Τσέρνομπιλ - Κορωνοϊός

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Νικόλαος

RetroN00b
Joined
21 Ιαν 2015
Μηνύματα
202
Αντιδράσεις
367
Κάθομαι σπίτι ελέω κορωνοϊού και συλλογιέμαι...

Το '86 με το δυστύχημα στο Τσέρνομπιλ είχαμε πάρει τα παρόμοια μέτρα;

Το μόνο που ξέρω, γιατί ήμουν μικρό παιδάκι, είναι από τη μεγάλη μου αδερφή να μου λέει ότι τρώγαμε κονσέρβες για κάποιο διάστημα.

Παρακαλώ, όποιος μπορεί να γράψει κάτι πάνω στο θέμα, αναμνήσεις, βιώματα, ας το γράψει να μας ενημερώσει.
 
Και εγώ δεν θυμάμαι αν υπήρχαν μέτρα ανάλογα με τα σημερινά..Πάντως θυμάμαι εκείνες τις μέρες να ΄χουμε ένα μόνιμο συννεφιασμένο ουρανό εδώ στο χωριό μου..Θυμάμαι πως πρέπει να ήταν και και εντός του δεκαπενθημέρου των γιορτών του Πάσχα,γιατί δεν είχαμε σχολείο.Είχαν έρθει και οι συγγενείς μας από Πειραιά..Θυμάμαι να βγαίνουμε έξω στην αυλή να παίζουμε με τα ξαδέρφια μου,κάποιες φορές να έχει και ψιλόβροχο και μετά να μας φωνάζουν οι γονείς μας να μπούμε γρήγορα μέσα..Θυμάμαι σίγουρα επίσης, διαβάζοντας τις τότε εφημερίδες,που είχαν τον χάρτη της Ευρώπης και να απεικονίζεται μια "μαυρίλα" (το "μαύρο σύννεφο" της ραδιενέργειας) να βγαίνει από την Ουκρανία (τότε ήταν Σοβιετική ένωση),να απλώνεται στις διπλανές χώρες και να φτάνει κοντά στα σύνορα μας με την Γιουγκοσλαβία (ενωμένη τότε) και τη Βουλγαρία...Πάντως εμάς, απλά μας πλησίαζε αυτή η "μαυρίλα",δεν είχε φτάσει στη χώρα μας (έτσι έγραφαν φυσικά τότε,μάλλον για να μην δημιουργηθεί και πανικός)..Τώρα για πανικό σε super market και άλλα γεγονότα,δεν θυμάμαι αν γινόταν..Νομίζω πως υπήρξε κάποιος πανικός στην αρχή,αλλά δεν φτάσαμε στο σημείο να ΄χουμε ελλείψεις..Αξέχαστη σίγουρα αυτή "μουντάδα" του καιρού..Που πρέπει να κράτησε για καμιά βδομάδα!Το θυμάμαι,γιατί παιδάκια να τα κρατάνε κλεισμένα μες στο σπίτι (και ειδικά στη διακοπή του Πάσχα από το σχολείο) ήταν στενάχωρη κατάσταση!..
 
Δεν θυμάμαι καθόλου με το τσερνομπιλ ημουνα παιδάκι στην επαρχία, μας λέγανε να μην μας πάρει βροχή. Τον κορονοιου θα τον θυμάμαι για πάντα λόγω ότι έχω άτομο ηλικιωμένο στην οικογένεια με θέμα καρδιας θα καθισω μέσα!
 
Δεν θυμάμαι καθόλου με το τσερνομπιλ ημουνα παιδάκι στην επαρχία, μας λέγανε να μην μας πάρει βροχή. Τον κορονοιου θα τον θυμάμαι για πάντα λόγω ότι έχω άτομο ηλικιωμένο στην οικογένεια με θέμα καρδιας θα καθισω μέσα!
Σωστά και υπεύθυνα σκέφτεσαι..Λίγη υπομονή χρειάζεται,θα περάσει και αυτό..
 
Εγώ ήμουν ήδη Αμερική και φαντάζεστε τι προπαγάνδα έπεσε. Το σύννεφο δεν έφτασε εδώ. Πάντως διάβαζα διάφορα πανικόβλητα στις ελληνικές εφημερίδες (είχαν γίνει όλοι ειδικοί στο καίσιο και στο στρόντιο) και υπήρχαν διάφορες διαδόσεις, π.χ. επειδή λέγανε ότι για κάποιο λόγο οι φράουλες είχαν ιδιαίτερη τάση να απορροφούν ένα από τα ραδιενεργά στοιχεία που είχε απελευθερώσει το ατύχημα, τα μέλη του ΚΚΕ αγόραζαν συνέχεια φράουλες από τις λαϊκές για να δείξουν ότι ήταν αντισοβιετική προπαγάνδα αυτά και οι φράουλες ήταν ασφαλείς (το ότι οι τιμές της φράουλας θα είχαν κατρακυλήσει λόγω των διαδόσεων κι επομένως όσοι δεν είχαν πανικοβληθεί ήταν λογικό να αγοράζουν περισσότερες φράουλες ήταν μια εξήγηση που ούτε πέρασε από το μυαλό όσων μετέδιδαν τη φήμη).
 
Κάθομαι σπίτι ελέω κορωνοϊού και συλλογιέμαι...

Το '86 με το δυστύχημα στο Τσέρνομπιλ είχαμε πάρει τα παρόμοια μέτρα;

Το μόνο που ξέρω, γιατί ήμουν μικρό παιδάκι, είναι από τη μεγάλη μου αδερφή να μου λέει ότι τρώγαμε κονσέρβες για κάποιο διάστημα.

Παρακαλώ, όποιος μπορεί να γράψει κάτι πάνω στο θέμα, αναμνήσεις, βιώματα, ας το γράψει να μας ενημερώσει.

Θυμάμαι που είχε αδειάσει το σούπερ μάρκετ, και από γάλατα το μόνο που βρίσκαμε ήταν εβαπορέ Carnation, για το οποίο είχε ακουστεί κάτι πρόσφατα, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα, και δεν το έπαιρνε ο κόσμος. Δε νομίζω να ήταν μολυσμένο, αλλιώς δε θα το είχαν ούτε στα σούπερ μάρκετ.
 
Elephadas για τις φράουλες το θυμάμαι ναι έτσι λέγανε και εδώ , τουλάχιστον στα μέρη μου ότι ήταν μολυσμενες
 
Την εποχή εκείνη σπούδαζα στο Μόναχο, που είχε πληγεί αρκετά λόγω βροχής εκείνες τις ημέρες. Πολλοί σταμάτησαν να τρώνε φρέσκα λαχανικά, άλλοι τα σαπούνιζαν.... Θυμάμαι το πρώτο διάστημα έτρωγα ζυμαρικά και κατεψυγμένα λαχανικά, τα οποία είχαν μεγάλη ζήτηση. Μετά από 1 μήνα το σταμάτησα, μια και οι νέες παρτίδες θα είχαν τα μολυσμένα. Ότι είναι να γίνει ας γίνει, είπα.

Από την Ελλάδα είχα δεχθεί πολλές ερωτήσεις από γνωστούς για να τους στείλω φορητούς μετρητές γκάιγκερ. Έκατσα λοιπόν και έψαξα (δεν υπήρχε και διαδίκτυο) και βρήκα με αλληλογραφία, αλλά τους πουλούσαν 3.000 Μάρκα, ποσό υπερβολικό τότε (αισχροκέρδεια). Τελικά δεν μου είπε κανένας να αγοράσω, είχε περάσει και η περίοδος του υπερβολικό πανικού. Δυστυχώς μου έμεινε εμένα ο "βομβαρδισμός" για πολλούς μήνες από τις εταιρείες με "προσφορές" μετρητών ειδικά για εμένα (τάχα) από 3,000 Μάρκα σε 1.500, μετά σε 1.000, μετά σε 750. Από ένα σημείο και μετά έσχιζα τα γράμματα τους χωρίς να τα διαβάζω (κρίμα, αν είχα κρατήσει τα προσπέκτους θα ήταν καλό ρετρό υλικό)......

Κάτι αντίστοιχο γίνεται τώρα στη Γερμανία με τις μάσκες (ιδίως τις FFP3) που έχουν εξαφανισθεί. Επίσης πολύ γνωστή εταιρεία ζυμαρικών αύξησε δραστικά τις τιμές της (όταν άρχισε η αποθήκευση λόγω ιού) με αποτέλεσμα μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ να σταματήσει τη συνεργασία.
 
Και το αστείο είναι ότι είναι καλή ιδέα να σαπουνίζονται τα φρούτα και τα ζαρζαβατικά γιατί πολλά κατάλοιπα φυτοφαρμάκων δεν απομακρύνονται με απλό πλύσιμο με νερό. Οπότε έκαναν το σωστό για λάθος λόγους.
 
ΡετροΠαιδιά εσείς που ήμασταν πιο μεγάλα παιδιά τα μέτρα τότε ήταν τόσο αυστηρά όσο τώρα; Ή είναι τα σοσιαλ που το θέμα το μεγεθυνουν;
 
Μικρο παιδι δεν τα θυμαμαι τοσο τραγικα οσο σημερα ,θυμαμαι ας τα κανουμε να ειμαστε ησυχοι ,μην βγαινεις στην βροχη για καμμια βδομαδα δυο, μην τρως καποια τροφιμα ,γαλατα μονο κονσερβα ,κανε και καμμια εξεταση σε φαρμακειο που ειχανε μετρητες γκαιγκερ.
Υπηρχε μια χαλαροτητα και αγνοια των 80ς λογω του τα νεα τα μαθαιναμε απο 2 πηγες μονο ειδησεις και εφημεριδες.
Βεβαια οι εμπειριες ποικιλουν και αναλογα την οικογενεια σου και αναλογα ποσο κοντα ησουν στο περιστατικο ,αλλιως το περασανε στην Μακεδονια αλλιως στην Κρητη υποθετω.
 
ΡετροΠαιδιά εσείς που ήμασταν πιο μεγάλα παιδιά τα μέτρα τότε ήταν τόσο αυστηρά όσο τώρα; Ή είναι τα σοσιαλ που το θέμα το μεγεθυνουν;
Δεν ήταν τόσο αυστηρά τα μέτρα τότε, ήταν συστάσεις περισσότερο. Βέβαια η περίπτωση είναι διαφορετική, διότι οι επαφές των ανθρώπων μεταξύ τους δεν είχαν σχέση με το πρόβλημα τότε, ενώ με τον ιό που μεταδίδεται εύκολα τα μέτρα είναι απαγορευτικά, επομένως αυστηρά.
 
Άλλαξα αβαταρ και έβαλα τον εαυτό μου με μάσκα γιατί νομίζω πως ζούμε τόσο ιστορικές στιγμές που είχε καιρό γεννια να τις νιώσει! Δηλ.απιστευτες εποχές! Καμιά ρετρό στιγμή μας δεν συγκρίνεται.
 
Καμία σχέση το ατύχημα στο Τσερνόμπιλ με την ίωση που κυκλοφορεί. Το 1986 μιλάμε για ραδιενέργεια, ολική καταστροφή, θάνατος καθέ μορφής ζωής και μόλυνση χαιρσέου και υδάτινου ορίζοντα, όχι απλά για μια ίωση. Ανοργανωσιά πάντα σε αυτή εδώ την χώρα. Το 1986 λέγανε μην τρως φράουλες αλλά να τρώς πατάτες, λες και οι δεύτερες φυτρώνουν σε άλλο πλανήτη. Σήμερα πανικός με το παραμικρό, τρέχουν να αδειάσουν τα σουπερ-μαρκετ λες και θα γίνει πόλεμος. Ελάχιστοι ακόυν και κατανοούν τις οδηγίες από τους γιατρούς. Πανικός πάντα, μόνο μην πέσει καμιά σφαίρα στη αλήθεια παιδιά καμιά ημέρα, γιατί εκεί θα γίνει το έλα να δεις.
 
Μπα, ο πανικός είναι γενικό φαινόμενο. Εδώ στο Αμερικανιστάν να δείτε τι γίνεται. Και αν στην Ελλάδα οι παλιότερες γενιές (των γονιών μου, των παππούδων σας) είχαν κάποια δικαιολογία γιατί είχαν περάσει Κατοχή, στην Αμερική γιατί?

Εδώ και βδομάδες έχουν εξαφανιστεί τα απολυμαντικά και τα περιβόητα χαρτιά υγιείας. Την Παρασκευή πήγα για να κάνω τα ψώνια της βδομάδας από φρουτολαχανικά και κρεατικά, και το μαγαζί έμοιαζε βομβαρδισμένο (ήταν προς το τέλος της μέρας, μια ώρα πριν κλείσει). Και καλά να αδειάσουν τα ράφια από κονσέρβες και πακεταρισμένα πράματα. Αλλά από ζαρζαβατικά? Πόσα πια να πάρεις και πόσο να κρατήσουν? Πόσες μέρες κρατάνε οι μπανάνες? Στο ταμείο είχε τερατώδεις ουρές διότι τα καρότσια ήταν γεμάτα με βουνά από προμήθειες.

Αν κοιτάγανε το καρότσι μου θα λέγανε "Τρελός είναι ο elephadas και μαζεύει αλάτι?" Διότι είχα πάρει δύο τεράστιες σακούλες των 40lb εκάστη με υπέρχοντρο αλάτι. Επειδή το νερό στην περιοχή είναι πιο σκληρό κι από τη φάτσα της Τασώς Καββαδία σε ελληνική ταινία, έχω στην υπόγα κεντρικό water softener που χρησιμοποιεί αλάτι με το τσουβάλι, και επειδή είχα ξεχάσει να το τσεκάρω του είχε τελειώσει και ήταν γεμάτο νερό. Οπότε αντί να πάρω 1 σακούλα χρειαζόμουνα δύο. Αλλά πού το ξέρανε αυτό οι συμπελάτες μου? Αυτό που βλέπανε αυτοί ήταν ένα καρότσι τίγκα στο αλάτι.
 
Τόσος ο πανικός αγαπητέ ελέφαντας που σήμερα ήρθε μία κοπέλα , γυναίκα ενός γειτονα από Αθηνα με μικρό παιδί γυρω στα τέσσερα να μας δει και με τον τρόπο μου την εδιωξα δυστυχώς πράγμα που ποτέ μα ποτέ δεν θα έκανα υπό κανονικές συνθήκες( τι θα σκέφτεται τώρα για μένα!) Που φτάσαμε...Αλλά που να ξέρεις αυτήν την στιγμή τι κουβαλά ο άλλος όταν δουλεύει , έρχεται από Αθηνα και έχει μικρό παιδί που είναι φορέας όταν στο σπίτι έχεις ευπαθείς ομάδες. Παιδιά στο τιουμπι είδα πως δεν είναι μία απλή γρίπη όπως νομίζουμε είναι δυνατός ιος δυστυχώς με έντονη δυσφορία στο αναπνευστικό.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα