030@56 θα τον παρω, και για να πειραματιστω με τις απιδοσεις αλλα και γιατι ειμαι

υπερ του νεου hardware, σε ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ αμιγκες.
 
Πίσω
Μπλουζα