Bonnie Tyler

CAT2008

RetroWannaBe
Joined
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
51
Αντιδράσεις
5
Γεννημένη στην Ουαλλία το 1951 ως Gaynor Hopkins, η τραγουδίστρια με την χαρακτηριστική έντονη βραχνάδα στη φωνη. Το Total eclipse of the heart παραμένει ένα από τα πιό αγαπημένα all time blues.
 
[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated.

 


Sorry about that.[/edit]





... από τα λίγα τραγούδια που οι διασκευές δεν είχαν να προσφέρουν κάτι παραπάνω...

Θυμάμαι με πόση αγωνία περίμενα Παρασκευή απόγευμα να το δω στο Μουσικόραμα... από τα αγαπημένα video clip...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τί να πει κανεις για την Tyler.Το φωναρα (για μενα ) ειναι λιγο.

Οσο για το τραγουδι...All time classic πια. Απο τα πιο εμπνευσμενα που εχω ακουσει ποτε, και ειναι απο τα αγαπημενα μου ξενα (μαζι με το twist in my sobriety).

Χρόνια αργοτερα βρηκα τη φωνη της ακομα πιο ωριμη και πιο δυναμικη, οταν εκανε το ''desert is in your heart'' με τη Σοφια Αρβανιτη.
 
Ειχα ακουσει οτι αναγκάστηκε να υποβληθεί σε εγχείρηση στο λαιμό στις φωνητικές της χορδές και η φωνή της έγινε ακόμα πιο βραχνή! Από τότε την αποκαλούσαν "Ο θηλυκός Rod Stewart". Λίγους μήνες μετά την εγχείριση, ήρθε και η πρώτη επιτυχία εν ετη 1975.

Παντως αν καποιος βγαζει νοημα απο το video clip του Total eclipse of the heart ας μου πει και μενα τι θελει να πει ο ποιητης :D
 
Mike Oldfield feat. Bonnie Tyler - Islands

We are Islands


But never too far



We are islands



And I need your light tonight



And I need your light tonight...


YouTube - Mike Oldfield feat. Bonnie Tyler - Islands

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ειχα ακουσει οτι αναγκάστηκε να υποβληθεί σε εγχείρηση στο λαιμό στις φωνητικές της χορδές και η φωνή της έγινε ακόμα πιο βραχνή! Από τότε την αποκαλούσαν "Ο θηλυκός Rod Stewart". Λίγους μήνες μετά την εγχείριση, ήρθε και η πρώτη επιτυχία εν ετη 1975.
Παντως αν καποιος βγαζει νοημα απο το video clip του Total eclipse of the heart ας μου πει και μενα τι θελει να πει ο ποιητης :D


:wait2: Το μόνο που θυμάμαι ήταν μια βροχερή μέρα σε κάποιο κολέγιο με τη Bonnie να την έχει πέσει σε ένα πιτσιρικά τελειόφοιτο (και όχι τέλειο φυτό... :D )

Βέβαια, μπορεί να θυμάμαι και άλλα ντ΄ άλλα... :dribble:
 
ίσως έχει να κάνει με τον έρωτα της δασκάλας και του μαθητή (το ξυλο βγηκε απ'τον παράδεισο αλλα στο.. αντίστροφο)..
 
είναι κλασσική σαν την Ρήτα την Σακελαρίου σε όλα τα θέματα

Tyler-ebw-40.jpg
 
Πολύ καλή!Το Total Eclipse Of Your Heart είναι τέλειο κομμάτι,όπως και το Desert In Your Heart με τη Σοφία Αρβανίτη
 

Πράγματι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτες άκουσα κι ένα άλλο κομμάτι της στο ραδιόφωνο παρόμοιο με το Total Eclipse Of The Heart!
 
bonnie tyler και δεν αναφέρατε το "Holding Out for a Hero" η αλλιως "I Need a Hero"??? ντροπή σας!!! :)


για εμενα το καλύτερο τις κομμάτι και τεραστια επιτυχία!!

το κομμάτι χρησιμοποιήθηκε και σε πολλά soundtrack ταινιών καθώς και σε tv σειρές τις χρυσής εποχής τον 80's
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και κατάλληλο κομμάτι για γυμναστήριο, θα έλεγα εγώ. Μαζί βέβαια με το "Small town boy" των Bronski Beat.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας ένα σχόλιο για το videoclip του Total Eclipse of the Heart και το τι θέλει να πεί ο ποιητής πιο πάνω, μου ήρθε στο μυαλό η "κυριολεκτική έκδοση" του τραγουδιού...

[video=youtube;lj-x9ygQEGA]http://www.youtube.com/watch?v=lj-x9ygQEGA

χωρίς βέβαια να θέλω να ρίξω το επίπεδο του συγκεκριμένου thread...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Ηolding Out For A Hero το έχω στο κινητό μου!Και το "Total Eclipse Of The Heart" σε radio edit!
 
Θυμάμαι το holding out of the hero που ήταν μαζί με το we are the world από τα ποιο πολύ παιγμένα videoclip στα μουσικά διαλείμματα της ΕΡΤ στα 80’ς.
 
Ναι, να, το θυμάμαι κι εγώ, χειμερινά απογεύματα Σαββάτου κατά τις 7, στην Ε(Ρ)Τ2
 
Έκαναν πολυ καλές μουσικές επιλογές....
 
Το κομμάτι The Desert Is In Your Heart υπάρχει και σε αυτές τις εκτελέσεις

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]



Και σε instrumental υπήρχε ως το 10 κομμάτι στο album της Σοφίας Αρβανίτη "Παράφορα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σημειωθεί ότι η Bonnie τραγούδησε το "Say Goodbye", το οποίο περιλαμβάνεται στην ταινία Ο Αστερίξ και οι Βίκινγκς.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα