Dark Biohazard

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
DBH_Logo.PNG


Το Dark Biohazard ηταν ενα πολυ φιλοδοξο σχεδιο για την αναδημιουργια του Resident Evil 2. Η ιστορια του, αρκετα απλη. Δεν υπηρξε κανενας επιζων απο την επαυλη του πρωτου παιχνιδιου, και ενας νεος αστυνομικος στην πολη Raccoon ανακαλυπτει πολυ γρηγορα πως κατι παει λαθος στην πολη..

Η ολη προσπαθεια ξεκινησε απο δυο ατομα, οπου διαφωνησαν με την ακυρωση του biohazard 2 beta (η 1.5 οπως το αποκαλουν συνηθως) και την τροπη που πηρε το δευτερο παιχνιδι σε υποθεση και γενικοτερο σχεδιασμο. Απο το απλα να πειραξουν ομως την μηχανη του παιχνιδιου, ουσιαστικα ξαναφτιαξαν ενα νεο παιχνιδι, με νεους ηχους, μουσικη, χαρακτηρες, διαλογο (!), τοποθεσιες, συμπεριλαμβανομενων ολοκληρων περιοχων του πρωτου παιχνιδιου (!), νεους αλλα και ανασχεδιασμενους εχθρους και αλλα πολλα.

Αν και η ολη πολυχρονη προσπαθεια τους ειχε προχωρησει πολυ, δυστηχως ακυρωθηκε, και η σελιδα τους επεσε πριν απο λιγες μερες. Εικαζεται πως η crapcom επαιξε σημαντικο ρολο στην ακυρωση του, πραγμα λυπηρο που αφοσιωσε πορους για κατι τετοιο, απο την στιγμη που το resident evil 6 ειναι μια βλακεια και μιση.

Ωστοσο ομως, παρακατω μπορειτε να απολαυσετε ολα αυτα που υποσχεθηκε το παιχνιδι αλλα δεν το αφησαν να ολοκληρωθει.

t1.jpg


Ξεκαθαρα βλεπουμε τα νεα υποβαθρα, τις βελτιωσεις στα ηδη υπαρχοντα καθως και αυτα απο την beta εκδοση!

05.jpg


Συγκριση του εμπορικου παιχνιδιου με το δικο τους οραμα. Το αστυνομικο τμημα στα δεξια μοιαζει οντως με αστυνομικο τμημα!

Κλεινω με λιγα βιντεο περι του παιχνιδιου. Ελπιζω να καταφερουν να το συνεχισουν αυτοι ειτε καποια αλλη ομαδα..

 
Κριμα! Φαινοταν ακρως ενδιαφερουσα περιπτωση
 
Υπομονη θα βγει απο την Capcom.
 
Καταραμενη Crapcom:rant:
 
Παιδες εγω προσωπικα εχω αν οχι απεχθεια,αγνοηση πληρης σε οτι δεν ειναι official, μαμισιο, απο την εταιρεια κατασκευης του.


Μιλαω για indy fanmade κ.τ.λ κ.τ.λ προσπαθειες.



Μου φαινεται σαν να παρω εγω εναν μαρκαδορο να γραψω σε μια κολλα χαρτι Resident Evil-bubble bobble-οτιδηποτε και να το πασαρω.



Αν δεν ειναι απο επαγγελματια official το παιχνιδι δεν θελω να το βλεπω,σε ολοκληρο subforum εδω μεσα δεν παταω.



Μy two cents!
 
Παίδες ούτε εγώ ήξερα την ύπαρξή του και many thanx στον Getta Robo, που το έκανε γνωστό.

Πάτησα να δω το πρώτο βίντεο και έχω την υποψία ότι η μουσική είναι από Silent Hill 2...

Θα το τσεκάρω για να σιγουρευτώ και θα σας πω...

EDIT: Yep, είναι στην αρχή του SH2, όπου ο ήρωας κοιτιέται στον καθρέφτη.

Επίσης εδώ, ο Leon κοιτιέται στον καθρέφτη...

Τυχαίο; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου Dino ηρακλη πουαρω στο μπαμ μπαμ το εξακριβωσες :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑ... Γειά σου ρε bill ...

Μερικά παιχνίδια σου μένουν χαραγμένα, το ξέρεις καλύτερα από μένα αυτό. :)
 
Εχεις απολυτο δικειο φιλε :)
 
Αν και συμφωνω πως παρα πολλα, αν οχι η συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων οπου εχουν υποστει μετατροπες, ειναι χασιμο χρονου, το συγκεκριμενο ηταν παρα πολυ ιδιαιτερη περιπτωση. Ο σχεδιασμος του και αναπτυξη του γινοταν απο επαγγελματιες γραφιστες και σχεδιαστες, προγραμματιστες αλλα και αναγνωρισμενα ατομα της resident evil διαδυκτιακης κοινοτητας. Με λιγα λογια απειχε πολυ απο "ενα ακομα κοινο resident evil mod".

Δειτε παρακατω δυο ακομα υποσχομενα δειγματα, αν και πρωιμα, για το τι θα μπορουσανε να ειχαν καταφερει με την κυκλοφορια του..

 
Πίσω
Μπλουζα