Atari 1040STE

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
1040stega5.jpg


Το 1990 ήταν η χρονιά της επικράτησης των 16bit στην αγορά και η παντοδυναμία της Amiga 500 που κρατούσε το λάβαρο του καλύτερου και ποιο εμπορικού υπολογιστή στον κόσμο ήταν αναμφισβήτητη..Η Atari σε μια ακόμη προσπάθεια επικράτησης ετοίμασε και λάνσαρε στην αγορά τον Atari STE με σημαντικές αλλαγές και βελτιώσεις,αντικαθιστώντας το απλό Atari ST..Εξωτερικά ο Atari STE δεν διέφερε σε τίποτα από τον προκάτοχο του πέρα από ένα μικρό και διακριτικό γράμμα Ε στο logo...και γιατί να διαφέρει άλλωστε αφού στο τομέα του σχεδιασμού ήταν μοναδικός.Οι αλλαγές έγιναν ασφαλώς στο εσωτερικό.Καινούρια έκδοση OS και συγκεκριμένα το λειτουργικό Rainbow TOS 1.6.Νέος πανίσχυρος επεξεργαστής για τις multimedia εφαρμογές (Επιτέλους) ήρθε και έδεσε στην καρδιά του Atari και δεν ήταν άλλος από τον διάσημο blitter που φορούσε η Amiga και έκανε θαύματα.Ο STE τώρα πια μπορούσε να ζωγραφίζει από μια δυναμική παλέτα από 4096 ολοζώντανα χρώματα.Νέα RCA βύσματα ήχου για μεγαλύτερη ηχητική απόλαυση ενώ στο πλάι οι γνωστές υποδοχές του midi υπήρχαν και πάλι...Για την αποφυγή ασυμβατότητας με τα προγράμματα του απλού Atari υπήρχε η δυνατότητα κατάργησης του blitter μέσα από το λειτουργικό..Δεν μπορούμε να πούμε πως ο STE έδωσε την λύση αλλά σίγουρα αποτέλεσε μια φρέσκια και δροσερή πρόταση για να κρατήσει ένα σημαντικό ποσοστό αγοραστών στην αγκαλιά της..Γνωρίζοντας το άπιαστο hardware midi που διέθετε και με την προσθήκη των νέων βελτιώσεων ο STE αποτέλεσε μια πολύ σοβαρή πρόταση στην αγορά.Αγαπημένος υπολογιστής,σίγουρα ίσως να έχει την ρετσινιά του δεύτερου...λόγο της Amiga αλλά αυτό πλέον δεν έχει καμία σημασία..αυτό που έχει σημασία είναι πως κατάφερε και μπήκε στην καρδιά μας και δεν πρόκειται η μνήμη του να σβήσει ποτέ....

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 


Μοντέλο: 1040 STE

Κατασκευαστής : Atari

Χώρα : U.S.A.

Χρονιά παραγωγής : 1990

Πληκτρολόγιο : Full-stroke keyboard with editing and numeric keypads

CPU : Motorola MC 68000

Ταχύτητα : 8 mHz

Ram : 4 x SIMM sockets - From 1MB up to 4 Mb

Rom : 192 KB (256 KB in later versions)

Text modes : 40 or 80 chars. x 25 lines (bitmapped graphics)

Graphic modes : 320 x 200 (16 colors) / 640 x 200 (4 colors) / 640 x 400 (monochrome)

Χρώματα : 4096

Ήχος : 3 voices + 1 noise channel, 8 octaves + two 8 bit PCM channels

I/O PORTS Cardridge, Midi (in, out), Centronics, RS232c, Hard Disk, Floppy disk, RGB, Joystick, mouse, 2 x analogue controllers, Stereo RCA jack

Μονάδα αποθήκευσης : 3.5'' disk-drive

OS : TOS + GEM

Τιμή : Στην Ελλάδα περίπου 130 χιλ δραχμές
 
Ετοιμος!

Συγχαρητηρια!
 
Ωραίο μηχανάκι ο STE ...

Kudos :thumbup:
 
Ωραίος!! :thumbup:

Μετά από τις τελευταίες αγορές 1040 από διάφορα μέλη (περίεργα και μη), ενα review του μηχανήματος έλλειπε!

Κατά την προσωπική μου άποψη, αυτό το μηχάνημα έπρεπε να είχε βγει εξ'αρχής από την Atari.
 
Akmakas συγχαρητηρια για το εκπληκτικο αποτελεσμα. :thumbup:

Καποιος να γραψει και τι ηταν το blitter ρε παιδια .

Ημαρτον.

Wally κανε και το amstrad 6128+ sticky. :D

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=830

Tι δεν καταλαβα διακρισεις στο φορουμ.:mad:
 
keeper7k είπε:
Ωραίο μηχανάκι ο STE ...
Kudos :thumbup:
Το review σκοτωνει...αλλα το μηχανημα...εεμμμ..χμμ :D

AARDVARK είπε:
Καποιος να γραψει και τι ηταν το blitter ρε παιδια .

Ημαρτον.

Wally κανε και το amstrad 6128+ sticky. :D

http://www.retromaniax.gr/showthread.php?t=600

Tι δεν καταλαβα διακρισεις στο φορουμ.:mad:
Blitter?Να ψαξεις να μαθεις...μασημενα τα θες? :D

Και παλιο-γκρινιαρη στο εκανα sticky.Κανε review και για κανα σοβαρο μηχανημα τωρα :tease:

Μονο διακρισεις? Ρατσισμος!! (Sinclair,Amiga,Sega,3dfx,MS) :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον googli ξερω και εγω να τον χρησιμοποιω αλλα αλλιως θα μου τα εξηγησει ο "profeσορας" Αkmakas και αλλιως μια σελιδα στα αγγλικα με τεχνικες ορολογιες ,χωρια που θελω να μαθω και εμπειριες απο την χρηση του bliter.

Atari και amstrad rocks ,spectrum sucks και commodore μου ειναι ψιλοαδιαφορος. :D




Οσο για το sticky. :happyjump: :happyjump:
 
Μα δεν είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ;;;

Ο STE βρε, όχι ο akmakas (δεν τον έχω δει ποτέ τον άνθρωπο) :D

Α++++++ για το review...

Τελικά, αρχίσαμε να ασχολούμαστε με σοβαρά μηχανήματα επιτέλους!

Rygar :thumbup:

teflon :thumbup:

akmakas :thumbup:

anemos :thumbup:

Turrican :thumbup:

ChrisTOS :thumbup:

Aardvark :thumbup:

Εγώ

και όποιον ξεχνάω...

Wally and friends eat your heart out! :D :D
 
Έχω και ένα αφιέρωμα στον STE, από το περιοδικό STFORMAT, όπου δείχνει και εξηγεί το εσωτερικό του σε 2 σελίδες... Ίσως το σκανάρω...
 
Μπράβο akmaka !!!! :clap: :clap: Πολύ καλό το review του 1040STe και να ξέρεις οτι "ζιουλεύω" που δεν πόσταρες για το δικό μου 520STe:D

Οχι τπτ άλλο, απλά μου την μπαίνει ο Rygar ( :eviltongue: ) και μου τη δίνει.... :D

Αλλά εδώ που τα λέμε καλό είναι ο τίτλος του review να γίνει 520STe/1040STe μιάς και πρόκειται για δύο όμοια μηχανάκια με μόνη διαφορά τη μνήμη (ή κάνω λάθος? :whothehell:)
 
teflon είπε:
(ή κάνω λάθος? :whothehell:)
Εγώ δεν είπα τίποτα. Σύ είπας :D :D:D:D

Πάντως η απορία μου είναι, ποιά η διαφορά του 520 από τον 1040 πέραν της μνήμης. Νομίζω καμία. Τόσο ακριβή ήταν τελοσπάντων αυτή η έξτρα μνήμη, που να διακαιολογεί και τη διαφορά τιμής τους; Δηλαδή θα μπορούσε να βγει στην αγορά μονο το 1040.
 
Καταπληκτική φωτογραφία akmaka!!!! Σε ευχαριστούμε για το υπέροχο Review!

Επιτέλους stereo ήχος! Η παλέτα της...Κουκλίτσας (Μπλιάχ!). υποστήριξη Genlock ! Blitter! ST enhanced
 
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια..αν και Amigas δεν μπορώ να πω..μου αρέσει και ο Atari και ιδικά ο STE που είναι πολύ κοντά στην Amiga.

Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το προγραμματάκι floimg95.την έχω καταβρει μιλάμε..Περνάω όποιο παιχνίδι θέλω από το Atari tosec στο drive του PC και το παίζω χαλαρά στον Atari μου..
 
Έτσι ε; Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αυτό το Utility γιατί τον έχω λυμένο. Ούτε καν δισκέτα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Αρα μου έδιωξες και τον προβληματισμό επί του θέματος της μεταφοράς.
 
Πίσω
Μπλουζα