Dreamcast - The beginning and The End

80ε για "πλακετα"; Απο που και ως που; Καταρχας με τον ορο "πλακετα"; Την motherboard; Το συχνοτερο προβλημα του dreamcast, ειναι η φθορα του gdrive του, προβλημα οπου λυνεται με λιγο βιδωμα στα σωστα σημεια, η με αλλαγη. Καινουργιο gdrom βρισκεις με 20? μαζι με μεταφορικα.

Για 80? αγοραζεις ειτε ολοκαινουργιο, κλειστο μηχανημα, ειτε μεταχειρισμενο με πολλα παιχνιδια και περιφερειακα.

Οποτε τα περι 80? ειναι στη καλυτερη περιπτωση ανεκδοτο..

Εκτος και αν ο απατεωνας που σου ζητησε τοσα χρηματα, εννοουσε πως θελει 80 κλωτσιες!
 
ρε παιδες λαθος καταλαβατε αυτο το μαγαζι το εχει γνωστος σχετικα και μου κανει και καλυτερες τιμες κλπ ισως να ναι το ματι δεν θυμαμαι καλα θα ξαναρωτησω παντως...ευτιχως που βρηκα ενα forum με φανατικους του dreamcast
 
Φίλε μου όποιο εξάρτημα και να είναι πολύ απλά δεν αξίζει!
 
Αγνοούσα το παρών θέμα , αλλά τώρα που το βρήκα χαίρομαι που έχω την ευκαρία να εκθέσω τις απόψεις επί του συγκεκριμένου θέματος . Λοιπόν , ξεχάστε τα όλα . Ναι , που σας λέω . Θα σας πω εγώ γιατί απέτυχε το Dreamcast . Κρατηθείτε . Διότι πολύ απλά το κυκλοφορήσανε σε γκρι χρώμα ! Καταλάβατε τώρα φίλοι μου ; Αυτό ήταν το μεγάλο λάθος . Για σκευτείτε λιγάκι : τι χρώμα είχαν οι προγούμενες κονσόλες της SEGA ; Μαύρο ! Το Master System είχε μαύρο . Το Game Gear πάλι μαύρο . Το Mega Drive επίσης μαύρο . Μέχρι και το Saturn , μαύρο ! Μάλιστα αν το προσέξετε , θα δείτε πως και οι δευτερεύουσες και οι τριτεύουσες εκδόσεις , πάλι χρώμα μαύρο είχαν (Master System II , Mega Drive II κτλ) . Το ίδιο μάλιστα έγινε και με τις επιπρόσθετες κονσόλες (Mega CD , 32X) . Καταλάβατε λοιπόν πέρι τι θεωρία συνομωσίας μιλάμε ; Όλα αυτά τα κρατάγανε μυστικά . Αλλά εγώ κατάφερα και ξεσκέπασα το μυστήριο ! Αμ , βέβαια . Μα εδώ , μεχρι και το CDX μαύρο ήταν ! Και να σας πω και κάτι ακόμα ; Η θεωρία μου επιβεβαιώνεται και από το Saturn . Πώς ; Μα , αν θυμάστε σε κάποια φάση , κυκλοφόρησε το Γκρι Saturn . Τότε ήταν που άρχισε η φθίνουσα πορεία του Saturn . Όπως καταλαβαίνετε , όλα αυτά δεν μπορεί να είναι συμπτώσεις . Μένει τώρα να ξεσκεπάσω και το ποιός υποκίνησε όλη αυτήν την σκευωρία . Πρώτα όμως θα κάνω ένα διάλειμα για να πάρω τα χάπια μου .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγνοούσα το παρών θέμα , αλλά τώρα που το βρήκα χαίρομαι που έχω την ευκαρία να εκθέσω τις απόψεις επί του συγκεκριμένου θέματος . Λοιπόν , ξεχάστε τα όλα . Ναι , που σας λέω . Θα σας πω εγώ γιατί απέτυχε το Dreamcast . Κρατηθείτε . Διότι πολύ απλά το κυκλοφορήσανε σε γκρι χρώμα ! Καταλάβατε τώρα φίλοι μου ; Αυτό ήταν το μεγάλο λάθος . Για σκευτείτε λιγάκι : τι χρώμα είχαν οι προγούμενες κονσόλες της SEGA ; Μαύρο ! Το Master System είχε μαύρο . Το Game Gear πάλι μαύρο . Το Mega Drive επίσης μαύρο . Μέχρι και το Saturn , μαύρο ! Μάλιστα αν το προσέξετε , θα δείτε πως και οι δευτερεύουσες και οι τριτεύουσες εκδόσεις , πάλι χρώμα μαύρο είχαν (Master System II , Mega Drive II κτλ) . Το ίδιο μάλιστα έγινε και με τις επιπρόσθετες κονσόλες (Mega CD , 32X) . Καταλάβατε λοιπόν πέρι τι θεωρία συνομωσίας μιλάμε ; Όλα αυτά τα κρατάγανε μυστικά . Αλλά εγώ κατάφερα και ξεσκέπασα το μυστήριο ! Αμ , βέβαια . Μα εδώ , μεχρι και το CDX μαύρο ήταν ! Και να σας πω και κάτι ακόμα ; Η θεωρία μου επιβεβαιώνεται και από το Saturn . Πώς ; Μα , αν θυμάστε σε κάποια φάση , κυκλοφόρησε το Γκρι Saturn . Τότε ήταν που άρχισε η φθίνουσα πορεία του Saturn . Όπως καταλαβαίνετε , όλα αυτά δεν μπορεί να είναι συμπτώσεις . Μένει τώρα να ξεσκεπάσω και το ποιός υποκίνησε όλη αυτήν την σκευωρία . Πρώτα όμως θα κάνω ένα διάλειμα για να πάρω τα χάπια μου .
 
xaxaxaxa theos,distixws alloi logoi odigisan to dreamcast stin apotixia,sxediastika gia mena einai apo tis top konsoles pou exei bgei aplo mikro kai omorfo...a re atimi sega....
 
Ενα ελαφρυ διαβασμα για τις διακοπες.


Εκτος απο ebook θα βγει και hard copy τον Σεπτεμβρη.


http://rupazero.com/

[h=2]A history of the Dreamcast told from within its games[/h]

front-web-716x1024.jpg
 
στο ebay υπαρχουν T-shirt με το logo του dreamcast οποιος ςνδιαφερται ας τα δει εγω πηρα 2
 
Κατι που δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστο ειναι οτι ο τοτε προεδρος Isao Okawa της Sega ειχε προσεγγισει τον Billy τον Gates αρκετες φορες για να προσθεσει συμβατοτητα Dreamcast στο XBOX το πρωτο.


Δηλαδη να παιζει τα παιχνδια του ,κατι σαν διαδοχος,να μεταφεροταν η πελατεια της Sega στο κουτι της M$...η συμφωνια τελικα δεν επετυχε και χαλασε στο οτι η Sega ηθελε και net support στα παιχνιδια της κατι που η Microsoft ελεγε οχι,μιας και ηθελε να σπρωξει τα δικα της στο multiplayer κομματι.



Ενα καλο what if..


 




SEGA Chairman Isao Okawa was not willing to go down without a fight. "Before Mr. Okawa passed away," tweets former Microsoft exec Sam Furukawa, "he visited Gates several times, to see if it would be possible to add Dreamcast compatibility into the Xbox." According to Furukawa, Okawa was offering the SEGA assets to Xbox, it seems, which would create a path for Dreamcast customers to migrate to the Xbox. Even if the Dreamcast was dying, this move would keep the platform alive and maybe even give it a second wind. Okawa insisted that internet was indispensable for the Dreamcast games, it seems, but Microsoft didn't want an internet connection for the Dreamcast titles and negotiations fell apart. (Of course, Microsoft pushed online gaming for its own Xbox titles; however, one has to wonder what expenses it would incur by not only making its Xbox play DC games, but play them online.) Furukawa says that Okawa negotiated with Gates himself, but he was unable to work out a deal to pass on the Dreamcast customers. Before Okawa, Furukawa adds, he gave over roughly US$ 900 million from his personal fortune to SEGA in order to keep the company afloat. Okawa passed away in Tokyo on March 16, 2001 due to heart failure. He was 74.

The Dreamcast went out of production later that year. The chairman who followed Okawa decided that SEGA should focus on software production. SEGA of America exec Peter Moore, the man who has admitted to making the decision to stop producing the Dreamcast, joined Microsoft in 2003.
 


Link
 
Η SEGA έχασε όλο το παιχνίδι με το Saturn, τους πάτησε τελείως το Playstation και μια νέα κατηγορία gamers δημιουργήθηκε που δεν υπήρχε πριν, οι καζουαλάδες, το gaming έγινε περίπου όπως το βίντεο και το dvd αφού όλοι είχαν ένα σπίτι τους, τα arcade έσβησαν ολοκληρωτικά εξαιτίας του playstation επίσης.

Όλα τα μεγάλα third parties ήταν στο Playstation γιατί εκεί έπεφτε το χρήμα σωρηδόν για να έχουν τις αποκλειστικότητες όπως MGS, FF7 και πολλά άλλα. Ακόμα και η Nintendo γονάτισε μπροστά στη Sony.

Δε θα μπορούσε ποτέ να τα βάλει με τον υπερκολοσσό που λέγεται Sony μια εταιρεία του μεγέθους της Sega, εδώ ολόκληρη micro$oft και δε τα βγάζει πέρα και μπαίνει εκατοντάδες χιλιάδες δολλάρια μέσα κάθε μέρα για να μένει στην αγορά το xbox και αυτό γιατί μια αποτυχία όπως το saturn όπως είδαμε μπορεί να βγάλει κακό όνομα σε μια εταιρεία και τελικά να τη βγάλει εκτός αγοράς όπως έγινε με τη sega. Μόνο τυχαίο δεν είναι που αρχικά είχε ληφθεί η απόφαση να μην έχει καν το όνομα SEGA πάνω του το Dreamcast γιατί αυτομάτως ο αγοραστής θα καταλάβαινε ότι θα πρόκειται για μούφα εξαιτίας του Saturn ακόμα και χρώμα τα έβαψαν το ίδιο για να μοιάζει με το playstation όπως σωστά γράφτηκε πιο πριν ;)
 
Ναι σωστα ολα αυτα με το ps1,

αλλα η nintendo πως την παλεψε?

και η Ν και η sega ειχαν "βαση" οπαδων, αυτους που αγοραζουν το μηχανημα της εταιριας χωρις να το σκεφτονται.

Η sega εκανε ΑΠΑΝΩΤΑ λαθη στη σειρα και εχασε την αξιοπιστια της, πρωτο το 32Χ που πραγματικα "γειωσε" οσους το αγορασαν, μετα βγαζει το saturn που πηγαινει μετρια, καποιο το αγοραζουν και περιμενουν τιτλους, και αποφασιζει να το σκοτωσει προωρα και να βγαλει το dreamcast που απο το εργοαστασιο επετρεπε το παιξιμο αντιγραφων. Δηλαδη πως να παρει καποιος κατι της sega οταν κανει τετοια πραγματα?

Στη Ν μπορει να εβγαλαν μετριο hardware με λιγο software (Ν64) εκεινη την εποχη, αλλα δεν κρεμασαν τον αγοραστη του, λεγοντας του "τελος οι νεοι τιτλοι" .
 
mike είπε:
και αποφασιζει να το σκοτωσει προωρα και να βγαλει το dreamcast που απο το εργοαστασιο επετρεπε το παιξιμο αντιγραφων.
Το dreamcast δεν επιτρεπει διχως καποια παρακαμψη να παιξει αντιγραφες, ουτε ειναι εργοστασιακα κατασκευασμενο για να τρεχει ερασιτεχνικο κωδικα χωρις επιπλεον υλικο/λογισμικο.
 
Εντάξει ο Μιχάλης δεν το λέει κυριολεκτικά.Εννοεί οτι έσπασε πολυ σύντομα η κονσόλα με το boot cd και αργότερα ενσωματώθηκε στα iso που κατεβαζες.Δεν είχε προφανώς και το πιο δυνατό κλείδωμα.
 
Παντως πολυ δραμα εχει παιξει σχετικα με το dc και τη sega. Απλα ειναι τα πραγματα, τα λενε και οι ιδιοι οι devs της κονσολας σε συνεντευξεις που δινουν συχνα-πυκνα : Η sony ειχε λεφτα, ηταν μελος της ομαδας πατενταρισματος του dvd, εφτιαχνε μονη της τα μισα chips που ηθελε και τα ακριβα μηχανικα μερη. Η sega δεν ειχε ουτε τα λεφτα, αγοραζε πιο ακριβα γιατι δεν τα εφτιαχνε η ιδια, αναγκαστηκε να κανει μεγαλη εκπτωση με τεραστια χασουρα και εμπαινε ολο και πιο μεσα. Απλα, απεσυρε το dc για να σωθει.

Σιγουρα ηταν κριμα γιατι ειχε πεσει αξιολογη μελετη στην κονσολα, που εδειχνε οτι η sega εβαλε τον καλυτερο της εαυτο. Ηταν οντως πολυ πρωτοποριακο το concept σε ολα τα επιπεδα. Ηθελε να περασει το dna της στην microsoft, αλλα ο μπιλ δεν το εψηνε, μαλλον εκανε χαζη κινηση τοτε γιατι ισως να κοντραριζε τη sony για καιρο ακομη, και οχι για λιγο (ετσι το βλεπω εγω, αμφιβαλλω αν θα την παει αυτη τη γενια μεχρι τελους).

Σε καθε περιπτωση η Sega ζει, μια χαρα τα βγαζει τα παιχνιδια της και μαλιστα εχει επεκταθει παντου, απο hardcore pc strategy, AAA survival horror μεχρι casual, platform, fighting, open world και arcade. Ισως ειναι και καλυτερα. Αμα βγαλει μια καταραμενη συλλογη με τα virtua striker σε hd, καιω και το xbox και το ps2 και το snes μαζι :p
 
Other_Reality είπε:
Αμα βγαλει μια καταραμενη συλλογη με τα virtua striker σε hd, καιω και το xbox και το ps2 και το snes μαζι :p
Προσεχε τι ευχεσαι, δεν το βλεπω απιθανο.
 
mike είπε:
Προσεχε τι ευχεσαι, δεν το βλεπω απιθανο.
Αφού κοιμάται όρθια ! Petition υπογράφω, email έστειλα (όσες φορές τους έχω στείλει email απαντάνε πάντα πάντως) ... Ένα ψηφιακό download του πρώτου Virtua Striker έχει δώσει, και αυτό στο γιαπωνέζικο PSN !

Αμάν ρε SEGA, λεφτά θέλουμε να σoυ δώσουμε και δεν τα θέλεις ! Έκατσα να μοντάρω ολόκληρο wii (άλλη δουλειά δεν είχα) για να παίξω Virtua Striker 4, λυπήσου με...
 
Δεν υπηρχε περιπτωση ουτε η Sega, ουτε η Nintendo, ουτε κανενας απο τους τοτε ανταγωνιστες της εποχης να τα βαλουν με την sony ουτε για πλακα. Τα δολαρια που πεσανε ηταν τοσα πολλα που χανεται η μπαλα. Τι και αν τα shenmue ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια του κοσμου; Η Sega δεν ειχε την επιθετικη διαφημιση (το ειπα ευγενικα και με καλυψη, καταλαβαινετε τι λεω) οπως η sony ουτε και καταφερε να λουσει με χρηματα τις διαφορες εταιριες για αποκλειστικοτητες. Κατι που επισης εκανε η sony.

Οντως πιστευω πως εγιναν πολλες λαθος κινησεις, και απο τους προκατοχους (Sega CD/32X/Saturn) αλλα και στο ιδιο το Dreamcast, το τελικο αποτελεσμα ελαχιστα θα αλλαζε.

Τελος, οι αντιγραφες παιξανε μικρο ρολο. Στον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο δεν συμβαινει οτι γινεται εδω, το οτι υπηρξε ξεκλειδωμα δεν απετρεψε την δημιουργια και κυκλοφορια παιχνιδιων. Αν ηταν ετσι θα ειχανε σταματησει παιχνιδια για το PS1 πολλα χρονια πριν.
 
Eνα καλουτσικο βιντεο με μερικα DC trivia αν και κανει κανα δυο "παραδοσιακα" λαθη (πχ οχι οχι οχι δεν υπαρχει φωτογραφια του DC 3Dfx...ηταν του Pluto)

 
Other_Reality είπε:
Παντως πολυ δραμα εχει παιξει σχετικα με το dc και τη sega. Απλα ειναι τα πραγματα, τα λενε και οι ιδιοι οι devs της κονσολας σε συνεντευξεις που δινουν συχνα-πυκνα : Η sony ειχε λεφτα, ηταν μελος της ομαδας πατενταρισματος του dvd, εφτιαχνε μονη της τα μισα chips που ηθελε και τα ακριβα μηχανικα μερη. Η sega δεν ειχε ουτε τα λεφτα, αγοραζε πιο ακριβα γιατι δεν τα εφτιαχνε η ιδια, αναγκαστηκε να κανει μεγαλη εκπτωση με τεραστια χασουρα και εμπαινε ολο και πιο μεσα. Απλα, απεσυρε το dc για να σωθει.
Σιγουρα ηταν κριμα γιατι ειχε πεσει αξιολογη μελετη στην κονσολα, που εδειχνε οτι η sega εβαλε τον καλυτερο της εαυτο. Ηταν οντως πολυ πρωτοποριακο το concept σε ολα τα επιπεδα. Ηθελε να περασει το dna της στην microsoft, αλλα ο μπιλ δεν το εψηνε, μαλλον εκανε χαζη κινηση τοτε γιατι ισως να κοντραριζε τη sony για καιρο ακομη, και οχι για λιγο (ετσι το βλεπω εγω, αμφιβαλλω αν θα την παει αυτη τη γενια μεχρι τελους).

Σε καθε περιπτωση η Sega ζει, μια χαρα τα βγαζει τα παιχνιδια της και μαλιστα εχει επεκταθει παντου, απο hardcore pc strategy, AAA survival horror μεχρι casual, platform, fighting, open world και arcade. Ισως ειναι και καλυτερα. Αμα βγαλει μια καταραμενη συλλογη με τα virtua striker σε hd, καιω και το xbox και το ps2 και το snes μαζι :p
Έτσι ακριβώς είναι η Sony εφτιαχνε μόνη της τα πιο πολλά parts με αποτέλεσμα να πληρώνει λιγότερα από τη Sega που αγόραζε όσο να ναι από δεξιά αριστερά cpu κλπ κλπ και με μεγάλες καθυστερήσεις, άρα τελικά μεγαλύτερο κέρδος για τη Sony. H Sega σε κάποια φάση όχι απλά δεν έβγαζε αλλά έμπαινε μέσα και με τα τσαρούχια.

Κάτι παρόμοιο έκανε παλιά η commodore όταν έκανε κουμάντο ο Tramiel, αγόρασε την MOS και έφτιαχνε έτσι το C64 φθηνότερα αφού τα πιο πολλά parts ήταν της MOS.
 
Πίσω
Μπλουζα