Οι Τελευταίες Μέρες της Πομπηίας (The Last Days of Pompeii)

Arwyn-t

RetroActive
Joined
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
237
Αντιδράσεις
1
Οι Τελευταίες Μέρες της Πομπηίας (The Last Days of Pompeii, 1984), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 21/12/1985


Τη θυμαστε αυτη τη μινι σειρα του 1984 που την εδειξε (δις) η ΕΡΤ-1;

http://en.wikipedia.org/wiki/Last_Days_of_Pompeii Το λινκ ειναι για το βιβλιο, αλλα με εικονα απο τη σειρα.

Εκπληκτικο καστ, σκηνικα, κουστουμια, μουσικη... και το τελευταιο επεισοδιο με την εκρηξη του ηφαιστειου αγωνιωδες και συγκινητικοτατο. Ο Λύδωνας, η Νυδία, ο Γλαύκος, η Ιόνη...

Αναμνησεις... :)

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλη!!!!!! την ειχα συνδεσει και με τη συναυλια(παλιοτερη βεβαια) που ειχα δει περιπου εκεινη την εποχη των pink floyd εκει
 
πολυ καλη!!!!!! την ειχα συνδεσει και με τη συναυλια(παλιοτερη βεβαια) που ειχα δει περιπου εκεινη την εποχη των pink floyd εκει
Αυτή δεν έγινε το 72 - 73? (Περίοδος του "Meddle").
 
Τω όντι,εξαιρετική σειρά.Ακόμα θυμάμαι το τελευταίο επεισόδιο που είδαμε μαζί με τον αδελφό μου κρυφά,στην μικροσκοπική μας τηλεόραση...Πολύ δραματικό το τέλος.:rolleyes:
 
Captain Kal είπε:
Αυτή δεν έγινε το 72 - 73? (Περίοδος του "Meddle").
καπου τοτε ηταν δε θυμαμαι ακριβως,αλλα την πρωτοειδα τοτε που επαιζαν τη σχετικη σειρα
 
Για όποιον ενδιαφέρεται, η σειρά κυκλοφορεί σε DVD στο γερμανικό Amazon, σε γλώσσα Αγγλική (η πρωτότυπη) και Γερμανική, χωρίς όμως υπότιτλους. Εικόνα σε remastered έκδοση, 4:3 μεν, αλλά πολύ καλή! Συστήνεται ανεπιφύλακτα! :)

[ame=http://www.amazon.de/Die-letzten-Tage-Pompeji-DVDs/dp/B001BYK8P6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=dvd&qid=1224516081&sr=1-3]Amazon.de: Die letzten Tage von Pompeji (3 DVDs): Franco Nero, Duncan Regehr, Olivia Hussey, Peter R. Hunt: DVD

Ήτανε να κυκλοφορήσει και στην Μ.Βρετανία, αλλά, άμα θυμάμαι καλά, κάτι έπαιξε με την εταιρία διανομής και πάγωσε η διαδικασία.

Και κάτι για να ξέρετε: Τα DVD λένε ότι έχουνε στα έξτρα περίπου μισή ώρα "κομμένων σκηνών". Ωστόσο οι σκηνές αυτές ήτανε κομμένες μεν για τη Γερμανία, αλλά η δική μας ΕΡΤ-1 τις είχε κανονικά ενσωματώσει στα επεισόδια που μετέδωσε, την καθεμιά εκεί που ανήκε. Τίποτα νέο λοιπόν. ;)
 
Όχι βρε παιδιά, ανατριχίλες πρωινιάτικα... σνιφ... Η φραση (οι τελευταίες μέρες...) μου είχε μείνει από μικρός αλλά είχα ξεχάσει από πού ήταν! Screenshots κανείς;
 
Πρεμιέρα το Σάββατο.

Μία από τις αγαπημένες μου σειρές Arwyn-t.

Την είχε προβάλλει η ΕΡΤ1.

Πρεμιέρα:21.12.1985


Τελευταίο Επεισόδιο:25.01.1986



Ώρα Προβολής:20.00


Υπέροχοι τίτλοι έναρξης,εξαίσιοι ηθοποιοί και καταπληκτικά σκηνικά για την εποχή του.

Ευχαριστούμε για το βιντεάκι στο youtube...για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούριοι! ;)

http://www.youtube.com/watch?v=KksAN4BViBA
 
Μετρήστε με κι εμένα στις οπαδούς της σειράς!

Η Ολίβια Χάσει που παίζει την Ιόνη είναι από τις αγαπημένες μου ηθοποιούς. Από την Ιουλιέτα στην ταινία του Τζεφιρέλι, μέχρι το μικρό ρολάκι της στο "Έγκλημα στον Νείλο" έχω λατρέψει όλες της τις ερμηνείες και την χαρακτηριστική, βαθιά φωνή της.

Για τον Λόρενς Ολίβιε ως γηραιό συγκλητικό σε εθελούσια απομόνωση και γνώστη πολλών μυστικών, τι να πει κανείς;

Η πάντα όμορφη Λέσλι αν Ντάουν στον ρόλο της πόρνης Χλόης με το τραγικό τέλος.

Κι ένα ζευγάρι με μπόλικη χημεία μεταξύ τους. Η τυφλή σκλάβα Νυδία που επιμένει να θέλει τον Γλαύκο και ο σκληροτράχηλος μονομάχος Λύδωνας που την θέλει, παρά το κόλλημά της με άλλον. Η τελευταία σκηνή τους με τη Νυδία να τον αναζητά στην πανικόβλητη πόλη και τελικά να τον βρίσκει :flower: , με είχε κάνει ν' αναστενάζω μπόλικες φορές. Οι δυο τους μου φαίνονταν ταιριαστοί ακόμα και μέσα από τη σωματική τους αντίθεση. Μποντιμπιλντεράς ο ηθοποιός που έπαιζε τον μονομάχο, λεπτεπίλεπτη η κοπέλα στον ρόλο της Νυδίας ...
 
Δεν ευτυχησα να την δω...μακάρι να την ξαναπροβάλουν, ειναι απο τις σειρες που σίγουρα θα λάτρευα, δεν υπάρχει περίπτωση αγαπητοί κυριοι της Ερτ, φτιαξατε ψηφιακο κανάλι με τις ελληνικές σειρες, γινεται και ενα κανάλι με όλες αυτες τις υπέροχες αξέχαστες ξένες, κυριως ιστορικές σειρές, οπως αυτη, το quo vadis, τo sogun, τον Μεγάλο Πετρο,τους Βορειους και Νοτιους, τον Μαρκο Πολο, το ανο ντομινι, τον Κλαυδιο και τοσες άλλες, εγω θα σας ήμουνα υπόχρεη ..και πολλοι από εδω μεσα πιστευω..τι να κάνω δεν ειμαι των ελληνικων σειρων, μερικες που αναφερονται εδω ουτε τις εχω ξανακουσει..αλλα αυτες τις λατρευω..ζητάω όμως πολλα το ξερω..θα τις μάθαιναν και οι νεωτερες γεννιες..
 
(( Οι Τελευταίες Μέρες της Πομπηίας ))


Ιστορική μίνι σειρά που μεταδόθηκε από την ΕΡΤ το 1985



ένα απόσπασμα από το τελευταίο επεισόδιο που μεταδόθηκε στις 25 Ιανουαρίου 1986


[video=youtube;eIJUdlwU-HI]http://www.youtube.com/watch?v=eIJUdlwU-HI
 
Ενδιαφέρον!! Μπράβο Φορντ,για ακόμα μία φορά! :)
 
Respect Ford. Ήταν απο τις αγαπημένες μου σειρές
 
Πολυαγαπημένη σειρά με εξαιρετικό καστ που θυμόμαστε με νοσταλγία από τη δεκαετία του '80...!! Και με πολύ δυνατό μουσικό θέμα!

Ευχαριστούμε πολύ FORD231!!
 
Θυμάμαι την έβλεπα αλλά δεν είχα δει το τελευταίο επεισόδιο (δε θυμάμαι γιατί). 2-3 χρόνια μετά διάβασα το βιβλίο και μου έφυγε η απορία για το τέλος :) .

Το βιβλίο είναι γραμμένο από το Βρετανό συγγραφέα και πολιτικό Έντουαρντ Μπούλγουερ-Λίττον 1ο βαρόνο Λίτον (1803-1873). Ο Μπούλγουερ_Λίττον σήμερα είναι γνωστός τόσο για τις Τελευταίες ημέρες της Πομπηίας (που έγραψε το 1834) όσο για μια σειρά από αποκρυφιστικά μυθιστορήματα όπως τα Ζανόνι (1845) και Βρίλ: Η επερχόμενη φυλή (1871) όπου υπάρχουν διάφοροι μασονικοί και λοιποί μυστικιστικοί συμβολισμοί ενώ οι Βριλ είναι από τα πρώτα βιβλία που μίλησαν για "κούφια γη" και έχουν επηρεάσει σε σημαντικό βαθμό το ναζιστικό μυστικισμό...
 
Αν σ' ενδιαφερει ακόμα, θα τη βρεις ολόκληρη΄[edit]! Τυχαίνει επίσης να την εχω (χωρίς ελλην. υπότιτλους), [edit] παρά το αγαθό των προθέσεών σου, αφορά copyrighted υλικό [/edit]

αριαδνη είπε:
Δεν ευτυχησα να την δω...μακάρι να την ξαναπροβάλουν, ειναι απο τις σειρες που σίγουρα θα λάτρευα, δεν υπάρχει περίπτωση αγαπητοί κυριοι της Ερτ, φτιαξατε ψηφιακο κανάλι με τις ελληνικές σειρες, γινεται και ενα κανάλι με όλες αυτες τις υπέροχες αξέχαστες ξένες, κυριως ιστορικές σειρές, οπως αυτη, το quo vadis, τo sogun, τον Μεγάλο Πετρο,τους Βορειους και Νοτιους, τον Μαρκο Πολο, το ανο ντομινι, τον Κλαυδιο και τοσες άλλες, εγω θα σας ήμουνα υπόχρεη ..και πολλοι από εδω μεσα πιστευω..τι να κάνω δεν ειμαι των ελληνικων σειρων, μερικες που αναφερονται εδω ουτε τις εχω ξανακουσει..αλλα αυτες τις λατρευω..ζητάω όμως πολλα το ξερω..θα τις μάθαιναν και οι νεωτερες γεννιες..

σωστα, σωστα...ξεχαστηκα!!εχετε δικιο...απλα, οι σειρες ειναι λιγο σπανιες (αυτες που αναφερει η Αριαδνη) κι ειπα να το μοιραστω..να μην ξεχναμε ομως και τους κανονες!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ, διορθώθηκε και όλα καλά! :) Συνεχίζουμε την κουβέντα μας για τη σειρά! ;)
 
Την είχε προβάλει πριν από μερικά χρόνια η ΕΡΤ3 κατά τη διάρκεια της Μ. Εβδομάδας.
 
Πίσω
Μπλουζα