Commodore 128

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
78
c128xh8.jpg


Το 1985 μόλις δυο χρόνια πριν την εμφάνιση της μεγάλης κυρίας (Amiga 500) η Commodore παρουσίασε στο Las-Vegas και στην έκθεση 1985 Electronic Show το τελευταίο δημιούργημα της,τον Commodore 128....


Ο Commodore 128
έμοιαζε εξωτερικά πολύ με τον Commodore 64D και την Amiga 500.Την χρονιά εκείνη και στην κλάση του 128 κυριαρχούσαν τα computer της Apple Macintosh και τα PC της IBM..Η Commodore έδωσε μια δυνατή γροθιά στην αγορά και δεν είναι τυχαίο που τα περιοδικά της εποχής εκείνης έγραφαν στα πρωτοσέλιδα τους για μαύρα σύννεφα που απειλούσαν την Apple και IBM... Στα τεχνικά χαρακτηριστικά ο 128 διέφερε από τον μικρό αδερφό του με πολλές αλλαγές.Έτσι ο 128 είχε ποια στα σπλάχνα του 128 kb μνήμης ξεφεύγοντας από τα στάνταρ των 64kb των δυο προηγούμενων μοντέλων.Στην πλακέτα είχαν προστεθεί ο Z80 και ένα Video chip,αυτό του έδινε την δυνατότητα να μπορεί να συνδεθεί σε δυο ξεχωριστά μόνιτορ και να τρέξει παράλληλα κάποια προγράμματα.Πολύ μεγάλη σημασία δόθηκε στην συμβατότητα με τον CBM 64 έτσι μπορούσε να τρέξει πληθώρα προγραμμάτων και παιχνιδιών..Ο Commodore 128 για αυτούς που τον έζησαν και τον είδαν από κοντά αποτελεί ένα γλυκό όνειρο ένα όνειρο τόσο γλυκό ώστε να μείνει για πάντα ζωντανός και άφθαρτος...

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Όνομα : C 128

Κατασκευαστής : Commodore

Τύπος : Home Computer

Χώρα : U.S.A.

Ετος : 1985

Γλώσσα : Basic

Πληκτρολόγιο : Complete full-stroke keyboard with separated numeric keypad

CPU : 8502 + Zilog Z80

Ταχύτητα : 1/2 mHz (for the 8510), 1.022 MHz (for C64 mode), ~2.5 MHz (Z80)

Άλλοι επεξεργαστές : SID (sound), VDC & VIC-II (video)

RAM : 128 KB

VRAM : 16 KB

ROM : 48 KB

TEXT MODES : 40 or 80 chars. x 25 lines

GRAPHIC MODES : 160x200 / 320 x 200 / 640 x 200

Χρώματα : 16

Ήχος : 3 voices / 6 octaves

I/O Πόρτες: RGB, Video Composite, Joystick (2), Cardridge, Tape, User Port (RS232 compatible), TV, serial

OS : C128 mode, C64 mode or CP/M

Τροφοδοσία : External PSU

Τιμή : Περίπου στις 130 Χιλιάδες δραχμές
 
Να 'σαι καλά! Σε ευχαριστούμε akmaka! Με αυτήν την παρουσίαση σου , αποκαταστάθηκε ένα μικρό δομικό πρόβλημα που υπήρχε στα θεμέλια του GRM!

τώρα με την προσθήκη αυτού του ογκόλιθου όλα μοιάζουν πιο στέρεα! Ο Commodore 128 περήφανος , μεγαλοπρεπής κάθεται αγέροχα στον μαρμάρινο θρόνο του που είχε κατασκευαστεί στο GRM πριν καιρό για αυτόν και έγραφε το όνομα του! :thumbup:
 
Σε ευχαριστώ Turrican για τα καλά σου λόγια..να σου πώ το δικό σου ποστ είναι ο τέλειος επίλογος μια τρανής και λαμπρής πορείας του τελευταίου βασιλιά των 8bit!
 
Μπραβο akmakas !!!! :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Ήχος : 3 voices / 9 octaves

Εγώ δεν ξέρω τίποτα, απλώς περνούσα :D
 
Ωραίο review ρε akmaka.

Κύριοι δε θέλω να σας απογοητεψω, αλλά την άλλη εβδομάδα ένας τέτοιος will be mine!!!!!!
 
Ρε παιδια υπαρχει καποιο δυνατο arcade παιχνιδι (τεσπα..εννοω οχι text adventure) γραμμενο αποκλειστικα για τον C128 που να εκμεταλευεται τις δυνατοτητες του?

Τωρα για βασιλιας των 8bit(Ακμακα μην προσφερουμε χαρα στους "αντιπαλους".Του Rygar φαινονται τα δοντια του απο το χαμογελο :D )...

...εξ Αμερικης μπορει...εμεις στο Ευρωπη :tease: εχουμε τον YΠΕΡΟΧΟ Sam Coupe και τα Γιαπωνια των MSX TurboR :biglaugh:
 
Βασικά απάντησα, για να φτάσω τα 800 μηνύματα και να δω τί τίτλο θα μου αποδώσει το GRM :D

EDIT. Τελικά παρέμεινα Retro-Psycho :D
 
Wally...Εμείς έχουμε τον Spectrum 128 στην κλάση των hi end 8bit micros..τι να τα κάνουμε τα CBM.. :D

Rygar στα 850 μηνύματα θα λέγεσαι επίσημα πλέων Crazy Spectrum Lover δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα ε? :D

Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που σας άρεσε το review..Ακόμα όμως δεν τελείωσα..

υπάρχουν πολλά micros που περιμένουν το δικό τους επίσημο GRM review!! :)
 
Προχτές ,ξέθαψα από το ντουλάπι τον 128D, ο οποίος δουλέυει άψογα! Το μόνο κακό του είναι οτι δεν έχω joystick (αν πουλάει κάποιος, ενδιαφέρομαι).

Μάλιστα έχω και φωτογραφία:

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι έχει καλύτερη ποιότητα με το RF παρά με το βύσμα DIN!!! Στο δεύτερο μάλιστα η είκόνα ήτανε πολύ χάλια...
 
Μπορεί το καλώδιο να μην είναι σωστό.
 
Δεν ξέρω ,ίσως. Αλλά μου φάνηκε αρκετά περίεργο! Πάντως έχω μια αρκετά καλή συλλογή από δισκέτες!
 
Arielis...Αν δεν βρεις joystick έχω να σου χαρίσω ένα...
 
Αν και είναι δεύτερο χέρι . Υπάρχει στο σπίτι σχεδόν από τότε που γεννήθηκα ,οπότε είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτόν! Το μόνο που μου λείπει είναι το joystick (έκανα βλακεία πρίν καμποσα χρόνια και πέταξα αυτό που είχα. Το μετανιώνω τώρα δυστυχώς...) και ένα καλώδιο (αν μπορεί να γίνει) για να συνδέσω τον υπολογιστή με τον Commodore για να περάσω τις δισκέτες στο PC (ώστε η συλλογή να είναι και σε backup)
 
joystick θα βρεις μάλλον εύκολα. το θέμα ειναι να βρεις κανενα καλό tomahawk ή pacman
 
Το ξέρω. Υπάρχουν αρκετά στο eBay. Αλλά αφενός φοβάμαι τέτοιου είδους αγορές, και αφετέρου δεν έχω πιστωτική (που νομίζω οτι χρειάζεται)
 
Arielis δεν χρειάζεσαι πιστωτική,υπάρχουν και προπληρωμένες κάρτες visa gift cards.Δηλαδή βάζεις εσύ το ποσό που θες,η τράπεζα παίρνει μια πολύ μικρη προμήθεια του στυλ 1-2 ευρώ από το ποσό που βάζεις,και αυτό περνάει στο paypal.

Είναι πάρα πολύ εύκολο και γρήγορο,μπορείς να κάνεις αγορές ίσες με το ποσό που έχεις στην κάρτα,δεν κινδυνεύεις γιατί άνετα μετά την βάζεις σε paypal την κάρτα αυτή και έτσι ψωνίζεις από ebay.

Οι περισσότερες τράπεζες βγάζουν τέτοιες κάρτες.
 
Τελικά η ποιότητα εικόνας έφτιαξε.

Έφτιαξα εγώ από την αρχή καλώδιο από DIN σε SCART και παίζει μια χαρά. Το πιθανότερο πρόβλημα του προηγούμενου καλωδίου ,μάλλον ήταν unshielded οπότε δεχόταν περισσότρερες παρεμβολές.

Το καλώδιο λειτουργεί άψογα (το έκανα και stereo:diablotin:). Οι συνδεσμολογίες βρίσκονται εδώ ,για το Video Composite του Commodore(ή για όσους έχουν το manual, ανατρέξτε στο Appendix C ,στη σελίδα C-5), και εδώ για το SCART.
 
Ουπς!! Εψαχνα schematics για το καλώδιο σε composite για να το βαλω στο 1084. Ευχαριστούμε για τα λινκς.
 
Πίσω
Μπλουζα