Πρόβλημα με 486DX2-66

Rygar είπε:
500.000.000%! Μηπως είναι και καμια Cirrus Logic; Εκεί που δούλευα πιτσιρικάς, το αντιμετωπίζαμε συχνά με δαύτες, κυρίως τις αρκετά παλιές με 256Κ μνημης. Είναι από κατασκευής και δε γίνεται τίποτα (ούτε και με Ultrex)...

Κάποια Trident πρέπει να είναι αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, έχω να ανοίξω το PC πάνω από δύο χρόνια.
 
εεεεεε....μήπως η λέξη RETRO στο site Rygar σου λέει τίποτα...???? λέω εγώ τώρα :p :p :p
 
Omenforever είπε:
Κάποια Trident πρέπει να είναι αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, έχω να ανοίξω το PC πάνω από δύο χρόνια.
Πιθανόν να συνέβαινε με τις Trident αυτό που λέω. Δε θυμάμαι, πανε και κοντά 12-13 χρόνια. :(
 
Το πρόβλημα οφείλεται σε κακή ρύθμιση του Interrupt Controller μέσω του bios.
 
Καλως ήρθες στην παρέα μας kmalfa75...μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες...;;;

το περιέργο είναι πως το cd-rom δουλεύει...άμα υπήρχε πρόβλημα με τον interrupt controller κανονικά δεν θα έπρεπε να δουλεύει ούτε το cd-rom...έτσι δεν είναι...;;;
 
Καλώς σας βρήκα ,

Με βάση τα όσα αναλυτικά έχεις περιγράψει το πρόβλημα μπορεί να περιοριστεί μόνο σε πρόβλημα hardware του motherboard.

Από το bios λοιπόν ρυθμίσεις interrupt controller assign interrupt : auto

OS plug and play : yes.

Επίσης να βεβαιωθείς ότι το mode i/o του controler ειναι το σωστό (pio)

Δοκίμασε και τα λέμε και πάλι
 
ΟΚ έγινε...θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι και βλέπουμε...αν και νομίζω πως έτσι τα έχω...
 
Εγώ από τη μεριά μου αμφιβάλλω εάν μια τόσο παλιά μητρική υποστηρίζει Plug n Play. Επίσης εκείνη την εποχή (πριν 15 χρόνια) δεν ετίθετο θέμα ρύθμισης PIO, αφου δεν υπήρχε καν UDMA ώστε να ρυθμίσεις τον controller έτσι. Εδώ δεν υπήρχαν δίσκοι UDMA. Θεωρώ ότι δε θα βρεις τις ρυθμίσεις αυτές στο BIOS, αλλά επειδή πάντοτε αφήνω ένα 1% αμφιβολίας, δε χάνεις τίποτα εάν το τσεκάρεις.

EDIT: Εδώ βρήκα το jumperωμα που δέχεται η μητρική σου, με βάση το μοντέλο που έδωσες. Εάν όντως είναι αυτή, μηπως και ο controller είναι Local bus; Τώρα που το βλέπω, το Vesa local bus δεν υποστήριζε PnP. Στη θέση σου, θα χρησιμοποιούσα μια νεώτερη 486 που να έχει έστω 1 ή 2 PCI, εκτός και αν θες να είσαι τόσο ρετρό πλέον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά χθές δεν πρόλαβα να το κοιτάξω...έπεσε αρκετή δουλειά....και bussiness is bussiness....

βασικά αυτός είναι ο στόχος μου να φτιάξω έναν εντελώς retro υπολογιστή εποχής 92-93

θα καθίσω σήμερα να κοιτάξω ολα τα links προσεκτικά...και πιστεύω πως θα βγάλω άκρη

συγνώμη που σας πρήζω τα συκότια...αλλά πιστεύω πως αυτός είναι και ο στόχος του website...να μάθουν οι καινούργιοι και να ξαναθυμηθούν οι παλιοί σαν εμάς πως στήνεις έναν καταραμένο ISA I/O Controller :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kmalfa75 είπε:
Το πρόβλημα οφείλεται σε κακή ρύθμιση του Interrupt Controller μέσω του bios.

Xωρις να θελω να κανω σε καμια περιπτωση τον Δοκτωρα Ξεφτερη ,

αν εκανες dump/save και ανεβαζες το bios της μητρικης,

- (με ενα γρηγορο gogling δεν καταφερα να το εντοπισω ,ουτε καν υπηρχε στο -down πλεον site της Dataexpert μεσω βεβαια του WaybackMachine/ΙnternetArchive) -

ισως καποιος απο τους παλιουρες εδω να σε βοηθουσε σε ενδεχομενη λυση περισσοτερο μια και θα μπορουσε μεσω π.χ. του Biosview

να δουν/προσπελασουν το Bios-επιλογες και να σε κατευθυνουν ευχερεστερα.

Υ.Γ.

- εδω το manual (οχι απλα τα jumper settings & και το layout της μητρικης)

http://www.mobokive.org/Archive/Data%20Expert/manual/exp4349/M-EXP4349.zip

Nemo είπε:
-Δεν μας ειπες ποια απο τις 2 εκδοχες του Ι/Ο controller εχεις, οπως φαινεται απο το link στο

quoted κειμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω αυτή που φαίνεται στην πρώτη φωτό της ιστοσελίδας... παρεπιπτόντως ΝΕΜΟ είσαι θηρίο...που το βρήκες ρε τρελέ...μιλάμε έψαχνα μέρες ακριβώς για αυτό....

ένα μεγάλο ευχαριστώ...σε σενα και στα άλλα παιδιά που βοηθάτε !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν...τα νεότερα της προσπάθειας είναι τα εξής...

Έλυσα χθές όλο το σύστημα και βάση του manual που μου έστειλε ο ΝΕΜΟ, το οποίο είναι άψογο...έλεγξα όλα τα jumpers βρίσκοντας αρκετά λάθη στην τοποθέτηση τους ( για παράδειγμα το turbo δούλευε ανάποδα ). Παράλληλα έφτιαξα και αρκετα πραγματάκια όπως τα μπροστινα ledακια να γράφουν 66 τα οποία τα είχα αμελήσει μέχρι τώρα.

Δυστυχώς όμως παρά τις ελπίδες μου..η συμπεριφορά του i/o controller παραμένει η ίδια και ας τον άλλαξα isa slot. To floppy το βλέπει κανονικά και μπορεί να κάνει boot από αυτο...να τρέξει προγράμματα κλτ κτλ, το cd-rom επίσης το βλέπει μια χαρά...μπορώ να κάνω dir στα περιεχόμενα του cd και να τρέξω προγράμματα..αλλά σκληρό συνεχίζει να μην βλέπει...περιμένω τώρα έναν ακόμα i/o controller + ένα 40mb σκληρό από ebay και άμα και με αυτά δεν καταφέρω να κάνω τίποτα θα υποθέσω πως είναι κάποια ασυμβατότητα της μητρικής με τον controller...

κατά τα άλλα όλα δουλεύουν καταπληκτικά...έπαιξα χθες και UGH ( ένα καλό παιχνιδάκι επί εποχής dos..κάτι σαν προιστορικό ταξί...και όπως λέω εγώ ο πρόγονος του Quarantine )

οψόμεθα λοιπόν και θα σας ενημερώσω πάραυτα !!!
 
Λοιπόν...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ....

έλαβα χθές ένα σκληρό δίσκο Seagate 1 gb ο οποίος δούλεψε γλύκα και επιβεβαίωσε ότι όλες οι ρυθμίσεις μου ήταν σωστές...Μάλιστα αναγνωρίστηκε και από το BIOS HD Autodetect που είχε η μητρική και όλα καλά-όλα ανθηρά !!!!

οπότε υποθέτω πως για κάποια αιτία όλοι οι προηγούμενοι σκληροί έιχαν κάποιο έιδος ασυμβατότητας...

Κοινώς Moore's Law σε όλο το μεγαλείο του :)

έβαλα και ένα Dark Forces και έκανα burn test και κάνα 3ωράκι...και σήμερα είμαι ικανοποιημένος !!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα