Τι ακούω απόψε ...

Valerie Dore-Get closer
υπέροχο italo και με υπέροχους στίχους.....
Alizee...Moi...Lolita
υπέροχο γαλλικό τραγούδι με πολύ τρυφερούς στίχους
The Stranglers-Always the sun
αν νιώθετε στενοχωρημένοι....υπάρχει πάντα ο ήλιος!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου στο youtube
Όταν μιαν άνοιξη - Μαργαρίτα Ζορμπαλά, Πέτρος Πανδής
Στην περιγραφή αναγράφονται:
" Οι «Μπαλάντες» τού Μίκη Θεοδωράκη σε ποίηση Μανόλη Αναγνωστάκη είναι από τους πιο αγαπημένους μου εδώ και χρόνια ελληνικούς κύκλους τραγουδιών. Όλα τα τραγούδια τής συλλογής είναι υπέροχα, ίσως οι «Δρόμοι παλιοί» να είναι εκείνο που ακούστηκε περισσότερο, σήμα κατατεθέν για την Μαργαρίτα Ζορμπαλά, αλλά εγώ έχω αδυναμία και στο «Όταν μιαν άνοιξη», από την πρώτη στιγμή που το άκουσα. Και αυτό σάς προτείνω και τώρα να ακούσουμεόπως το ερμήνευσαν η Μαργαρίτα Ζορμπαλά και ο Πέτρος Πανδής στην Φρανκφούρτη το 1977, τότε που ο Μίκης Θεοδωράκης έκανε για δύο μια μεγάλη περιοδεία στην Γερμανία κι όλον τον κόσμο. Η ηχογράφηση είχε κυκλοφορήσει τότε και σε δίσκο μόνο στη Γερμανία. Από κει παίρνουμε κι εμείς τώρα τον ήχο. «Κάποιο τρένο τη νύχτα σφυρίζω ή ένα πλοίο μακρνό κι απροσδόκητο, θα σε φέρει μαζί με την νιότη μας και τα όνειρά μας, παλιέ μου φίλε. Κι ίσως τίποτα αλήθεια δεν ξέχασες, μα ο γυρισμός πάντα αξίζει περσότερο, από κάθε μου αγάπη κι αγάπη σου κι αγάπη μου, παλιές μου φίλε, παλιές μου φίλε» Ο Μίκης Θεοδωράκης διευθύνει την ορχήστρα. "
 
Από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου στο youtube
Άννα Παναγιωτοπούλου - Καινούργια τώρα ζωή
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Η επιτυχία τής Σοφίας Βέμπο «Καινούρια τώρα ζωή» με μουσική Λεό Ραπίτη και στίχους Μίμη Τραϊφόρου ήταν μια από τις πολλές μουσικές αναμνήσεις που ζωνταλνευε το «Τραμ το τελευταίο» τού Ελεύθερου Θεάτρου στο Άλσος Παγκρατίου. Όταν το 1976 ετοιμάζαμ με την Δάφνη Τζαφέρη για τις 28 Οκτωβρίου μια τηλεοπτική Μουσική βραδιά αφιερωμένη στα τα τραγούδια τού ‘40, είπαμε μ’ αυτό το τραγούδι να ξεκινάει η εκπομπή, πάλι με την Άννα Παναγιωτοπούλου ερμηνεύτρια. Και τώρα που δυστυχώς η πολύτιμή μας Άννα δεν είναι πια κοντά μας, μ’ αυτό το βίντεο θα την αποχαιρετήσω. Μουσική επιμέλεια Γιώργος Παπαδάκης Φωτογραφία Λάκης Καλύβας. Ηχοληψία Βαγγέλης Πατέλης. Οργάνωση παραγωγής Κατερίνα Κατωτάκη. Σκηνοθεσία Δάφνη Τζαφέρη. Αξέχαστες μέρες τηλεόρασης."
 
Πίσω
Μπλουζα