Ο Θρύλος - Legend (1985)

Grendizer

RetroWannaBe
Joined
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
69
Αντιδράσεις
10
legendcdcoversccfrontnl9.jpg


Πρόκειται για μία μάλλον άδικα παρεξηγημένη και χαμένη ταινία του 1985 από τον μεγάλο Ridley Scott(των Alien,Μονομάχος,Βlade Runner και και και...)και μία απόπειρα του σκηνοθέτη στο χώρο της φαντασίας και sword and sorcery.

Πρωταγωνιστούν οι Τομ Κρουζ,Τιμ Κάρι και Μία Σάρα καθώς και τα πανέμορφα πλάσματα,τα τοπία και οι πολύ προσεγμένοι κακοί.Ειδικά το μακιγιάζ του Τιμ Κάρι ως Άρχων του Σκότους είναι καταπληκτικό.

legend.jpg


Η πλοκή είναι απλή σαν παραμύθι.Η πριγκίπισσα και η αθωότητά της,ο Τζακ το ξωτικό που τη φλερτάρει και τελικά γίνεται ήρωας και ο Άρχοντας που θέλει μέσα από την δολοφονία της αθωότητας να ρίξει και το τελευταίο κάστρο που του αντιστέκεται στην κυριαρχία του κόσμου.

Κάποια trivia:

1.O ήρωας ξωτικό,το σπαθί της δύναμης,ο κερασφόρος άρχοντας η πριγκήπισσα μας θυμίζουν μία σειρά games ονόματι Legend of...καλά το μαντέψατε.Σημειωτέον η ταινία βγήκε late 85,το game 86.O Miyamoto san έχει δει την ταινία αλλά δεν έχει ξεκαθαρίσει αν έχει επηρεαστεί.Αν και κάποιες αναφορές στο Ocarina ίσως είναι αποτέλεσμα της επιρροής που άσκησε η συγκεκριμένη ταινία στον Μiya.

2.H ταινία πέρασε από χίλια κύματα μέχρι να εκδοθεί.Υπάρχουν πληροφορίες για 3ωρη διάρκεια η οποία κόπηκε στα 89 λεπτά για να είναι πιο φιλική στο κοινό.Η ευρωπαϊκή έκδοση είναι στα 89 λεπτά ενώ η Αμερικάνικη director's cut στα 110 και κάτι ψιλά.

3,Μάλιστα αν και είχε γραφτεί soundtrack κλασικίζον για την ταινία-και κατα πολλούς υπέροχο-στη Αμερική ο Scott αντικατέστησε το OST με συνθέσεις των Tangerine Dream,YES και Bryan Ferry.Η αντικατάσταση αυτή αφορούσε την αμερικάνικη μόνο έκδοση.Υπάρχουν υποστηρικτές τόσο του κλασικού score του Goldsmith όσο και του πιο mainstream αμερικάνικου OST.

Στο δια ταύτα ήθελα απλά να τιμήσω ένα film που αξίζει.Το είχα δει στον ANT 1 προ 12ετίας και μάλιστα στο trailer είχαν βάλει τη μουσική από την πίστα του Sabrewulf στο Killer Instinct(hail!!)Το ξαναείδα σαν φοιτητής σε videoκασέτα και πλέον σαν DVD,αν και έχει εκδοθεί και σαν director's cut στην Ελλαδίτσα δεν το είδαμε...Έφαγα τον κόσμο και τα dvd clubs αλλά τπτ.

Εδώ με βοήθησε το net μιας και βρήκα την director's cut έκδοση που μάλλον δεν έχουμε δει Ευρώπη.Απλά να πω πως όποιος θέλει να την τσεκάρει μπορεί να με πμ για τα links.

Ένα υπέροχο film imo,άδικα παραγνωρισμένο και μία από τις πραγματικά άγνωστες(?)ταινίες του Scott.

EDIT:Αν έχει υπάρξει θέμα για την εν λόγω ταινία ζητάω συγγνώμη ας μεταφερθεί εκεί ή απλά ας γίνει delete.Έκανα search για Legend αλλά δεν έβγαλε αποτελέσματα στον κινηματογράφο. :eek:
 
ειναι πολυ καλη ταινια και μενα με ειχε εντυπωσιασει οταν την ειχα πρωτοδει!! αληθεια η directors cut τη παραπανω σκηνες εχει? (εννοω σημαντικα κομματια απο την υποιθεσηη απλα παραπανω τοπια )
 
Δεν έχω δει ακόμη την director's cut αλλά όπως και να έχει 20 επιπλέον λεπτά είναι αυτά.Σίγουρα περιλαμβάνονται plot scenes ή κάποιες σκηνές αναλύονται περαιτέρω.Επίσης έχει γυριστεί και εναλλακτικό τέλος.

Αν κρίνω από τα cuts του Blade Runner και πάλι λίγα έκανε ο Ridley Scott :p
 
Ο Θρυλος ειναι η πρωτη ταινια που ειδα ποτε σε σινεμα! Ειχα παει με τους θειους και τα ξαδερφια στο Σινεακ στον Πειραια. Θυμαμαι ακομα και το οτι επαιζε το ''παρε πασα μου την οδοντοβουρτσα μου'' στο ραδιο του αυτοκινητου (ακου τωρα τι μου εμεινε)
 
Την είχα δει΄κι εγώ σινεμά όταν ήμουν 9. Με είχε τρομάξει λίγο από ότι θυμάμαι. Δε την έχω ξαναδεί από τότε αλλά η εικόνα των μονόκερων στην αρχή μου έχει μείνει στο μυαλό. Μου άρεσε πάντως από ότι θυμάμαι και θα΄ήθελα να τη ξαναδώ κάποια στιγμή.
 
ΜΟΛΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Κ ΣΕ DVD ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ.
 
Γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία σημαίνουν οτι φωνάζεις και είναι και κουραστικά στο διάβασμα.
 
Πρωτη φορα σε φορουμ βλεπεις μια γραφω με αγγλικα απο συνηθεια κ στα ελληνικα με κεφαλαια γιατι δεν το εχω με τονους κτλπ. νασαι καλα
 
ένα από τα καλύτερα παραμύθια του κινηματογράφου ταινιάρα
 
ενα πραγματικο παραμυθι, θελω να πω πως ειναι η μονη ταινια που μοιαζει για παραμηθη και περα τα χρονια που εχουν περασει τα εφε δεν ξεπεραστηκαν πραγματικα η καλυτερη ταινια φαντασιας πανω στα εφε -εντυπωσιακη-
 
Από τις αγαπημένες μου ταινίες με παραμυθένια ατμόσφαιρα και αριστουργηματική μουσική του Goldsmith.

O scott απ'οτι ξέρω αγαπούσε αυτή τη μουσική, η οποία αντικαταστάθηκε στην Αμερική από τους παραγωγούς και όχι από αυτόν.

(ευτυχώς στο DVd κυκλοφορούν και οι 2 versions)

Πάντως, επειδή ασχολούμαι με το θέμα (όπως δείχνει και το username μου ;) ) η μουσική των tangerine Dream θεωρώ ότι είναι ίσως η χειρότερη και πιο αταίριαστη μουσική που έχω ακούσει σε ταινία (χωρίς να περιλαμβάνω δηλ b-movies κτλ).

Εκτός πια αν αρέσει σε κάποιους η ηλεκτρονική μουσική και δεν τους ενδιαφέρει αν ταιριάζει ή όχι με το όλο σκηνικό..

Ελπίζω να βγει γρήγορα σε bluray γιατί της αξίζει μια τέλεια επεξεργασία εικόνας και ήχου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερη ταινια φαντασιας και με πολυ τρομακτικο "οξω απο εδω" και μπορω να πω οτι ειναι απο τους πιο τρομακτικους που εχω δει σε ταινια!!!
 
Πολύ ωραίo παραμύθι γι'αυτό το είδος, με πραγματικά ονειρική ατμόσφαιρα. Έχω δει το director's cut. Την άλλη εκδοχή δεν την έχω δει, αλλά λίγο που την τσέκαρα μου φάνηκε υπέροχη και παραμυθένια η μουσική των Tangerine Dream, αν και δεν ξέρω αν διατηρείται στα ίδια επίπεδα παρακάτω. Ως παιδί θα συμπαθούσα σίγουρα το νεαρό ζευγάρι που πρωταγωνιστεί, όμως τώρα τους βρίσκω παντελώς αδιάφορους και προτιμώ χίλιες φορές, όπως συνήθως, το ρόλο του "κακού" Tim Curry, που ήταν καταπληκτικός, και το μεικ απ του επίσης φοβερό. Ήταν και τζέντελμαν ο διαβολάκος, έλεγε "ευχαριστώ", "παρακαλώ", "ευχαρίστησή μου που σε σκοτώνω" κτλ, τι άλλο θέλουμε; :D Πολύ καλή ήταν επίσης η ερμηνεία του David Bennent ως ξωτικό. Κάποτε νόμιζα ότι ήταν μικρό παιδί, μετά κατάλαβα ότι ήταν αρκετά μεγαλύτερος τότε, απλά πολύ κοντός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εθεαθη προσφατα και μπορω να πω οτι με εξεπληξε ευχαριστα!!! :)

Ομορφο σεναριο,ωραια σκηνικα,εξαιρετικης ομορφιας τερατακια... :D ....

(απο τις ταινιες που γουσταρω με χιλια να βλεπω.... :cool: )

και ενας Tim Curry....αγνωριστος στον ρολο του Σκοτους!!! :eek:

Εδω μπορω να πω οτι οι υπευθυνοι του μακιγιαζ εδωσαν ρεστα!!!! :worship:

Αρκετα ψαρωτικο και το poster της ταινιας με το Σκοτος να κραταει το ευτυχες ζευγος στα χερια....

attachment.php


Πηγη φωτο
 
stayros είπε:
Εθεαθη προσφατα και μπορω να πω οτι με εξεπληξε ευχαριστα!!! :)
Ομορφο σεναριο,ωραια σκηνικα,εξαιρετικης ομορφιας τερατακια... :D ....

(απο τις ταινιες που γουσταρω με χιλια να βλεπω.... :cool: )

και ενας Tim Curry....αγνωριστος στον ρολο του Σκοτους!!! :eek:

Εδω μπορω να πω οτι οι υπευθυνοι του μακιγιαζ εδωσαν ρεστα!!!! :worship:

Αρκετα ψαρωτικο και το poster της ταινιας με το Σκοτος να κραταει το ευτυχες ζευγος στα χερια....

attachment.php


Πηγη φωτο
Σταύρο ποιό είδες;

Το US theatrical cut, το European theatrical cut, ή το Director's cut;

Ελπίζω να μην είδες το πρώτο, γιατι έχει την εντελώς αταίριαστη ηλεκτρονική μουσική!
 
Αυτό το βρήκα στο ebay. Ο διάβολος Tim Curry να κάθεται στον μεγαλοπρεπή του θρόνο. Είναι περίπου μισό μέτρο. Δεν είναι υπέροχος;

lord of darkness.jpg
 
Όντως, παιδί για σπίτι, παλικάρι από τα λίγα, o ιδανικός τύπος που κάθε κοπέλα θα ήθελε να παρουσιάσει στους γονείς της, ψυχούλα της διπλανής πόρτας. Τι να λέμε τώρα..

Σοβαρά, πάρα πολύ καλή φιγούρα, φαντάζομαι δεν θα ήταν φτηνή.
 
filmmusic είπε:
Σταύρο ποιό είδες;Το US theatrical cut, το European theatrical cut, ή το Director's cut;

Ελπίζω να μην είδες το πρώτο, γιατι έχει την εντελώς αταίριαστη ηλεκτρονική μουσική!
Αν θυμαμαι καλα.... :wait2: .....μαλλον το δευτερο ηταν.

@perla....ωραια,αλλα σου εχω καλυτερη... ;)

Lord of Darkness statue
 
telonio είπε:
Όντως, παιδί για σπίτι, παλικάρι από τα λίγα, o ιδανικός τύπος που κάθε κοπέλα θα ήθελε να παρουσιάσει στους γονείς της, ψυχούλα της διπλανής πόρτας. Τι να λέμε τώρα..

Σοβαρά, πάρα πολύ καλή φιγούρα, φαντάζομαι δεν θα ήταν φτηνή.
Χαχαχαχα...Πλάκα πλάκα πολύ θα ήθελα να τον έδειχνα στη μητέρα μου ή σε κάτι θείτσες και να έκοβα αντιδράσεις :diablotin: Για την τιμή που λες, εννοείται ότι είναι πανάκριβο, γι'αυτό απλά τον χαζεύω, θα ήταν απαγορευτικό το να τον αποκτήσω. :)

stayros είπε:
@perla....ωραια,αλλα σου εχω καλυτερη... ;)
Lord of Darkness statue
Πολύ ωραίο είναι κι αυτό, και ψηλότερο κιόλας, απλά με χαλάει λίγο η στάση που του έχουν κάνει, με λυγισμένο το κορμί και το χέρι στη μέση. Μοιάζει λίγο με μοντέλο, τον ήθελα πιο επιβλητικό.
 
Πίσω
Μπλουζα