Floppy Image & file transfer program.

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.282
Αντιδράσεις
145
Στερούμενος φέτος την δυνατότητα διακοπών και προσπαθώντας να κάνω κάτι χρήσιμο στον πολύ ελεύθερο χρόνο μου , είπα να διασώσω ότι είχα από τις παλιές δισκέτες του ST μου!

Έπεσα λοιπόν τυχαία σε αυτό το ωραίο προγραμματάκι που λειτουργεί κάτω από περιβάλλον Windows! Το Floppy image κάνοντας ακριβώς αυτό που λέει με βοήθησε με τα αρκετά προγράμματα και παιχνίδια που είχα σε original ST disks να τα μεταφέρω στο PC μου μετατρέποντας τα σε όποιο από τα ακόλουθα format ήθελα ST,MSA,DSK καθιστώντας τα έτσι αξιοποιήσιμα από τους γνωστούς Emulators όπως ο Steem! Αν κατάλαβα σωστά το πρόγραμμα μπορεί να κάνει και το αντίστροφο να γράψει Image σε floppy.(δεν το δοκίμασα!). Μπορείτε επίσης να εξάγετε επιλεκτικά αρχεία από ST δισκέτα ή Image - χαρακτηριστικό πολύ χρήσιμο αν π.χ. χρειάζεστε μόνο ένα αρχείο κειμένου ή ένα μουσικό αρχείο!

Ρίξτε μια ματιά στο Site και ενημερωθείτε από πρώτο χέρι για το τι μπορεί να κάνει το προγραμματάκι αυτό για εσάς , καθώς και για διάφορα άλλα ενδιαφέροντα καλούδια!

Βασικό! Μην ξεχάσετε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε τον floppy driver από την ίδια σελίδα , είναι απαραίτητος για να μπορέσει το Floppy image να λειτουργήσει!

4626351737740Image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νά'σαι καλά TURRICAN...

Πολύ χρήσιμο το utility που ανακάλυψες....

Όλοι έχουμε στην συλλογή μας προγράμματα και παιχνίδια, που θέλουμε να τα μεταφέρουμε στο PC (εκτός από αυτά που τα βρίσκουμε έτοιμα (PACIGAME, PACIDEMO κλπ.))... :)

Thanx!
 
Parte kai ena back up tou sklhrou tou pc-iou sas kalou kakou...
 
Χωρίς backup, δε γίνεται τίποτα!!!

Όπως γάμος χωρίς κουμπάρο!!!

Εκεί μας οδήγησε ο Μπιλάκος (Gates ντε!)... Κρασαρίσματα κάθε λίγο και λιγάκι...
 
Apla an sou krassarei to floimg thn wra pou kanei eggrafh ksexna to MBR...
 
ChrisTOS είπε:
Apla an sou krassarei to floimg thn wra pou kanei eggrafh ksexna to MBR...
Oxi mono ton mbr, ftynei kai kati psila sta fat tables...

(apo kapoion pikrameno pou thn efage hdh)

(kai gia osous prospa8hsoun na poun kati e3ypno gia thn poiothta twn programmatwn kai gia atari: o typos proerxetai apo spectrum prwta, ok? ;) )
 
Όχι! Ευτυχώς παιδιά εμένα με έβγαλε ασπροπρόσωπο! Κανένα πρόβλημα!
 
Floppy Image - καταπληκτικό προγραμα για ST, αλλα..

floimg95 > http://www.ppest.org/atari/floimgd.php

Προς τους γνωστες αυτού του καταπληκτικού προγράμματος που μπορεί εκτος από backup απο original disks, μπορεί να να γράψει από image (.st,.msa).. σε disk Atari ST.

το πρόβλημα μου είναι ότι μερικά backup και συνήθως 800kb δε μπορεί να τα γράψει η ίσως είναι χαλασμένα και τα image.. δε ξέρω

στο πινακα με τα trac αντί..

9 sectror


80 trac



2 side


βγάλει κάτι νούμερα από 160 213,,και κατι τετοια τρελα και το disk δεν αναγνωρίζετε βεβαια..π.χ (Shadow of the Beast II disk2)

υπάρχει λύση?
 
Thanks geoanas...

Το πρόγραμμα το είχα,αλλα λόγο των γαλλικών, δε το πολύ πρόσεξα..

το πρόβλημα το έλυσα κάνοντας conversion το (.st) σε (.msa) μέσο αυτού,και μετά το έγραψα με το floppy image..

το msa-program γραφει απ ευθείας σε disk? έψαξα και το pdf english,αλλα δε βρήκα πως..
 
Έχουμε ξαναμιλησει Anemοs για αυτό το πρόγραμμα ψάξε είναι κάπου ανάμεσα στα treads

*Turrican -Τα δυο threads συγχωνεύτηκαν.
 
akmakas.. :)

οπως ειπα τα κατάφερα.. με τον συνδυασμό και των δυο προγραμμάτων ,μεχρι το επόμενο σκάλωμα.. βλέπουμε..
 
....κι εγώ κάτι τέτοιες αλχημίες κάνω με τα δύστροπα !!!

Υπάρχουν και κάτι images που τρέχαν και στον ST και στην Amiga (double formatted), κάτι ανάλογο είχε παρουσιαστεί και σε δισκέττες του PC Master.

Αυτές δεν τις γράφει τίποτα !!!
 
Ρε παιδιά, όλα αυτά γίνονται στο PC;
 
RYGAR.. κατέβασε τα δυο προγράμματα που δείχνει το αρχικό post, έχει οδηγίες στο link.

Παιδιά να ποστάρω κανένα link για το Automation ST disks? η θα μας κράξουν?

Ας μας πουν οι Mods..
 
ChrisTOS είπε:
Apla an sou krassarei to floimg thn wra pou kanei eggrafh ksexna to MBR...
Εννοείς ότί θα σου χαλάσει το MBR την ώρα που κάνεις την ανάστροφη διαδικασία, δηλαδή από τη δισκέτα σε Image αρχείο στο δίσκο, γιατί το αντίστροφο πώς μπορεί να γίνει; Επίσης εάν έχεις antivirus κανονικά δεν πρέπει να γίνει, θα σου πετάξει μήνυμα ότι γίνεται πρόσβαση στον MBR του δίσκου Χ. Απλά μου φαίνεται περίεργο...
 
Στείλτου το σε π.μ. (όπως και το πασιγκεϊμ) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα