Υπολογιστής που βγάζει συνέχεια μπλε οθόνες

mple.jpg

αυτό μου έβγαλε το πρόγραμμα, κάτι λέει για kernel,εντωμεταξύ ένας φίλος μου κάπως πιο σχετικός λέει ότι ίσως να φταίει ο σκληρός, δεν ξέρω αν έχει δίκιο.cloud ευχαριστώ το ήξερα αυτό για το live cd, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω καθόλου από λίνουξ και έτσι ελάχιστα πράγματα θα μπορέσω να κάνω. Cloud, το προηγούμενο:έχω βρει μητρική gigabyte που παίρνει και DDR2 και DDR3 οπότε δεν είναι πρόβλημα. Έχει (ο Η/Υ) 2 γίγα μνήμη σε ένα σιμάκι, μια μητρική asus και κάρτα γραφικών νομίζω asus πάλι. Εντωμεταξύ, αυτόν τον Η/Υ τον είχε ο γιος του ξαδέρφου μου και του βγάζε κι αυτουνού συνέχεια μπλε οθόνες, οπότε τον έδωσε στην φίλη μου που είναι και θεία του, εγώ φυσικά του έβαλα ανεμιστήρες, και άλλαξα και την πάστα του επεξεργαστή, αλλά μετά φυσικά ξανάκανε τα ίδια.ήδη της το έκανα αυτό για τον Η/Υ του μαγαζιού, 245 ? για επεξεργαστή, μνήμη, σκληρό, τροφοδοτικό, μητρική,dvd drive με Α6 της AMD-αλλά όπως είπα ο άντρας της είπε ότι θα μας πνίξει και τους δυο αν πάρει καινούριο Η/Υ.Κουτί κρατήσαμε το παλιό.
 
Πολύ ωραία. Το νούμερο της στήλης "Bug check code" στην πρώτη γραμμή, τελειώνει σε 07f. Διάβασε εδώ. Αναφέρει για ύπαρξη προβληματικού ή μη συμβατού υλικού (και ιδίως μνήμης). Παρ'όλαυτά η στήλη "Caused by driver" αναφέρει ενα αρχείο που σχετίζεται με την κάρτα γραφικών η οποία προφανώς και είναι ΑΤΙ. Μαλιστα στη λίστα που εβαλες, υπάρχει παρόμοια καταχώρηση πολλές φορές, κι αυτό είναι καλό γιατί περιορίζει το πρόβλημα σε συγκεκριμένο hardware. Στη θέση σου, θα εκανα απεγκατάσταση των drivers της κάρτας αν αυτό είναι εφικτό και μετά θα εβαζα τους νεότερους. Αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, θα αφαιρούσα εντελώς την κάρτα γραφικών και θα λειτουργούσα το πισί είτε με την onboard αν υπάρχει είτε με μια οποιαδήποτε άλλη φτηνιάρικη κάρτα(εννοείται με τους driver της), να δω πώς θα πάει.
 
Καταρχάς, είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα της μητρικής ή τροφοδοτικού;

Το πρόγραμμα αν και δεν το ξέρω, φαίνεται να λέει ότι το πρόβλημα έχει σχέση με την κάρτα γραφικών.

Δεύτερον, για πες μας ακριβώς τι έχει επάνω το PC για να δούμε αν αξίζει η αναβάθμιση η όχι.. Γιατί αν έχει πχ κανέναν Core2 Quad Q9650 (Μετά είδα που είπες ότι έχει Quad..) για να αξίζει η ολική αλλαγή θα πρέπει να πας σε i5 και πάνω, και η τιμή ανεβαίνει... Και για τον Α6 που λες, μην σου πω ότι θα βρεθεί και με χειρότερο PC από αυτό που έχει.. :p

Τρίτον, για το Linux δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα!

Απλά το βάζεις επάνω, παίζεις λίγο με τα μενού του, μπαίνεις ίντερνετ (Μέσα στο "παίζεις λίγο με τα μενού του" είναι και το να βρεις τον Firefox.. :p ), βλέπεις κανένα βίντεο, και περιμένεις να δεις αν θα σου κρασάρει η όχι.

Και τέταρτων, για αρχή για δοκίμασε να κάνεις ένα update στους drivers της κάρτας γραφικών!

Υ.Γ.:

Rygar είπε:
Πολύ ωραία. Το νούμερο της στήλης "Bug check code" στην πρώτη γραμμή, τελειώνει σε 07f. Διάβασε εδώ. Αναφέρει για ύπαρξη προβληματικού ή μη συμβατού υλικού (και ιδίως μνήμης). Παρ'όλαυτά η στήλη "Caused by driver" αναφέρει ενα αρχείο που σχετίζεται με την κάρτα γραφικών η οποία προφανώς και είναι ΑΤΙ. Μαλιστα στη λίστα που εβαλες, υπάρχει παρόμοια καταχώρηση πολλές φορές, κι αυτό είναι καλό γιατί περιορίζει το πρόβλημα σε συγκεκριμένο hardware. Στη θέση σου, θα εκανα απεγκατάσταση των drivers της κάρτας αν αυτό είναι εφικτό και μετά θα εβαζα τους νεότερους. Αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, θα αφαιρούσα εντελώς την κάρτα γραφικών και θα λειτουργούσα το πισί είτε με την onboard αν υπάρχει είτε με μια οποιαδήποτε άλλη φτηνιάρικη κάρτα(εννοείται με τους driver της), να δω πώς θα πάει.
Με πρόλαβες... Και πολύ σωστός!

Για αρχή ας δοκιμάσει να αλλάξει τους drivers, και μετά να δοκιμάσει με κάποια άλλη κάρτα γραφικών.

Υ.Γ.2: Με τους drivers της κάρτας γραφικών, αν σου κάνει ξανά πρόβλημα, και αν κάνουν update αυτόματα από τα Windows, δοκίμασε και τίποτα πιο παλιούς μήπως και τυχόν το πρόβλημα είναι στους καινούριους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστώ πάρα πολύ rygar και cloud. θα κάνω αυτό που λες ρυγκαρ, το πιο απλό είναι να το λειτουργήσω με την onboard ή να βρω καινούριους drivers για ΧΡ;αλλά θα υπάρχουν;ή να πάω κατευθείαν σε καινούρια;

cloud:όχι δεν είμαι καθόλου σίγουρος, αν ήμουν δεν θα ρωτούσα!για σειρά i ξέχασε το, εδώ πήραμε τον Α6 και της λέγαν οι φίλοι της να βάλει i3, αλλά ο Α6 είναι 40 ?, ενώ ο φτηνότερος i3 120?, οπότε no brainer.άντε να βάλουμε κανένα Α8. προς το παρόν, κουτσοβολεύεται με μια φτηνιάρικη κάρτα τον 50-60? και οπωσδήποτε λιγότερα από το 100άρικο που της έλεγα!καλά, θα το ξαναδώ με το λίνουξ, αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω. θα το δοκιμάσω και με τους drivers της κ.γ.!εντάξει, σύμφωνοι!
 
Uskoke είπε:
το πιο απλό είναι να το λειτουργήσω με την onboard ή να βρω καινούριους drivers για ΧΡ;αλλά θα υπάρχουν;ή να πάω κατευθείαν σε καινούρια;
Το πιο απλό είναι να δοκιμάσεις με τους drivers...

Έτσι και αλλιώς και να βγάλεις την κάρτα, ξανά θα πρέπει να αλλάξεις drivers...

Απλά μπες στο site της AMD και δες ποιοι drivers είναι για ΧΡ και για την κάρτα, ΑΝ έχουν... Που λογικά θα έχουν και για ΧΡ αν η κάρτα δεν είναι και πάρα πολύ νέα.

Αλήθεια.. Τι κάρτα είπαμε ότι έχει επάνω;

Τώρα Αν δεις ότι εξακολουθεί να κάνει πρόβλημα, τότε μάλλον αρχίζουν τα δύσκολα..

Καταρχάς δες αν έχει σίγουρα on board κάρτα... Αν έχει, δες το μοντέλο της μητρικής, και δες τι κάρτα έχει επάνω, και αν βρεις drivers για ΧΡ στην asus ή στην εταιρία που έχει την κάρτα..

Uskoke είπε:
cloud:όχι δεν είμαι καθόλου σίγουρος, αν ήμουν δεν θα ρωτούσα!για σειρά i ξέχασε το, εδώ πήραμε τον Α6 και της λέγαν οι φίλοι της να βάλει i3, αλλά ο Α6 είναι 40 ?, ενώ ο φτηνότερος i3 120?, οπότε no brainer.άντε να βάλουμε κανένα Α8. προς το παρόν,
Αυτό το "Quad" που είπες με προβλημάτισε..

Αν είναι κανένας καλός Quad, ακόμα και Α10 να πάρεις σαν CPU παίζει να είναι χειρότερος.. :p Ή στην καλύτερη πάνω κάτω ο ίδιος.

Άρα, μάλλον ξεχνάς την γενική αναβάθμιση.

Uskoke είπε:
κουτσοβολεύεται με μια φτηνιάρικη κάρτα τον 50-60? και οπωσδήποτε λιγότερα από το 100άρικο που της έλεγα!καλά,
Ναι.. Αν δεν παίζει νέα παιχνίδια, λογικά και μία κάρτα γύρο στα 50-60? θα είναι μία χαρά.. όμως για τσέκαρε μην και τυχόν ο ανεμιστήρας της κάρτας έχει σκόνες και ανεβάζει θερμοκρασίες!

Η δες και για κανένα πρόγραμμα που να τσεκάρει θερμοκρασίες από την GPU.. Πρέπει να έχει και η ΑΤΙ... Το λέω γιατί μου έτυχε σχετικά πρόσφατα.

Uskoke είπε:
θα το ξαναδώ με το λίνουξ, αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω. θα το δοκιμάσω και με τους drivers της κ.γ.!εντάξει, σύμφωνοι!
Σου είπα και πριν.. Μην το "φοβάσαι"!

Δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι, ούτε χρειάζεται "ψάξιμο" ή κάποιες γνώσεις.. Απλά να δούμε αν και πως δουλεύει.. Το πολύ πολύ απλά παράτα το για λίγο μόνο του.

Πάντως ΑΝ κάνεις φορμάτ, σκέψου για τα 7 ή τα 8.1...

Το είπα και πριν ότι το μηχάνημα είναι μία χαρά για να τρέξει 7άρια! Και είναι κρίμα να τρέχει ακόμα αυτό το αρχαίο και νεκρό λειτουργικό...

Και δεν σου λέω για Linux γιατί βλέπω ότι δεν είναι για τέτοια, αν και θα του έδινα άλλη ζωή! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Το πιο απλό είναι να δοκιμάσεις με τους drivers...Έτσι και αλλιώς και να βγάλεις την κάρτα, ξανά θα πρέπει να αλλάξεις drivers...

Απλά μπες στο site της AMD και δες ποιοι drivers είναι για ΧΡ και για την κάρτα, ΑΝ έχουν... Που λογικά θα έχουν και για ΧΡ αν η κάρτα δεν είναι και πάρα πολύ νέα.

Αλήθεια.. Τι κάρτα είπαμε ότι έχει επάνω;

Τώρα Αν δεις ότι εξακολουθεί να κάνει πρόβλημα, τότε μάλλον αρχίζουν τα δύσκολα..

Καταρχάς δες αν έχει σίγουρα on board κάρτα... Αν έχει, δες το μοντέλο της μητρικής, και δες τι κάρτα έχει επάνω, και αν βρεις drivers για ΧΡ στην asus ή στην εταιρία που έχει την κάρτα..

Αυτό το "Quad" που είπες με προβλημάτισε..

Αν είναι κανένας καλός Quad, ακόμα και Α10 να πάρεις σαν CPU παίζει να είναι χειρότερος.. :p Ή στην καλύτερη πάνω κάτω ο ίδιος.

Άρα, μάλλον ξεχνάς την γενική αναβάθμιση.

Ναι.. Αν δεν παίζει νέα παιχνίδια, λογικά και μία κάρτα γύρο στα 50-60? θα είναι μία χαρά.. όμως για τσέκαρε μην και τυχόν ο ανεμιστήρας της κάρτας έχει σκόνες και ανεβάζει θερμοκρασίες!

Η δες και για κανένα πρόγραμμα που να τσεκάρει θερμοκρασίες από την GPU.. Πρέπει να έχει και η ΑΤΙ... Το λέω γιατί μου έτυχε σχετικά πρόσφατα.

Σου είπα και πριν.. Μην το "φοβάσαι"!

Δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι, ούτε χρειάζεται "ψάξιμο" ή κάποιες γνώσεις.. Απλά να δούμε αν και πως δουλεύει.. Το πολύ πολύ απλά παράτα το για λίγο μόνο του.

Πάντως ΑΝ κάνεις φορμάτ, σκέψου για τα 7 ή τα 8.1...

Το είπα και πριν ότι το μηχάνημα είναι μία χαρά για να τρέξει 7άρια! Και είναι κρίμα να τρέχει ακόμα αυτό το αρχαίο και νεκρό λειτουργικό...

Και δεν σου λέω για Linux γιατί βλέπω ότι δεν είναι για τέτοια, αν και θα του έδινα άλλη ζωή! :p
Nαι, αλλά είναι πολύ-πολύ απλούστερο από το να κάνω φορμάτ (είναι και 750 γίγα ο σκληρός) και να ξαναπερνάω ΧΡ, drivers, προγράμματα κλπ. Άλλωστε βρήκα φτηνή κάρτα asus με 28?. Δεν είναι και για gaming αλλά της φίλης μου της φτάνει και περισσεύει. Δεν πρόσεξα την κάρτα, αύριο που θα πάω εκεί θα τα κοιτάξω όλα.Θα τα δω όλα αυτά, αλλά νομίζω ότι δεν έχει onboard.

Μπα, την φίλη μου την φτάνει και ο Α6 στον Η/Υ του μαγαζιού. Αφού ο παλιός ήταν Pentium 4(!) και δεν μπορούσε σχεδόν καθόλου να κάνει multitasking, μόλις και μετά βίας μπορούσες να ανοίξεις δεύτερη καρτέλα ή να ακούς μουσική στο youtube.

Παιχνίδια;;Τι παιχνίδια;56 χρονών γυναίκα;Αφού την φτάνει ο Α6 του μαγαζιού, που τον χρησιμοποιεί κι ο γιος της. Αφού δεν παίζει ούτε καν τα παιχνίδια του facebook για τα οποία είναι υπεραρκετός ο Α6, ούτε καν ναρκαλιευτή και πασιέντζα, που λέει ο λόγος. Δεν έχει ανεμιστήρα η κάρτα, μόνο μια (μάλλον) μικρή ψύκτρα. Καλά, θα το δω κι αυτό, αλλά νομίζω πιο εύκολο είναι να σκάσει τα 28 και να πάρουμε μια καινούρια.

Καλά, εντάξει, θα το δοκιμάσω ίσως. Πόσα μέγα είναι περίπου το κατέβασμα, ώστε να αφήσω τον Η/Υ τη νύχτα; (Ειρήσθω εν παρόδω, το wolfenstein:new order είχε γύρω στα 20 γίγα (!) κατέβασμα, όλο το παιχνίδι είναι 4 DVD + κατέβασμα. Αλλά πως θα βρω drivers για λίνουξ;

Τα 7άρια σκέφτηκα κι εγώ, αλλά προς το παρόν όχι, αν η μνήμη είναι DDR2 πώς θα βρω σιμάκιμ γιατί με 2 γίγα θα σέρνονται τα 7άρια.

Είναι κρίμα αλλά την φίλη μου την φτάνει όσο κουτσοδουλεύει, σερφάρισμα στο ίντερνετ, email άντε και καμιά ισπανική ταινία το πολύ πολύ.

Μπα, σίγουρα όχι λίνουξ.
 
Uskoke είπε:
Nαι, αλλά είναι πολύ-πολύ απλούστερο από το να κάνω φορμάτ (είναι και 750 γίγα ο σκληρός) και να ξαναπερνάω ΧΡ, drivers, προγράμματα κλπ. Άλλωστε βρήκα φτηνή κάρτα asus με 28?. Δεν είναι και για gaming αλλά της φίλης μου της φτάνει και περισσεύει. Δεν πρόσεξα την κάρτα, αύριο που θα πάω εκεί θα τα κοιτάξω όλα.Θα τα δω όλα αυτά, αλλά νομίζω ότι δεν έχει onboard.
Δες τι έχει, δες τι θα κάνεις με τους drivers, και πες τι κάρτα έχεις βρει ΑΝ είναι η κάρτα γραφικών!

Είπαμε φθηνή, αλλά μην το ξεφτιλίσουμε και εντελώς (Πχ μην πας και σε καμία GF 210..)... :p

Uskoke είπε:
Μπα, την φίλη μου την φτάνει και ο Α6 στον Η/Υ του μαγαζιού. Αφού ο παλιός ήταν Pentium 4(!) και δεν μπορούσε σχεδόν καθόλου να κάνει multitasking, μόλις και μετά βίας μπορούσες να ανοίξεις δεύτερη καρτέλα ή να ακούς μουσική στο youtube.
Παιχνίδια;;Τι παιχνίδια;56 χρονών γυναίκα;Αφού την φτάνει ο Α6 του μαγαζιού, που τον χρησιμοποιεί κι ο γιος της. Αφού δεν παίζει ούτε καν τα παιχνίδια του facebook για τα οποία είναι υπεραρκετός ο Α6, ούτε καν ναρκαλιευτή και πασιέντζα, που λέει ο λόγος. Δεν έχει ανεμιστήρα η κάρτα, μόνο μια (μάλλον) μικρή ψύκτρα. Καλά, θα το δω κι αυτό, αλλά νομίζω πιο εύκολο είναι να σκάσει τα 28 και να πάρουμε μια καινούρια.
Πάντως ΑΝ (Που ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί..) πάει για άλλο, την στιγμή που δεν μιλάμε καθόλου για παιχνίδια, ένας Intel νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή!

Και εγώ αυτή την στιγμή με την 4600 που έχει ο i3 είμαι, και είμαι απόλυτα κοινοποιημένος!

Και πάντα αν δούμε τι CPU έχει τώρα, ΑΝ το πρόβλημα είναι στην μητρική, και αν συμφέρει περισσότερο η ολική αναβάθμιση και όχι μόνο αλλαγή της μητρικής.

Uskoke είπε:
Καλά, εντάξει, θα το δοκιμάσω ίσως. Πόσα μέγα είναι περίπου το κατέβασμα, ώστε να αφήσω τον Η/Υ τη νύχτα; (Ειρήσθω εν παρόδω, το wolfenstein:new order είχε γύρω στα 20 γίγα (!) κατέβασμα, όλο το παιχνίδι είναι 4 DVD + κατέβασμα. Αλλά πως θα βρω drivers για λίνουξ;
Περίπου στο 1GB είναι.. Και δεν σου είπα ότι δεν θα χρειαστεί να κάνει ΤΙΠΟΤΑ!;

Ξέχνα τους drivers! Δεν χρειάζονται drivers!!

Uskoke είπε:
Τα 7άρια σκέφτηκα κι εγώ, αλλά προς το παρόν όχι, αν η μνήμη είναι DDR2 πώς θα βρω σιμάκιμ γιατί με 2 γίγα θα σέρνονται τα 7άρια.Είναι κρίμα αλλά την φίλη μου την φτάνει όσο κουτσοδουλεύει, σερφάρισμα στο ίντερνετ, email άντε και καμιά ισπανική ταινία το πολύ πολύ.
Ακόμα και με τα 2GB μνήμης θα τρέχουν... Θα "κουράζεται" βέβαια λίγο, αλλά θα τρέχουν...

Προσωπικά ξέρω πολλούς που είναι ακόμα με 2GB μνήμης και 7άρια.

Και από το να είσαι με ένα αρχαίο και νεκρό λειτουργικό, καλύτερα να 'κουράζεται".

Απλά να προσέχει να μην το φορτώνει με ένα σορό από άχρηστα προγράμματα και υπηρεσίες. :p
 
Λοιπόοοον... Έβγαλα την κάρτα γραφικών και είναι με την onboard τώρα και δείχνει να πηγαίνει καλά. Είναι αυτονόητο ότι έβγαλα τους drivers της ΑΤΙ. Κατέβασα απ' το ίντερνετ τούς drivers για την onboard, αλλά το θέμα είναι το εξής:όταν μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα για καινούριο hardware, εγώ δεν τους είχα κατεβάσει ακόμα, και έτσι δούλεψε με τους drivers των windows! Πώς θα πείσω εγώ τώρα το λειτουργικό να χρησιμοποιήσει τους drivers που κατέβασα; Η κάρτα γραφικών έχει πολύ μπίχλα, όχι απλώς σκόνη ή σκούλες, αλλά παχιά μπίχλα, είναι δυνατόν αυτό να φταίει και βραχυκύκλωσε; Και για την ιστορία: Κάρτα γραφικών:ASUS EAH4350 silent 1GB ddr2, RAM 2GB ddr2, δίσκος caviar blue 750 GB, motherboard Asus P5KPL-AM EPU.Όσο για το λίνουξ, λέω να το κατεβάσω σήμερα το βράδυ! Τροφοδοτικό, ένα τελείως της πλάκας αλλά τώρα δεν συμφέρει να το αλλάξω, όσο κρατήσει. Το σημαντικότερο είναι ότι ως τώρα δεν ξοδέψαμε δεκάρα.
 
Είδα φωτογραφία της κάρτας. Αν έχει μπίχλα η ψύκτρα, αλλά μιλάμε για πολύ μπίχλα όμως όχι απλά λίγη σκόνη επιφανειακά, ενδέχεται να φτιάξει αν την καθαρίσεις. Η πολύ μπίχλα σε μορφή χνουδιού δεν επιτρέπει στην ψύκτρα να αποδεσμεύσει άμεσα τη θερμοκρασία. Πριν την καθαρίσεις, βγάλε μια ΚΑΘΑΡΗ φωτό για να δούμε πόση βρωμιά έχει. Οσον αφορά, την αντικατάσταση των drivers, θα πρέπει να μας πεις τί μητρική έχει. Θεωρητικά εχεις κατεβάσει το setup, οπότε αν το τρέξεις, θα σου κάνει αυτό την αντικατάσταση. Ειδάλλως πας στον Device Manager, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις το Update driver software. Δεν εχω ελληνικά Windows για να σου πω τί ακριβώς θα γράφει, πάντως λογικά θα είναι η πρώτη επιλογή του μενού. Στο παράθυρο που θα σου βγάλει, πατάς στην κάτω επιλογή που γράφει Browse my computer for μπλα μπλα μπλα...... οπου μετά θα κληθείς να επιλέξεις το φάκελο που εχεις κατεβάσει το driver. Αν είναι ζιπαρισμένος, τον αποσυμπιέζεις εννοείται. Πρώτα όμως δες αν εχει Setup δικό του. Αν η μητρική εχει Intel chipset, η onboard θα είναι Intel και 100% θα έχεις κατεβάσει το Setup

EDIT: Τώρα πηρα χαμπάρι ότι εχεις βαλει και το μοντέλο της μητρικής. Ειναι Intel άρα λογικά εχεις κατεβάσει το Setup. Την κάρτα γραφικών μπορείς να τη φυσήξεις με το μηχάνημα που βάζουν αέρα στα βενζινάδικα, όχι εξ επαφής όμως αλλ από π.χ.30-40 ποντους μακριά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Uskoke είπε:
Λοιπόοοον... Έβγαλα την κάρτα γραφικών και είναι με την onboard τώρα και δείχνει να πηγαίνει καλά. Είναι αυτονόητο ότι έβγαλα τους drivers της ΑΤΙ. Κατέβασα απ' το ίντερνετ τούς drivers για την onboard, αλλά το θέμα είναι το εξής:όταν μου έβγαλε το γνωστό μήνυμα για καινούριο hardware, εγώ δεν τους είχα κατεβάσει ακόμα, και έτσι δούλεψε με τους drivers των windows! Πώς θα πείσω εγώ τώρα το λειτουργικό να χρησιμοποιήσει τους drivers που κατέβασα; Η κάρτα γραφικών έχει πολύ μπίχλα, όχι απλώς σκόνη ή σκούλες, αλλά παχιά μπίχλα, είναι δυνατόν αυτό να φταίει και βραχυκύκλωσε; Και για την ιστορία: Κάρτα γραφικών:ASUS EAH4350 silent 1GB ddr2, RAM 2GB ddr2, δίσκος caviar blue 750 GB, motherboard Asus P5KPL-AM EPU.Όσο για το λίνουξ, λέω να το κατεβάσω σήμερα το βράδυ! Τροφοδοτικό, ένα τελείως της πλάκας αλλά τώρα δεν συμφέρει να το αλλάξω, όσο κρατήσει. Το σημαντικότερο είναι ότι ως τώρα δεν ξοδέψαμε δεκάρα.
Αν βολεύεται με την on board άσε αυτή... Αλήθεια.. 1080 βίντεο παίζει!; :p

Και ναι, η σκόνη και η μπίχλα παίζει να είναι η αιτία.. Αν και πιο πιθανό θα ήταν να κάνει απλά επανεκκίνηση.

Κάνε ένα καθάρισμα, πήγαινε κάπου που να έχουν κομπρεσέρ και φύσα την καλά με αέρα, και κάνε ακόμα μία δοκιμή..

Τώρα για τους drivers, δοκίμασε πρώτα μήπως και φτιάξει η κάρτα μετά τον καθαρισμό, και νομίζω ότι απλά περνάς τους άλλους από πάνω (Λογικά δεν θα διαφέρουν από τους drivers που περνάει με την εγκατάσταση των Windows.)..

Βέβαια υπάρχει και ο τρόπος μέσα από την διαχείριση συσκευών.. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημαντική διαφορά... Εγώ πάντα απλά τρέχω το αρχείο.. :xm:

Και αν τελικά μετά το καθάρισμα η κατάσταση δεν αλλάξει, και θέλει κάτι καλύτερο από την on board, δες για καμία GT610 στα περίπου 38? και θα είσαι μία χαρά!

@ Rygar πάλι άργησα... Με έφαγε το ψάξιμο για την 610... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@rygar:η μπίχλα δεν είναι στην ψύκτρα, είναι πάνω στην πλακέτα και μάλιστα από την ανάποδη, άρα μάλλον δεν έχει σκάσει πυκνωτής. Είναι λεκές ολόκληρος, δηλ. σαν κάποιες φώτο που στέλνουν εδώ στο ρέτρομάνιαξ από πλακέτες με πυκνωτές και μπαταρίες σκασμένα κλπ. Προσπάθησα να την ξύσω απαλά με το νύχι αλλά δεν βγαίνει. Τέλος πάντων έδωσα την κάρτα γραφικών σε έναν φίλο μου καλό ηλεκτρονικό να την καθαρίσει με το ειδικό υγρό και να δει τους πυκνωτές και αν είναι κλαταρισμένοι να τους αλλάξει αλλά μέχρι εκεί. Τώρα cloud και geforce 210 να της βάλω μια χαρά θα είναι, εδώ είναι ακόμα με την onboard και τους drivers των windows! Αυτή έχει 512 ΜΒ και κάνει 28 ?. Αλλά θα την κρατήσω την Asus αφού την περιποιηθεί ο φίλος μου καβάτζα. rygar στην επόμενη επίσκεψη θα δω τι θα κάνω με τους drivers της onboard γιατί τους κατέβασε σε folder που είχε ένα σωρό άλλα πράγματα και έχει σχεδόν μια ντουζίνα setup και εκείνη την ώρα ήταν έτοιμο το φαΐ κιόλας! (Με ταΐσανε!)
 
Αν η μπίχλα είναι στη θέση που από την άλλη μεριά είναι ο επεξεργαστής, ίσως να φταίει αυτό. Υπερθερμαίνεται η περιοχή και η ψύκτρα δεν επαρκεί. Με WL και μια οδοντόβουρτσα μπορεί να καθαριστεί.
 
Όχι rygar είναι από την κάτω μεριά των πυκνωτών (ηλεκτρολυτικών) που είναι 2-3 οπότε ο φίλος μου μπορεί να τους αλλάξει. Θα την καθαρίσει την πλακέτα αυτός. Αλλά ούτε κουβέντα να αγγίξουμε το υπόλοιπο κύκλωμα γιατί έχει εξαρτήματα επιφανειακής στήριξης του μισού χιλιοστού και ούτε με μικροσκόπιο δεν μπορεί να δει τι γράφουν και να πάρει μια ιδέα, και να βρει το σχέδιο online κλπ.Άλλωστε δεν αξίζει τον κόπο. Αυτός ο φίλος μου θα μου δώσει ένα πρόγραμμα από bootable cd για διάγνωση και επισκευή του σκληρού δίσκου (βρίσκει bad sectors κλπ.) οπότε θα το τρέξω κι αυτό καλού-κακού μια κι ο σκληρός θα είναι 7-8 χρονών και με πολλές ώρες στην πλάτη του και κυρίως χωρίς ανεμιστήρα να τον φυσάει.
 
Πίσω
Μπλουζα