Υπογήινοι - Army Ants

kingtiger077

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2011
Μηνύματα
583
Αντιδράσεις
181
Παιδιά, δεν είδα να υπάρχει κάποιο thread για τους υπογήινους οπότε το βάζω εδώ. Βρήκα σε βόλτα στο Μοναστηράκι ένα φακελάκι υπογήινων ή army ants όπως είναι γνωστά στην Αμερική. Δυστυχώς το φακελάκι ήταν άδειο μιας και η φιγούρα είχε αγοραστεί ωστόσο δεν άφησα την ευκαιρία να πάει χαμένη και το πήρα μιας και φιγούρες βρίσκονται, αλλά φακελάκια....ούτε λόγος!!!

Προβολή συνημμένου 79879 Προβολή συνημμένου 79880
 
Ψιλικοκό και αυτά. Πάνω κάτω ξέρουμε πότε κυκλοφόρησαν? Πόσες φιγούρες αριθμούσαν? Γενικά άλλη οποιαδήποτε πληροφορία :)
 
Πολύ περιορισμένη η κυκλοφορία τους. Πρέπει να ήταν 93-94 πάντως, καθώς είχα πάρει μόνο ένα στην 3η δημοτικού (θυμάμαι χαρακτηριστικά χρονιές λόγω τάξεων).

Το Mutant Ninja στο λογότυπο μου είχε διαφύγει τελείως ...πόσο ήθελαν όλα να αντιγράψουν τα Χελωνονιντζάκια!
 
Ναι όντως κάπου εκεί πρέπει να κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Στην Αμερική κυκλοφόρησαν το 1987 από τη Hasbro με πολλά χρώματα σε αντίθεση με τα μονόχρωμα (τι πρωτότυπο) δικά μας. Ήταν χωρισμένα σε ομάδες με διαφορά στο χρώμα. Κάθε χρωματική ομάδα είχε και μια ικανότητα όπως ομάδα επίθεσης, ομάδα ελεύθερων σκοπευτών κτλ. Συνολικά κυκλοφόρησαν 40 φιγούρες.

images.jpg

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Army_Ants_(toy_line)

Army-Ants.jpg

428679937_cd4939e08d.jpg

ee6659d2.jpg
 
Εγώ αυτο που θυμάμαι είναι ότι χωρίζονταν σε 2 είδη, αυτοί που είχαν 4 χέρια και μεγάλες "ουρές" ή κοιλιές πιο σωστά και αυτοί που είχαν 2 χέρια και πιο μικρές κοιλιές, κάπως διαφορετικές στο σχήμα.
 
Ninja Kombattini ή Τermitors ή Army Ants

Είδα σε διάφορα θέματα (εξωγήινοι, ninja mites κλπ.) να γίνεται αναφορά στις εν λόγω φιγούρες, χωρίς ωστόσο να υπάρχει αυτόνομο θέμα, που να αναφέρεται σε ένα είδος φιγούρων που στην Ιταλία (με την ονομασία ninja kombattini) έκανε πραγματικά θραύση, ισάξια με τους εξωγήινους και ήταν μία ακόμα απίστευτης επιτυχίας ''συμπαραγωγή'' της ελληνικής El Greco με την ιταλική Gig.

Οι συγκεκριμένες φιγούρες αναπαριστούσαν μυρμίγκια πολεμιστές, κάθε ένα από τα οποία αποτελούνταν από το κυρίως σώμα, την κοιλιά κι ένα συγκεκριμένο όπλο.

Το κυρίως σώμα και η κοιλιά ήταν σε διάφορα χρώματα και τα όπλα σε μαύρο χρώμα.

Οι κατάλογοι με τις φιγούρες κυκλοφορούσαν σε διάφορους χρωματισμούς, όπως άσπρο, πράσινο, μπλε και κίτρινο.

Με την ονομασία army ants κυκλοφόρησαν σε Αμερική και Αγγλία και με την ονομασία termitors κυκλοφόρησαν στη Γαλλία.

Παρακάτω παραθέτω φωτό από μία πυραμίδα με 14 φιγούρες και τα λοιπά περιεχόμενά της, 5 κουτάκια με 4 φιγούρες (εκ των οποίων ''έστησα'' τις 4 φιγούρες από το ένα κουτάκι) η κάθε μία, καθώς και 6 κλειστά σακουλάκια.

Οι φιγούρες που έχω είναι διαφορετικές, εκτός από μια-δύο διπλές.

Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας το δώσει στη δημοσιότητα.

Υ.Σ.: Από παλιότερη συζήτηση κι από θέματα που έχω δει, ο φίλος timehunter το κατείχε το θέμα νομίζω.

IMG_0833.jpg

IMG_0834.jpg

IMG_0835.jpg

IMG_0836.jpg

IMG_0837.jpg

IMG_0838.jpg

IMG_0839.jpg

IMG_0840.jpg

IMG_0841.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο αδερφέ, αυτή ήταν η ονομασία που έψαχνα να βρω: υπογήινοι...!!!!

[edit] Έγινε η μεταφορά ;) [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zombiesquad3 είπε:
Μπράβο αδερφέ, αυτή ήταν η ονομασία που έψαχνα να βρω: υπογήινοι...!!!!Αν χρειαστεί από τους διαχειριστές ας κλειδωθεί το θέμα κι ας μεταφερθούν τα γραφόμενά μου στο θέμα των υπογήινων.
Έγινε σε αρνητικό χρόνο.

Ευχαριστώ πολύ..!!
 
kingtiger077 είπε:
Παιδιά, δεν είδα να υπάρχει κάποιο thread για τους υπογήινους οπότε το βάζω εδώ. Βρήκα σε βόλτα στο Μοναστηράκι ένα φακελάκι υπογήινων ή army ants όπως είναι γνωστά στην Αμερική. Δυστυχώς το φακελάκι ήταν άδειο μιας και η φιγούρα είχε αγοραστεί ωστόσο δεν άφησα την ευκαιρία να πάει χαμένη και το πήρα μιας και φιγούρες βρίσκονται, αλλά φακελάκια....ούτε λόγος!!!
Προβολή συνημμένου 79879 Προβολή συνημμένου 79880
Συγνώμη, δεν κατάλαβα!

Πουλούσαν το φακελάκι; :eek:

Τα θυμαμαι πάντως και γω αυτά! Μου άρεσαν πολύ οι glitter κοιλιές τους (ή ουρές τους ή δεν ξέρω και γω τί ήταν)

Και νομίζω θυμάμαι όλο δυσκολευόμουν να τις βάλω..
 
filmmusic είπε:
Συγνώμη, δεν κατάλαβα!Πουλούσαν το φακελάκι; :eek:

Τα θυμαμαι πάντως και γω αυτά! Μου άρεσαν πολύ οι glitter κοιλιές τους (ή ουρές τους ή δεν ξέρω και γω τί ήταν)

Και νομίζω θυμάμαι όλο δυσκολευόμουν να τις βάλω..


Οι άνθρωποι σε λίγο θα πουλάνε και την μυρωδιά από παλιά παιχνίδια....

Εκμεταλλεύονται το γούστο μας σε άκρατο βαθμό....

Προσωπικά πάντα λέω ότι, εάν κάποιος δεν χρειάζεται κάποιο παλιό παιχνίδι του, να το χαρίσει σε ένα μικρό παιδί, είναι το καλύτερο...
 
Χαλαρώστε βρε τσάμπα το πήρα το σακουλάκι!!! Σιγά μην έδινα λεφτά για άδειο σακουλάκι. Απλά μιας και το βρήκα το πήρα. Μακάρι να έβρισκα σακουλάκι ελληνικό και για την μεγάλη τρέλα μου τους εξωγήινους αλλά δεν... Αλλά που θα πάει!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kingtiger077 είπε:
Χαλαρωστε βρε τσαμπα το πηρα το σακουλακι!!! Σιγα μην εδινα λεφτα για αδειο σακουλακι. Απλα μιας και το βρηκα το πηρα. Μακαρι να εβρισκα σακουλακι ελληνικο και για την μεγαλη τρελα μου τους εξωγηινους αλλα δεν... Αλλα που θα παει!!!!

Πες έτσι άνθρωπέ μου διότι εγώ αγρίεψα, επειδή μου έχουν ζητήσει χρήματα μέχρι και για μικρό όπλο για kombattini, μην τρελαθούμε κιόλας.

Θα μου πεις βέβαια, ο καθένας ζητάει ότι του λείπει.
 
Και γω έλεγα μήπως το πληρωσες, γιατί στο ebay έχω δει να πουλάνε κουτιά (πχ είδα ενα κουτί από τους τερατομάχους), σακουλάκια, φυλλάδια από τα παιχνίδια..

οκ, τότε.. ;)
 
filmmusic είπε:
Και γω έλεγα μήπως το πληρωσες, γιατί στο ebay έχω δει να πουλάνε κουτιά (πχ είδα ενα κουτί από τους τερατομάχους), σακουλάκια, φυλλάδια από τα παιχνίδια..οκ, τότε.. ;)
Εντάξει κι εγώ έχω πάρει κουτί από τερατομάχους και εξωγήινους από ebay. Δεν ξέρω γιατί αλλά τα Ελληνικά κουτιά και γενικά συσκευασίες απλά δεν βρίσκονται!!! Βρίσκω άπειρα Ιταλικά, Γαλλικά Ολλανδικά, αλλά τα δικά μας τίποτα...Άσε που αν τα βρεις θα ζητάνε τα δάνεια της Αγγλίας!!! Γι'αυτό κι εγώ το πήρα μαζί με κάτι άλλα παιχνίδια που βρήκα!
 
Μόνο, σας παρακαλώ, να μην ξεφύγουμε παραπάνω από το θέμα μας :flower:
 
Είναι όμορφη σειρά πάντως κι αυτή και δεν την είχα σε εκτίμηση μέχρι πρόσφατα! Παραθέτω μια αφίσα από την Ιταλική σειρά και μια πυραμίδα στα πρότυπα των εξωγήινων! Πάντως οι χρωματιστές κοιλιές τους είναι όλα τα λεφτά!!! Να μην πω για την ποικιλία των όπλων!

kombattini 4.jpg

kombattini 1.jpg

kombattini 2.jpg

KOMBATTINI 3.jpg
 
kingtiger077 είπε:
Είναι όμορφη σειρά πάντως κι αυτή και δεν την είχα σε εκτίμηση μέχρι πρόσφατα! Παραθέτω μια αφίσα από την Ιταλική σειρά και μια πυραμίδα στα πρότυπα των εξωγήινων! Πάντως οι χρωματιστές κοιλιές τους είναι όλα τα λεφτά!!! Να μην πω για την ποικιλία των όπλων!Προβολή συνημμένου 80092 Προβολή συνημμένου 80093 Προβολή συνημμένου 80094 Προβολή συνημμένου 80095
Ακριβώς....
 
kingtiger077 είπε:
Είναι όμορφη σειρά πάντως κι αυτή και δεν την είχα σε εκτίμηση μέχρι πρόσφατα! Παραθέτω μια αφίσα από την Ιταλική σειρά και μια πυραμίδα στα πρότυπα των εξωγήινων! Πάντως οι χρωματιστές κοιλιές τους είναι όλα τα λεφτά!!! Να μην πω για την ποικιλία των όπλων!Προβολή συνημμένου 80092 Προβολή συνημμένου 80093 Προβολή συνημμένου 80094 Προβολή συνημμένου 80095
Συμφωνω απολυτα.Πραγματικα αυτοι οι υπογηινοι ειναι ολα τα λεφτα και οταν κυκλοφορουσαν στην ελλαδα ειχε ενα κουτι απο παπουτσια γεματο απο αυτους.Ε ρε να ειχα μια χρονομηχανη να γυρνουσα στο παρελθον και να μην τα μοιραζα εδω και κει.Που να φανταστω ομως οτι θα τα ηθελα τοσο πολυ τωρα στα 32 μου.
 
Λογικά την ονομασία τους πρέπει να τη σκέφτηκε καθαρά Έλληνας! Τα ονόμασε Υπογήινους σκεπτόμενος ότι είναι μυρμήγκια (γήινα όντα λοιπόν) και ζουν υπόγεια μέσα στη Γη: Υπο-γεια + γήινοι= Υπογήινοι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα