A Nightmare on Elm Street (1984)

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
A Nightmare on Elm Street

Welcome to prime time, bitch...

FreddyKrueger.jpg
Προβολή συνημμένου 130528




Η σειρά ταινιών Nightmare on Elm Street (ελλ. μετάφραση «Ο Εφιάλτης στο Δρόμο με τις Λεύκες») είναι μια από τις γνωστότερες στον κινηματογράφου τρόμου μέχρι σήμερα.

Σεναριογράφος της πρώτης ταινίας υπήρξε ο Wes Craven ο οποίος έχει γράψει και τα σενάρια των ταινιών Scream. Η ταινία βA Nightmare on Elm Streetβ γυρίστηκε το 1984 και το σενάριό της ήθελε, ένα νεκρό πλέον δολοφόνο μικρών παιδιών να εισβάλει στους εφιάλτες των παιδιών των οποίων οι γονείς δολοφόνησαν τον ίδιο, θάβοντάς τον ζωντανό στο λεβητοστάσιο του σπιτιού του. Το όνομά του είναι πλέον γνωστό σε όλους τους cinefans βFreddy Kruegerβ.

Η εισβολή στα όνειρα των παιδιών δεν έχει τη μορφή ενός απλού συνηθισμένου ονείρου, αλλά έχει ως στόχο την εκδίκηση του Freddy η οποία επιτυγχάνεται με το σαδιστικό θάνατο των παιδιών μέσα στον ίδιο τους τον εφιάλτη, ο οποίος προκαλεί και το φυσικό θάνατο τους.

Οι επόμενες ταινίες της σειράς αυτής (συνολικά 7 μέχρι σήμερα), έχουν το ίδιο κεντρικό θέμα αλλά καθεμία από αυτές αποτελεί ένα μνημείο για τους οπαδούς του Freddy Krueger.

Ποια είναι όμως τα στοιχεία που έχουν κάνει αξιομνημόνευτες αυτές τις ταινίες;

Καταρχήν το πρωτότυπο σενάριο τους. Δε νομίζω η ιδέα του θανάτου στα όνειρα να μη συναρπάζει τον οποιονδήποτε. :)

Δεύτερον οι απίστευτες και καυστικότατες ατάκες του Freddy Kruger (Robert Englund).

This is God!

Τρίτον το... όπλο του. Εκτός από τις φονικές ατάκες του, το γάντι με τις λεπίδες είναι το σήμα κατατεθέν του και ο τρόμος αρκετών από όσους έχουμε παρακολουθήσει τις ταινίες.

Freddysglove.jpg
Προβολή συνημμένου 130529

Τέταρτον το soundtrack των σειρών. Απλά τρομακτικότατό. Ακούστε εδώ αν δε με πιστεύετε.

1, 2 FreddyΚΌs coming for you


3, 4 β¦.


YouTube - Freddy's Coming For You

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια Alu!!!!

Αυτή η ταινία ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για τους οπαδούς του τρόμου και διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στις καλύτερες παραγωγές της δεκαετίας του ογδόντα! Τόσο η ατμόσφαιρα της όσο και το πραγματικά πρωτότυπο σενάριο - σύλληψη, βοήθησε να διαχωριστεί από τα δεκάδες άλλα splatters δημιουργώντας πραγματικά δική του κατηγορία!
 
Ύψιστος as always o Αluc (you will never find heeeer! - από το Dracula 1972 Μ.Χ.)

Αγαπημένα όλα μέχρι το 5 (o freddy μπαμπάς όπως έλεγε και ο ελληνικός τίτλος)

(ειδικότερα το 3 dream warriors καθώς και το 2)
 
Μπράβο Alucard !

Να αναφέρουμε ότι στο #1, ο μπαμπάς-αστυνομικός, ήταν ο ηθοποιός

Jοhn Saxon, καρα-καλτ φιγούρα του κινηματογράφου των 80's.
 
Θεωρω οτι ειναι οντως πλεον απο τις κλασικες ταινιες τρομου, αλλα εγινε μετα το τριτο "λαστιχο" το θεμα. Ξεφτισε η εικονα του Φρεντυ.
 
Well πιτσιρικας στα 80ς οποτε εβγαινε καινουργιο "nightmare" χοροπηδαγα απο την χαρα μου. :cheers:

Το 3 απο τα καλυτερα και ακολουθουν 4 και 5.

Η τηλεοπτικη σειρα βγηκε με την ονομασια "Freddy's Nightmares" αν και μικρη σχεση ειχε με τις ταινιες (πρεπει να παιχτηκε απο ΑΝΤ1 στα 90ς).

Γυριζεται remake για το '09 η το '10 απο τον παραγωγο Μichael Bay γνωστο απο μεγαλες παραγωγες.

Αν σας αρεσαν τα 2 τελευταια remakes των "Τexas Chainsaw" θα σας αρεσει και αυτο,απο τον ιδιον προερχονται. :xm:

Και ναι ετοιμαζεται και "Jason 13th" remake .
 
!!

Τα παιδακια που τραγουδούσαν ήταν πολύ creepy κατάσταση (One two, Freddy is comming for you)...σου πάγωνε το αίμα
 
Όταν πήγα Αμερική είχα πετύχει στην αλυσίδα καταστημάτων Fye να τα δίνει για

$9.99 το καθένα σε ειδική έκδοση με κόκκινα κουτιά που περιείχαν και trivial με ερωτήσεις πάνω στην κάθε ταινία.

Εννοείται ότι τα πήρα ΟΛΑ, και τα 7. :D

Κάτι άκουσα πρόσφατα ότι θα το γυρίσουν σε remake. Οχι ρε γμτ γιατί..... θα το ΧΧΧΧΧΧ και αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά δεν καταστάλαξα ποτέ σχετικά με το αν το #7 ήταν μια τρελή πατάτα ή μία ταινία με ένα πραγματικά ευφυιέστατο σενάριο !!! :D

Όλα τα υπόλοιπα μου αρέσαν,με εξαίρεση ίσως το #5,όπου ψιλοξεφτυλίστηκε το θέμα νομίζω...

Πιστεύω πάντως ότι και το "Jason vs Freddy" θα μπορούσε να έχει μία θέση,στην αξιολογότατη αυτή αναφορά σου Alucard,μια και επρόκειτο για την τελευταία εμφάνιση του Freddy Krueger (μέχρι την επόμενη ασφαλώς...),έστω κι αν η ταινία θεωρήθηκε μετριότατη

(παρ' ολ' αυτά,έκανε πολύ καλές εισπράξεις και ομολογώ ότι κι εμένα μου άρεσε πολύ ! :D )

Σίγουρα όμως η σειρά αποτελεί ορόσημο στις ταινίες τρόμου και γνήσιο τέκνο της δεκαετίας των '80's......!!
 
Μια και ο Michael Bay έχει κάνει αξιόλογες δουλειές στα remakes ας κρίνουμε εκ του αποτελέσματος...

one two Freddy is coming for you... ;)
 
ευχαριστω..

....που με μνημονευεις φιλτατε,το νο3 ηταν μακραν το καλυτερο,γιατι εχω βαλει εγω το χερι μου..
 
Ο καινούργιος Freddy, Jackie Earle Haley.

Jackie_earle_haley.jpg


Εδώ περισσότερες πληροφορίες για το remake το οποίο ηδη γυρίζεται, και θα κυκλοφορήσει το 2010.

http://www.imdb.com/title/tt1179056/
 
Μα δεν είναι καμμένος!!!
 
Την πρώτη φορά που είδα την ταινία με κάτι φίλους μου στον κινηματογράφο είχα επηρεαστεί τόσο που φοβόμουν να κλείσω τα μάτια μου να κοιμηθώ μήπως εμφανιστεί ο Freddy!!!
 
a-nightmare-on-elm-street-20090722022758177_640w.jpg


Να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά... ;)
 
Σχετικά με τη μουσική των ταινιών,στο 5 έιχε το τραγούδι Bring Your Daughter... to the Slaughter στην αυθεντική έκδοση του bruce dickinson.





 
δέν έχω δεί καμιά. Ποιά προτείνετε ώς καλλιτέρα;
 
Φίλθυ είπε:
δέν έχω δεί καμιά. Ποιά προτείνετε ώς καλλιτέρα;
Φίλ(θ)τατε, θα σου πρότεινα την πρώτη ταινία της σειράς.

Θα σε εγκλι(η)ματίσει στο όλο πλαίσο χαρακτήρων και πλοκής

και επιπροσθέτως ταιριάζει "γάντι" (
glove-freddy.gif
) σε όσους θεατές επιθυμούν

να εξοικιωθούν ταχέως με τα φιλμικά τερτίπια του Φρέντυ Κρούγκερ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
Σχετικά με τη μουσική των ταινιών,στο 5 έιχε το τραγούδι Bring Your Daughter... to the Slaughter στην αυθεντική έκδοση του bruce dickinson.




maiden όχι μόνο dick
 
Πίσω
Μπλουζα