Ταινίες της FINOS FILM από τις οποίες λείπουν σκηνές

μολις ανακαλυψα οτι στην ταινια "αυτοι που μιλησαν με το θανατο" λειπει μια σκηνη με εναν μεθυσμενο,τη βλεπουμε στα 02:07λεπτα του βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=MKFISOSc8Rk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Off-topic : η σκηνή, αν αυτό που φαίνεται στο βάθος είναι το Αστεροσκοπείο, είναι γυρισμένη στο Θησείο, περιοχή που ακόμα και σήμερα υπάρχουν "κατοχικά" σκηνικά...

Συγκεκριμένα στην οδό Αμφικτύονος, που φαίνεται κάτω αριστερά, με λήψη προς το Αστεροσκοπείο.

Προβολή συνημμένου 64386
 
katerinak είπε:
μολις ανακαλυψα οτι στην ταινια "αυτοι που μιλησαν με το θανατο" λειπει μια σκηνη με εναν μεθυσμενο,τη βλεπουμε στα 02:07λεπτα του βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=MKFISOSc8Rk
Ναι όντως την ήξερα αυτή τη σκηνή Κατερίνα , έχει χρόνια που κόπηκε όχι τώρα. Το γιατί...έλα ντε;;;;
 
Τη σκηνή στη "Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" που η Αλίκη βγαζει λόγο στους μαθητες πριν μπουν στην ταξη τη θυμαμαι πολυ καλά. Οταν παιζόταν απο τα ιδιωτικά κανάλια υπηρχε κανονικότητα μεσα στην ταινία. Εδω και μερικά χρόνια ειναι που εχει "εξαφανιστεί"....και ειναι εντελως ξεκάρφωτο το "δέσιμο" των διαλόγων μετα το κοψιμο...

λεει η Αλίκη: "Μπορω να πω δυο λόγια στους μαθητές μου??"

απαντα ο Περγιάλης: "βεβαιως, ορίστε..."

και αμεσως λεει η Αλίκη: "έτσι παιδάκια??? αντε τωρα στις ταξεις σας"....

Για τις σκηνές απο τις φωτο που ποτιζουν το αλογο στη βρυση, μαλλον ειναι "κομμένες" προ πολλού...δεν τις εχω δει ποτε....

Για το "Ενα αστειο κορίτσι" το υποπτευόμουν οτι εχουν κοπει μερικά τραγουδια, γιατί ενω εχουν κυκλοφορήσει κανονικα, δεν υπαρχουν πουθενα στην ταινία..

να που τώρα επιβεβαιώθηκε απο τις φωτο του tonytony

Για τη "Υπολοχαγό Νατασσα"..χιλιοειπωμενα...τι να ξαναλεμε...

Για το "Σ' αγαπω" δεν το περιμενα οτι θα ειχε και συνέχεια μετα το θάνατο του Αντωνόπουλου στα χιόνια...

tonytony ευχαριστουμε για τις πληροφορίες σου....

Πάντως, συγνωμη αν θα το ξαναεπαναλάβω γιατί το εχω πει και σε άλλο thread, πολυ φοβάμαι οτι και η Νίτσα Μαρούδα στη "Νεράιδα και το Παλικάρι" ειναι κομμένη σκηνη....τι στο καλό??? απο λάθος γραψανε το όνομα της στους τίτλους αφου στην ταινία δεν παίζει????...πολυ φοβαμαι οτι θα εκοψαν την σκηνή που εκανε guest...θελει ψαξιμο ομως αυτο να δουμε αν ισχυει...

Αυτη η ταινία δεν ειχε βγει σε σινερομάντζο όπως οι άλλες??????
 
Όχι η "Νεράιδα" δεν κυκλοφόρησε σε σινερομάντσο. Είναι πράγματι αξιοπερίεργο αλλά από την άλλη να κόπηκε ΜΟΝΟ η σκηνή με την Μαρούδα και η Μαρούδα έκανε ΜΟΝΟ αυτή τη σκηνή (την κομμένη υποτίθεται...) στην ταινία;;; Δε ξέρω...Μήπως την προόριζαν για το ρόλο της νύφης σαν χαζούλα και καλά του Παπαμιχαήλ και μετά άλλαξε το σενάριο και βάλανε την Σαμιωτάκη;;; Δε ξέρω πραγματικά τι να πω...
 
Το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό για τη νύφη, παρατηρώντας όμως καλά τους τίτλους επειδή υπάρχουν και τα δυο ονόματα και αυτό της Σαμιωτάκη προηγείται της Μαρούδα που είναι στο τέλος και γράφει απλά "και η Νίτσα Μαρούδα" δεν νομίζω να ήταν για τον ίδιο ρόλο και οι δύο.


Την εχω σκεφτει π.χ. σε σκηνή ως σύζυγος του Προέδρου, να την παντρευτηκε στο τελος ο Σκανταλάκης
:p , ως ψυχοκόρη του παπά, να την ερωτευεται ο χωροφύλακας....διάφορα...


(η φαντασία οργιάζει...)



Ολα αυτά ομως ειναι προσωπικές ικασίες, σκέψεις και τιποτα περισσότερο. Δεν ξερουμε τι εχει συμβει στην πραγματικότητα. :(


Πάντως αν όντως ειναι κομμένη σκηνή, ισως δεν θα ειναι η μοναδική.


Συν ότι το τραγούδι των Μάνου Λοίζου-Λευτέρη Παπαδόπουλου, το "Ανέβα στο χαγιάτι μου" δεν υπάρχει στην ταινία, ενώ κυκλοφορεί επίσημα μαζί με τα τραγούδια της ταινίας, στην ταινία ειναι αφαντο!!


 
Το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό για τη "Λενιώ", παρατηρώντας όμως καλά τους τίτλους επειδή υπάρχουν και τα δυο ονόματα και επειδή αυτό της Σαμιωτάκη προηγείται της Μαρούδα που είναι στο τέλος και γράφει "και η Νίτσα Μαρούδα" δεν νομίζω να ήταν για τον ίδιο ρόλο και οι δύο. Πιθανόν οντως να επαιζε στην ταινία (εννοώ όταν προβληθηκε στους κινηματογραφους) και μετά να "κουτσουρεύτηκαν" σκηνές όπως εγινε και με άλλες ταινίες...


Τι ρόλο να είχε, αυτο μονο αν καποιος που είχε δει την ταινία στο σινεμα θα μπορει να μας πει με σιγουρια...και κυρίως αν οντως επαιζε ή όχι γιατί ουσιαστικά αυτό αναρρωτιόμαστε....



Την εχω σκεφτει πάντως σε αρκετους ρόλους π.χ. σε σκηνή ως σύζυγος του Προέδρου, να την παντρευτηκε στο τελος ο Σκανταλάκης
:p , ως ψυχοκόρη του παπά, να την ερωτευεται ο χωροφύλακας....διάφορα...


(η φαντασία οργιάζει...)



Ολα αυτά ομως ειναι προσωπικές ικασίες, σκέψεις και τιποτα περισσότερο. Δεν ξερουμε τι εχει συμβει στην πραγματικότητα. :(


Πάντως αν όντως ειναι κομμένη σκηνή, ισως δεν θα ειναι η μοναδική.


Συν ότι το τραγούδι των Μάνου Λοίζου-Λευτέρη Παπαδόπουλου, το "Ανέβα στο χαγιάτι μου" δεν υπάρχει στην ταινία, ενώ κυκλοφορεί επίσημα μαζί με τα τραγούδια της ταινίας, στην ταινία ειναι αφαντο!!
 
hannele είπε:

Συν ότι το τραγούδι των Μάνου Λοίζου-Λευτέρη Παπαδόπουλου, το "Ανέβα στο χαγιάτι μου" δεν υπάρχει στην ταινία, ενώ κυκλοφορεί επίσημα μαζί με τα τραγούδια της ταινίας, στην ταινία ειναι αφαντο!!
Αυτό το τραγούδι δεν ήξερα καν ότι υπάρχει...

Για τη Μαρούδα μήπως είναι μεταμφιεσμένη σε κρητικόπουλο στα γλέντια και για αυτό δεν την αναγνωρίζουμε?
 
andrianna είπε:
Αυτό το τραγούδι δεν ήξερα καν ότι υπάρχει...
Υπάρχει στο youtube andrianna με τον τίτλο "Ανέβα στο χαγιάτι μου". Το τραγουδούν ντουέτο η Αλίκη με το Δημήτρη.

Ηχογραφήθηκε για την εν λόγω ταινία, υπάρχει κανονικά μέσα στο cd της ταινίας που έχει κυκλοφορήσει μαζί με όλα τα άλλα τραγούδια και όμως στο φιλμ δεν υπάρχει.

Και δεν ειναι μονο αυτό το τραγούδι, είναι και το "Ρίξε δωδεκα μαχαίρια μες της στράτα μου", ενα ζεϊμπέκικο που το τραγούδαει ο Δημήτρης, ηχογραφημένο και αυτό για την "Νεράϊδα και το Παλικάρι", το οποιο ούτε αυτό υπάρχει στο φιλμ.
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ Αντωνη για το θρεντ και για τις πληροφοριες που μας δινεις σχετικα με τις κομμενες σκηνες!!
Επισης στην ταινια "ο θησαυρος του μακαριτη" καποιες φορες "κοβουν" το τελος :δειχνουν μεχρι εκει που το πορτραιτο του Χαραλαμπου "ζωντανευει" και πεταει ρυζι στους Αυλωνιτη και Βασιλειαδου ενω κανονικα τελειωνει οταν βγαινουν απο μαγαζι κρατωντας 2λαμπαδες για το γαμο και ο Αυλωνιτης παει να το σκασει αλλα η Βασιλειαδου καταφερνει και τον πιανει με την κορδελα της λαμπαδας(αν θυμαμαι καλα) κι εκει τελειωνει.Το πολυ να εκοψαν 1/2λεπτα απ το τελος.

[edit]"o thisavros tou ma..." This video is no longer available due to a copyright claim by EPOE. Sorry about that. [/edit]

σ αυτο το βιντεο ειναι κομμενο το τελος
Νομιζω πως αυτή σκηνη υπάρχει αλλά στην Ωραια των Αθηνών ( παλι με την Βασιλειάδου ) οπου στο τελος την φορτώνεται ο Αυλωνιτης από την μηχανη που του στεινουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Epsilon είπε:
Νομιζω πως αυτή σκηνη υπάρχει αλλά στην Ωραια των Αθηνών ( παλι με την Βασιλειάδου ) οπου στο τελος την φορτώνεται ο Αυλωνιτης από την μηχανη που του στεινουν.
καμμια σχεση με την ταινια "Η ωραια των Αθηνων" δες εδω
 
Δεν ήξερα σε ποιο ακριβώς θέμα να το γράψω, αλλά πρόσεξε κανείς την πολύ κακή ποιότητα εικόνας, που είχε το " Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα ", που έδειξε σήμερα ο ΑΝΤ1;
 
Nαι, το πρόσεξα... άθλιο ήταν.
 
Άλλη μια απόδειξη για την πετσοκομμένη "Υπολοχαγό Νατάσσα"! Από κινηματογραφικό κατάλογο της χρονιάς που παίχτηκε η ταινία αναφέρεται η διάρκειά της 138 λεπτά. Εμείς είδαμε 124 λεπτά , μας λείπουν 14 ολόκληρα λεπτά!!! :cry:

 


95.jpg
95.jpg
 
Ναι, πολύ κρίμα. :icon_cry: Αχ, να μπορούσαμε να απολαύσουμε όλες αυτές τις ταινίες και πάλι ολόκληρες!

Είδα σήμερα την έκδοση της graal στο pameodeon και σε κάποιο σημείο προβληματίστηκα. Δεν περίμενα, εννοείται, να δω καμήλες και όλες τις σκηνές από το Dachau, αλλά, όπως είχες πει κάποια στιγμή tonytony:

tonytony είπε:
από τη "Νατάσσα" λείπουν σκηνές στα βασανιστήρια [...]
νομίζω ότι ισχύει.

Θυμάμαι, λοιπόν, μια σκηνή την οποία είχε χρησιμοποιήσει ο Λαζόπουλος για να σατιρίσει τον Παπανδρέου βάζοντας τη φάτσα του πάνω από το πρόσωπο της Αλίκης. Πάει καιρός και έτσι δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, αλλά η εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι η Νατάσα αλυσοδεμένη και μισογονατισμένη να λέει απευθυνόμενη στους Γερμανούς: «Βάρβαροι!». Γνωρίζετε, αν υπάρχει τέτοια σκηνή ή είναι παιχνίδι της μνήμης μου;

Αν υπάρχει, σημαίνει ότι παρευρίσκεται στα αρχεία το συγκεκριμένου καναλιού, έτσι;

Υ.Γ: Είμαι καιρό γραμμένος στο φόρουμ και πολύ περισσότερο απλός αναγνώστης. Ε, είπα να πάρω σιγά-σιγά και εγώ μέρος στις συζητήσεις! :vbwave:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Salty Jim είπε:
Θυμάμαι, λοιπόν, μια σκηνή την οποία είχε χρησιμοποιήσει ο Λαζόπουλος για να σατιρίσει τον Παπανδρέου βάζοντας τη φάτσα του πάνω από το πρόσωπο της Αλίκης. Πάει καιρός και έτσι δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, αλλά η εικόνα που έχω στο μυαλό μου είναι η Νατάσα αλυσοδεμένη και μισογονατισμένη να λέει απευθυνόμενη στους Γερμανούς: «Βάρβαροι!». Γνωρίζετε, αν υπάρχει τέτοια σκηνή ή είναι παιχνίδι της μνήμης μου;
Αυτό δεν το θυμάμαι εγώ - καλύτερα σε αυτό να σου απαντήσει ο ειδικός επί του θέματος tonytony :)

Salty Jim είπε:
Υ.Γ: Είμαι καιρό γραμμένος στο φόρουμ και πολύ περισσότερο απλός αναγνώστης. Ε, είπα να πάρω σιγά-σιγά και εγώ μέρος στις συζητήσεις! :vbwave:
Εγώ να σε καλωσορίσω στο forum - έτσι μπράβο, δεν θέλουμε μόνο αναγνώστες, αλλά ενεργά μέλη - ανταλλαγή απόψεων και αναμνήσεων :)

Έτσι οι συζητήσεις γίνονται πιο ενδιαφέρουσες και το forum πιο ζωντανό! ;)
 
Στην ιστοσελίδα PameOdeon, αναφέρεται στο link για την ταινία Ένα Αστείο Κορίτσι, πως η διάρκεια είναι 102 λεπτά.

Και για την ταινία Σ'αγαπώ διάρκεια 118 λεπτά.

Λέτε να είναι ολόκληρες,με τις κομμένες σκηνές?

Αν έχει υπόψιν του,κάποιος που να τις έχει δει, να ενημερώσει.
 
Εντάξει, όλα τα έργα (κινηματογραφικά και θεατρικά) μπορείς να τα περικόψεις χωρίς να αλλοιώνεται η ιστορία, αλλά φαίνεται περίεργο να λείπει ολόκληρο τέταρτο από μια ταινία. Εκτός αν αυτό προέκυψε από τον αυστηρό τηλεοπτικό χρόνο (ιδίως μετά την ιδιωτική τηλεόραση) σε όσες δηλαδή ταινίες έγιναν τελεσινέ μετά το 1990. Αυτό δεν αποκλείει, μια ταινία να έβγαινε σε "εκδόσεις" 90, 95 ή 100 λεπτών, ανάλογα με τον εκάστοτε τηλεοπτικό και διαφημιστικό χρόνο του καναλιού.

Και κατά μια λογική, για να μπορεί κι ένα κανάλι να νοικιάζει ταινίες, θα πρέπει να είναι πάνω-κάτω στα ίδια λεπτά.
 
ισως κανω λαθος αλλα νομιζω οτι υπαρχει και δευτερο τελος στον μεθυστακα!! αλλη βερσιον νομιζω λεγεται !! πριν χρονια που ειχα δει το εργο στο τελος δειχνει τον μακρη με γαζες στον γαμο της κορης του με τον χορν!! συμβαινει αυτο κ σε αλλες ταινιες!! στον νονο π.χ υπαρχουν 2 σκηνες στην δολοφονια του αδερφου του νονου οταν ηταν παιδια στην σικελια!!
 
θοδωρος είπε:
ισως κανω λαθος αλλα νομιζω οτι υπαρχει και δευτερο τελος στον μεθυστακα!! αλλη βερσιον νομιζω λεγεται !! πριν χρονια που ειχα δει το εργο στο τελος δειχνει τον μακρη με γαζες στον γαμο της κορης του με τον χορν!!
Υπήρχε δηλαδη τετοια σκηνή στο τελος της ταινίας???? :eek: o_O Γιατί αν υπηρχε, τοτε αφαιρέθηκε το τέλος!!!

Στο dvd που εχω (το dvd που ειχε βγαλει η ίδια η FF με το περιοδικο) η ταινία τελειώνει με τον Μακρή στο νοσοκομείο, εγχειρισμένο μεν, αλλα σε βαριά κατάσταση να λεει "εγω κουράστηκα πια και θελω να κοιμηθω". Κλείνει τα ματια του και εκει τελειώνει η ταινια, αφήνοντας το τελος φλού...δεν μπορεις να καταλαβεις, αν οντως κοιμήθηκε γιατί ήταν ταλαιπωρημενος απο την εγχειρηση ή αν πεθανε...

Αν λες θόδωρε οτι εχεις δει σκηνή να δειχνει τον Μακρή με γάζες στο γαμο, τοτε η σκηνή αυτή για καποιο λόγο αφαιρεθηκε....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα