Τηλεπαρουσιάστριες ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1

Απιστευτο! Ο τηλε-σεξολογος Θανος Ασκητης στο τριτο scan! To ειχε σκοπο ζωης απο τοτε να βλεπει τη φατσα του στην TV
 
Τωρα το προσεξα κι εγω!! Αλλος ενας λογος που αγαπω το αρχειακο υλικο...
 
Κάπου είχε αναφέρει κάποιος φίλος σε αυτό το φόρουμ ότι είχε εμφανιστεί μαζί με τις άλλες δύο (Σακάκου και Ξενοπούλου ;) σε πρωτοχρονιάτικο σόου, υποθέτω γύρω στο 1989; Ή ήταν καλεσμένες σε δελτίο ειδήσεων; Έχουμε καμιά πληροφορία ή ακόμα καλύτερα βίντεο από αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Κάπου είχε αναφέρει κάποιος φίλος σε αυτό το φόρουμ ότι είχε εμφανιστεί μαζί με τις άλλες δύο (Σακάκου και Ξενοπούλου ;) σε πρωτοχρονιάτικο σόου, υποθέτω γύρω στο 1989; Ή ήταν καλεσμένες σε δελτίο ειδήσεων; Έχουμε καμιά πληροφορία ή ακόμα καλύτερα βίντεο από αυτό;
Εγώ δε γνωρίζω δυστυχώς τίποτα για αυτό... :(
 
stam1370 είπε:
Μπράβο bernard.c!!! Σωτηροπούλου!!! Έσπαγα το κεφάλι μου ΠΟΙΑ ήταν η τρίτη της "ομάδας"!!!!!Και ένα στοιχείο που θυμάμαι: Σε κεντρικό δελτίο της εποχής, παρουσιάζονταν και οι τρεις με "συνέντευξη" ζωντανά στο στούντιο!!!
Σε αυτό αναφερόμουν, φίλε Μπέρναρντ. Δεν είναι τελικά η Αγάθου. Όπως είπε ο Σταμ, παρουσιάστηκαν οι Σωτηροπούλου, Ξενοπούλου και Μπόκοτα σε κεντρικό δελτίο. Μάλλον στη δεκαετία του ' 90 θα αναφέρεται;
 
αυτη τη παρουσιαστρια την θυμαστε?http://www.youtube.com/watch?v=7MRnyJTJWyw
 
stakovios είπε:
Η Μακώ Γεωργιάδου (1946 - 12 Νοεμβρίου 1992) έλαβε μέρος σε διαγωνισμό του ΕΙΡΤ για εκφωνήτριες του τηλεοπτικού προγράμματος, μαζί με 800 ακόμα υποψήφιες. Ήταν μεταξύ των τριών που επιλέχθηκαν.
Ξέρεις ποια χρονιά πραγματοποιήθηκε ο διαγωνισμός επιλογής εκφωνητριών τηλεοπτικού προγράμματος στο ΕΙΡΤ, καθώς και ποιες ήταν οι άλλες δύο που επιλέχθηκαν?

Φαντάζομαι ότι πρέπει να ήταν αρχές του 1970, καθώς (1) εκείνη τη χρονιά απέκτησε το όνομα "ΕΙΡΤ" το πρώην "ΕΙΡ" και (2) αναφέρεις ότι το 1970 ήδη ανέλαβε την παρουσίαση του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION...

Τώρα, για τις άλλες δύο - φαντάζομαι η μία να ήταν η Ρίτα Ασημακοπούλου και η δεύτερη? Η Κέλλυ Σακάκου? Πάντως η Νάκυ Αγάθου ήταν ήδη στην ΕΡΤ πριν το 1969 (νομίζω από το 1967)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Ξέρεις ποια χρονιά πραγματοποιήθηκε ο διαγωνισμός επιλογής εκφωνητριών τηλεοπτικού προγράμματος στο ΕΙΡΤ, καθώς και ποιες ήταν οι άλλες δύο που επιλέχθηκαν? Φαντάζομαι ότι πρέπει να ήταν αρχές του 1970, καθώς (1) εκείνη τη χρονιά απέκτησε το όνομα "ΕΙΡΤ" το πρώην "ΕΙΡ" και (2) αναφέρεις ότι το 1970 ήδη ανέλαβε την παρουσίαση του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION...

Τώρα, για τις άλλες δύο - φαντάζομαι η μία να ήταν η Ρίτα Ασημακοπούλου και η δεύτερη? Η Κέλλυ Σακάκου? Πάντως η Νάκυ Αγάθου ήταν ήδη στην ΕΡΤ πριν το 1969 (νομίζω από το 1967)...
Αντιγράφω από το ιστολόγιο "Ο Ερευνητής της Βέροιας":

Στο τέλος του 1965, δηλαδή πριν εκπέμψει επίσημα η ελληνική τηλεόραση, το Ελληνικό Ίδρυμα Τηλεόρασης (ΕΙΡ) προκήρυξε διαγωνισμό για τη πρόσληψη τηλεπαρουσιαστριών, όπου έλαβαν μέρος περίπου 800 κοπέλες. Από τις προσληφθείσες, τον πρώτο χρόνο της τηλεόρασης, ξεχώρισαν η Αλέκα Μαβίλη, η Σόνια Ζωίδου και Ελένη Κυπραίου. Όλες αυτές οι πολύ καλές παρουσιάστριες, όμως ήταν –ας πούμε- πολύ συνεσταλμένες και δε προκαλούσαν το ενδιαφέρον των τηλεθεατών.

μάλλον ήταν 4 αυτές που επιλέχθηκαν, ή η Μακώ επιλέχθηκε σε επόμενη χρονιά (1969?).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Αντιγράφω από το ιστολόγιο "Ο Ερευνητής της Βέροιας": Στο τέλος του 1965, δηλαδή πριν εκπέμψει επίσημα η ελληνική τηλεόραση, το Ελληνικό Ίδρυμα Τηλεόρασης (ΕΙΡ) προκήρυξε διαγωνισμό για τη πρόσληψη τηλεπαρουσιαστριών, όπου έλαβαν μέρος περίπου 800 κοπέλες. Από τις προσληφθείσες, τον πρώτο χρόνο της τηλεόρασης, ξεχώρισαν η Αλέκα Μαβίλη, η Σόνια Ζωίδου και Ελένη Κυπραίου. Όλες αυτές οι πολύ καλές παρουσιάστριες, όμως ήταν –ας πούμε- πολύ συνεσταλμένες και δε προκαλούσαν το ενδιαφέρον των τηλεθεατών.μάλλον ήταν 4 αυτές που επιλέχθηκαν, ή η Μακώ επιλέχθηκε σε επόμενη χρονιά (1969?).
Χμ, το έψαξα λίγο το θέμα και βρήκα πληροφορίες στο φωτογραφικό μου αρχείο (δεν το έχω ταξινομήσει και "εκμεταλλευτεί" ακόμα κατάλληλα). Καλά το έγραφες στο προηγούμενο post σου - η Μακώ Γεωργιάδου επιλέχθηκε από διαγωνισμό το 1970 (προφανώς δεύτερος διαγωνισμός, έπειτα από αυτόν του 1965). Μαζί της επιλέχθηκαν η Ρίτα Ασημακοπούλου, η Κέλλυ Σακάκου και εξελέξη και η Νάκυ Αγάθου, η οποία συμμετείχε στο διαγωνισμό, παρά το γεγονός ότι εργαζόταν ήδη 1 χρόνο στην ΕΡΤ - για του λόγου το αληθές, ιδού και το σχετικό απόσπασμα - ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, 1970:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ χρήσιμο εύρημα, Μπέρναρντ. Βλέπω ότι επικρατούσε το "Νάκη" στο όνομά της, και όχι το Νάκυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εδω καπου αναρωτιεμαι...γιατι σταματησαν οι αναγγελιες προγραμματος?

Ποτε θεωρησαν δεδομενο οτι κραταμε ενα τηλεοπτικο περιοδικο κατω απο τη μασχαλη?
 
Wally είπε:
Και εδω καπου αναρωτιεμαι...γιατι σταματησαν οι αναγγελιες προγραμματος?Ποτε θεωρησαν δεδομενο οτι κραταμε ενα τηλεοπτικο περιοδικο κατω απο τη μασχαλη?
Μάλλον η έλευση της ιδιωτικής τηλεόρασης , το 1989, έκανε να βγουν στη σύνταξη οι παρουσιάστριες.... Αυτό φυσικά έγινε σταδιακά, καθώς είδαμε τηλεπαρουσιάστριες και στη δεκαετία του 1990. Άρα, θα πρέπει να σταμάτησαν το 1998-1999. Μιλώντας για την κρατική τηλεόραση, πάντα.
 
Εξαιρετικό βίντεο και ποιότητα εικόνας. Αγάθου- Σακάκου- Ξενοπούλου: η χρυσή τριάδα νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλο αφιέρωμα στο Μοντέρνο τραγούδι και τηλεόρασις (τ. 320, Δεκέμβρης 1971). Σας έχω πει ότι μισώ τους τόμους των περιοδικών; Δεν κατάφερα να βγάλω σωστά τις φωτό των μεσαίων κοριτσιών. :(
 
mhmerotategiatipino είπε:
Μεγάλο αφιέρωμα στο Μοντέρνο τραγούδι και τηλεόρασις (τ. 320, Δεκέμβρης 1971). Σας έχω πει ότι μισώ τους τόμους των περιοδικών; Δεν κατάφερα να βγάλω σωστά τις φωτό των μεσαίων κοριτσιών. :(
Μπραβο πολυ ωραιο

Η αγαθου ειναι αυτη?

Η σακακου δεν μοιαζει καθολου

μηπως εκανε λαθος ο δημοσιογραφος?

και παλι μπραβο :)
 
@mhmerotategiatipino

:bow: :bow: :bow: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το αφιέρωμα - Μπράβο mhmerotategiatipino

:bow: :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231 είπε:
Μπραβο πολυ ωραιοΗ αγαθου ειναι αυτη?

Η σακακου δεν μοιαζει καθολου

μηπως εκανε λαθος ο δημοσιογραφος?

και παλι μπραβο :)
Πιστεύω ότι είναι η Σακάκου...Χίλια θενκ γιου :bow: , ιδιαίτερα για τη συνημμένη φωτό: :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα