Ρετρό καθηγητές

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.069
Εμείς τα παιδιά των 80's προλάβαμε ίσως τους τελευταίους "γραφικούς" καθηγητές, που μοιάζαν κολλημένοι σε μια παλιότερη εποχή, λες και είχανε βγει από ελληνική ταινία της δεκαετίας του 60.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν καθηγητή στο γυμνάσιο.

Δε θα αναφέρω το όνομά του, αλλά το θυμάμαι ακόμα.

Ας τον λέμε κύριο "Μ".

Ήταν κοντούλης, με ένα παλιομοδίτικο κοστούμι, γυαλάκια και καλογυαλισμένη φράτζα.

Έκανε συχνά παρατηρήσεις σε όλους, αν και ο τόνος του δεν ήταν ποτέ επιθετικός ή προσβλητικός.

Οι φήμες λέγανε ότι μπορούσε να βγει σε σύνταξη, αλλά αγάπαγε πολύυ το επάγγελμα και έμενε στο σχολείο όσο πιό πολύ μπορούσε.

Η τάση του να χώνεται παντού και να παρατηρεί τα πάντα, σε συνδιασμό με τη μεγάλη ηλικία του και το ιδιόρυθμο παρουσιαστικό του, τον έκανε αντικείμενο χλευασμού από τους μαθητές.

Θυμάμαι ακόμα δυό φάσεις :

Σε μια μαθήτρια που είχε μεγάλα σκουλαρίκια, είπε : "Βγάλε κοπέλα μου αυτούς τους τροχούς από τα αυτιά σου" !

Και σε ένα αγόρι που φόραγε μενταγινόν με σφαίρα (πολύ 80's) είπε :

"Τι είναι αυτό που φοράς νεαρέ ! Βγάλτο σε παρακαλώ. Ούτε οι Γερμανοί δε φοράγανε τέτοια".

Μια μέρα, το νέο διέρρευσε στο σχολείο και πήγε από στόμα σε στόμα.

Ο κύριος "Μ" πέθανε ! Τον πάτησε φορτηγό και τον έλυωσε.

Τόσο εγώ, όσο και όλα τα παιδιά που μέχρι χτες γελάγαμε μαζί του, παγώσαμε.

Ξαφνικά το σχολείο έμοιαζε άδειο χωρίς αυτόν.

Και σίγουρα αυτό δεν ήταν το τέλος που του άρμοζε.

Πάνε πολλά χρόνια από τότε.

Έκτοτε γνώρισα αρκετούς καθηγητές, αλλά πάντα στην καρδιά μου θα υπάρχει μια θέση για τον κύριο "Μ" .

Τον τελευταίο "εκπρόσωπο" της "παλιάς σχολής" των καθηγητών.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xαχαχα !! Eίχαμε στο γυμνάσιο κανα-δύο τέτοιους τυπάδες !!

Aπο "ατάκες" και πλάκες φυσικά άλλο τίποτα - θυμόμουν πάρα πολλά (θα μπορούσα να γεμίσω σελίδες), αλλά μετά απο τόσα χρόνια τα πιό πολλά πλέον τα έχω ξεχάσει...

Θα πω μόνο ότι έναν απο αυτούς τους "παλιομοδίτες" τον κοροϊδεύαμε σε απίστευτο βαθμό. Κυκλοφορούσαν γι' αυτόν απο ανέκδοτα μέχρι καρικατούρες στα τετράδια, ενώ τον κάναμε και πρωταγωνιστή ενός (υποθετικού ασφαλώς) computer-game !! (είχα γράψει και "review" !! :D Tρελό γέλιο !! :biglaugh: ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι !! :D

Εσύ μάλλον έχεις στο νού σου καθηγητή ιστορίας; ;)
 
Καλά το κατάλαβα !! :biglaugh: (εντάξει, αυτός της ιστορίας δεν ήταν υπερβολικά "παλιομοδίτης" :D )

To "review" που είχα κάνει, το είχα βάλει μέσα στις σελίδες ενός Pixel, σαν "ένθετο" !! Κρίμα που δεν έχω τα Pixel μαζί μου, αλλιώς θα έκανα σίγουρα την σχετική ανασκαφή για να το ξαναβρώ !! :biglaugh:
 
exetlaios είπε:
Μια μέρα, το νέο διέρρευσε στο σχολείο και πήγε από στόμα σε στόμα.

Ο κύριος "Μ" πέθανε ! Τον πάτησε φορτηγό και τον έλυωσε...
Πωπω ρε Εχετλέε πως το αμόλησες έτσι, με πέθανες λέμε ...μπρρρ :D

Δε θυμάμαι κανένα ρετρό καθηγητή για να πω την αλήθεια, μπορεί και να μην είχαμε. Θυμάμαι μόνο μια καθηγήτρια στο γυμνάσιο που ξεχώριζε, γιατί μας αγαπούσε όλους, ανεξάρτητα εαν ήμασταν καλοί οι κακοί μαθητές και πάντα μας το έδειχνε. Δε θυμάμαι το όνομα της ούτε καν το επίθετό της, ίσως να είμαι και Off topic, αλλά ήθελα να το πω...
 
Ένας καθηγητής που μου έρχεται στο μυαλό (μέχρι στιγμής, βέβαια. Το αλτζχάϊμερ μπορεί να με γελάει, παραταύτα...), είχε την ευτυχή διάθεση να μας λέει, 3 φορές την εβδομάδα την ίδια ιστορία. Το πως είχε πιαστεί στα χέρια με μια αρκούδα και την έβαλε κάτω...

Επί τρεις χρονιές στο Γυμνάσιο είχα μάθει την ιστορία με κάθε λεπτομέρεια....

Ο ανηψιός μου τον πέτυχε κι αυτός στο γυμνάσιο, αρκετά πιο ηλικιωμένο και κοντά στην συνταξιοδότηση του... Η ιστορία παρέμεινε η ίδια, με μια μικρή παραλαγή. Η αρκούδα, φαίνεται, ήταν πια ξεπερασμένο ον των 80's και έπειτα το milenium μεταλάχθηκε σε λιοντάρι...

Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος (και να μην το έχει λυώσει κανένα λεωφορείο).

Να ναι καλά και να λέει στα εγγόνια του το πως σκότωσε τον... Γκοτζίλα!
 
Dragon_K. είπε:
Πωπω ρε Εχετλέε πως το αμόλησες έτσι, με πέθανες λέμε ...μπρρρ :D
Βασικά και εμάς έτσι μας το είπανε.

Μου αποτυπώθηκε, γιατί το θεώρησα πολύ μακάβριο και άδικο τρόπο θανάτου,

ιδίως για ένα μικρόσωμο και καλοσυνάτο ανθρωπάκι, όπως ο κύριος "Μ".
 
Ας πω και εγώ κάτι μακάβριο... Θυμάμαι την υπέργηρη διευθύντρια του γυμνασίου μου να ζητάει «νεκρική σιγή» την ώρα του μαθήματος και το αποστεωμένο πρόσωπο της να θυμίζει κάποιο Undead Leech. Μπα σε καλό μου αγριεύτηκα... :nervous:

:D
 
Εγω θυμαμαι εναν θρησκευτικο στο γυμνασιο μας. Φορουσε καθε μερα, μα καθε μερα, το ιδιο κοστουμι-πουκαμισο-γραβατα! Ολοι ειχαμε την απορια " Μα καλα άλλα ρουχα δεν εχει αυτος ο ανθρωπος??"

3 ολοκληρα χρονια δεν τον ειδα ποτε με αλλα ρουχα!!! Ακομα και η αδερφη μου που τον προλαβε αργοτερα με τα ιδια ρουχα τον προλαβε....
 
Χμ το μονο σχετικο που μπορω να θυμηθω ηταν μια συγκεκριμενη καθηγητρια.

Δεν ηταν καθολου πιο αυστηρη η συντηρητικη απο τις αλλες, ουτε σε συμπεριφορα ουτε σε ντυσιμο.

Η φυσιογνωμια της ομως ηταν εντελως τυποποιημενη που παρεπεμπε στην αρχετυπικη δασκαλα των κομικς και των ταινιων. Το προσωπο της εμοιαζε γερασμενο, ειχε πεταχτο πηγουνι, μικρα γυαλακια με λουρι (αλλο ρετρο κι αυτο), κοντα μαλια και η φωνη της εκανε λαρυγγισμους!!
 
Θυμάμαι το νεαρό σε ηλικία καθηγητή των Θρησκευτικών στη Β’ Γυμνασίου ο οποίος αρέσκονταν ιδιαίτερα στο να παίζει ποδόσφαιρο.

Αν και απαγορευόταν το ποδόσφαιρο στο σχολείο μας από το φόβο μη γίνει καμιά «ζημιά» (η ζημιά έγινε, πολλοί αργότερα έγιναν θηλυπρεπείς), αραιά και που, παίρναμε το ρίσκο και τιμούσαμε τη «στρογγυλή θεά» στα διαλείμματα.

Ο συγκεκριμένος καθηγητής βλέποντάς μας και ζηλεύοντας, μας παρακαλούσε να εκτελέσει κανένα πέναλτι όταν βρισκόταν κάπου εκεί κοντά.

2 πέναλτι λοιπόν είχε εκτελέσει και 2 τζάμια είχε σπάσει.

Κατά περίεργη σύμπτωση δευτερόλεπτα μετά από κάθε τζάμι που έσπαγε στους πάνω ορόφους (ήταν και τελείως άστοχος), ξεπρόβαλλε το κεφάλι του Γυμνασιάρχη το οποίο έμοιαζε κι αυτό σα μπάλα, αγριεμένο να αναζητά το δράστη.

Εκείνη τη στιγμή όλες οι ηλικίες από 12 έως 17 ετών ξεσπούσαν σε γέλια ομαδικά (σχεδόν υστερικά) και τα γέλια αυτά διαρκούσαν τουλάχιστον για όλη την υπόλοιπη εβδομάδα.
 
exetlaios είπε:
Ο κύριος "Μ" πέθανε ! Τον πάτησε φορτηγό και τον έλυωσε.
Exetlaios, απιστευτο!!! μήπως όμως επειδή τότε έβλεπες πολλά splatter εκείνη την εποχή το φαντάστηκες αυτό?? :cool:

Εγώ θυμάμαι τον Γυμνασιάρχη μας, ένα ελλεϊνο υποκείμενο, παλιάς σχολής καθήγητη που προκαλούσε τον φόβο από το αυστηρό του ύφος και το ξύλο που έριχνε. Θυμάμαι τότε, όταν είχα πάει πρώτη Γυμνασίου, ήταν η περίοδος που οι καθηγητές δεν δέρνανε πια τα παιδιά. Αυτός μας έκανε Αγγλικά και ερχόταν πάντα με την κλασσική βέργα στην τάξη, (μακρόστενη ξύλινη παραλληλόγραμμη) και την έβαζε στην έδρα..Ειλικρινά σας μιλάω έψαχνε να βρει ευκαιρία να την χρησιμοποιήσει...80% που μας είχε χτυπούσει τα χέρια ήταν χωρις σοβαρό λόγο..απλά του άρεσε να χτυπάει.

Από τις πρώτες μέρες στο Γυμνάσιου μας είχε βάλει μια άσκηση (να κλείνουμε κάποια ρήματα) να κάνουμε στα αγγλικα, και την επόμενη μέρα μας είπε να βγάλουμε τα τετράδια στα θρανία να την δει. Ήταν ένα παιδάκι από εκείνα τα φτωχά, με μπαλωμένα ρούχα, λιγομιλητο που προφανώς δεν είχε κάνει κάνει ποτέ Αγγλικά στην ζωή του.

Πλησιάζει στο θρανείο του και ακολουθεί αυτο:

-Καθηγητής "Where is the exercise?"

-Μαθητής "Συγνωμη κύριε δεν καταλαβαίνω"

-Καθηγητης "Που είναι η ασκηση που σας έβαλα?"

-Μαθητής "Με συγχωρείτε που δεν την έκανα, αλλά δεν γνωρίζω Αγγλικα κύριε"

Παιδια, σηκώνει το χέρι του ο Γυμνασιάρχης και του χώνει ένα χαστούκι, μέ όλη του την δύναμη κυριολεκτικά..το παιδάκι έπεσε απο την καρέκλα του και άνοιξε η μύτη του. Αν βλέπατε το ύφος ικανοποίησης εκείνη τη στιγμη αυτού ανθρώπου θα σιχαινόσασταν το ανθρώπινο είδος...

Το παιδάκι μετά απο 2 εβδομάδες παράτησε το σχολείο.

Ο Γυμνασιάρχης συμπαριφερόταν έτσι εκεί που τον έπερνε βέβαια..δεν προκειται να χτυπούσε έτσι καποιο άλλο παιδί (όπως και δεν το έκανε)...

Θυμάμαι όταν ήμουν τρίτη Λυκείου, έμαθα ότι είχε πάρει ένα κοριτσάκι στο γραφείο του και το χτυπήσε!. Την επόμενη μέρα πήγε ο πατέρας της στο σχολείο και του έριξε ένα χαστούκι μπροστά σε όλους τους καθηγητές..τις επόμενες μέρες ήρθαν επιθεωρητές και πήραν συνεντεύξεις απο παιδιά και αλλούς καθηγητές. Του απαγόρεψαν να διδάξει για το υπόλοιπο της χρονιάς, πήρε δυσμενή μετάθεση και εξαφανίστηκε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Thamona, δυστυχώς το τραγικό τέλος του κυρίου "Μ' ήταν ολότελα αληθινό

και δεν ήταν απόροια συνεχούς θέασης ταινιών τρόμου.

Όσο για το κτήνος που περιγράφεις, του χρειαζόταν ομαδικό και άγριο βρωμόξυλο !

Κλασσική περίπτωση απάνθρωπου κομπλεξικού σκουλικιού, που με τη βία προσπαθεί να μετριάσει τη μαυρίλα και τη μιζέρια της ζωής του !
 
!

exetlaios αυτό σκεφτόμουν και γώ, χρόνια αργότερα, ενήλικας πια. Τότε κατάλαβα τη σοβαρότητα της κατάστασης. Είμασταν τρομοκρατημένα παιδία, δεν πιστεύαμε οτί μπορούσαμε να αλλάξουμε κάτι, ουτε στους γονείς μας δεν το είχαμε πει. Το θεωρούσαμε μάλιστα και δεδομένο, οτί εντάξει κάποιοι καθηγητές είναι πιο "νευρικοί".

Είναι δυνατόν τέτοιοι άνθρωποι να γίνονται καθηγητές??? εγώ πάντως δεν πρόκειται να άφήσω κανένα κουρέλι-ανθρωπίδιο να απλώσει χέρι πάνω σε παιδί μου.
 
Εγώ αν αξιωθώ και κάνω παιδί, θα του δώσω μια πολύ σημαντική συμβουλή :

"Έτσι και σε βαρέσει καθηγητής, δεν είναι καθηγητής, είναι σκουλήκι.

Βάρα τον και εσύ μπροστά σε όλους, πιό δυνατά" !
 
thamonas είπε:
Παιδια, σηκώνει το χέρι του ο Γυμνασιάρχης και του χώνει ένα χαστούκι, μέ όλη του την δύναμη κυριολεκτικά..το παιδάκι έπεσε απο την καρέκλα του και άνοιξε η μύτη του. Αν βλέπατε το ύφος ικανοποίησης εκείνη τη στιγμη αυτού ανθρώπου θα σιχαινόσασταν το ανθρώπινο είδος...Το παιδάκι μετά απο 2 εβδομάδες παράτησε το σχολείο.

Ο Γυμνασιάρχης συμπαριφερόταν έτσι εκεί που τον έπερνε βέβαια..δεν προκειται να χτυπούσε έτσι καποιο άλλο παιδί (όπως και δεν το έκανε)...

Θυμάμαι όταν ήμουν τρίτη Λυκείου, έμαθα ότι είχε πάρει ένα κοριτσάκι στο γραφείο του και το χτυπήσε!. Την επόμενη μέρα πήγε ο πατέρας της στο σχολείο και του έριξε ένα χαστούκι μπροστά σε όλους τους καθηγητές..τις επόμενες μέρες ήρθαν επιθεωρητές και πήραν συνεντεύξεις απο παιδιά και αλλούς καθηγητές. Του απαγόρεψαν να διδάξει για το υπόλοιπο της χρονιάς, πήρε δυσμενή μετάθεση και εξαφανίστηκε...
Αν ήμουν ο πατέρας του αγοριού ή του κοριτσιού που αναφέρεις τότε ένα θα ήταν σίγουρο. Ο καθηγητής αυτός θα πέρναγε το υπόλοιπο της ζωής του σε αναπηρική καρέκλα και ας με βάζανε φυλακή. Τέτοια καθάρματα όχι απλά δεν αξίζουν να διδάσκουν αλλά δεν αξίζουν καν να ζουν.
 
ένα τέτοιο σκουλήκι είχα εγώ στο γυμνάσιο και μας έκανε θρησκευτικά και το ποιο "ωραίο" ήταν ότι ήταν και Παππάς ο αλήτης αλλά πέρασε καλά .. θυμάμαι 2 πράγματα που του κάνανε ..την πρώτη φορά του ασβέστωσαν το αμάξι και την δεύτερη τον σάπισε ένας πατέρας μαζί με τον γιο στο ξύλο (και η 2 δούλευαν οικοδομή μόνο αυτό σας λέω,τους λόγους τους ξέρω όπως και το παιδί αυτό και ας ήταν μεγαλύτερο μου αλλά δεν έχουν σημασία).. πήρε χαρά όλος ο Ρέντης τότε..

είχε χώσει χαστούκι σε συμμαθητή μου και του άνοιξε την μύτη γιατί την ώρα που σήκωσε το χέρι να πει μάθημα των φώναξε "κύριε,κύριε,κύριε.." και αμέσως γυρνάει και μας λέει "Κύριος είναι μόνο ένας εμένα θα με λέτε Πατήρ.."

τα συμπεράσματα δικά σας...
 
Πίσω
Μπλουζα