Ψύξη για κατεβαστήρι.

Για κατεβαστήρι έχω ένα παλιό φορητό με Ρ4 (αγορασμένο αντι 180€ από γερμανία). Καλή αθόρυβη και οικολογική λύση (πολύ μικρή κατανάλωση), με κόστος όσο ένα καλό τροφοδοτικό για desktop.
 
Φιλε Karnov,το QDI Advance 10b mobo που εχεις,εχει chipset το VIA Apollo Pro 133A με North Bridge το VIA VT82C694X και South Bridge το VIA VT82C686B.Ακριβως τα ιδια εχω κι εγω στη δικη μου μητρικη,την Asus CUV4X-EA,στην οποια εχω πανω εναν 80αρη WD μαζι με εναν 250αρη επισης WD....

Ειμαι 99,99% σιγουρος συνεπως,οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τον 200αρη δισκο...

Βεβαια αυτο που ειπε ο theritikos με προβληματιζει λιγο,αλλα σε καθε περιπτωση,μια δοκιμη,θα δειξει τελικα τι ισχυει...

Ερωτηση:H PCI to USB 2.0 καρτουλα που πηρες,τι μαρκα ειναι;Σου δουλευει σωστα;
 
manos426f είπε:
Ερωτηση:H PCI to USB 2.0 καρτουλα που πηρες,τι μαρκα ειναι;Σου δουλευει σωστα;
Είναι TRUST και έχει επάνω chip VIA.Έχει 4 USB2 εξωτερικά και έχει και ένα εσωτερικό. Αν έβρισκα κανενα ωραίο και φθηνό hub που να μπαίνει σε φατνίο 5.25 θα το συνέδεα επάνω, αλλά για την ώρα δεν έχω βρει. Δουλεύει κανονικά σαν USB2, αλλά η αντιγραφή είναι πιο αργή σε σχέση με μοντέρνα συστήματα (καμία σχέση όμως με το USB1, σαφώς γρηγορότερα). Την πήρα 10?.

nkarytia είπε:
Για κατεβαστήρι έχω ένα παλιό φορητό με Ρ4 (αγορασμένο αντι 180? από γερμανία). Καλή αθόρυβη και οικολογική λύση (πολύ μικρή κατανάλωση), με κόστος όσο ένα καλό τροφοδοτικό για desktop.
Τι Ρ4;

Από δίσκο όμως τι δίσκο έχει;

Αν κατεβάζεις από torrent-trackers που πρέπει να κρατάς καλό ratio υπάρχει το πρόβλημα ότι πρέπει να τα κρατάς στο δίσκο καιρό.
 
Karnov είπε:
Είναι TRUST και έχει επάνω chip VIA.Έχει 4 USB2 εξωτερικά και έχει και ένα εσωτερικό. Αν έβρισκα κανενα ωραίο και φθηνό hub που να μπαίνει σε φατνίο 5.25 θα το συνέδεα επάνω, αλλά για την ώρα δεν έχω βρει. Δουλεύει κανονικά σαν USB2, αλλά η αντιγραφή είναι πιο αργή σε σχέση με μοντέρνα συστήματα (καμία σχέση όμως με το USB1, σαφώς γρηγορότερα). Την πήρα 10?.

Παλι καλα να λες,εγω παιδευτηκα καιρο για να μου δουλεψει αυτη η ιστορια,τα παιδια εδω μεσα το ξερουν καλα.....!!!! :D :D :D

Karnov είπε:
Τη μνήμη την πλήρωσα 50? στο Πλαίσιο
Ειδες,αυτο ακριβως λεω...Πολυ ακριβοτερα δηλαδη απο DDR-II,αλλα κι απο DDR-I.....

Γνωμη μου ειναι οτι τετοια πραγματα τα παιρνεις μεταχειρισμενα,καπως ετσι πηρα κι εγω 2x512 SDRAM για τον P-III μου για 20 η 25 (δε θυμαμαι ακριβως) ευρω την καθεμια.... :)
 
P4M, με 200GB σκληρό στο USB2

Karnov είπε:
Είναι TRUST και έχει επάνω chip VIA.Έχει 4 USB2 εξωτερικά και έχει και ένα εσωτερικό. Αν έβρισκα κανενα ωραίο και φθηνό hub που να μπαίνει σε φατνίο 5.25 θα το συνέδεα επάνω, αλλά για την ώρα δεν έχω βρει. Δουλεύει κανονικά σαν USB2, αλλά η αντιγραφή είναι πιο αργή σε σχέση με μοντέρνα συστήματα (καμία σχέση όμως με το USB1, σαφώς γρηγορότερα). Την πήρα 10?.


Τι Ρ4;

Από δίσκο όμως τι δίσκο έχει;

Αν κατεβάζεις από torrent-trackers που πρέπει να κρατάς καλό ratio υπάρχει το πρόβλημα ότι πρέπει να τα κρατάς στο δίσκο καιρό.
 
manos426f είπε:
Παλι καλα να λες,εγω παιδευτηκα καιρο για να μου δουλεψει αυτη η ιστορια,τα παιδια εδω μεσα το ξερουν καλα.....!!!!
Λοιπόν τώρα που διάβασα αυτά που έγραψες, διαπίστωσα ότι έκανα λάθος!

Η κάρτα μου είναι κι εμένα Equip.Και να σκεφτείς έστειλα τη γυναίκα μου να την πάρει και της είχα πει να πάρει τη Sunix και είχε τελειώσει και έτσι από σπόντα πήρε την Equip!

Σε τέτοια ζητήματα πάντως είναι πολύ σημαντικό το λειτουργικό.

Κυκλοφορούν bootable cd με ΧΡ έκδοση 2007 Οκτώβριος. Με το που τα εγκαθιστάς έχει όλα τα updates έτοιμα! Ακόμη κι αυτά που ... δεν πολυγουστάρουμε βέβαια , όπως ΙΕ7 κτλ αλλά μετά βάζεις ό,τι θέλεις έτσι κι αλλιώς.

Με αυτό το λειτουργικό δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Βάζει τα πάντα μόνο του.Δεν αξίζει να βάζεις παλιότερες εκδόσεις και μετά να περνάς SP και τρίχες. Θέλει 10πλάσιο χρόνο.Κατέβασέ το , αξίζει και θα με θυμηθείς.Μόνο 300ΜΒ είναι άλλωστε ...

Τώρα που διαβάζω κι άλλα από τα παθήματά σου, θα σου γράψω και κάτι άλλο ακόμη!

Στο κατεβαστήρι έβαλα μια παλιά PCI Soundblaster Live 5.1 που είχα.

Τα ΧΡ που σου είπα έβαλαν μόνα τους drivers και δούλεψε αμέσως και κυριλέ!

Η δε USB2 Equip κάρτα δεν χρειάστηκε καν drivers.Με το που την έβαλα δούλεψε αμέσως, παρόλο που δεν την είχα όταν εγκατέστησα το λειτουργικό.
 
Έβαλα μόλις τώρα το 200άρη επάνω (δεν είχα δει όλο αυτό τον καιρό το φίλο που θα μου τον έφερνε).

Το BIOS τον βλέπει 130GB αλλά τα Windows τον βλέπουν κανονικά!

Θα δουλεύει λέτε ή όχι;
 
OXI !!! :D :D

Tο πρόβλημα θα φανεί όταν γεμίσουν αυτά τα 130gb και θα χρειαστεί να γράψεις και στο υπόλοιπο του δίσκου...

Τότε θα έχεις μία, καθόλου ευχάριστη, έκπληξη.......
 
Μπορείς να κατεβάσεις νεωτερη έκδοση του BIOS η οποία λογικά θα λυνει αυτό το πρόβλημα με την αναγνώριση δίσκων μέχρι 128GB. Πάρα πολλές εταιρείες ενώ σταμάτησαν να υποστηρίζουν τις μητρικές τους, έβγαλαν αναβάθμιση BIOS μόνο και μόνο για νεωτερους δίσκους (βλέπε τη Ferrari των μητρικών, ASUS).
 
Επίσης μπορείς να δώσεις 110 ευρώ για να πάρεις μια απλή mobo με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ένα επεξεργαστή δύο πυρήνων και άλλα 20 για ένα giga ram.

Βάζεις πάνω το παλιό κουτί, ένα παλιότερο τροφοδοτικό το δίσκο σου και ξεμπέρδεψες.

Ποιός ο λόγος να σκάσεις 50 + ευρώ για 512 απλής SDRAM, για επιπρόσθετες κάρτες δικτύου και κάρτες USB 2.0 που στην τελική δεν ξέρεις καν αν θα δουλέψουν. Και δεν θα έχεις περιορισμό ακόμα και αν αποφασίσεις κάποτε να βάλεις δίσκο του ενός τέρα ή επιπρόσθετη κάρτα γραφικών PCI-Express αν στη δώσει κατακούτελα και θες να παίξεις και λίγο Crysis.

Δεν υπάρχει λόγος να αναλώνεστε σε παλιότερο hardware που έχει από καιρό πάψει να υποστηρίζεται, να τα σκάτε κανονικά για παλιές μνήμες και αρχαίες κάρτες γραφικών ή επιπρόσθετες κάρτες και τα λοιπά.

Λύνεις το πρόβλημά σου βρε αδερφέ!!!!!
 
teflon είπε:
Tο πρόβλημα θα φανεί όταν γεμίσουν αυτά τα 130gb και θα χρειαστεί να γράψεις και στο υπόλοιπο του δίσκου...Τότε θα έχεις μία, καθόλου ευχάριστη, έκπληξη.......
Οπότε για την ώρα αφού δεν υπάρχει λύση θα πρέπει να προσέξω να μην γεμίσω το δίσκο πάνω από τα 130.

Με άλλο controller , σε PCI , θα είμαι εντάξει λέτε;

Βρήκα ένα με 23? .

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801117
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ, προτείνω να εγκαταστήσεις κάποια νεώτερη έκδοση του BIOS της μητρικής σου. Προσοχή όμως, με το update του BIOS, γιατί μπορεί να σου μείνει στα χέρια η μητρική....:nervous:

Επίσης κάπου στο net παίζουν κάτι προγραμματάκια που τα εγκαταστείς στο MBR του δίσκου και κάνουν την ίδια δουλειά. Δυστυχώς δε γνωρίζω αρκετά για το θέμα αυτό. Ισως κάποιος άλλος, εδω μέσα, μας δώσει τα φώτα του..... :confused:

Αλλη μιά λύση, αφού πρόκειται για κατεβαστήρι, είναι να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις μιά διανομή LINUX. :) (είχα, δεν είχα, εκεί έφερα την κουβέντα...... :diablotin: )

Με αυτό το λειτουργικό δεν αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους προβλήματα.. :D

Πιστεψέ με οτι έχω σε ένα Pentium166MMX κάτι περισσότερο από 1TB δίσκους.... :) Το BIOS δεν βλέπει κανένα δίσκο κατα την εκκίνηση, παρά μονάχα τον δίσκο που έχω εγκαταστήσει το λειτουργικό. Σε περιβάλλον LINUX, όμως, βλέπω και τους υπόλοιπους δίσκους και σβήνω, γράφω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Καλό είναι να αναφέρω οτι σχετικά κακόβουλα

"μικρόβια" θα πάψουν να σε ανησυχούν, για τον απλούστατο λόγο, οτι στο LINUX δεν υπάρχουν. :D
 
Δοκίμασα εγκατάσταση ubuntu και τζίφος.

Προτιμώ τα ΧΡ που τα ξέρω.

Είναι σίγουρο ότι θα βγεί πρποβλημα, γιατί η τελευταία έκδοση τους, τον δίσκο τον βλέπει κανονικά , παρόλο που δεν τον βλέπει το ΒΙΟS.
 
ΒΙΟS update φιλε Karnov,αυτη ειναι η μοναδικη λυση,μη ψαχνεσαι με αλλα πραγματα,στο τελος,ετσι κι αλλιως,παλι σε αυτο θα καταληξεις...
 
manos426f είπε:
ΒΙΟS update φιλε Karnov,αυτη ειναι η μοναδικη λυση,μη ψαχνεσαι με αλλα πραγματα,στο τελος,ετσι κι αλλιως,παλι σε αυτο θα καταληξεις...
Παραπάνω έγραψα ότι η μητρική έχει το τελευταίο BIOS που έβγαλε γιάυτή η QDI πριν πάει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας. Και με αυτό δεν βλέπει το δίσκο για 200άρη. Δεν μπορώ να φανταστώ λοιπόν τι άλλο BIOS θα μπορούσα να περάσω.

Σε άλλο φόρουμ πάντως μου έγραψαν ότι οι RAID Controllers σε PCI βλέπουν μια χαρά μεγάλους δίσκους , σε παλιά συστήματα μπακατέλες όπως το δικό μου που δεν τους βλέπει η μητρική.

Οπότε θα ξοδέψω άλλα 24? για τον Controller ...
 
Ριψοκινδυνες καταστασεις αυτες με PCI controllers κτλ,αλλα μαλλον τελικα,οπως τα λες,δεν εχεις κι αλλη επιλογη για το PC αυτο...
 
Έβαλα τον PCI ATA133 RAID Controller.Το firmware του , βλέπει κανονικά τον 200άρη. Ελπίζω ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Αργότερα μπορώ να βάλω και κανέναν 500άρη IDE , όταν πέσουν κι άλλο ή λίγο πριν αποσυρθούν τελείως ως είδος!
 
Karnov είπε:
Αργότερα μπορώ να βάλω και κανέναν 500άρη IDE , όταν πέσουν κι άλλο ή λίγο πριν αποσυρθούν τελείως ως είδος!
Όχι,μην αγοράσεις 500άρη δίσκο αν δε δοκιμάσεις πρώτα κάποιον πάνω....

Είναι πολυ πιθανό να μην τον "βλέπει" ο controller....!!
 
teflon είπε:
Εγώ, προτείνω να εγκαταστήσεις κάποια νεώτερη έκδοση του BIOS της μητρικής σου. Προσοχή όμως, με το update του BIOS, γιατί μπορεί να σου μείνει στα χέρια η μητρική....:nervous:
νομίζω πως πλέον πως όλες οι μητρικές έχουμ δυο bios και σε περίπτωση κάποιου κολλήματος με ένα reset ξαναπερνιέται το αρχικό...
 
Nαι,αλλά εδώ Γιώργο έχουμε να κάνουμε με μια μητρική 8ετίας περίπου...

Τέλος πάντων,άλλωστε bios update δεν έγινε από τον φίλο karnov τελικά,απ' ότι κατάλαβα....
 
Πίσω
Μπλουζα