Περιοχή 88 - Area 88 (1985)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Area88 my personal best....
 
...συμφωνώ και επαυξάνω !! :D (Shin Kazama, και τα μυαλά στα κάγκελα).

Το Area 88, ήταν ένα εκ-πληκ-τι-κό πολεμικό δράμα/περιπέτεια. Μου άρεσε μάλιστα περισσότερο το παλιό, καλό των 80s (τα τρία ταινιάκια), παρά το μοντέρνο remake.

Eίχε και κορυφαία μουσική !!
 
Και εμενα μου άρεσε το πρώτο λίγο καλύτερα...

στο remake το τέλος ήταν λίγο Αμερικανικο δεν συνεχίζω...spoilers

by the way εχτές έφτιαξα και μια AREA 88 μπλούζα και η γυναικα μου σταυροκοπιέται..
 
...χα χα !! ...Wally, την "έστειλες" την γυναίκα μου φαίνεται !! :D (λοιπόν, να θυμηθώ να ψάξω κάποια στιγμή για την μπλούζα του Shadow of the Beast... :D ).

Oσο για το τέλος, έχω ακούσει ότι ήταν διαφορετικό και στα τρία !! (στo αυθεντικό Manga, στα παλιά anime επεισόδια, και στα καινούρια... :D ).
 
Billy λογικό είναι αφού και τα 3 εξιστορούν διαφορετικούς περιόδους, από όσο ξέρω....
 
...xalia, όντως σε αυτό που λές έχεις και εσύ το δίκιο σου. :)

Εγώ, να σου πω την αλήθεια, έμεινα με την εντύπωση ότι ενώ στην ουσία εξιστορούν την ίδια περίοδο με αρκετές αλλαγές/προσθήκες ενδιάμεσα (τουλάχιστον τα δύο anime, διότι για το manga είχα μόνο σκόρπιες πληροφορίες), τελειώνουν όμως το καθένα σε διαφορετικό σημείο, με αποτέλεσμα να μένει αυτή η εντύπωση ότι έχει παρακολουθήσει κανείς "διαφορετικές περιόδους", όπως είπες...

Μάλιστα είχα διαβάσει κάπου πριν μερικά χρόνια, ότι το τέλος του παλιού anime των 80s έμεινε έτσι, (λίγο "φλού" δηλαδή), επειδή τότε το manga πάνω στο οποίο βασιζόταν το anime, δεν είχε φτάσει ακόμα στο τέλος του !!
 
νομίζω πως τουλάχιστον τα 2 TV series εξιστορούν την ίδια περίοδο και οι διαφορες είναι στον σχεδιασμό και στο finale...

όσο για το περιοδικό,έχω φάει το κόσμο να το βρω σε ηλεκτρονική μορφή ;) αλλα τζίφος..
 
...μια απο τα ίδια και εδώ Wally. :(

Πριν αρκετό καιρό είχα βρεί μόνο κάτι σκριπτάκια με μεταφράσεις ορiσμένων (ελάχιστων) τευχών, τα οποία πιθανότατα προορίζονταν για όποιον ήθελε να ασχοληθεί με το "άθλημα" του "scanlation" (όπως ήταν αναμενόμενο, δεν τα κράτησα...).

Απο εκεί και πέρα, και σχετικα πιό πρόσφατα, είχα ακούσει ότι ένα τέτοιο scanlation project είχε ξεκινήσει (με διάθεση υλικού μέσω IRC - απο το οποίο είμαι άσχετος), αλλά και πάλι δεν ευδοκίμησε η προσπάθεια, διότι μετά το πρώτο τεύχος σταμάτησε !!

Πάντως, αν ακούσω τίποτα καινούριο, θα σε ειδοποιήσω αμέσως :)
 
Περιοχη 88 - Area 88 (1985)

Παρατηρωντας τα Threads στον τομεα αυτο, διαπιστωσα πως απουσιαζε ενα απο τα δημοφιλεστερα anime της δεκαετιας του '80, H περιοχη 88. Φανταζομαι πως οι περισσοτεροι θα θυμαστε αυτον τον νεαρο συναισθηματικο Ιαπωνεζο πιλοτο (Sin Kazama) με τις υψηλες επιδοσεις στην καταρριψη αεροσκαφων. Αρκετα ρεαλιστικο, με εξαιρετικο σεναριο και εντονο αντιπολεμικο μυνημα, η περιοχη 88 ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα anime που ειχαμε ποτε την ευκαιρια να παρακολουθησουμε μεσω του Juniors TV. Σε αντιθεση με αρκετα anime της εποχης του, το Area 88 ξεφευγει απο το απλο κλασικο παιδικο anime του στυλ Sogoku, Jumaru, Candy Candy και αλλα τετοια. Δεν απευθυνεται σε παιδια αφου η πλοκη του καθως και οι αρκετες σκηνες βιας, το καθιστουν ακαταλληλο για μικρες ηλικιες.

Για οσους ενδιαφερονται για το soundtrack, μπορουν να κατεβασουν απο δω

[edit]copyrights[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγαπημενο μου anime μετα το Gatchaman φυσικα!

Και η νεα του εκδοχη δεν ειναι ασχημη...καλυτερη σχεδιαση...διαφορετικο τελος

Shin Kazama FTW!!
 
...χε χε...

Σίγουρα είχαμε κάνει μία συζήτηση σχετικά με το υπέροχο αυτό anime παλιότερα...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά που λέγαμε για το διαφορετικό τέλος στις τρείς εκδόσεις... :D

Για την τελευταία έκδοση, (το anime των δώδεκα επεισοδίων) η trance μουσική που κυριαρχεί είναι καλή μεν, αλλά δεν αλλάζω με τίποτα εκείνη των τριών OVA.

Συ-γκλο-νι-στι-κά κομμάτια.

Οταν είχα πρωτοακούσει το Kanashimi no Destiny, είχα πάθει "ζημιά"...
 
Το Αrea88 το ειχα δει στο juniors πρωτη φορα. Ημουν δευτερα λυκειου. Με ειχε αφησει καγκελο λογω της πολυ ρεαλιστικης πλοκης του σε σχεση με αλλα κινουμενα σχεδια. Θυμαμαι επειδη το καναλι λειτουργουσε με προγραμμα οτι ναναι πολλες φορες προβαλαν μονο το πρωτο μερος και σε αφηναν να περιμενεις αν ποτε θα δειξουν το υπολοιπο. Το βρηκα φετος στην animeclipse με ελληνικο υποτιτλισμο ιαπωνικο ηχο και παρα πολυ καλη ποιοτητα εικονας. Οσο για την μεταγλωτιση την εχω και αυτη για λογους αρχειου, αλλα ειναι απλα αισχρη σε σχεση με το κανονικο.

Μια ερωτηση. Επαιξε ποτε στα κρατικα καναλια την δεκαετια του 80?
 
Ναι, το θυμαμε καλοκαιρι 1996-1997 στην ΕΤ1.

Κλασσικη μεταγλωτιση, πρεπει ομως να ειχαν "σπασει" τα 2 ova σε 4 η και περισοτερα μερη.
 
Παρολο που ημουν φανατικη των sci-fi, δεν το ειχα πετυχει ποτε αυτο. Εχετε να ποσταρετε κανενα screenshot?
 
Δεν ειναι scifi,μαλιστα θα το χαρακτηριζα απιστευτα ρεαλίστικο-κυνικο (κυριως την πρωτη εκδοση).

[video=youtube;HN7n-RNOjFU]

Αμα θελεις ριξε ενα UnSquadron στο MAME να μπεις στο κλιμα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΩΠΩ! ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!! Το F-14 Tomcat ,ήταν πάντα το αγαπημένο μου αεροπλάνο, λόγω της προτοποριακής του σχεδίασης... στο Anime αυτό...είναι όλα τα λεφτ'α!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
f-15 eagle!

f-14 tomcat!

προσοχη παρακαλω.... :D !
 
ελα βρε...ενα λαθακι εκανα και εγώ... :D

και αυτό στο παραπάνω video είναι corsair
 
το προηγουμενο βιντεο ειναι απο το remake ης σειρας το οποιο ειναι και αρκετα ξενερωτο. Check this out


[edit] Copyrights / Τμηματικά ολόκληρο επεισόδιο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααααααα, την εχω δει τη σειρα...οχι ολη αλλα επεισοδια...θυμαμαι χαρακτηριστικα τον τυπο με το Χ στο μετωπο.
 
Πίσω
Μπλουζα