Παλιά Γιαπωνέζικα παραμύθια (Manga Nippon Mukashi Banashi)

stee

Retro Member
Joined
10 Ιουν 2006
Μηνύματα
169
Αντιδράσεις
11
Παλιά Γιαπωνέζικα παραμύθια (??, 19??, Ιαπωνικής παραγωγής, 52 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 3/10/1984


Λοιπον έχω νεότερα από τα Γιαπωνέζικα παραμύθια.

Ο αυθεντικός τίτλος είναι "Manga Nippon Mukashi Banashi" και είχαν γυριστεί περίπου 1500 επεισόδια από το 1975 εώς τα μέσα τις δεκαετίας του 80.

Δείτε την εισαγωγή της σειράς σε video

Επίσης τσεκάρετε και αυτό:

Video1

Κάτι μου θυμίζει αλλά....

Θα επιστρέψω με περισσότερες πληροφορίες.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι θεός!!!! Σε ευχαριστούμε... τώρα μένει να βρούμε επεισόδια...!!!
 
Καλά stee, μας πήγες χρόνια πίσω!!!Καθότι έχω μια αδυναμία με τα γιαπωνέζικα δημιουργήματα, υποκλείνομαι στο μεγαλείο του HDD σου.... :cool:
 
Atlas ufo robot !
goldrake.jpg
Εχω 8' ταινίες ! και μηχανή προβολής αλλά με καμένη λάμπα :(
 
Μπραβο Stee συγκινηθηκα!!Ναι ναι το παρακολουθουσα...

Θυμαμαι τον δρακο την μουσικη.......
 
Υπήρχαν και κάποια ακόμα γιαπωνέζικα παραμύθια και θυμάμαι στο intro ένα γιαπωνεζάκι με ξυρισμένο κεφάλι έχοντας μια τούφα στη κορυφή, μια κόκκινη χλαμύδα, ένα κοντάρι, και κάτι σαγιονάρες περίεργες σα να πατάει πάνω σε σφαίρες ή κυλινδρους! Sorry, αλλά ήμουν μικρός τότε και η εικόνα είναι πολύ μακρινή. Αυτο το γιαπωνεζάκι νομίζω πέταγε και πάλευε με δράκο; Πιστεύω αν το χει δει κανείς θα καταλάβει ποιο λέω.
 
Δεν πιστευω να λες το Dragonball με τον sengoku μωρο στον πρωτο κυκλο ? :eek:
 
Με ένα image search κατάλαβα ότι δεν ήταν ο Sengoku στο Dragonball.

Είχε "μυθικό" στυλ αυτό που λέω εγώ, το φαλακρο παιδακι εμοιαζε σαν πολεμιστής του Θιβέτ..(?)..δεν το θυμάμαι καλά και θα πώ πολλά ίσως λάθη
 
...audiodee, και πάλι χωρίς να είμαι σίγουρος, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον Nezha. (δες και εδώ).

Σε περίπτωση που ναι, να συμπληρώσουμε ότι ο Nezha δεν είναι τελείως ασύνδετος με τον γνωστό κινέζικο μύθο του "Ταξιδιού στη δύση" με τον Son Goku που ανέφερε ο telamonas (τον οποίο μύθο έχουμε γνωρίσει μέσα απο παλιά κινούμενα σχέδια της δημόσιας τηλεόρασης, στο anime "Dragonball", το Oriental Legend στα ηλεκτρονικά, το "Saiyuki: Journey West" στο Playstation, το Monkey Magic στην ιδιωτική τηλεόραση, κλπ.).

...ειδικά στο τελευταίο, ο Nezha ονομαζόταν "Πρίγκιπας Νάτα", και είχε συγκρουστεί πάνω απο μία φορές με τον γνωστό αυθάδη και ατίθασο μαϊμούδο "Kόνγκο" (Son Goku), ο οποίος είχε αποδειχθεί σκληρό καρύδι...

...δες και άλλο ένα στιγμιότυπο της μονομαχίας, απο την παλιά ταινία στην τηλεόραση.

(ελπίζω να έπεσα μέσα, και να μην τα έγραφα όλα αυτά τζάμπα... :D )
 
έχω την εντύπωση ότι ο telamonas μιλάει για τη σειρά dragon ball που μετά έγινε dragon ball Z και μετά dragon ball GT!

Το πρώτο dragonball είχε αρκετούς κύκλους με συνολικά 153 επεισόδια! 9 sagas για την ακρίβεια...

το dragon ball z πάλι άλλη ιστορία με 291 επεισόδια με μόλις 4 sagas και τη κάθε μάχη να κρατάει minimum 10 επεισόδια!

Το GT πάλι λίγα επεισόδια μόλις 64, ήταν μια χαζή επανάληψη του 1 dragon ball...

telamonas με εντυπωσιάζεις dragon ball?!?!?!?!?! ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν πρόκειται για αριστούργημα η σκουπίδι!
 
Εμενα με εντυπωσιασε η αναφορα του Billy που περιελαμβανε μεχρι και coin ops :eek: (απαιχτος)

Γιατι bro σε παραξενεψε η αναφορα στο dragonball ?? Και μεις παιδια δεν ειμαστε ?? :D
 
Τόσο παιδιά που το έχουμε ρίξει στα lego :D

είναι κάπως το dragon ball όπως και να το κάνουμε! :confused:
 
Billy, μέσα.

Αν όχι ο Nezha, η φωτογραφία από το τελευταίο στιγμιότυπο μάχης είναι αυτό που θυμόμουν (ωραία "περίεργα" σανδάλια!).

Πως είναι το όνομα του τελευταίου; Βρίσκονται επεισόδια;
 
...το τελευταίο, ονομάζεται "Uproar in Heaven" στα αγγλικά, και η διαφορά του με το πρώτο, είναι ότι εδώ ο Nezha δεν είναι ο κεντρικός ήρωας (που πολεμάει τους δράκους, κλπ).

Ο κεντρικός ήρωας είναι ο Sun Wu-Kong (στα Ιαπωνικά: "Son Goku"), δηλάδή ο γνωστός μας καυγατζής μαϊμούδος.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει σε μορφή επεισοδίων (το θυμάμαι περισσότερο σαν "τηλεταινία", αν και απ' ότι διάβασα είναι σε δύο μέρη....).
 
Έχω ένα βιβλιο του στα αγγλικά με υπέροχη εικονογράφηση από τα 1990
 
Eγω οταν ακουω κινεζικα (γιαπωνεζικα) παραμυθια αυτη η εικονα μου ερχεται στο μυαλο
kinezikaparamuuiamangantp1.jpg
 
Κινέζικα παραμύθια

παιδια το τσεκαρα στο utube βαζωντας παραμυθια γενικα ψαχνωντας για τα παραμυθια της κουκλας.......μιλαμε ηταν φοβερη σειρα με πολυ ωραιους μυθους..
 
Eνοάς το Γιαπωνέζικα παραμύθια (ή μύθοι)

αναζήτησέ το πιο προσεκτικά στο φόρουμ εδώ μέσα έχει ξαναναφερθεί
 
billy είπε:
(ελπίζω να έπεσα μέσα, και να μην τα έγραφα όλα αυτά τζάμπα... :D )
Καμία retro καταγραφή εδώ μέσα δεν είναι τζάμπα. Από τη μέρα που ανακάλυψα το forum έχω χαθεί μέσα στα παλαιότερα threads και σε συγχαίρω billy, όπως και όλους όλους όσους έχουν συνεισφέρει σ' άυτό το μνημείο του ελληνικού retro:exclaim:
 
Πίσω
Μπλουζα