Σχολικές Ποδιές

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Πρεπει να γραψω για τις μπλε "Ποδιες".

Πρεπει.

Ναι τις προλαβα στις πρωτες ταξεις στο δημοτικο,ισοτητα στο σχολειο να μην κομπλαρουν τα αλλα παιδακια απο τα τρεντυ ρουχα των υπολοιπων
.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις ποδιές τις πρόλαβα και μάλιστα σε όλο το Δημοτικό.

Θυμάμαι και τις αποβολές στο Λύκειο για τις μπλούζες των Iron Maiden. Βλέπετε ο Έντυ φόβιζε τους θρησκόληπτους καθηγητές της εποχής μου αφάνταστα.........
 
Σχολικες Ποδιες

Επισυνάπτω μια έντυπη διαφήμηση της ποδιάς Λάουρα ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ ΠΑΤΡΑΪΚΗΣ

11899.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios ξανακανε μια προσπαθεια με την εικονα :D γιατι δεν μπηκε
 
περιμένω κάποιον αγαπητό ρετρομάνιακ μάλλον τον wally να μου πει πως θα γίνει να το διορθώσω. προς το παρόν οι φωτο που ανέβασα υπάρχουν στο άλμπουμ του προφίλ μου. Έχω και κάτι αντικείμενα, αν θέλετε μπείτε να τα δείτε. μέχρι και το σπαστό ποτηράκι που είχαμε για να πίνουμε νερό στο δημοτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα είναι οκ!!!

Σπαστό ποτηράκι;;; Εμένα μου έσπαγε πριν φτάσω στο σχολείο..

Στην καλύτερη περίπτωση να κρατούσε μιά βδομάδα... :(
 
Κι εγώ πρόλαβα τις ποδιές, μάλιστα στο νηπιαγωγείο φορούσαν τα κοριτσάκια ροζ και τα αγοράκια μπλέ υποχρεωτικά, αλλα επειδή δεν μ άρεσε το ροζ πήγαινα στο νηπιαγωγείο με τα ...πολιτικά! και στο δημοτικό είχαμε ποδιές, δεν έιχα προβλημα μου ψιλοάρεσαν κιόλας θα έλεγα!!! Στο γυμνάσιο η θρησκόληπτη αλλά πολύ καλή και ως καθηγήτρια και ως άνθρωπος θρησκευτικός μας, ήθελε την ωρα των θρησκευτικών να φοράμε φούστες. Δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί...
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι εκτός της ποδιάς έπρεπε να φοράμε και κορδέλα λευκή και λευκό γιακαδάκι πάνω από το γιακά της ποδιάς. Η ποδιά του Τσέλιου ήταν πάντως πρωτοποριακή γιατί συνοδευόταν από λευκή γραβατούλα με δύο λοξές μπλε ρίγες.
 
12743.jpg
Αραγε την εχει κρατησει η μανα μου την δικη μου?
 
Τελευταία επεξεργασία:
οι μπλε ποδιες...

για οσους δεν τις προλαβαν και για οσους θελουν να αναπολησουν...
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποδιες προλαβαμε αρκετοι απο εδω μεσα,μην μου κρυβεστε τωρα.

assets_LARGE_t_1463_1761100.JPG


Απο το ethnos.gr

assets_LARGE_t_1463_1761100.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βασικά δεν κατάλαβα ποιοι είχαν τόσο πρόβλημα με τις ποδιές τότε που θεώρησε υποχρέωσή του ο νομοθέτης να τις καταργήσει ... ήταν πολύ λιγότερο στρες να μή σκέφτεσαι τί θα βάλεις κάθε μέρα για να πας σχολείο και για μας και για τους γονείς! κάποια στιγμή μας είχαν πει κιόλα ότι μπορούσαμε και να συνεχίσουμε να φοράμε :D αλλά φυσικά δεν είδαμε πια ποτέ κανέναν να το κάνει.
 
Clemence είπε:
κάποια στιγμή μας είχαν πει κιόλα ότι μπορούσαμε και να συνεχίσουμε να φοράμε :D αλλά φυσικά δεν είδαμε πια ποτέ κανέναν να το κάνει.
απ οτι θυμαμαι για ενα διαστημα μετα (1-2χρονια) αρκετα κοριτσια συνεχισαν να τις φορανε,καποιες μαλιστα μεχρι και το τελος του δημοτικου ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγω συμφωνω με την ποδια. Την φορεσα και καμαρωνα! Οταν καταργηθηκε ηταν μεγαλη η πικρα που τρωγαμε εμεις τα μικροαστικα κοριτσακια απο τις φιγουρατζηδες πλουσιες συμμαθητριες!

Οταν τις πετυχαινω τον σεπτεμβρη εδω στα εμπορικα κεντρα, κρεμασμενες ολες ροζ και μπλε ξυπναει το παιδι μεσα μου! Μακαρι το παιδι μου, αν και οταν, να προλαβει την ποδια, να μην την καταργησουνε και εδω στα δημοτικα, να μην σκαει για την συγκριση με τα πλουσιοπαιδα και να μεγαλωνει σε εναν χωρο ισοτητας και αξιοκρατιας, οχι φιρμοκρατιας... ζηταω πολλα;
 
Μα... Ο χωρος ισοτητας και αξιοκρατιας γινεται απο τα ρουχα που φοραμε; Εκτος σχολειου που δεν θα φορουσαν ποδιες τι θα εκαναν; Το θεμα δεν ειναι να επιβαλλεις ομοιομορφες στολες για να δινεις μια (οπτικη μονο) εντυπωση ισοτητας γιατί πολύ απλά οι πλούσιοι ειναι παντα πλούσιοι ειτε τους ντυσεις με ποδιες ειτε με κουρελια. Κι αν ξεκινησεις ετσι, που σταματας; Γιατι να μην φοραμε ολοι στολες κι οχι μονο τα παιδια; Κι εμεις εδω καποιους προκαλουμε με οποιες ανεσεις εχουμε. Για μενα το βασικο ειναι να περασεις στα παιδια την κριτικη ικανοτητα να διαλεγουν φιλους με ποιοτητα ανθρωπου κι οχι αναλογα με το αν φορανε η οχι ακριβα ρουχα.
 
Η σχολική ποδιά, όπως και η εταιρική ενδυμασία και η στρατιωτική στολή, προσπαθούν να δώσουν την έννοια της ενότητας.

Οι μαθητές πρέπει να έχουν στο μυαλό τους οτι είναι στο σχολείο για να μάθουν και όχι για να κάνουν πασαρέλα η να επιδικνύουν τα λεφτα του μπαμπα. οι υπαλληλοι σε μια (υγιή) εταιρία οτι ανήκουν σε μια ομάδα και έχουν κοινα συμφεροντα, οχι να πατάνε ο ένας πανω στον άλλο, και οι στρατιωτες για να αισθάνονται ασφάλεια οτι ανήκουν καπου και να το αναγνωρίζουν με την πρώτη ματια και οχι με λογια και συνθήματα.

Σε όλες αυτές τις ομάδες ανθρώπων (και σε άλλες) σκοπός είναι η κατάργηση τις μοναδικότητας με σκοπό να προαχθούν τα κοινά ενδιαφέροντα και όχι οτιδήποτε εγωιστικό.

Ακούγεται λίγο κομμουνιστικό αλλα κατα βάση εκεί βασιστηκε και ο Μαρξ.

Επίσης σκευτείτε πόσο αλλάζει η ψυχολογία ενος ανθρώπου οταν βάζει μια στολή, ρούχα γυμναστικής, ρομπα και πασουμάκια, αποκριάτικη, τα "κυριακάτικα", κλπ κλπ.
 
Τα γραφαμε μαζι Saulot!! :) :)

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες Μasbass! :) Εννοειται οτι ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα δεν εχει να κανει με την ποδια.

Το ξερεις ομως οτι τα μικρα παιδια, τα παιδια του δημοτικου, εχουν αναγκη να ανηκουν σε μια μεγαλη ομαδα. Αυτος ειναι και ο λογος που τεινουν να θελουν να φορανε ολα τα ιδια ρουχα, το συγκεκριμενο παπουτσι, την συγκεκριμενη τσαντα που γινεται κατα καιρους μοδα.

Οταν φοραγαμε τις ποδιες κανεις δεν αισθανοταν ασχημα αν το μπλουζακι του δεν ηταν λακοστ.

Οταν καταργηθηκαν οι ποδιες προς το τελος του δημοτικου τοτε συνειδητοποιησα οτι το σχολειο ειχε γινει μια πασαρελα.

Οταν φοραγαμε την ποδια ποτε δεν ειχε τεθει θεμα στο σπιτι το τι φορεσω για να ειμαι πιο ξεχωριστη. Δυο ομορφες μακρυες πλεξουδες και ενα χαμογελο ηταν αρκετο, κι ας ελειπε και κανα παιδικο δοντακι :) .

Και υπογραμμιζω οτι συμφωνω με σενα στην γαλουχιση των παιδιων με ιδανικα που ειναι πανω και περα απο τετοιες κατηγοριες.

Εγω απλα θυμαμαι την χαρα που εκανα οταν φοραγα την ποδιτσα μου την μπλε την φρεσκοσιδερωμενη και μοσχομυριστη! Αλλωστε για αυτο την θυμομαστε με την χαρακτηριστκη νοσταλγια του Retromaniax.

:)
 
Saulot είπε:
Ακούγεται λίγο κομμουνιστικό αλλα κατα βάση εκεί βασιστηκε και ο Μαρξ.
Και κομμουνιστικό αλλά και φασιστικό.

Εγω απο την αλλη θα ελεγα οτι η ενότητα έρχεται απο την αποδοχή και την εκτίμηση και όχι με ψυχολογικά εφφέ όπως η οπτική ομοιομορφία. Προσωπικα με "εκαναν περα" τα παιδια λογω διαφορετικου ενδιαφεροντος (με ενδιεφεραν ΜΟΝΟ τα κομικς και οι υπολογιστες) και επειδη δεν ημουν καλος στη γυμναστικη. Προτι δεν μπορω να το αποδειξω πειραματικα πλεον, δε νομιζω η ποδια να μας εκανε πιο δεμενους.

Παντως στο σχολειο προσωπικά ποτε δεν ασχοληθηκα με το τι φορουσε ο αλλος ουτε τον εκρινα βασει αυτου. Αλλωστε ημουν τελειως στη γκοσμάρα μου και δεν ειχα ιδεα για οικονομικοκοινωνικες ταξεις :Ρ

Ημουν παιδι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν απαντησα σε σενα ειδικα. Απλα εβαλα τον αντιλογο μου στη συζητηση.

Αντιρρησιας εκ πεποιθησεως :Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα