Σύνδεση στο διαδίκτυο

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με τις δυνατότητες σύνδεσης στο διαδύκτιο επιτραπέζιων υπολογιστών !

Μέχρι τώρα είχα έναν μόνο υπολογιστή και ο οποίος συνδεόταν απευθείας με ένα απλό μόντεμ (DSL σε μονή γραμμή) . Τώρα όμως που θέλω να προσθέσω έναν ακόμα υπολογιστή , τι δυνατότητες έχω ; Αυτά που θέλω να επισημάνω είναι πως :

α) Οι υπολογιστές βρίσκονται σε τέτοια θέση που η χρήση καλωδίου θεωρείται αδύνατη (δεν με πειράζει όμως η τυχόν χρήση κάποιας ασύρματης συνδεσιμότητας)

β) Θέλω να αποφύγω τα ρούτερ διότι - απ'όσο μου έχουν πει άλλοι - προκαλούν μεγάλο παίδεμα (πολλές ρυθμίσεις και πάει λέγοντας) ...

Υπάρχει κάποια λύση για ένα φτωχό και μόνο καουμπόι σαν εμένα ή όχι :( ;
 
Αν δε φτάνει καλώδιο, τότε δύσκολα θα αποφύγεις το ασύρματο ρούτερ... Εκτός αν πας σε μια λύση όπως αυτή την οποία δεν έχω δοκιμάσει ποτέ για να σου πω αν αξίζει, οπότε δε μπορώ να στη προτείνω, απλώς ξέρω πως υπάρχει σαν λύση...

Πάντως από την μικρή μου εμπειρία, δίκτυο χωρίς ρυθμίσεις, δεν υπάρχει! Οπότε σκέψου σοβαρά την αγορά ενός ρούτερ το οποίο θα σε γλιτώσει από πολλά βάσανα, στην περίπτωση πχ που θελήσεις να συνδέσεις μια τρίτη συσκευή στο Internet.

Τρίτη λύση, με ρυθμίσεις δυστυχώς πάλι, είναι να φτιάξεις ένα ασύρματο δίκτυο σημείου προς σημείο (ad-hoc) στην περίπτωση αυτή ο ένας υπολογιστής θα έχει συνδεδεμένο το μόντεμ που έχεις και μια ασύρματη κάρτα. Ο άλλος υπολογιστής θα έχει μια μόνο ασύρματη κάρτα και θα "παίρνει" internet από τον 1ο υπολογιστή... Το μειονέκτημα είναι ότι ο υπολογιστής με το συνδεδεμένο μόντεμ θα πρέπει να είναι ανοικτός συνέχεια για να έχει σύνδεση ο 2ος υπολογιστής (αυτό μπορεί να ισχύσει και στην πρώτη περίπτωση με το powerline kit, αν δεν παρεμβάλλεις ανάμεσα κάποιο switch)...

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα αυτόν τον οδηγό:

http://unlockforus.blogspot.gr/2008/10/vistaxp-how-to-set-up-ad-hoc-wifi.html

Αν θες μπορείς να το ψάξεις στο google, το συγκεκριμένο δίκτυο λέγεται ad-hoc

Ελπίζω να βοήθησα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τότε ας κάνω μία χαζή ερώτηση : μήπως υπάρχει κανένα ασύρματο ρούτερ που να ρυθμίζεται εύκολα ;
 
Δυστυχώς ότι ρουτερ και να πάρεις θα πρέπει να κάνεις τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις! Μπορείς να απευθυνθείς σε έναν τεχνικό να στο εγκαταστήσει ή στην τεχνική υποστήριξη του παρόχου σου να σε βοηθήσουν τηλεφωνικά βήμα-βήμα πως να το εγκαταστήσεις...
 
Aν το παρεις απο τον παροχο σου λογικα θα ειναι με ετοιμες τις ρυθμισεις και ουσιαστικα θα ειναι plug 'n play..παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα τους ;) ..
 
Γενικά υπάρχουν οδηγίες step by step σε ρουτερ παροχών, και όπως έγραψε ο angel, είναι σχεδόν plug n play(pray για να θυμηθούμε και λίγο win95-98.)
 
Ειναι πολυ ευκολο να κανεις τις ρυθμισεις. Πολλα router εχουν και cd με οδηγο εγκαταστασης που απλα πατας next στα βηματα και συμπληρωνεις τα στοιχεια που χρειαζονται οπως ονομα χρηστη και κωδικο, που σου δινει η εταιρεια σου. Μολις κανεις τις ρυθμισεις και "κλειδωσεις" το ασυρματο δικτυο σου , ο,τι υπολογιστη και να βαλεις επανω ενσυρματα και ασυρματα δεν εχεις να κανεις καμια αλλη διαδικασια περα απο τον κωδικο ασφαλειας στο ασυρματο δικτυο και αυτο αν το αποθηκευσεις το κανεις μια και μονη φορα.
 
iliekater είπε:
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με τις δυνατότητες σύνδεσης στο διαδύκτιο επιτραπέζιων υπολογιστών !Μέχρι τώρα είχα έναν μόνο υπολογιστή και ο οποίος συνδεόταν απευθείας με ένα απλό μόντεμ (DSL σε μονή γραμμή) . Τώρα όμως που θέλω να προσθέσω έναν ακόμα υπολογιστή , τι δυνατότητες έχω ; Αυτά που θέλω να επισημάνω είναι πως :

α) Οι υπολογιστές βρίσκονται σε τέτοια θέση που η χρήση καλωδίου θεωρείται αδύνατη (δεν με πειράζει όμως η τυχόν χρήση κάποιας ασύρματης συνδεσιμότητας)

β) Θέλω να αποφύγω τα ρούτερ διότι - απ'όσο μου έχουν πει άλλοι - προκαλούν μεγάλο παίδεμα (πολλές ρυθμίσεις και πάει λέγοντας) ...

Υπάρχει κάποια λύση για ένα φτωχό και μόνο καουμπόι σαν εμένα ή όχι :( ;
Ο ρουτερ ειναι πολύ εύκολος στη χρηση του όταν θες να κανεις απλά πραματα. Λογικά είναι σεταρισμένος από τη μαμά του ώστε να εχει ανοιχτό το ασύρματο και αν του συνδέσεις το καλώδιο του τηλεφώνου και απλώς συνδεθείς και του ορίσεις το username/password του παροχέα σου, δε χρειάζεται να κανεις κάτι αλλο. Αν ο ρουτερ είναι του παροχέα σου, πολύ πιθανόν να εχει από κατω του σε ενα καρτελάκι τον κωδικό του ασύρματου δικτύου ώστε να μη χρειαστεί να ασχοληθείς ούτε και μ'αυτό.

Η αλλη λύση που σκέφτομαι είναι αυτή που εβαλε ο Στρατος, που σου παρέχει δίκτυο μεσω του δικτύου ρεύματος του σπιτιού σου. Μαλιστα καποιος πελάτης εχει αφήσει και feedback εκεί περα. Προσωπικά δεν την εχω δοκιμάσει και, από μια πρώτη άποψη, η μόνη μου αμφιβολία είναι ότι η ποιότητα του ρεύματος (των καλωδίων δηλαδή) μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Η αλλη λύση που σκέφτομαι είναι αυτή που εβαλε ο Στρατος, που σου παρέχει δίκτυο μεσω του δικτύου ρεύματος του σπιτιού σου. Μαλιστα καποιος πελάτης εχει αφήσει και feedback εκεί περα. Προσωπικά δεν την εχω δοκιμάσει και, από μια πρώτη άποψη, η μόνη μου αμφιβολία είναι ότι η ποιότητα του ρεύματος (των καλωδίων δηλαδή) μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα.
Rygar, για το δίκτυο μέσω του ρεύματος έχω ακούσει πως όχι μόνο επηρεάζεται από την ποιότητα του ρεύματος, όπως σωστά είπες, αλλά και από το αν οι πρίζες βρίσκονται στην ίδια γραμμή του πίνακα. Και πάλι όμως ο φίλος δε θα γλιτώσει τις ρυθμίσεις... Επίσης ένα άλλο θέμα είναι ότι χάνεις σε επεκτασιμότητα... Κατά τη γνώμη μου, ο ρούτερ είναι μονόδρομος. Οι περισσότερες πλέον συσκευές συνδέονται στο Internet. Καλο είναι να υπάρχει ένα wireless σπίτι, ποτέ δε ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το περιφερειακό με τις πρίζες νομίζω χρησιμοποιεί αποκλειστικά το καλώδιο της γείωσης για να συνδεθούν οι αντάπτορες μεταξύ τους και να υπάρχει επικοινωνία.
 
stratos84 είπε:
Rygar, για το δίκτυο μέσω του ρεύματος έχω ακούσει πως όχι μόνο επηρεάζεται από την ποιότητα του ρεύματος, όπως σωστά είπες, αλλά και από το αν οι πρίζες βρίσκονται στην ίδια γραμμή του πίνακα.
Αμα συμβαίνει αυτό, φέξε μου και γλύστρισα! Επίσης δεν ξέρω τί παίζει με τη φάση. Π.χ. αν εχει τριφασικό, θα παίξει;; Κι εγώ επιμένω στο ρούτερ.
 
Στο παλιο μου σπιτι (στη Θεσσαλονικη), χρησιμοποιουσα τα livewire της western digital σε τριφασικη εγκατασταση, χωρις κανενα προβλημα. Μονο που επρεπε να τα εβαζα μονα τους στην πριζα ή στη χειροτερη, σε ταφ. Οταν τα εβαζα πανω σε πολυμπριζο, δεν χρονιζαν μεταξυ τους. Εδω στη Σκωτια, οπου και να τα συνδεσω (μπαλαντεζα, πολυμπριζα κλπ) χρονιζουν παντα στην μεγιστη ταχυτητα.

Η χρηση ρουτερ ειναι υποχρεωτικη πλεον. Μη το σκεφεσαι καθολου. Και ειναι πανευκολο το σετταρισμα τους.
 
Αν οι ρούτερ έχουν γίνει πλέον φιλικοί , τότε μπορείτε - σας παρακαλώ - να μου συστήσετε κάποιον (φιλικό) ;

Αν απαγορεύεται , στείλτε μου Προ Μεσημβρίας ( ! ) .
 
Κάνε ένα τηλέφωνο στον πάροχο σου και ρώτα. Όπως είπε και ο angel_grig πιο πάνω, οι πάροχοι πουλάνε ρούτερ με προεγκατεστημένες τις ρυθμίσεις και το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ είναι να δώσεις username και password!
 
Με προεγκατεστημένες ρυθμίσεις ακόμα και σε ασύρματα ρούτερ ;
 
Το ασυρματο ειναι το το πιο ευκολο πραγμα. Συνηθως ειναι ανοικτο στα router. Απλα απο το pc κανεις ανιχνευση δικτυου, βρισκεις το router σου πατας συνδεση και τελειωσες. Καλο ειναι ομως να βαλεις εναν κωδικο ασφαλειας ωστε να μην μπαινει οποιοσδηποτε στο δικτυο σου και "κλεβει' internet. Συνηθως αυτο το κανεις στην πρωτη εγκατασταση του router απο το cd εγκαταστασης. Απλως μετα στο pc θα δωσεις οταν πας να συνδεθεις τον κωδικο, θα τον αποθηκευσεις να τον θυμαται για το δικτυο σου και τελος.
 
Τα περισσότερα ασύρματα είναι ήδη κλειδωμένα και έχουν το κλειδί σε ένα αυτοκόλλητο, συνήθως στη βάση του router.
 
Πίσω
Μπλουζα