[1980-01-03] Πρόγραμμα TV από 3 ως 9 Ιανουαρίου 1980

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
923
Πρόγραμμα τηλεόρασης της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ από 3 ως 9 Ιανουαρίου 1980 μέσα από το περιοδικό ΕΠΙΚΑΙΡΑ

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Πάρα πολύ καλό Άλκη. Αν μπορείς βάλε και απο την επόμενη τηλεοπτική χρονιά!
 
Υπέροχο εύρημα. Βλέπω εν έτει 1980 να παίζονται ακόμα η "Σύγχρονη Εύα" με την Ευαγγελίδου, το κορυφαίο "Λούνα Παρκ", Ο "Δρόμος", Η "Ετυμηγορία" και βέβαια ο "Μεθοριακός Σταθμός".
 
Η ποιοτικότατη εκπομπή της ΕΡΤ "ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ" παρουσιαζει λεει αποψε τον νεο σταρ Γιάννη Φλωρινιωτη!
 
Ας θυμηθουμε οτι τον Γιαννη Φλωρινιωτη τον ειχε καλεσει ο ιδιος ο Χατζηδακις και του ειχε κανει μια εκπομπη στο 3ο Προγραμμα καπου στα τελη του 70!!

Θα βρειτε μαρτυριες εδω

http://www.youtube.com/watch?v=MmQlq09YSVo&feature=watch_response_rev

Και την ραδιοφωνικη εκπομπη εδω

 
Χεχε οντως "μεγαλη φιρμα" τοτε!
 
Ευχαριστούμε tsalk!

Κάθε φορά που διαβάζω τα προγράμματα εκείνης της εποχής, εκτός από το σοκ που παθαίνω γιατί θυμάμαι σαν φλασιά σποραδικά ορισμένες εκπομπές, αναρωτιέμαι πώς γινόταν να ξεκινά τόσο αργά το πρόγραμμα τις καθημερινές! Λογικό από τη μία, αφού σου λέει ότι "ο κόσμος το πρωί δουλεύει και δεν βλέπει τηλεόραση"...

Απορία: αυτό το «Χ» δίπλα από ορισμένες εκπομπές τι σημαίνει;
 
sputnik είπε:
Απορία: αυτό το «Χ» δίπλα από ορισμένες εκπομπές τι σημαίνει;
Το «Χ» ξεχωρίζει τις έγΧρωμες από τις ασπρόμαυρες τηλεοπτικές σειρές/εκπομπές, διότι στις αρχές του 1980 η ΕΡΤ και η ΥΕΝΕΔ ακόμα πρόβαλλαν και έγχρωμα και ασπρόμαυρα τηλεοπτικά προγράμματα.

Για αυτό και τις περισσότερες φορές θα προσέξεις το «Χ» στις ξένες σειρές, οι οποίες εκείνα τα χρόνια πλέον ήταν (φυσικά) όλες έγχρωμες (μόνο στο Ελλάντα αργήσαμε τόσο πολύ και στο θέμα της μετάδοσης έγχρωμου τηλεοπτικού σήματος...)
 
Κατατοπιστικότατος και διαφωτιστικότατος bernard.c, σ' ευχαριστώ! Πράγματι, οι ελληνικές παραγωγές σίγουρα θα ήταν γυρισμένες σε ασπρόμαυρο, οπότε χρειαζόταν η διευκρίνιση.

Μιλώντας για χρώμα στην τηλεόραση, δε θα ξεχάσω ποτέ το πόση εντύπωση μάς είχε κάνει οικογενειακά μόλις πρωτοσυνδέσαμε την πρώτη μας έγχρωμη συσκευή το 1983-84 (σ.σ.: ακόμα δουλεύει, την έχω στο δωμάτιό μου!) και είδαμε το σήμα της ΕΡΤ-2 έγχρωμο. Πραγματική αποκάλυψη, σα να βλέπαμε το πιο εντυπωσιακό θέαμα!
 
sputnik είπε:
Μιλώντας για χρώμα στην τηλεόραση, δε θα ξεχάσω ποτέ το πόση εντύπωση μάς είχε κάνει οικογενειακά μόλις πρωτοσυνδέσαμε την πρώτη μας έγχρωμη συσκευή το 1983-84 (σ.σ.: ακόμα δουλεύει, την έχω στο δωμάτιό μου!) και είδαμε το σήμα της ΕΡΤ-2 έγχρωμο. Πραγματική αποκάλυψη, σα να βλέπαμε το πιο εντυπωσιακό θέαμα!
Όντως, χαχα, κι εμείς κάτι αντίστοιχο νιώσαμε ένα χρόνο μετά, το 1985...!! :D
 
Μπράβο ρε παιδιά,εξαιρετική δουλειά έχετε κάνει με τα προγράμματα!
 
Πίσω
Μπλουζα