Τηλεοπτικές διαφημίσεις απορρυπαντικών και καθαριστικών

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
922
Δυστυχώς δεν έχω υλικό από βίντεο. Θυμούμαι όμως καλά από το α' μισό των 1980ς δύο διαφημίσεις:

α. To Jif που ήταν καθαριστικό για το πάτωμα και έδειχνε ένα πατίνι από κοπέλα να γυρνάει να γυρνάει έντονα και ανάποδα με γρήγορο ρυθμό (να γιατί μου έμεινε και το θυμήθηκα 25-30 χρόνια μετά!).

β. Μία ταλαίπωρη κυρία που καθάριζε το φούρνο της ζεστό με αναθυμιάσεις (αναφυμιάσεις τις άκουγα εγώ τότε :) ).

Βαριά ανδρική φωνή: Γιατί καθαρίζετε το φούρνο σας ζεστό με αναθυμιάσεις;

Γυναίκα: Γιατί κρύος δεν νομίζω ότι καθαρίζει.

Έλα που δεν θυμάμαι πώς έλεγαν το προϊόν: Όκι το λέγανε, Φορνέτ το λέγανε..... :(
 
Θυμάμαι μια κυρία να ανοίγει το φούρνο και να λέει εκνευρισμένη ''Ουφ, πάλι ο φούρνος, βαρέθηκα με αυτό το μπελά...'' και γκαπ έκλεινε την πόρτα του φούρνου...Πρόκειται για διαφήμιση καθαριστικού φούρνου...(FORNET)
 
(Διάβασα τηλεοπτικές διαφημίσεις καθαρτικών. Πρέπει να φταίει το πολύ 360, δεν εξηγείται διαφορετικά..... )
 
Παλιά διαφήμιση απορρυπαντικού για πλύσιμο στο χέρι [TΙDE ΖK]

Η διαφήμιση έλεγε:

Το TΙDE ΖK σου δείχνει τον τρόπο

να ζεις δίχως κόπο

σχεδόν να μην τρίβεις

τέλεια να καθαρίζεις

πιο ξεκούραστα πια...!
 
Jet Απορυπαντικό

Θυμάστε το συγκεκριμενό ρετρο θαρω αν οχι διορθώστε δεν νομιζω να υπάρχει απορυπαντικο με μπλε κοκους μαζι με το tide ηταν οι δυο μονομαχοι και μετα ηρθαν ΟΜΟ και roll
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμαμαι καλα, το Jet ειχε μπλε και κοκκινους κοκκους.

Η μητερα μου το ειχε αγορασει δυο - τρεις φορες για τα ρουχα που ηθελαν πλυσιμο στο χερι, αλλα δεν εμεινε πολυ ευχαριστημενη κι ετσι ξαναγυρισε στο αγαπημενο της Tide!
 
Μπλε και ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ κόκκους. Και όντως είχε. Όχι ότι κάνανε τίποτε διαφορετικό από τους άσπρους.

Πάντως η κλασσικότερες διαφημίσεις στην εποχή μου ήταν αυτές με την παντογνώστρια θεία Όλγα (ΟΜΟ?) και εκείνες του ΣΚΙΠ που επί χρόνια το συνιστούσαν 29 κατασκευαστές πλυντηρίων. Κανένας δεν χρεωκόπησε, κανένας δεν προστέθηκε. 29 ξεκίνησαν, 29 έμειναν.
 
elephadas είπε:
Μπλε και ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ κόκκους. Και όντως είχε. Όχι ότι κάνανε τίποτε διαφορετικό από τους άσπρους.
Πάντως η κλασσικότερες διαφημίσεις στην εποχή μου ήταν αυτές με την παντογνώστρια θεία Όλγα (ΟΜΟ?) και εκείνες του ΣΚΙΠ που επί χρόνια το συνιστούσαν 29 κατασκευαστές πλυντηρίων. Κανένας δεν χρεωκόπησε, κανένας δεν προστέθηκε. 29 ξεκίνησαν, 29 έμειναν.
Βρηκα τη διαφημιση με τη θεια Ολγα,το απορρυπαντικο αυτο δεν ειναι το ΟΜΟ αλλα το " η θεια Ολγα"

 
Ναι, ναι, οι κόκκοι του Jet ήταν μπλε και πράσινοι !!! :cool: :cool:Νέο Jet με τους μπλε και πράσινους κόκκους !!!

Επίσης .... φοβερός εκείνος ο τύπος, που υποδυόταν τον επιπλοποιό, και με τη χαρακτηριστική βραχνή φωνή του μάς έλεγε : "Τα έπιπλα κοστίζουν μια περιουσία !!! Και είναι τόσο απλό :ένα φσσσσσσ με Όβερλάι !!! " !!! Μιλάμε για φοβερή φυσικότητα, σαν να σου μιλάει ένας πραγματικός "επιπλάς" ... από τις αγαπημένες διαφημίσεις των παιδικών μας χρόνων [την οποία θυμάμαι πάντα ασπρόμαυρη] ....

και εκείνες του ΣΚΙΠ που επί χρόνια το συνιστούσαν 29 κατασκευαστές πλυντηρίων. Κανένας δεν χρεωκόπησε, κανένας δεν προστέθηκε. 29 ξεκίνησαν, 29 έμειναν

 

 


χε χε ... 29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν ΣΚΙΠ !!! Αυτοί ξέρουν !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Επίσης .... φοβερός εκείνος ο τύπος, που υποδυόταν τον επιπλοποιό, και με τη χαρακτηριστική βραχνή φωνή του μάς έλεγε : "Τα έπιπλα κοστίζουν μια περιουσία !!! Και είναι τόσο απλό :ένα φσσσσσσ με Όβερλάι !!! " !!! Μιλάμε για φοβερή φυσικότητα, σαν να σου μιλάει ένας πραγματικός "επιπλάς" ... από τις αγαπημένες διαφημίσεις των παιδικών μας χρόνων [την οποία θυμάμαι πάντα ασπρόμαυρη] ....
Rinus Cesar ειναι η ευκαιρια να δεις και μια εγχρωμη διαφημιση με τον κυριο του Overlay

[edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η "θεία Όλγα" δεν πρέπει να ξεκίνησε διαφημίζοντας απορρυπαντικό "θεία Όλγα" όμως. Πρώτα πρέπει να έγινε δημοφιλής ο χαρακτήρας διαφημίζοντας κάποιο άλλο (και θυμάμαι, χωρίς να είμαι σίγουρος, ΟΜΟ) και μετά σκέφτηκαν να χρησιμοποιήσουν το γνωστό όνομα σε μια καινούρια σειρά καθαριστικών.
 
katerinak είπε:
Rinus Cesar ειναι η ευκαιρια να δεις και μια εγχρωμη διαφημιση με τον κυριο του Overlay
Η διαφήμιση αυτή είναι η, μετά από 10, ίσως και περισσότερα χρόνια, "απάντηση" της πρώτης διαφήμισης : "ένα φσσσ με Όβερλάι" !!! Είναι ο ίδιος κύριος, μεγαλύτερος κατά 10βάλε χρονάκια ... Ίσως στο YouTube να υπάρχει και η πρώτη, ασπρόμαυρη, διαφήμιση απ' τις αρχές των 80ς ....

Επίσης, μια ατάκα από διαφήμιση Tide : Θα γράφατε σενάριο για το Tide ??? Αυτό μας βρήκε γύρω στο 1985, όταν ήμασταν μαθητές [και ... με βάση αυτό το σποτ βγήκε και ένα "μακάβριο" ανέκδοτο .... ] ...
 
Rinus Cesar είπε:
Η διαφήμιση αυτή είναι η, μετά από 10, ίσως και περισσότερα χρόνια, "απάντηση" της πρώτης διαφήμισης : "ένα φσσσ με Όβερλάι" !!! Είναι ο ίδιος κύριος, μεγαλύτερος κατά 10βάλε χρονάκια ... Ίσως στο YouTube να υπάρχει και η πρώτη, ασπρόμαυρη, διαφήμιση απ' τις αρχές των 80ς ...
υπαρχει και η πρωτη διαφημιση :

 
katerinak είπε:
Rinus Cesar ειναι η ευκαιρια να δεις και μια εγχρωμη διαφημιση με τον κυριο του Overlay
http://www.youtube.com/watch?v=P8KSp0CwUE0
Αυτή τη διαφήμιση τη θυμάμαι να παίζει σχεδόν σε όλη τη δεκαετία του 1990. Αισθητικά μου βγάζει κάτι σε 1988-1989. Είναι από τα πράγματα που ενώ είμαι παιδί των 90's με έκαναν να πάρω μια τζούρα και από τη δεκαετία του '80, όσον αφορά την αισθητική της εικόνας, στην προκειμένη περίπτωση.

Rinus Cesar είπε:
Επίσης, μια ατάκα από διαφήμιση Tide : Θα γράφατε σενάριο για το Tide ??? Αυτό μας βρήκε γύρω στο 1985, όταν ήμασταν μαθητές [και ... με βάση αυτό το σποτ βγήκε και ένα "μακάβριο" ανέκδοτο .... ] ...
Rinus τι έλεγε το ανέκδοτο;;; Ήταν κάποιος διαγωνισμός του Tide αυτός;
 
nwntas είπε:
Rinus τι έλεγε το ανέκδοτο;;; Ήταν κάποιος διαγωνισμός του Tide αυτός;
Ε, αφού θέλεις να πάρεις μια ... γεύση από τις σαχλαμάρες που συζητούσαμε στις εφηβο-παρέες μας κάπου μεταξύ 1985 - 1988 ... δεν μπορώ να σού χαλάσω χατίρι :flower: :flower: .....

Λοιπόν, εκείνη η διαφήμιση για το Tide άρχιζε με την ανδρική φωνή να ... θέτει τον προβληματισμό : "Θα γράφατε σενάριο για το Tide ??? " ??? Kαι στη συνέχεια, μια απλή κυρία, "της διπλανής πόρτας", αρχίζει να ... ξεδιπλώνει τις προσωπικές της εμπειρίες [τις οποίες βλέπαμε να εκτυλίσσονται στο σποτάκι] : "Η κορούλα μου ήταν να πάει σε σχολική γιορτή [κάτι τέτοιο τελοσπάντων] αλλά .... έπεσε σε χώματα, πασαλείφτηκε με σοκολάτες κι άλλα παρόμοια !!! Αλλά εγώ δεν τα έχασα !!! Έπλυνα το φορεματάκι τις με Tide και οι λεκέδες εξαφανίστηκαν αμέσως !!! Και την άλλη μέρα ... έλαμπε στη σχολική γιορτή" !!!

Ε, λοιπόν, μετά κυκλοφόρησε και η "μακάβρια / κακοήθης" εκδοχή αυτού του διαφημιστικού σποτ [ξέρετε πώς είναι τα "εφηβικά αστεία" ... διαδίδονται από στόμα σε στόμα, από παρέα σε παρέα, από σχολείο σε σχολείο κλπ σε χρόνο ... dt !!! Αυτό συνέβαινε τότε που δεν υπήρχε ίντερνετ, σκεφθείτε σήμερα ...] : "Θα γράφατε σενάριο για το Tide ??? "Εμένα η κορούλα μου πήρε ένα σπαθάκι του παππού και το έμπηξε στο σωματάκι της !!! Αλλά εγ'ω δεν τα έχασα !!! Έπλυνα το φορεματάκι της με Τide και ... οι λεκέδες από αίμα εξαφανίστηκαν αμέσως !!! Και την άλλη μέρα ... έλαμπε στο φερετράκι της" !!! Πολύ κάφρικο, έεεε ???? :sealed: :sealed: :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Ε, αφού θέλεις να πάρεις μια ... γεύση από τις σαχλαμάρες που συζητούσαμε στις εφηβο-παρέες μας κάπου μεταξύ 1985 - 1988 ... δεν μπορώ να σού χαλάσω χατίρι :flower: :flower: .....
Λοιπόν, εκείνη η διαφήμιση για το Tide άρχιζε με την ανδρική φωνή να ... θέτει τον προβληματισμό : "Θα γράφατε σενάριο για το Tide ??? " ??? Kαι στη συνέχεια, μια απλή κυρία, "της διπλανής πόρτας", αρχίζει να ... ξεδιπλώνει τις προσωπικές της εμπειρίες [τις οποίες βλέπαμε να εκτυλίσσονται στο σποτάκι] : "Η κορούλα μου ήταν να πάει σε σχολική γιορτή [κάτι τέτοιο τελοσπάντων] αλλά .... έπεσε σε χώματα, πασαλείφτηκε με σοκολάτες κι άλλα παρόμοια !!! Αλλά εγώ δεν τα έχασα !!! Έπλυνα το φορεματάκι τις με Tide και οι λεκέδες εξαφανίστηκαν αμέσως !!! Και την άλλη μέρα ... έλαμπε στη σχολική γιορτή" !!!

Ε, λοιπόν, μετά κυκλοφόρησε και η "μακάβρια / κακοήθης" εκδοχή αυτού του διαφημιστικού σποτ [ξέρετε πώς είναι τα "εφηβικά αστεία" ... διαδίδονται από στόμα σε στόμα, από παρέα σε παρέα, από σχολείο σε σχολείο κλπ σε χρόνο ... dt !!! Αυτό συνέβαινε τότε που δεν υπήρχε ίντερνετ, σκεφθείτε σήμερα ...] : "Θα γράφατε σενάριο για το Tide ??? "Εμένα η κορούλα μου πήρε ένα σπαθάκι του παππού και το έμπηξε στο σωματάκι της !!! Αλλά εγ'ω δεν τα έχασα !!! Έπλυνα το φορεματάκι της με Τide και ... οι λεκέδες από αίμα εξαφανίστηκαν αμέσως !!! Και την άλλη μέρα ... έλαμπε στο φερετράκι της" !!! Πολύ κάφρικο, έεεε ???? :sealed: :sealed: :sealed:
Rinus να 'σαι καλά!!!!!!

Η διαφήμιση σαν σενάριο και σαν ατάκα κάτι μου θυμίζει. Μήπως παίχτηκε κάποια επανεκτέλεση στη δεκαετία του '90 με παρεμφερή υπόθεση;

Όσο για το ανέκδοτο, βρέθηκε η μαμά της μικρής Αννούλας!!!! :p
 
- Μια από τις πλέον αγαπημένες μου διαφημίσεις είναι αυτή του Soupline που χρονολογώ περί το 1983/1984 [και τώρα που τη θυμήθηκα λέω : "πολύ κρίμα που δεν τη συμπεριέλαβα στη λίστα με τις αγαπημένες μου 80ς διαφημίσεις που ανεπτυξα στο μπλογκ μου !!! ] !!! Σε αυτή τη διαφήμιση βλέπουμε το εξής : Έχει ξεσπάσει μπόρα, ο αθηναϊκός ουρανός βροντά και αστράφτει και μια νεαρή κυρία βγαίνει εσπευσμένα με τη λεκάνη για να μαζέψει τα ρούχα που είναι απλωμένα στην ταράτσα της κορυφής της πολυκατοικίας !!! Αφού τα μάζεψε, επιστρέφει γρήγορα - γρήγορα στο διαμέρισμα και λέει στη φίλη της [επίσης νεαρή και συμπαθεστάτη κυρία] : "Ουφ ... Τα μάζεψα τα ρούχα !!! Αλλά μπερδεύτηκαν με τα δικά σου"!!! "Μην ανησυχείς", απαντάει η φίλη της, "τα έχω πλύνει με Soupline και γι' αυτό ... τα ξεχωρίζω με κλειστά μάτια" !!! Και στη συνέχεια βλέπουμε το εξής : Η νεαρή κυρία με κλειστά μάτια ψηλαφεί ένα - ένα τα ρούχα από τη λεκάνη για να ανακαλύψει, απότην αφή και μόνο ... ποια είναι τα δικά της !!! Ακουμπάει ένα ρούχο : "όχι αυτό είναι άγριο", ακουμπά άλλο ρούχο : "όχι, αυτό είναι σκληρό", ακουμπά μια πετσέτα : "να το δικό μου το νιώθω" !!! Η σκηνή όπου η νεαρή κυρία ακουμπά, με κλειστά μάτια, την πετσέτα στο μάγουλό της και απολαμβάνει την ... "απαλότητά" της είναι από τις πιο αγαπημένες μου που εχω δει σε διαφημιστικά σποτ ....

- Στη συνέχεια, θαα αναφερθώ στο διαφημιστικό σποτ για το απορρυπαντικό πιάτων "Άβα, γαλάκτωμα Περλέ" [το χρονολογώ γύρω στο '83/'84 κι αυτό] !!! Από αυτό το διαφημιστικό σποτ έχω συγκρατήσει τη φωνή που την εκφωνούσε !!! Επρόκειτο για τη φωνή κάποιου μεγάλης ηλικίας κυρίου, η οποία ανέδιδε κύρος, σοβαρότητα και "σοφία" !!! Όταν ήμουν σε εκείνη την ηλικία, αυτή η φωνή με μάγευε, σκεφτόμουν : "τι ωραία που θα ήταν να ακούω αυτή τη φωνή να απαγγέλλει κάποιο ποίημα ή να διαβάζει λογοτεχνικό κείμενο" !!! Η ατάκα αυτής της φωνής ήταν - γεμάτη με υπέροχη άρθρωση - η εξής : "Άβα, γαλάκτωμα Περλέ !!! ΄Ενα καλλυντικό ... στην κουζίνα σας" !!!!

- Κι από μια "σοβαρή", γεμάτη "βάθος" και "σοφία" φωνή ... ας περάσουμε σε φωνή - ορισμό του ... "ξεκατινιάσματος" !!! Αναφέρομαι στη διαφήμιση του ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ, την οποία χρονολογώ μεταξύ 1981 / 1982 !!! Σε αυτήν δείχνει μια νοικοκυρά να μιλά στο τηλέφωνο με μια άλλη νοικοκυρά και να συζητούν για το πλύσιμο των ρούχων τους στο πλυντήριο !!! Κατά τη συνομιλία τους, η πρωταγωνίστρια του σποτ μιλάει με ... τον πλέον "κατινίστικο" τρόπο από το τηλέφωνο !!! Μετά τη λήξη της συνομιλίας τους, και αφού άκουσε τα ... παθήματα της άλλης νοικοκυράς κατά το πλύσιμο των ρούχων στο πλυντήριό της, προτάσσει ένα μεγάλο κουτί που έγραφε πάνω : ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ !!! Και στη συνέχεια ξεστόμισε μια ατάκα, επίσης γεμάτη "κατινιά", η οποία τέλειωνε ως εξής : "Μα πού ζεις χρυσή μου, μωρέ μπαίνει πλυντήριο χωρίς ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ" ???? :eek: o_O??? Και στο καπάκι ... να και το τραγουδάκι του σποτ, από πολλές γυναικείες φωνές μαζί : "Πλυντηρέξ σε κάθε πλύση με τ' απορρυπαντικό / πλυντηρέξ .... " ....

- Τέλος ... θα αναφερθώ στο πρώτο διαφημιστικό σποτ που θυμάμαι από το απορρυπαντυκό πιάτων ΤΡΥΛΕΤ [το χρονολογώ περί το 1980 / 1981] !!! Σε αυτό βλέπαμε ένα γλυκύτατο, συμπαθέστατο καρτούν !!! Έδειχνε ένα λεμόνι με μάτια, στόμα, χεράκια και ποδαράκια, τσουυυπ, να κατεβαίνει από μια λεμονιά και ... να "προσγειώνεται" δίπλα σε κάτι κοπελιές [καρτούν], ντυμένες με παραδοσιακά ρούχα, που χόρευαν παραδοσιακό χορό !!! Και το λεμόνι πιάνει από το χέρι μια απ' τις κοπελιές και ... σέρνει το χορό κουνώντας ένα μαντίλι !!! Το δε παραδοσιακό τραγούδι που χόρευαν ήταν - ναι, καλά το καταλάβατε - το καλαματιανό "Λεμονάκι μυρωδάτο" [λε καλέ λεμονάκι μυρωδάτο / κι απ' το περιβόλι αφράτο] !!! ΄Στο σποτ ακούγαμε μόνο τη μουσική του, παιγμένη, αν θυμάμαι καλά, με ένα μαντολίνο με "τρέμολα" σε κάπως γρήγορο τέμπο !!! Όταν ήμουν 9χρονος και τύχαινε να δω στην τηλεόραση αυτό το γλυκύτατο "καρτούν" για το Τρύλετ η χαρά μου δεν περιγραφόταν !!!

- - Ωωωπ ... κι άλλη φλασιά .... Θυμήθηκα τη διαφήμιση για το απορρυπαντικό "Σκοτ", την οποία χρονολογώ γύρω στο 1980 / 1982 !!! Σε αυτή τη διαφήμιση απαντούσαν διάφοροι "τι σας αρέσει από το απορρυπαντικό Scot" !!! Και στο τέλος ΄'ενα κοριτσάκι απάντησε : "εμένα μ' αρέσει το τραγουδάκι" !!! Και το σποτ τέλειωνε, πράγματι, με το τραγουδάκι του διαφημιστικού : "Λευκαντικό το λένε / κι έχει δύναμη διπλή / τη μπουγάδα μαγεμένη .... ναιιιι Σκοτ" !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar τελειες οι περιγραφες σου οπως παντα!!!!!!!!!!!!!!ευχαριστουμε πολυ πολυ :cheers: :cheers: :cheers:
 
Αυτή με το κοριτσάκι του Σκοτ και την άλλη την κατινίστικη με το Πλυντηρέξ τις θυμάμαι κι εγώ, οπότε άρχισαν πριν το 1980 που έφυγα από Ελλάδα. Και το γαλάκτωμα περλέ Άβα που ήταν καλλυντικό στην κουζίνα σας το θυμάμαι, αλλά αυτή η φράση συνόδευε τις διαφημίσεις του Άβα από πολύ παλιά, και στο ραδιόφωνο και στον τύπο, η συγκεκριμένη διαφήμιση μπορεί να ήταν μεταγενέστερη.

Τι όνομα κι αυτό το "Πλυντηρέξ"... περισσότερο θυμίζει παρωδία ονομασίας προϊόντος σε κωμωδία παρά πραγματικό προϊόν, παρόλο που είναι το μόνο που είχε κάποια σχέση με τη χρήση του, ενώ τα ονόματα Σκιπ, Τζετ, Όμο, Τάιντ (και η θεία Όλγα) τι σχέση έχουν με μπουγάδα?
 
elephadas είπε:
Τι όνομα κι αυτό το "Πλυντηρέξ"... περισσότερο θυμίζει παρωδία ονομασίας προϊόντος σε κωμωδία παρά πραγματικό προϊόν, παρόλο που είναι το μόνο που είχε κάποια σχέση με τη χρήση του, ?
Μπράβο, καλά κάνεις και το επισημαίνεις !!! ίσως κάποιοι ... μικρούληδες [ :flower:

:flower: ], που το 1980 - 1981 περίπου, όταν προβλήθηκε το "κατινίστικο σποτ" ήταν αγέννητοι, όταν θα διαβάσουν το ποστ μου με το ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ να βάλουν τα γέλια !!! Κι όμως μικροί μου ... ναιιι, αυτό ήταν το όνομα του προϊόντος, ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ !!! Η νοικοκυρά, την ώρα που "ξεκατινιαζόταν" με τη φίλη της στο τηλέφωνο με θέμα "το πλύσιμοτων ρούχων στο πλυντήριο", σήκωσε ένα κουτί απορρυπαντικού το οποίο, με μεγάλα, μαύρα πλάγια γράμματα, το έγραφε ξεκάθαρα : ΠΛΥΝΤΗΡΕΞ !!! Αν και νομίζω ότι δεν ήταν ακριβώς "απορρυπαντικό", ότι το έβαζες στο πλυντήριο μαζί με το απορρυπαντικό, μάλλον για να μην πιάσει το πληντήριο άλατα !!! Ίσως να ήταν ο ... "προκάτοχος" του Calgon !!! Ποιος ξέρει ....

Α, επίσης δεν αποκλείεται να πρόλαβες και τη διαφήμιση του ΤΡΥΛΕΤ με το καρτούν - λεμόνι που χορεύει καλαματιανό !!! Νομίζω ότι κι αυτή η [100% ελληνική] διαφήμιση προβλήθηκε για πρώτη φορά πριν φύγεις από Ελλάδα :flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα