Πρόβα Νυφικού (1995 ΑΝΤ1)

Παιδιά η γιαγιά είναι σίγουρα του σπιτιού άτομο, ξέρει τα κατατόπια του ιστορικού σπιτιού και τις λεπτομέρειες τις μύχιες της οικογένειας και λίγο δύσκολο να είναι η ''φουρνάρισσα'' απέναντι, ούτε η ''ιστορία'' μιας και μας μιλά για την οικογένεια Δελλή και για τον περίγυρο της, εστιάζει εκεί ;) ! Φυσικά και στα ιστορικά γεγονότα που ''συντροφεύουν '' την εποχή, ε, δεν γίνεται να μην αναφερθεί, θα ήταν ελλειπής η αφήγηση. Αρα ή Ρηνούλα ή Ευανθούλα ή γιατί όχι και η Αγγελικούλα που βλέπει τα γεγονότα από απόσταση πια. Υπέροχη σειρά , με την ''αίθουσα του θρόνου'' και ''το νησί'' νομίζω πως αποτελούν τα καλύτερα δείγματα της ιδιωτικής τηλεόρασης στα σήριαλ. Θάνο εμείς οι δυο νομίζουμε πως κάτι όμοφο έχουμε να περιμένουμε το βραδάκι, όσον αφορά την τηλεοπτική πραγματικότητα. Ο Απόστολος ήταν ''καψουρεμένος'' με την όλγα, ναι αυτό το ναρκισιστικό άτομο, ερωτευτηκε ίσως τον απαγορευμένο καρπό, την μονη γυναίκα που δεν θα μπορούσε να έχει ελέυθερα ..δεν δίνει δεκάρα για την Αγγελική ή την Ματίνα και εξηγείται. Μόνο ένα άτομο θα μπορούσε να ερωτευτεί με πάθος και αυτό θα ήταν η όλγα Δελλή μιας και μιλάμε για μια μοιραία γυναίκα με στοιχεία πολλά του δικού του χαρακτήρα και επιπλέον ήταν ριψοκίνδυνο. Το δίδυμο Μανιάς-Χριστόδουλος άπαικτο( χτες το βράδυ είχε πλάκα που ο ένας προσπαθούσε να μετατοπίσει την ευθύνη στον άλλον για τον ''καθαρό'' και ''αθώο'' Απόστολο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanos 75 πέφτω από τα σύννεφα!!Εσύ και είχες χάσει μια τέτοια σειρά; Απορώ πραγματικά! Ε,τώρα που τη δείχνει ο αντ1 θα έχεις την ευκαιρία να την απολαύσεις! Πραγματικά ήταν ένα ανέλπιστο δώρο μέσα στο απίστευτα βαρετό τηλεοπτικό σκηνικό που θυμίζει βάλτο (και μάλιστα ζέον...) Μέσα στα βιολιά που έχουν κατακλύσει τα βράδια μας (ποιά βράδια μας δηλ...όλη τη μέρα καλύπτουν..στα τούρκικα φυσικά αναφέρομαι), σε συνδυασμό με την απότομη σιγή της ΕΡΤ (που εμένα προσωπικά μεθλίβει αφάνταστα- φαντάζομαι και τους περισσότερους εδώ μέσα) ήταν μια όαση ποιότητας που επανέφερε την τηλεόραση μου σε λειτουργία...(γτ τις τελευταίες 3 εβδομάδες είχε μετατραπεί σ'ενα κουτί που απλά έπιανε χώρο στο σαλόνι) Καλή μας θέαση λοιπόν! Αριάδνη μου, πιθανότατα έχεις δίκιο για το "νησί". Δεν μπορώ δυστυχώς να είμαι αντικειμενικός, δεδομένου ότι άντεξα να παρακολουθήσω 2-3 επεισόδια μόνο..Οπότε ούτε το φινάλε είδα φυσικά αλλά ούτε και την εξέλιξη της πλοκής..Απλά στη "πρόβα" η εξέλιξη θεωρώ πως ήταν γρηγορότερη, η φωτογραφία εξίσου επιτυχημένη (και γενικά όλα τα δευτερεύοντα αλλά ουσιαστικά στοιχεία) ενώ ενέπλεκε και στοιχεία από την εποχή ενδιαφέροντα κατά τη γνώμη μου..Σε κάθε περίπτωση πάντως τα γούστα υποκειμενικά! ;)

[edit] Εκτός θέματος / Δεν έχει σχέση η ηθοποιία με την πολιτική [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θέλω να σταθώ στο πόσο καλός είναι στο ρόλο του ο Σοφιανός! Νομίζω είναι από τις καλύτερες τηλεοπτικές ερμηνείες. Λατρεύω επίσης και τη Ζούνη, πρώτα απ'όλα δεν υπάρχει η φωνή της(όχι μόνο στην ''Πρόβα'', γενικά)
 
Ομολογουμένως θεσπέσιο το σηριαλ. Όσο για το ''νησί'', ε, διαπραγματευότανε και δύσκολο θέμα την τρομερή πραγματικότητα της Σπιναλλόγγας, τελικά όμως η ζωή νικά και οι άνθρωποι μένουν ενωμένοι. Μην κοιτάς ρετροφρογκ, από την ''πρόβα'' έχουν κυλήσει πολλά χρόνια και την βλέπουμε πια με νοσταλγία και ρετρό διάθεση, όχι πως δεν το'χει και η σειρά από μόνη της. Μετά μεσολαβούν και αυτά τα διαλείματα με το χιουμορ της Ματίνας και του Χριστόδουλου και ελαφρώνουν την ατμόσφαιρα, υπάρχει στην μέση και το μεταφυσικό στοιχείο και το μαγευτικό Γαλαξείδι( αλήθεια μετα την σειρά, να αυξηθηκε η ζήτηση για Γαλαξείδι ;) ! Α, και το τραγούδι, τι τραγούδι! σου μένει για πάντα.
 
Πολύ καλή σειρά, μου άρεσε το τραγούδι των τίτλων έναρξης ερμηνευμένο από τη Μαρινέλλα.
 
Σαφώς "δυσκολότερο" το θέμα του "Νησιού" Αριάδνη μου...Ωστόσο, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως δεν είναι ο χρόνος που κάνει τη διαφορά..Από την αρχή μου άρεσε, την έβλεπα με αμείωτο ενδιαφέρον και γιάυτό και πήρα πρίν 2-3 χρόνια τα dvd που έδινε το "Τηλέραμα" με τη σειρά...Δεν ήταν τόσο το θέμα που εξιτάριζε, όσο η εξαιρετική σκηνοθεσία, το θεσπέσιο τοπίο και φυσικά οι μοναδικές ερμηνείες ΟΛΩΝ των ηθοποιών..Ο Χριστόδουλος είναι ίνδαλμα...Αυτό λέω μόνο! :D Όσο για το τραγούδι...τι να λέμε...κορυφαίο απλά...
 
Ρετροφρογκ, το καθε σήριαλ έχει την γοητεία του :) Στην ''πρόβα'' η άπιστη ήταν η όλγα, στο ''νησί'' η άννα! Το ''κακό αγόρι'' ο Απόστολος , στο ''νησί'' ο Μανώλης :flower: ! Πρωταγωνίστρια εδώ η Αγγελικούλα με την οποία συμπάσκουμε και αγαπάμε( είναι η καλή και αδικημένη της υπόθεσης και αγωνιούμε για την τύχη της), εκεί η Μαρία,ε δώ ο Μανιάς, εκεί ο Κυριτσης( παντού υπάρχουν και παράλληλες ιστορίες και παράλληλοι ήρωες) ... Πάντα οι ξεχωριστές ιστορίες αρέσουν και όταν πλαισιώνονται και από ιστορικά στοιχεία, ακόμα καλύτερα και από πανέμορφα τοπία και ωραίες μουσικές, ε, τοτε φτάνουμε στο εξαιρετικό. Και οι δύο ιστορίες είναι κοντά όμως χρονικά! Και η αίθουσα του θρόνου είναι θαυμάσια και ας μην βγούμε αλλο οφ τοπικ :flower: χε, χε κάναμε μια αναδρομή μιας και θίκτηκε το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια απο τις αγαπημενες μου σειρες... χαρηκα παρα πολυ τωρα που την εβαλε καθε βραδυ (αλλα θα τελειωσει συντομα :( ) θυμαμαι την εποχη που περιμεναμε μια φορα την εβδομαδα να την δουμε, και αυτη οπως και το τριτο στεφανι (που ελπιζω να ξαναβαλει)

Εχει ξεκαθαριστει το θεμα : ποια ειναι η γιαγια; Αν οχι, το μυαλο μου πηγε στην Ολγα. Μετα οσα εγιναν μεταξυ τους, λογικο να τον χαρακτηριζει ετσι
 
Λορένα είπε:
Μια απο τις αγαπημενες μου σειρες... χαρηκα παρα πολυ τωρα που την εβαλε καθε βραδυ (αλλα θα τελειωσει συντομα :( ) θυμαμαι την εποχη που περιμεναμε μια φορα την εβδομαδα να την δουμε, και αυτη οπως και το τριτο στεφανι (που ελπιζω να ξαναβαλει)

Εχει ξεκαθαριστει το θεμα : ποια ειναι η γιαγια; Αν οχι, το μυαλο μου πηγε στην Ολγα. Μετα οσα εγιναν μεταξυ τους, λογικο να τον χαρακτηριζει ετσι
Ομως η όλγα από οτι είδα στα πρώτα επεισόδια, μισει την Αγγελικούλα ως αντίζηλο, γιατί να μιλήσει τόσο καλά γι'αυτην:what:
 
Στα τελευταια επεισοδια ομως... η Ολγα εδειξε πολυ μετανιωμενη.. ικετευσε την συγχωρεση της Αγγελικης, λεγοντας πως ηταν αρρωστη μαζι του.. νωριτερα ειχε διωξει και τον ιδιο.. και αγαπησε τον αντρα της
 
Λορένα είπε:
Μια απο τις αγαπημενες μου σειρες... χαρηκα παρα πολυ τωρα που την εβαλε καθε βραδυ (αλλα θα τελειωσει συντομα :( ) θυμαμαι την εποχη που περιμεναμε μια φορα την εβδομαδα να την δουμε, και αυτη οπως και το τριτο στεφανι (που ελπιζω να ξαναβαλει)

Εχει ξεκαθαριστει το θεμα : ποια ειναι η γιαγια; Αν οχι, το μυαλο μου πηγε στην Ολγα. Μετα οσα εγιναν μεταξυ τους, λογικο να τον χαρακτηριζει ετσι
Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη Λορένα ! :)
 
Βρε σεις παιδιά για να λύσουμε το μυστήριο , σε ποια μοιάζει η γιαγιά εμφανισιακά από τις κοπέλες της ''πρόβας'', μήπως στην Ευανθούλα; η Ρηνούλα είναι μελαχροινή, η Αγγελική , ψηλή, καστανή και η όλγα γαλανομάτα και ψηλή. Λέω μήπως να είναι η ''αγγελοφορεμένη'', κανονική σε ύψος με καστανά μαλλιά, ανοικτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Βρε σεις παιδιά για να λύσουμε το μυστήριο , σε ποια μοιάζει η γιαγιά εμφανισιακά από τις κοπέλες της ''πρόβας'', μήπως στην Ευανθούλα; η Ρηνούλα είναι μελαχροινή, η Αγγελική , ψηλή, καστανή και η όλγα γαλανομάτα και ψηλή. Λέω μήπως να είναι η ''αγγελοφορεμένη'', κανονική σε ύψος με καστανά μαλλιά, ανοικτά.
Ένας από τους λόγους που με κάνει να τη βλέπω μανιωδώς είναι και αυτός. Να υποθέσω πως στο τελευταίο επεισόδιο μαθαίνουμε την ταυτότητα της γιαγιάς? Εάν συμβαίνει αυτό πάντως, και κάποιος τη θυμάται καλά τη σειρά, ας μην το πει

:D Επίσης έχω την αίσθηση πως η Πέμυ Ζούνη είναι υποκριτικά καλύτερη από κάθε άλλη της δουλειά- στην καλύτερή της στιγμή πραγματικά. Απίστευτος βέβαια και ο Δημήτρης Τζουμάκης ως Χριστόδουλος-αν και ο Τζουμάκης έχει δώσει καλά δείγματα υποκριτικης γραφής και στον κινηματογράφο.

Πάντως κορίτσια sorry αλλά τον Φίλιππο Σοφιανό πάντα τον θεωρούσα πολύ μέτριο ηθοποιό, ας πούμε πως εδώ είναι λίγο περισσότερο ανεκτός
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα. Ειμαι νεο μελος και συγγνωμη αν κανω καποιο λαθος στην αναρτηση.

Νομιζω οτι θα πρεπει να γινει αναφορα και στην Εφη Ροδιτη (στο ρολο της μητερας της Αγγελικουλας). Προκειται για μια ηθοποιο σεμνη κι αθορυβη που εχει δωσει εξαιρετικες, λιτες ερμηνειες τοσο στο θεατρο οσο και στον κινηματογραφο.
 
Τέλειο, θα το επισκεφθούμε οπως και δήποτε. Η σύγκριση με την σειρά είναι αναπόφευκτη αλλά θα πρέπει να την δούμε με άλλο μάτι.
 
Αποφάσισα να ξαναδώ μετά από καιρό τη σειρά (υπάρχει ολόκληρη πια στο youtube) για τρίτη φορά. Πραγματικά δεν υπάρχουν άλλα λόγια για να 'παινέψεις' αυτή τη σειρά που κι εγώ πιστεύω ότι ίσως είναι και η καλύτερη (δραματική) της ιδιωτικής τουλάχιστον τηλεόρασης. Αν είχε γίνει ταινία θα είχε γράψει ιστορία. Δε θυμάμαι άλλη σειρά που οι ερμηνείες όλων (μα όλων ακόμα και των πολύ μικρών ρόλων!) να είναι τόσο καθηλωτικές !! Πραγματικά πρόκειται για ένα μικρό αριστούργημα..

Τρομερή σκηνοθεσία, φωτογραφία, κοστούμια κλπ. Εντάξει ένα-δυο μικροατέλειες τις παρατήρησα ξαναβλέποντας το σε μεγαλύτερη ηλικία που μπορείς να κρίνεις πιο αποστασιοποιημένα..ας πούμε η ιστορία εξελίσσεται από ένα σημείο και μετά επιταχύνοντας το χρόνο και αφήνοντας κάποια θέματα ανολοκλήρωτα (αν θέλετε μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός σε αυτό :) ). Αφήνει στο τέλος κάποια αναπάντητα ερώτηματα, όπως: τι απέγινε η ευανθούλα, ο δάσκαλος, η Λένα Ιακωβίδου και αν αποκαταστάθηκαν οι σχέσεις της Όλγας με τους υπόλοιπους.. Αλλά όλα αυτά είναι λεπτομέρεις, η ουσία είναι ότι η σειρά είναι εκπληκτική και δυστυχώς δε νομίζω ότι θα ξαναδούμε τέτοιες σειρές στο άμεσο μέλλον (για να πούμε και την αλήθεια βέβαια ούτε και τα προηγούμενα 20 χρόνια από τότε που ολοκληρώθηκε η 'πρόβα' είδαμε και πολλές αντίστοιχου κάλλους σειρές :) ). Σπουδαία μουσική επίσης που ταίριαξε άψογα.. Όσο για το αιώνιο ερώτημα, ποια ήταν η γιαγιά :) : καταρχάς πιστεύω ότι μπορεί και να μην είναι καμία και απλώς να χρησιμοποιείται για αφηγηματικούς λόγους, αλλά αν είναι:

θα μπορούσε πολύ άνετα να είναι

- η ευανθούλα αφού είναι πρόσωπο του σπιτιού που γνωρίζει τα γεγονότα. Αλλά το ταπεραμέντο της γιαγιάς μάλλον δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα της

- η όλγα μάλλον όχι γιατί η όλγα δεν έχει παιδιά άρα δεν έχει και εγγόνια :p

- αγγελικούλα παραείναι κεντρικό πρόσωπο για να αφηγήται την ιστορία

- άρα εάν είναι κάποια όντως μάλλον είναι η ρηνούλα (ενα δυο ατάκες σε κάποια επεισόδια που αναφέρθηκαν και από άλλους συνηγορούν σε αυτό!
 
Η σειρα παιδια γυριστηκε αυτούσια στο Γαλαξίδι; είναι κωμοπολη , τοτε φανταζομαι θα'χε σπουδαια θέση
 
butch_cassidy είπε:
βέβαια ούτε και τα προηγούμενα 20 χρόνια από τότε που ολοκληρώθηκε η 'πρόβα' είδαμε και πολλές αντίστοιχου κάλλους σειρές :) )
Φίλε μου το ποστς σου δίνει τροφή για μεγάλη συζήτηση για αυτή την λατρεμένη σειρά μου μόνο από κοντά θα μπορούσαμε να αναλύουμε για ώρες.

Για αυτό στέκομαι μόνο στο παραπάνω για να θυμίσω τις πιο πρόφατες: ''Γιούγκερμαν'' στον άλφα (δεν κατάλαβα ποτέ γιατί την έκοψαν στη μέση) και την μοναδική ''Καρυωτάκης'' με τις απίστευτες ερμηνείες των Πένσου και Παπαδόπουλο.

Αριάδνη από όσο θυμάμαι, ναι γυρίστηκε ολόκληρη στο Γαλαξίδι ενώ σεναριακά ήταν στη Λέσβο (Μυτιλήνη).
 
Πίσω
Μπλουζα